Постанова від 10.03.2026 по справі 420/11583/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/11583/25

Категорія 111010000Головуючий у суді І інстанції: Завальнюк І.В. час і місце ухвалення: спрощене провадження, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Семенюка Г.В.,

суддів - Федусика А.Г., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 р. у справі № 420/11583/25 за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ТІНИСТИЙ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання витини певні дії, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення від 31.07.2017 №1715534602626 про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій; зобов'язання Головне управління ДПС в Одеській області включити Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Тінистий» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, з дати присвоєння ознаки неприбутковості - 16.06.2016 та вважати поданим податковий звіт за 2024 рік від 08.02.2025 №9424746182, мотивуючи його тим, що позивач відповідає всім вимогам наведеним у підпункті 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а тому на підставі підпункту 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 та пункту 133.1 статті 133 ПК України не є платником податку на прибуток, має статус неприбуткової організації та незаконно виключений з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення від 31.07.2017 №1715534602626 про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Зобов'язано Головне управління ДПС в Одеській області включити Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Тінистий» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, з дати присвоєння ознаки неприбутковості - 16.06.2016 та вважати поданим податковий звіт за 2024 рік від 08.02.2025 № 9424746182.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ГУ ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСББ «Тіністий» відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що підпунктом 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПКУ встановлено, що у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених п. 133.4 ст. 133 ПКУ, а для релігійної організації - вимог, визначених абзацом другим п.п. 133.4.1 і п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.

21.10.2025 року позивач надав до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу у якому вказує на те, що він відповідає вимогам, які встановлені для суб'єктів господарювання та необхідні для статусу неприбуткової організації, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України та на законних підставах перебував в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, тоді як рішення від 31.07.2017 №1715534602626 про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій є безпідставним та підлягає скасуванню.

На підставі ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що ОСББ “ТІНИСТИЙ» (32190537) зареєстровано Юридичним департаментом Одеської міської ради 24.01.2003 року.

Попереднє рішення про внесення ОСББ “ТІНИСТИЙ» до Реєстру неприбуткових установ та організацій - 21.04.2003р., повторне внесення - 16.06.2016 згідно Рішення №168/12-1.

28 березня 2025 року ОСББ “ТІНИСТИЙ» отримано листа від ГУ ДПС в Одеській області вих. №13072/6/15-32-04-07-06 від 24.03.2025, яким повідомлено, що податковий звіт за 2024 рік від 08.02.2025 №9424746182, поданий ОСББ “ТІНИСТИЙ», вважати неподаним, у зв'язку з виключенням з Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно Рішення №1715534602626 від 31.07.2017.

Не погоджуючись із вказаним вище, позивач звернуся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач відповідає вимогам, які встановлені для суб'єктів господарювання та необхідні для статусу неприбуткової організації, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України та на законних підставах перебував в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, тоді як рішення від 31.07.2017 №1715534602626 про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій є безпідставним та підлягає скасуванню.

П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:

Пунктом 133.4. статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Так, підпункт 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, та житлово-будівельні кооперативи;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.

Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації створення юридичної особи та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації створення юридичної особи.

Установи та організації, які під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу подали документи про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій і за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.

Підпунктом 133.4.2. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

Відповідно до підпункту 133.4.3. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, а для релігійної організації - вимог, визначених абзацом другим підпункту 133.4.1 і підпунктом 133.4.2 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.

За період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, по 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов'язана щокварталу подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду та подавати фінансову звітність у порядку, встановленому для платників податку на прибуток.

З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому цим розділом для платників податку на прибуток.

Підпункт 133.4.4. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Відповідно до підпункту 133.4.5. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

Підпункт 133.4.6. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені:

- бюджетні установи;

- громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;

- спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб;

- житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);

- об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;

- професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання;

- сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;

- інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Відповідно до підпункту 133.4.7. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України для неприбуткових організацій, які відповідають вимогам цього пункту та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, встановлюється річний податковий (звітний) період, крім випадків, передбачених підпунктом 133.4.3. цього пункту.

З огляду на матеріали справи, згідно з даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС України ОСББ “ТІНИСТИЙ» (код ЄДРПОУ 32190537) рішенням від 31.07.2017 № 1715534602626 виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.07.2017, у зв'язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.

Наявність рішення про виключення ОСББ “ТІНИСТИЙ» (код ЄДРПОУ 32190537) з Реєстру неприбуткових установ та організацій стало підставою для неприйняття Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2024 рік від 08.02.2025 № 9424746182.

На виконання вимог Закону України від 17.07.2015 №652 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», якими внесено зміни щодо удосконалення регулювання правового статусу та оподаткування неприбуткових організацій, ОСББ “ТІНИСТИЙ» було внесено зміни до Статуту співвласників багатоквартирного будинку “ТІНИСТИЙ», та затверджено його нову редакцію від 21.04.2016 року.

Після затвердження нової редакції Статуту та проведення державної реєстрації змін до установчих документів позивачем було направлено пакет документів з відповідними додатками щодо включення до нового реєстру неприбуткових установ та організацій, а також надано заповнену відповідну реєстраційну заяву платника податку (форма №1-РН).

Рішенням ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №168/12-1 від 16.06.2016 року ОСББ “ТІНИСТИЙ» повторно внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

На підставі цього, позивачем продовжено подання звітності як неприбуткової організації. Так, ОСББ “ТІНИСТИЙ», подано (а контролюючим органом) прийнято Звіти про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації відповідно за 2017 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 03.03.2018 №9299589321), за 2018 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 19.02.2019 №9310617874), за 2019 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 06.02.2020 №9333815733), за 2020 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 07.02.2021 №9371695088), за 2021 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 04.02.2022 №9428146186), за 2022 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 14.02.2023 №9307603073), за 2023 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 23.02.2024 №9384044523), за 2024 рік (квитанція №2 про прийняття звіту від 08.02.2025 №9424746182).

В п. 2 розділу ІІ Оновленого Статуту ОСББ “ТІНИСТИЙ» від 21.04.2016 передбачено, що “Об'єднання є неприбутковою організацію і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками».

В п. 2 розділу IV Оновленого Статуту ОСББ “ТІНИСТИЙ» від 21.04.2016 передбачено, що “Доходи об'єднання використовуються виключно для фінансування видатків на утримання його, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямків діяльності, визначених цим Статутом».

В п. 6 розділу IV Оновленого Статуту ОСББ “ТІНИСТИЙ» від 21.04.2016, прямо вказано: “Забороняється розподіл отриманих об'єднанням доходів або її частини серед співвласників, працівників об'єднання, членів органів управління та інших осіб».

Отже, за обставин розглядуваної справи, ОСББ “ТІНИСТИЙ» - не використовувало доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу; - не розподіляло доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; - не вносило до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення неприбуткової організації (в результаті її ліквідації, злиття, приєднання, поділу або перетворення); - не ініціювало виключення з Реєстру неприбуткової організації.

В даному випадку позивач є об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, Статут якого зареєстровано у встановленому законом порядку, а пункти Статуту містять положення, які повністю ідентичні підпункту 133.4.1 пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, тобто на думку суду в повній мірі відповідають вказаній нормі закону.

Таким чином, позивач відповідає вимогам, які встановлені для суб'єктів господарювання та необхідні для статусу неприбуткової організації, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України та на законних підставах перебував в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, тоді як рішення від 31.07.2017 №1715534602626 про виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій є безпідставним та підлягає скасуванню.

При цьому у період із 2017 по 2024 роки ДПС беззаперечно приймала податкову звітність ОСББ як неприбуткової організації, не висуваючи претензій чи зауважень. Така бездіяльність контролюючого органу є свідченням фактичного визнання статусу ОСББ як неприбуткової організації, що за обставин розглядуваного спору не узгоджується із принципом заборони на суперечливої поведінки з боку державного органу, якщо вона суперечить раніше прийнятим діям.

Раптове виключення з Реєстру через кілька років після визнання неприбутковості та прийняття звітності створює юридичну невизначеність, що суперечить правовому принципу визначеності та стабільності регулювання.

Згідно з абз. 9 п. 46.2 ст. 46 ПК України, неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та річну фінансову звітність.

Таким чином, у зв'язку з відсутністю офіційного повідомлення про втрату статусу, подання звітності за 2024 рік у статусі неприбуткової організації є правомірним.

Натомість неприйняття ГУ ДПС звітності за 2024 рік несправедливо унеможливлює реалізацію неприбуткового статусу, навіть якщо усі вимоги дотримані; створює штучний податковий обов'язок, якого ОСББ не повинно було мати; порушує право на належне адміністрування податків (ст. 19 Конституції України).

Доводи апеляційної скарги дублюють відзив на адміністративний позов (т.1 а.с. 21) були предметом дослідження в суді першої інстанції та висновків останнього не спростовують.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області, - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року по справі № 420/11583/25, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач Г.В. Семенюк

Судді А.Г. Федусик О.І. Шляхтицький