Рішення від 09.03.2026 по справі 440/15429/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/15429/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 в якій просить: визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невнесення відомостей, які підтверджують виконання ОСОБА_1 бойових завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до Єдиного державного реєстру ветеранів війни для надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 внести відомості, які підтверджують виконання ОСОБА_1 бойових завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до Єдиного державного реєстру ветеранів війни для надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій;

у випадку неможливості внесення таких відомостей до Реєстру, визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо неподання до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887) для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887) для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , перебуваючи безпосередньо в районах бойового зіткнення отримав поранення: «ВТ. ВОСП лівого плеча», біля населеного пункту Михайлівка Донецької області. Враховуючи, що ОСОБА_1 отримав поранення під час захисту Батьківщини, приймаючи безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, військовослужбовець набув право на отримання статусу учасника бойових дій. 11.04.2025 представник позивача звернувся з заявою до відповідача про отримання довідки про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, форма якої затверджена додатком 6 Порядку № 413. Проте відповідач листом від 25.05.2025 повідомив, що позивач самовільно залишив частину, для подальшого направлення документів і встановлення статусу учасник бойових дій, військовослужбовцю потрібно повернутися до військової частини, або надати підтверджуючи документи законності вчинення його дії. 18.08.2025 представник позивача звернувся з заявою про надання статусу учасника бойових дій до комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Головним управлінням соціальної підтримки Міністерства оборони України листом від 28.08.2025 повідомлено, що документи направлено за належністю. А відтак позивач вважає, відповідач не виконав свого обов'язку ні щодо внесення відомостей, які підтверджують виконання Позивачем бойових завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до Єдиного державного реєстру ветеранів війни для надання Позивачу в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій, ні щодо направлення до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887) для надання Позивачу статусу учасника бойових дій.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.12.2025 до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову. Вказує на те, що позивач з 27 вересня 2024 року безперервно знаходиться поза межами військової частини та військової служби. На підставі пункту 15 розділу І та пункту 15 Розділу І «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, позивачу у зв'язку із самовільним залишенням військової частини НОМЕР_1 грошове забезпечення з 27 вересня 2024 року не нараховувалося та не виплачувалося та позивачу зупинена військова служба відповідно до частини другої статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з 18 липня 2025 року (підстава: Витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження № 62025050010025958 від 18.07.2025 року). Станом на день подання відзиву на позовну заяву позивач не повернувся на військову службу ні у військову частину НОМЕР_1 , ні в іншу частину Збройних Сил України, та відповідно є військовослужбовцем проти якого розпочато кримінальне провадження згідно Єдиного реєстру досудових розслідувань зі частиною 5 статтею 407 Кримінального кодексу України. Згідно доручень Генерального штабу Збройних Сил України від 02.12.2023 та від 18.03.2025 №31964/С робота по оформленню документів для надання статусу учасника бойових дій, їх подання в установленому порядку до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, всім військовослужбовцям (окрім військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини або дезертирували зі Збройних Сил України). З огляду на вищевказане, військова частина НОМЕР_1 Армійського корпусу НОМЕР_2 Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ Збройних Сил України в межах Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України не має правових підстав для надсилання для встановлення статусу "Учасник бойових дій" на всіх військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину для подальшого направлення документів і встановлення статусу "Учасник бойових дій".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 витребувано докази у справі.

26.01.2025 представник позивача через "електронний суд" надав до суду заяву про виконання ухвали суду в якій зазначив, що немає у володінні документів на підтвердження виконання ним бойових завдань, окрім довідки про обставини травми, зі змісту якої всебічно та достовірно вбачається виконання позивачем бойових завдань в районі ведення бойових дій. Довідка про обставини травми слугує підставою для видачі довідки за формою згідно з додатком 6, яка в свою чергу є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.

Відповідач 19.02.2026 через "електронний суд" на виконання ухвали суду надав до суду витяг з журналу бойових дій 2 батальйону оперативного призначення НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (обліковий номер 358 дск від 19.08.2024) та довідка № 4948/304/3370 від 02 жовтня 2024 року про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) солдата ОСОБА_2 .

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Позивач, ОСОБА_1 відповідно до записів у військовому квитку серії НОМЕР_4 проходить службу у Військовій частині НОМЕР_1 з 14.07.2024.

12.07.2024 відповідно до пункту 6 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №105 від 12.07.2024, солдата ОСОБА_1 призваного на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, призначено на посаду старшого стрільця-оператора 3 механізованого відділення 2 механізованого взводу 1 механізованої роти НОМЕР_5 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 та зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення.

21.08.2024 відповідно до пункту 387 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №148 від 21.08.2024, солдата ОСОБА_2 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 20 серпня 2024 року №97-РС на посаду оператора 1 відділення протитанкових ракетних комплексів взводу протитанкових ракетних комплексів 2 єгерського батальйону, вважати таким, що з 21 серпня 2024 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.

Згідно витягу з журналу бойових дій НОМЕР_6 батальйону оперативного призначення НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (обліковий номер 358 дск від 19.08.2024) о 10:40-12:00 03.09.2024 відбулися штурмові дії противника відносно СП "БАГМЕТ" із застосуванням мінометів, скидів боєприпасів з дрона, ручних гранат та стрілецької зброї, внаслідок чого солдат ОСОБА_1 , в/сл по мобілізації, оператор 1-го відділення протитанкових ракетних комплексів впкр 2 єб НОМЕР_7 оєбр отримав ВТ ВОСП лівого плеча, що підтверджується довідкою № 4948/304/3370 від 02 жовтня 2024 року про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

05.09.2024 відповідно до пункту 17 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №163 від 05.09.2024, вважати такими що вибули на лікування після отримання поранення під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях: З розпорядження військової частини НОМЕР_8 , внаслідок поранення евакуйовано до стабілізаційного пункту, 03 вересня 2024 року: солдат ОСОБА_1 , оператор 1 відділення протитанкових ракетних комплексів взводу протитанкових ракетних комплексів 2 єгерського батальйону Військовослужбовця зняти з продовольчого забезпечення з 05 вересня 2024 року.

Відповідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.09.2024 № 1336-АГД «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування за фактом відсутності 27 вересня 2024 року під час проведення контрольної перевірки особового складу (біля АДРЕСА_1 ) оператора 1 відділення протитанкових ракетних комплексів взводу протитанкових ракетних комплексів 2 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 , з метою з'ясування причин і обставин.

28.09.2024 відповідно до пункту 26 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №186 від 28.09.2024, солдата ОСОБА_2 , оператора 1 відділення протитанкових ракетних комплексів взводу протитанкових ракетних комплексів 2 єгерського батальйону, вважати таким, що самовільно залишив територію військової частини НОМЕР_1 , з 27 вересня 2024 року призупинити виплату грошового забезпечення, з 28 вересня 2024 року зняти з продовольчого забезпечення. Вилучити зі складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь у здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.

13.10.2024 згідно до пункту 44 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 201 від 13.10.2024 солдата ОСОБА_1 , оператора 1 відділення протитанкових ракетних комплексів взводу протитанкових ракетних комплексів 2 єгерського батальйону, з 13 жовтня 2024 року увільнити від займаної посади і зарахувати в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 . На час перебування в розпорядженні залишити в списках військової частини НОМЕР_1 .

11.04.2025 представник позивача звернулася до військової частини НОМЕР_1 з заявою на отримання довідки командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця в бойових діях.

25.05.2025 відповідача листом № 1-9464 повідомив позивача, що солдат ОСОБА_1 , з 27.09.2024 самовільно залишив частину, дня подальшого направлення документів і встановлення статусу учасник бойових дій, військовослужбовцю потрібно повернутися до військової частини, або надати підтверджуючи документи законності вчинення його дій.

18.08.2025 представником позивача подано заяву за вих. У/221514/01 про надання статусу учасника бойових дій та заяву за вих У/221514/02 на отримання довідки командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця в бойових діях до комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 28.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/634 позивача повідомлено, що документи направлено за належністю.

На запит позивача військовою частиною НОМЕР_1 листом від 13.09.2025 № 1/12974 повідомлено, що згідно доручення Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.07.2023 №1166/депГШ/2/3 документи не надсилаються для встановлення статусу "Учасника бойових дій" на військовослужбовців які самовільно залишили військову частину. Для встановлення статусу "Учасника бойових дій" військовослужбовцю потрібно повернутися до військової частини, або надати підтверджуючі документи законності вчинення його дій.

Позивач, не погоджуючись із діями відповідача, звернувся до суду із наведеним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Процедуру надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій особам, які у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях визначає Порядок надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій у період воєнного стану в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях визначає порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2024 р. № 1041 (далі - Порядок №1041).

Цією ж постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2024 р. № 1041 затверджено зміни, що вносяться до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а саме - абзац другий пункту 1 викладено в такій редакції: Дія цього Порядку не поширюється на процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, визначених у статті 6-1 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - Закон), крім випадків, визначених Порядком надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій у період воєнного стану в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2024 р. № 1041.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1041 підставою для надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій засобами Реєстру є:

1) для осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, - відомості, що підтверджують виконання особою бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - відомості), перелік яких визначено підпунктом 1 пункту 6 цього Порядку;

За пунктом 6 Порядку №1041 відомостями, які вносяться до Реєстру для надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій, є:

1) для осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 5 цього Порядку, відомості про:

прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);

зміну прізвища, власного імені, по батькові (за наявності);

стать;

посаду, яку обіймає (обіймав) згідно з штатом у період виконання бойових (службових, спеціальних) завдань;

військове (спеціальне) звання;

дату народження;

реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

серію та/або номер паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (не обов'язково);

контактні дані (номер телефону та адреса електронної пошти) (за наявності);

орган сектору безпеки і оборони, до якого належить військова частина (орган, підрозділ), або підприємство, установа, організація;

військову частину (орган, підрозділ), підприємство, установу, організацію, у якому проходить службу особа;

період виконання бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях;

місце виконання бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях;

дату та номер наказу командувача угруповання, командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу), керівника підприємства, установи, організації, в якому проходить службу особа, про прибуття до складу сил та засобів відповідних сил оборони або в район ведення воєнних (бойових) дій для виконання особою службових (спеціальних) завдань;

назву, дату реєстрації та реєстраційний номер (індекс) не менш як одного з документів, які підтверджують виконання особою бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, - бойові донесення, журнали бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтові журнали, польотні листи або довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), що підтверджує їх отримання спричиненими діями противника, відомості про виконання розвідувальних заходів, накази про залучення сил і засобів ДСНС до виконання завдань (робіт) в районах ведення воєнних (бойових) дій, книги служби, відомості про виконання службових (спеціальних) завдань, протоколи проведення службових (спеціальних) завдань.

Умовою внесення до Реєстру відомостей, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту, є початок виконання особою бойового наказу (розпорядження) або службового (спеціального) завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, а критерієм - відповідність відомостей про період та місце виконання бойового (службового, спеціального) завдання безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях відомостям з довідника або переліку.

Згідно пункту 7 Порядку 1041 відомості, перелік яких визначено пунктом 6 цього Порядку, у п'ятиденний строк з дня початку виконання бойового наказу (розпорядження) або службового (спеціального) завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях вносяться до Реєстру уповноваженою особою військової частини, у складі якої виконувала бойові (службові, спеціальні) завдання, або до якої прибула для виконання в районах ведення воєнних (бойових) дій службових (спеціальних) завдань особа, зазначена у підпункті 1 пункту 5 цього Порядку, або в оперативному підпорядкуванні якої перебуває (перебувало) добровольче формування територіальної громади, членом якого була особа, зазначена у підпункті 2 пункту 5 цього Порядку.

У разі неможливості внесення відомостей до Реєстру уповноважена особа військової частини у п'ятиденний строк з дня початку виконання бойового наказу (розпорядження) або службового (спеціального) завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях подає відомості у порядку, визначеному актами Міноборони, МВС, Мін'юсту, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро, до уповноваженої особи комісії (уповноваженого підрозділу), які зобов'язані внести їх до Реєстру в п'ятиденний строк з дня отримання.

Обробка і захист інформації в Реєстрі здійснюється користувачами електронного кабінету з додержанням вимог Законів України Про захист персональних даних, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах та Про публічні електронні реєстри.

Відомості зберігаються у відокремленому програмному модулі Реєстру.

За пунктом 8 Порядку №1041 відомості вносяться до Реєстру уповноваженою особою військової частини (уповноваженою особою комісії) після проходження електронної ідентифікації та автентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та дає змогу однозначно встановити уповноважену особу військової частини (уповноважену особу комісії).

Після внесення відомостей засобами Реєстру та накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відомості блокуються для редагування.

Статус учасника бойових дій вважається наданим в автоматичному режимі із застосуванням програмних засобів Реєстру, якщо про це в Реєстрі обліковано відповідний запис.

Повідомлення про набуття статусу учасника бойових дій надсилається засобами Реєстру:

особі, яка набула статусу учасника бойових дій (за наявності в Реєстрі відомостей щодо електронної пошти такої особи);

користувачу електронного кабінету для подальшого інформування про це особи, яка набула статусу учасника бойових дій (у разі відсутності в Реєстрі відомостей щодо електронної пошти такої особи).

Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 61 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно з абзацом першим підпункту 4 пункту 4 Порядку № 413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є: для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, довідка за формою згідно з додатком 6.

Додатком 6 до Порядку № 413 встановлено, що вказана довідка підписується командиром (начальником) відповідної військової частини (органу, підрозділу), підприємства, установи, організації.

Згідно з пунктом 8 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій заявникам з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7.

Таким чином, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413 надається:

по-перше, стосовно особи, яка брала безпосередню участь у бойових діях та інших відповідних заходах;

по-друге, виключно з метою надання такій особі правового статусу учасника бойових дій;

по-третє, вона видається командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації, в безпосередньому підпорядкуванні якого перебував військовослужбовець.

З наявних у справі доказів встановлено, що згідно з витягу журналу бойових дій 2 батальйону оперативного призначення НОМЕР_3 бригади оперативного призначення Національної гвардії України (обліковий номер 358 від 19.08.2024) розпочато 30.08.2024 закінчено за 04.09.2024: 0 10:40-12: 00 03.09.2024 відбулися штурмові дії противника відносно СП «БАГМЕТ» із застосуванням мінометів, скидів боєприпасів з дрона, ручних гранат та стрілецької зброї в наслідок чого солдат ОСОБА_1 , в/сл по мобілізації, оператор 1-го відділення протитанкових ракетних комплексів впкр 2 єб НОМЕР_7 оєбр отримав ВТ ВОСП лівого плеча та довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 02.12.2024 № 4948/304/3370 визнано, що отримане поранення 03.09.2024 оператором1-го відділення протитанкових ракетних комплексів 2-го єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_1 таким, що пов'язане із захистом Батьківщини.

Інші відомості, підтверджуючі участь ОСОБА_1 у виконанні бойових (спеціальних) завдань щодо відсічі збройної агресії російської федерації проти України відсутні.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 КАС України).

В статті 15 "Розгляд заяв (клопотань)" Закону України "Про звернення громадян" зазначено:

"Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення."

Як вбачається з листа військової частини НОМЕР_1 від 13.09.2025 № 1/12974, відмова позивачу у видачі довідки "Про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" мотивована тим, що солдат ОСОБА_1 , з 27.09.2024 самовільно залишив військову частину та для встановлення статусу «Учасника бойових дій» військовослужбовцю потрібно повернутися до військової частини, або надати підтверджуючі документи законності вчинення його дій.

Суд зазначає, що сам по собі факт самовільного залишення позивачем військової частини не може бути підставою для відмови у видачі довідки про безпосередню участь у бойових діях, оскільки чинним законодавством така підстава не передбачена.

Вирішення питання щодо притягнення особи до відповідальності за самовільне залишення військової частини не пов'язане з підтвердженням факту її участі у бойових діях, яка встановлюється на підставі відповідних службових документів та доказів.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у невнесенні відомостей, які підтверджують виконання ОСОБА_1 бойових завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до Єдиного державного реєстру ветеранів війни для надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій та ненаданні документів про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів), а саме довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку №413, є протиправною, оскільки не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача видати довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за формою згідно з додатком 6 Порядку №413, суд зазначає таке.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права.

При обранні способу захисту прав позивача у даному випадку суд враховує приписи ст. 245 КАС України та зазначає таке.

У разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22.12.2018 року у справі № 804/1469/17 та від 10.04.2019 року у справі № 826/11251/18.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про відсутність можливості у суб'єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення у формі, передбаченій чинним законодавством, з урахуванням позиції суду.

Враховуючи викладене, та те, що відповідач, як передбачено ч. 2 ст. 77 КАС України, не доказав правомірність спірної відмови, суд вважає, що відмова військової частини НОМЕР_1 , оформлена листом № 1/12974 від 13.09.2025, видати позивачу за його заявою довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, передбачену додатком 6 до Порядок № 413 є протиправною і для захисту прав, інтересів позивача відповідача слід зобов'язати повторно розглянути заяву позивача від 18.08.2025 №У/221514/01 про видачу довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України", передбачену додатком 6 до Порядок № 413, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства та повідомити позивача про наслідки розгляду заяви.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд звертає увагу, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо неподання до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку №413 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 №887) для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій заявлена позивачем як альтернативна, на випадок неможливості внесення відповідних відомостей до Реєстру, а тому є похідною від основної позовної вимоги.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_9 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у ненаданні документів про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів), а саме довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку №413.

Зобов'язання військову частину НОМЕР_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 №У/221514/01 про видачу довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України", передбачену додатком 6 до Порядок № 413, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства та повідомити позивача про наслідки розгляду заяви.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невнесення відомостей, які підтверджують виконання ОСОБА_1 бойових завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до Єдиного державного реєстру ветеранів війни для надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 внести відомості, які підтверджують виконання ОСОБА_1 бойових завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях у період воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до Єдиного державного реєстру ветеранів війни для надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова