Рішення від 10.03.2026 по справі 420/1150/25

Справа № 420/1150/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (код ЄДРПОУ 39760604, місце знаходження: 65023, м. Одеса, вул. Коблевська, 40) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області(код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (код ЄДРПОУ 39760604, місце знаходження: 65023, м. Одеса, вул. Коблевська, 40) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області(код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просив:

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 02.10.2024 № 106.

Ухвалою від 30 січня 2025 року після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до провадження відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч.5 ст. 262 КАС України.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області проведено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду. Документальна перевірка проводилась за період з 23.04.2015 по 06.09.2024, за результатами якої був складений акт перевірки від 12.09.2024 № 1500-1005-3/137.

Представник позивача зазначив, що на підставі акту перевірки від 12.09.2024 № 1500-1005-3/137 Головним управлінням ПФУ в Одеській області прийнято рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 02.10.2024 № 106 (далі - Рішення), яким виявлено наступні порушення:

пункт 1 частини 4 статті 19, статті 21, частини 2 статті 22, частини 1 статті 31, частини 2 статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІУ (в редакції що діяла до 01.01.2023);

абзацу 1 пункту 3, пункту 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (в редакції що діяла до 01.01.2023).

Рішенням визначено, що за наслідками перевірки підлягає поверненню до Пенсійного фонду України неправомірно витрачені страхові кошти в сумі 71 385,21 грн. (сімдесят одна тисяча триста вісімдесят п'ять грн. 21 коп.).

Також зазначеним Рішенням начальник ГУ ПФУ в Одеській області, керуючись абз. 1 ч. 6 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пп. 6 п. 2 ст. 5 р. II та п. 4 р. VII Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 21.09.2022 № 2620-ІХ, вирішив застосувати до Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі: 35 692,61 грн.

Зі змісту акту перевірки від 12.09.2024 № 1500-1005-3/137 вбачається, що вказані вище порушення встановлені відповідачем на підставі листків непрацездатності: ОСОБА_1 (листок непрацездатності серії АДЖ 289825); ОСОБА_2 (листок непрацездатності серії АДЖ № 371659); ОСОБА_3 (листок непрацездатності серії АГШ № 247630); ОСОБА_4 (листок непрацездатності серії АДЖ № 264167); ОСОБА_5 (листок непрацездатності серії АДЖ № 341295); ОСОБА_6 (листок непрацездатності серії ААГ № 180846); ОСОБА_7 (листок непрацездатності серії АДН № 158779); ОСОБА_8 (листок непрацездатності № 5582837-2010682576-1); ОСОБА_9 (листок непрацездатності серії АГЗ № 279263); ОСОБА_10 (листок непрацездатності серії АДН № 336940); ОСОБА_10 (листок непрацездатності серії АГШ № 372373); ОСОБА_11 (листок непрацездатності серії АДЖ № 775178); ОСОБА_10 (листок непрацездатності № 633131-2001139357-1); ОСОБА_12 (листок непрацездатності серії АДЗ № 234941); ОСОБА_5 (листок непрацездатності серії АДЖ № 784511); ОСОБА_13 (листок непрацездатності серії АГШ № 861028); ОСОБА_14 (листок непрацездатності серії АДЖ № 263147); ОСОБА_15 (листок непрацездатності серії АДЦ № 740227); ОСОБА_16 (листок непрацездатності серії АДН № 219993); ОСОБА_10 (листок непрацездатності серії АГШ № 373395); ОСОБА_17 (листок непрацездатності серії АГЗ № 076120).

Представник позивача не погоджується з ухваленим рішенням, посилаючись на те, що на час подання заявок-розрахунків про призначення страхових виплат вказаним застрахованим особам у Фонду до Центру були відсутні зауваження та кошти були перераховані на рахунки Центру з наступною виплатою застрахованим особам.

До суду 11 лютого 2025 року від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Розділу VII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХIV (далі - Закон №1105) з 01.01.2023 припинено діяльність Фонду соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень Пенсійним фондом України.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на підставі пункту 2.18 Порядку № 23 та згідно з наказом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.09.2024 № 4779 з 11.09.2024 по 12.09.2024 Відповідачем була проведена документальна позапланова перевірка правильності використання Одеським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, страхових коштів фонду за період з 23.04.2015 по 06.09.2024.

Підставою для здійснення документальної перевірки стала заява Позивача від 28.08.2024 № 37141/8.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 1500-1005-3/137 від 12.09.2024. Перевіркою виявлено факти неправильного визначення страхового стажу, неправильного обчислення середньоденної заробітної плати при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, призначення допомоги за листками непрацездатності, оформленими неналежним чином, та призначення допомоги по вагітності та пологах за відсутності в електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги листка непрацездатності, що є порушенням пункту 1 частини четвертої статті 19, статті 21, частини другої статті 22, частини першої статті 31, частини другої статті 33 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 1105) (у редакції, що діяла до 01.01.2023), пунктів 3 та 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (у редакції, що діяла до 01.01.2023).

Представник відповідача зазначає, що згідно з частини 6 статті 8, пп. 6 п. 2 ст. 5 р. ІІ та п. 4 р.VІІ Закону, та згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 21.09.2022 № 2620-IX Роботодавець у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовує в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За фактом виявлених порушень було винесено Рішення № 106 від 02.10.2024 про повернення до Пенсійного фонду України неправомірно витрачені страхові кошти в сумі 71385,21грн. та застосування до Позивача фінансової санкції за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 35692,61 грн.

Рішення №106 прийняте на підставі акта перевірки № 1500-1005-3/137, в якому вже міститься відповідне мотивування (обґрунтування), та який був доведений до відома голови комісії з реорганізації Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Крім всього, рішення № 106 містить попередження про те, що у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі сум страхових коштів Фонду у встановлений строк, до Позивача будуть застосовані фінансові санкції (штраф, пеня) відповідно до статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Оскільки вимоги рішення №106 не виконані, нарахована заборгованість не сплачена, до Позивача 05.11.2024 рішенням №118 застосована фінансова в розмірі 10707,78грн. та нарахована пеня в розмірі 535,39грн. за несвоєчасне повернення страхових коштів відповідно до абз.2 та абз.3 ч.6 статті 8 Закону № 1105.

По суті виявлених перевіркою порушень, представник відповідача зазначив, відповідно до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.06.2021 № 1234 (далі - Порядок № 1234), листок непрацездатності формується в Реєстрі на підставі медичного висновку (медичних висновків) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто, процес верифікації персональних даних пацієнтів та ідентифікація їх як застрахованих осіб під час створення електронного листка непрацездатності (далі - е-ЛН) відбувається автоматично Пенсійним фондом України (далі -ПФУ) за критеріями: РНОКПП, ПІБ, дата народження, серія та номер паспорту. Пунктом 12 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 визначено поняття основне місце роботи - місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу. Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на веб-порталі електронних послуг ПФУ (п. 2 р. ІІ Порядку № 1234). В оскаржуваному питанні, страхувальник - Одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги код ЄДРПОУ 39760604 (далі - Центр) є основним - місцем роботи ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка відповідно до наказу від 25.02.2021 № 32-к/тр з 01.03.2021 прийнята на посаду головного спеціаліста відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги за основним місцем роботи. У Реєстрі на застраховану особу ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) створені е-ЛН 1579916-2002946695-1 період непрацездатності з 15.11.2021 по 20.11.2021 та е-ЛН 4452066-2008562568-1 період непрацездатності з 07.06.2022 по 17.06.2022 на підставі медичних висновків. Е-лікарняні надійшли до електронного кабінету страхувальника за основним місцем роботи - Центр. Також у Реєстрі на застраховану особу ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) створені е-ЛН 1579916-2002946695-1.1 період непрацездатності з 15.11.2021 по 20.11.2021 та е-ЛН 4452066-2008562568-1.1 період непрацездатності з 07.06.2022 по 17.06.2022 на підставі медичних висновків. Е-лікарняні надійшли до електронного кабінету страхувальника за сумісництвом - Фізична особа підприємець ОСОБА_8 . У Реєстрі на застраховану особу ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було сформовано е-ЛН 5582837-2010682576-1 період непрацездатності з 26.10.2022 по 28.02.2023 на підставі медичного висновку, який надійшов до електронного кабінету страхувальника за сумісництвом - Фізична особа підприємець ОСОБА_8 , у той же час в особовому кабінеті страхувальника Центр у Реєстрі ПФУ на застраховану особу ОСОБА_8 відсутній е-ЛН за період непрацездатності з 26.10.2022 по 28.02.2023. Якщо е-ЛН не відображається в кабінеті страхувальника або сформовано не для того страхувальника, останньому треба звернутись до страхувальника (за основним місцем роботи) або до Головного управління ПФУ за місцем реєстрації страхувальника для перевірки наданої роботодавцем інформації про працевлаштування та трудові відносини, а у разі некоректності/відсутності даних - зробити виправлення у звітності страхувальника, повідомлення якого надсилається до Державної податкової служби.

Перевіркою встановлено, уповноваженим із соціального страхування Центру прийнято рішення про призначення допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі та оформлено Протоколом від 13.12.2022 № 13, а фінансовим підрозділом Центру нараховано та виплачено ОСОБА_8 за листком непрацездатності е-ЛН 5582837-2010682576-1 за період з 26.10.2022 по 28.02.2023, який відсутній в електронному кабінеті страхувальника за основним місцем роботи.

У Реєстрі на застраховану особу ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сформовано е-ЛН 5582837-2012156890-1 період непрацездатності з 01.03.2023 по 14.03.2023 на підставі медичного висновку, що є продовження е-ЛН 5582837- 2010682576-1, який надійшов до електронного кабінету страхувальника за сумісництвом - Фізична особа підприємець ОСОБА_8 .

Однак, зазначений е-ЛН 5582837-2010682576-1 був замінений на паперовий бланк листка непрацездатності серія АДН № 361313 із зазначенням основного місця роботи - Центр.

Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що призначення та надання допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_8 за е-ЛН 5582837-2010682576-1, сформованим та надісланим до страхувальника Фізична особа підприємець ОСОБА_8 є неправомірним, а виплачені кошти підлягають поверненню, адже йде мова про витрачання бюджетних коштів.

Своєю чергою до суду 16 червня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягав на задоволенні позову, зазначивши, що ОСОБА_8 зареєстрована як ФОП, але працює за основним місцем роботи на умовах трудового договору у Одеському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, де отримує заробітну плату та за неї сплачується ЄСВ.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Суд встановив, що на підставі направлення на проведення документальної перевірки від 10.09.2024 7601/КПР та наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.09.2024 № 4779 з 11.09.2024 по 12.09.2024 Відповідачем була проведена документальна позапланова перевірка правильності використання Одеським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, страхових коштів фонду за період з 23.04.2015 по 06.09.2024.

Підставою для здійснення документальної перевірки стала заява Позивача від 28.08.2024 № 37141/8.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ПФУ в Одеській області складено акт № 1500-1005-3/137 від 12.09.2024 документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду.

Перевіркою виявлено факти неправильного визначення страхового стажу, неправильного обчислення середньоденної заробітної плати при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, призначення допомоги за листками непрацездатності, оформленими неналежним чином, та призначення допомоги по вагітності та пологах за відсутності в електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги листка непрацездатності, що є порушенням пункту 1 частини четвертої статті 19, статті 21, частини другої статті 22, частини першої статті 31, частини другої статті 33 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 1105) (у редакції, що діяла до 01.01.2023), пунктів 3 та 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (у редакції, що діяла до 01.01.2023).

Суд встановив, що позивачем були подані до Головного управління ПФУ в Одеській області заперечення до акту перевірки № 1500-1005-3/137 від 12.09.2024.

Листом від 27.09.2024 року № 1500-0905-8/148134 Головне управління ПФУ в Одеській області відхилило заперечення позивача.

Суд встановив, що за фактом виявлених порушень Головне управління ПФУ в Одеській області прийняло Рішення № 106 від 02.10.2024 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, відповідно до якого вирішено, що підлягають поверненню до Пенсійного фонду України неправомірно витрачені страхові кошти в сумі 71385,21 грн. та застосовано до Позивача фінансової санкції за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 35692,61 грн.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав до Пенсійного фонду України скаргу на Рішення № 106 від 02.10.2024.

Рішенням про результати розгляду скарги від 19.12.2024 року № 2800-0802-8/78535 Пенсійний фонд України залишив рішення Головного управління ПФУ в Одеській області № 106 від 02.10.2024 без змін, а скаргу, - без задоволення.

Судом досліджено заявки-розрахунки та листки непрацездатності, на підставі яких Фондом були виплачені кошти застрахованим особам за рахунок коштів Фонду.

Не погодившись з ухваленим рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Розділу VII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХIV (далі - Закон №1105) з 01.01.2023 припинено діяльність Фонду соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України.

Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.

Нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень Пенсійним фондом України.

На виконання норм Закону України № 1105 (в редакції, що діяла до 01.01.2023) щодо затвердження Фондом власних нормативно - правових актів, правлінням Фонду прийнято постанову від 02.10.2020 № 23 «Про затвердження Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання» (далі - Порядок № 23).

Пунктом пункту 2.23 Порядку № 23 визначено перелік питань, які підлягають перевірці під час документальних перевірок страхувальників, до якого також належить перевірка роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, до обов'язків якої належить, зокрема, розгляд підстав і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Суд встановив, що на підставі заяви Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 28.08.2024 № 37141/8 Головним управлінням ПФУ в Одеській області була проведена документальна перевірка дотримання Одеським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ПФУ в Одеській області складено акт № 1500-1005-3/137 від 12.09.2024 документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду, в якому зафіксовані виявлені порушення, зокрема щодо правильності виплати коштів застраховані особі за листками непрацездатності.

Так, перевіркою встановлено, що уповноваженим із соціального страхування Центру прийнято рішення про призначення допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі та оформлено Протоколом від 13.12.2022 № 13, а фінансовим підрозділом Центру нараховано та виплачено ОСОБА_8 за листком непрацездатності е-ЛН 5582837-2010682576-1 за період з 26.10.2022 по 28.02.2023, який відсутній в електронному кабінеті страхувальника за основним місцем роботи.

У Реєстрі на застраховану особу ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сформовано е-ЛН 5582837-2012156890-1 період непрацездатності з 01.03.2023 по 14.03.2023 на підставі медичного висновку, що є продовження е-ЛН 5582837- 2010682576-1, який надійшов до електронного кабінету страхувальника за сумісництвом - Фізична особа підприємець ОСОБА_8 . Однак, зазначений е-ЛН 5582837-2010682576-1 був замінений на паперовий бланк листка непрацездатності серія АДН № 361313 із зазначенням основного місця роботи Центр.

У акті перевірки зазначено, що під час документальної перевірки не надано: листок непрацездатності, повідомлення про виплату коштів застрахованої особі ОСОБА_8 .

Тому, Головним управлінням ПФУ в Одеській області зроблено висновок, що призначення та надання допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_8 за е-ЛН 5582837-2010682576-1, сформованим та надісланим до страхувальника Фізична особа підприємець ОСОБА_8 є неправомірним, а виплачені кошти підлягають поверненню.

Суд встановив, що за фактом виявлених порушень Головне управління ПФУ в Одеській області прийняло Рішення № 106 від 02.10.2024 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, відповідно до якого вирішено, що підлягають поверненню до Пенсійного фонду України неправомірно витрачені страхові кошти в сумі 71385,21грн. та застосовано до Позивача фінансової санкції за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 35692,61 грн.

Оскаржуючи вказане рішення, позивач посилається на те, що основним місцем роботи ОСОБА_8 було Одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а тому виплата страхових коштів саме за основним місцем роботи є правомірною.

Надаючи оцінку вказаним доводам та запереченням сторін, суд таке.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 328 затверджено Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності (далі-Реєстр) та надання інформації з нього. Так, згідно цього Порядку листок непрацездатності-сформований (виданий) програмними засобами Реєстру на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером листка непрацездатності у Реєстрі електронний документ, що є підставою для звільнення від роботи, оплати п'яти днів тимчасової непрацездатності, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.06.2021 № 1234 (далі - Порядок № 1234), листок непрацездатності формується в Реєстрі на підставі медичного висновку (медичних висновків) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто, процес верифікації персональних даних пацієнтів та ідентифікація їх як застрахованих осіб під час створення електронного листка непрацездатності (далі - е-ЛН) відбувається автоматично Пенсійним фондом України (далі -ПФУ) за критеріями: РНОКПП, ПІБ, дата народження, серія та номер паспорту.

Пунктом 12 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 визначено поняття основне місце роботи - місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу. Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на веб-порталі електронних послуг ПФУ (п. 2 р. ІІ Порядку № 1234).

З матеріалів справи вбачається, що Головне управління ПФУ в Одеській області погоджується з тим, що виплата страхових коштів саме за основним місцем роботи.

Разом з цим, із акту перевірки вбачається, що підставою для повернення виплачених коштів стало те, що у Реєстрі на застраховану особу ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було сформовано е-ЛН 5582837-2010682576-1 період непрацездатності з 26.10.2022 по 28.02.2023 на підставі медичного висновку, який надійшов до електронного кабінету страхувальника за сумісництвом - Фізична особа підприємець ОСОБА_8 , у той же час в особовому кабінеті страхувальника Центр у Реєстрі ПФУ на застраховану особу ОСОБА_8 відсутній е-ЛН за період непрацездатності з 26.10.2022 по 28.02.2023.

Та у Реєстрі на застраховану особу ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сформовано е-ЛН 5582837-2012156890-1 період непрацездатності з 01.03.2023 по 14.03.2023 на підставі медичного висновку, що є продовження е-ЛН 5582837- 2010682576-1, який надійшов до електронного кабінету страхувальника за сумісництвом - Фізична особа підприємець ОСОБА_8 . Однак, зазначений е-ЛН 5582837-2010682576-1 був замінений на паперовий бланк листка непрацездатності серія АДН № 361313 із зазначенням основного місця роботи - Центр.

Водночас позивач не надав докази на спростування щодо виявлених порушень.

Своєю чергою суд погоджується з доводами, викладеними у акті перевірки, оскільки такі документи мали надійти за основним місцем страхувальника.

Згідно з частини 6 статті 8, пп. 6 п. 2 ст. 5 р. ІІ та п. 4 р.VІІ Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 21.09.2022 № 2620-IX, роботодавець у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовує в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За таких обставин суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій та ухваленого рішення, а тому позовні вимоги не належать задоволенню.

У зв'язку з тим, що відсутні витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (код ЄДРПОУ 39760604, місце знаходження: 65023, м. Одеса, вул. Коблевська, 40) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області(код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.