Рішення від 10.03.2026 по справі 440/17423/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 10 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/17423/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:

визнати протиправними та скасувати рішення викладене в протоколі засідання комісії Міністерства оборони України з питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №80/д від 11.09.2025 року в частині повернення на доопрацювання документів позивача про призначення та виплату одноразової грошової допомоги як особі з інвалідністю ІІ групи.

зобов'язати комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року, як інваліду ІІ групи, інвалідність якого настала внаслідок травми, що пов'язана із захистом Батьківщини, в розмірі 300 -кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на перше січня календарного року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу встановлено інвалідність ІІІ групи вперше у 2018 році. В подальшому позивачу була виплачена одноразова грошова допомога відповідно до постанови КМУ №975 від 25.12.2013, в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб на перше січня календарного року. Відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №251/25/323/В від 04.02.2025 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності. Надалі позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про призначення/ перерахунок одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності, яку було направлено на розгляд Міністерству оборони України. Проте, 11.09.2025 року вказаною комісією прийнято рішення, оформлене протоколом №80/д, яким вирішено подані документи повернути на доопрацювання. В обґрунтування спірного рішення зазначено, що з довідки про обставини травми від 25.07.2014 року №0624-84 неможливо встановити, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Відповідно такі дії відповідача позивач вважає протиправними.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.01.2026 позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалу про відкриття провадження у справі від 14.01.2026 було доставлено до електронного кабінету відповідача 15.01.2026, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Проте, у строк встановлений судом, відзиву на позовну заяву, відповідач до суду не надав.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

В періоди часу з 16.06.2014 по 17.12.2014, з 18.02.2015 по 11.03.2015 та з 25.05.2016 по 08.03.2017 позивач проходив військову службу за контрактом у військовому званні «сержант», безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Під час виконання обов'язків військової служби виконуючи бойове завдання в зоні АТО, позивач отримав вибухову травму, що підтверджено витягом із протоколу засідання Військово - лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців від 04.06.2018 № 203.

Починаючи із 05.12.2014 позивачу встановлено 10% втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби. Відповідно до наказу військового комісара від 27.08.2015 №280 сержанту у запасі ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням 10% працездатності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби визначено право на одноразову грошову допомогу.

На підставі вказаного наказу, позивачу здійснено виплату одноразову грошову допомогу в розмірі 8526,00 грн.

Довідкою до акту огляду МСЕК серії АВ № 0029374 позивачу встановлено з 07.08.2018 ІІІ групу інвалідності у зв'язку із травмою, пов'язаною із Захистом Батьківщини.

В подальшому, за результатами розгляду заяви позивача комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби прийнято рішення про призначення позивачу одноразової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року, як інваліду ІІІ групи з 07.08.2018 року, інвалідність якого настала внаслідок травми, що пов'язана із захистом Батьківщини, в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на перше січня календарного року.

Відповідна виплата була здійснена позивачу 26.09.2019 на його картковий рахунок у розмірі 431 974 грн.

Разом з тим, у відповідності до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №251/25/323/В від 04.02.2025 року позивачу встановлено 2 групу інвалідності. При цьому визначено, що порання ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини згідно свідоцтва про хворобу.

В подальшому, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про призначення/ перерахунок одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності разом з документами, які в подальшому були надіслані для розгляду комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

11.09.2025 року вказаною комісією прийнято рішення, оформлене протоколом №80/д, яким вирішено подані документи повернути на доопрацювання. В обґрунтування спірного рішення зазначено, що з довідки про обставини травми від 25.07.2014 року №0624-84 неможливо встановити, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Вважаючи таке рішення комісії протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

За правилами частини 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до статті 16-2 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи ( пп.4 п.2 ст.16 цього Закону).

Частиною 6 статті 16-3 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві резервістами.

У силу норм частини 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, прийнятою відповідно до п.2 ст.16-2 та п.9 ст.16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №975).

Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.

Згідно підпункту 4 пункту 4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.

Відповідно до пункту 17 Порядку № 975 у разі встановлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від групи інвалідності та її причинного зв'язку:

1) військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин у розмірі:

400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлено відповідну групу інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи;

300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлено відповідну групу інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи;

250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлено відповідну групу інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Згідно із пунктом 21 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органу у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи:

заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

постанови відповідної військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені), копія військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);

документа, виданого контролюючим органом, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку або запис у паспорті, - копію паспорта громадянина України у формі книжечки, в якому проставлено відмітку про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, чи паспорта у формі картки із записом про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків в електронному безконтактному носії).

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги, військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначених в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду, засвідченого у встановленому порядку.

Відповідно до пункту 22 Порядку №975 призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюються Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 23 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.

Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.

Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.

Отже, відповідно до вищевказаних положень Порядку №975, розпорядник бюджетних коштів може повернути на доопрацювання документи, зазначені в пунктах 20 і 21 Порядку №975 у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи їх подано не за належністю.

Як встановлено судом, позивачем подано документи для призначення йому одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності через поранення пов'язане із захистом Батьківщини.

Згідно витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 11.09.2025 №80/д документи повернуто на доопрацювання. В обґрунтування спірного рішення зазначено, що з довідки про обставини травми від 25.07.2014 року №0624-84 неможливо встановити, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Тобто, як вбачається з оскаржуваного рішення єдиною причиною повернення документів позивача на доопрацювання стало те, що з довідки про обставини травми від 25.07.2014 року №0624-84 неможливо встановити, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

З такими мотивами відповідача для прийняття вказано рішення, суд не погоджується та вважає їх не обґрунтованими, з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 8 пункту 23 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 на підставі документів, зазначених у пункті 22 цього Порядку, експертною командою фіксується причина інвалідності захворювання або інші ушкодження здоров'я, пов'язані з позбавленням особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

У разі коли документом, що підтверджує причину інвалідності, є рішення (постанова) військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) або лікарсько-експертної комісії про встановлення причинно-наслідкового зв'язку, під час фіксації експертною командою причини інвалідності також зазначається формулювання з такого рішення (постанови) військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) або лікарсько-експертної комісії.

У разі коли однією з причин інвалідності є інвалідність з дитинства фіксуються дві причини інвалідності.

Згідно з абзацом другим пункту 4.2 розділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, визначення причинного зв'язку загибелі (смерті), травми, поранення, контузії, каліцтва або захворювання здійснюється згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (зі змінами).

Досліджуючи матеріали справи, суд встановив, що відповідно до довідки про обставини травми від 25.07.2014 № 0624-84 позивач отримав 17.06.2014 року струс головного мозку, що проявився цефалгічним та вегето-судинним синдромами, як наслідок перенесеної закритої черепно-мозкової травми. У зазначеній довідці прямо вказано, що травма отримана під час виконання бойового завдання в зоні проведення антитерористичної операції, тобто під час проходження військової служби.

Крім того, згідно з пунктом 17.1.10 витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи № 251/25/323/В від 04.02.2025, причиною інвалідності позивача визначено: «поранення (контузії, травми, каліцтва), захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних із перебуванням на фронті в інші періоди», із зазначенням формулювання рішення військово-лікарської комісії: «поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК пов'язане із захистом Батьківщини».

Також суд враховує, що відповідно до пункту 3 Наказ Міністерства оборони України №564 від 26.10.2016, яким затверджено Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, така комісія наділена правом звертатися із запитами до державних органів з метою отримання інформації щодо виплати або невиплати одноразової грошової допомоги, а також з інших питань, які мають значення для прийняття рішення про її призначення.

Водночас матеріали справи не містять доказів того, що відповідач або відповідна комісія скористалися наданими їм повноваженнями для витребування додаткової інформації чи уточнення обставин, які, на їх думку, викликали сумніви. Відповідачем також не надано суду жодних належних та допустимих доказів вчинення таких дій, а відтак протилежного суду не доведено.

Суд також зазначає, що довідка про обставини травми від 25.07.2014 № 0624-84 складена у повній відповідності до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008. Більше того, матеріали справи свідчать, що раніше позивачу вже призначалася одноразова грошова допомога у зв'язку із встановленням III групи інвалідності, що також підтверджує визнання державою факту причинного зв'язку отриманої травми з виконанням обов'язків військової служби.

Оцінюючи дії відповідача, суд бере до уваги правові позиції Європейський суд з прав людини, викладені, зокрема, у рішеннях Lelas v. Croatia та Rysovskyy v. Ukraine. Зазначеною практикою сформульовано принцип, відповідно до якого державні органи, які не запроваджують або не дотримуються власних процедур, не повинні отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання покладених на них обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу покладається на державу, а такі помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Крім того, суд встановив, що під час повернення документів позивача на доопрацювання комісією не було конкретизовано, які саме недоліки підлягають усуненню, а також які додаткові документи необхідно подати, що свідчить про відсутність належного обґрунтування відповідного рішення та порушення принципів правової визначеності й належного адміністративного провадження.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 11 вересня 2025 № 80/д про повернення документів позивача на доопрацювання, не відповідає критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, які встановлені частиною другою статті 2 КАС України, тому його належить визнати протиправними та скасувати.

Отже, позовна заява в цій частині підлягає до задоволення.

Обираючи належний і ефективний спосіб захисту порушених прав, суд бере до уваги, що призначення одноразової грошової допомоги належить до дискреційних повноважень Міністерства оборони України, відтак суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення/перерахунок і виплату одноразової грошової допомоги та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи вказане, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, потрібно відмовити, як передчасних.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (пр-т Повітряних сил України, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 11.09.2025 №80/д про повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання.

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи, інвалідність якого настала внаслідок травми, що пов'язана із захистом Батьківщини, в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на перше січня календарного року, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова