Ухвала від 03.03.2026 по справі 380/12960/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/12960/25

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ВИЗНАННЯ ВИКОНАВЧОГО ЛИСТА ТАКИМ, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЄ ВИКОНАННЮ

03 березня 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19 лютого 2026 року та від 20 лютого 2026 року про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у справі № 380/12960/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2025 року позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (10846,37 грн), у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 10846,37 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії починаючи з 24 грудня 2024 року.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 968,96 грн сплаченого судового збору.

19 січня 2026 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 380/12960/25 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 10846,37 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії починаючи з 24 грудня 2024 року.

19 лютого 2026 року та 20 лютого 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (відповідач/заявник) через систему «Електронний суд» надійшли заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Указані заяви мотивовані тим, що копія рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2025 року у справі № 380/12960/25 надійшла на адресу відповідача 05 грудня 2025 року. 29 грудня 2025 року відповідач оскаржив це рішення в апеляційному порядку. Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2026 року у справі № 380/12960/25 відкрито апеляційне провадження. Звідси, з урахуванням вимог статті 255 КАС України рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2025 року у справі № 380/12960/25 не набрало законної (юридичної сили). На підставі вищезгаданого виконавчого листа державний виконавець 28 січня 2026 року відкрив виконавче провадження № 80074515, яке надійшло на електронну адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 29 січня 2026 року, та зареєстроване в системі електронного документообігу за вх. № 649/14. Ураховуючи викладене, виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року № 380/12960/25 є таким, що не підлягає виконанню, а виконавче провадження № 80074515 підлягає закриттю.

З огляду на вказане на підставі статті 374 КАС України просить суд визнати виконавчий лист № 380/12960/25 від 19 січня 2026 року, виданий Львівським окружним адміністративним судом, таким, що не підлягає виконанню.

23 лютого 2026 року позивач подав через систему «Електронний суд» заперечення на заяву позивача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Позивач вказує, що відповідач подав апеляційну скаргу, пропустивши строк на апеляційне оскарження. Тому відкриття апеляційного провадження за таких обставин не може бути підставою для визнання виконавчих листів такими, що не підлягають до виконання, а може бути лише підставою для зупинення виконавчих дій у виконавчому провадженні. Крім того, копія конверта рекомендованого листа № 8070000233720 виготовлена не з його оригіналу, а з фотокопії, в той час як сканкопії апеляційної скарги і всіх інших додатків до неї, крім конверта, виготовлені з їх оригіналів, якими вони надійшли до апеляційного суду - на апеляційній скарзі є оригінал відмітки суду про реєстрацію, на додатках є оригінали записів, підписів та відбитків печатки про завіряння правильності відповідних копій. Тобто відповідач долучив до апеляційної скарги фотокопію з фотокопії конверта, в якому до апеляційного суду надсилалися інші документи і в інший час. До того ж, якби апеляційна скарга надійшла 05 січня 2026 року поштою, то вона не могла не бути зареєстрованою апеляційним судом протягом 21 дня до 26 січня 2026 року.

З огляду на вказане просить суд відмовити в задоволенні заяви відповідача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Також позивач просить суд:

- розгляд цієї заяви, призначений 03 березня 2026 року об 11:30 год., проводити без його участі у зв'язку з участю в судовому засіданні в Залізничному районному суді м. Львова в кримінальному провадженні № 462/4191/25, яке призначено на 03 березня 2026 року об 11:00 год;

- під час розгляду цієї заяви витребувати у Восьмого апеляційного адміністративного суду оригінал конверта, в якому надійшла апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та оглянути його.

Із урахуванням приписів частини третьої статті 374 КАС України суд розглядає заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19 лютого 2026 року та від 20 лютого 2026 року про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у письмовому провадженні.

Постановляючи цю ухвалу, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

За змістом частини другої статті 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Згідно із частиною четвертою статті 374 КАС України про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу.

Отже, за змістом наведених положень статті 374 КАС України суд повинен визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, зокрема у разі, якщо його було видано помилково.

З даних, наявних у системі «Діловодство спеціалізованого суду», суд встановив, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2025 року у справі № 380/12960/25 відповідач отримав у своєму електронному кабінеті 05 грудня 2025 року.

Апеляційну скаргу на вказане рішення суду відповідач надіслав засобами поштового зв'язку (номер поштового відправлення 8070000233720) безпосередньо до суду апеляційної інстанції 31 грудня 2025 року, що підтверджується копією конверта, яка розміщена у системі «Діловодство спеціалізованого суду».

Згідно з даними відстеження з офіційного сайту Укрпошти поштове відправлення № 8070000233720 (апеляційна скарга на рішення суду у справі № 380/12960/25) Восьмий апеляційний адміністративний суд отримав 05 січня 2026 року.

Відповідно до даних, наявних у системі «Діловодство спеціалізованого суду», апеляційна скарга на рішення суду у справі № 380/12960/25 зареєстрована в системі діловодства апеляційного суду 26 січня 2026 року.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2026 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2025 року у справі № 380/12960/25.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що відповідач подав апеляційну скаргу, пропустивши строк на апеляційне оскарження, оскільки апеляційна скарга з огляду на дату отримання відповідачем рішення суду у справі № 380/12960/25 (05 грудня 2025 року) та дату здавання апеляційної скарги на пошту (31 грудня 2025 року) подана із дотриманням тридцятиденного строку, визначеного статтею 295 КАС України.

До того ж, питання строку на подання апеляційної скарги суд апеляційної інстанції не порушував, оскільки в ухвалі від 02 лютого 2026 року дійшов висновку про те, що апеляційна скарга подана відповідачем із дотримання строків.

Щодо відмітки на апеляційній скарзі про її отримання Восьмим апеляційним адміністративним судом 26 січня 2026 року та твердження позивача про те, що якби апеляційна скарга надійшла 05 січня 2026 року поштою, то вона не могла не бути зареєстрованою апеляційним судом протягом 21 дня до 26 січня 2026 року, суд зазначає, що питання співпраці органу поштового зв'язку та користувача послуг такого органу зв'язку, зокрема щодо вчасного повідомлення про надходження поштової кореспонденції для користувача послуг та забирання відповідним користувачем послуг такої поштової кореспонденції, не є предметом дослідження в рамках розгляду цих заяв. До того ж, відповідні твердження позивача є лише припущеннями, які не підтверджені жодними доказами.

Щодо витребування у Восьмого апеляційного адміністративного суду оригіналу конверта, в якому надійшла апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та огляду його, то суд зазначає, що копія цього конверта відсканована відповідальним працівником суду апеляційної інстанції та розміщена в системі діловодства цього суду, тож суд першої інстанції може належно дослідити його зміст без витребування оригіналу такого конверта у суду апеляційної інстанції.

Відповідно до частини першої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Суд звертає увагу на те, що виконавчий лист № 380/12960/25 виданий Львівським окружним адміністративним судом 19 січня 2026 року, тобто станом на дату, коли строк на апеляційне оскарження вже минув, а в системі діловодства спеціалізованого суду не було жодних відомостей ні про подання відповідачем апеляційної скарги на рішення суду у справі № 380/12960/25, ні про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою відповідача.

За вказаних обставин жодних правових підстав для невидання 19 січня 2026 року виконавчого листа у справі № 380/12960/25 у Львівського окружного адміністративного суду не було, а тому видання такого виконавчого документа цим судом не може вважатися помилковим, як і не може бути застосованим у цьому разі інститут визнання його таким, що не підлягає виконанню, передбачений статтею 374 КАС України.

У аспекті викладеного суд звертає увагу заявника на те, що відповідно до статті 38 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження зупиняється виконавцем у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню).

Про зупинення виконавчого провадження виконавець виносить постанову не пізніше наступного робочого дня з дня отримання судового рішення.

З огляду на відкриття Восьмим апеляційним адміністративним судом апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2025 року у справі № 380/12960/25, відповідач вправі звернутися до державного виконавця із заявою та копією ухвали про відкриття апеляційного провадження, у якій порушити перед державним виконавцем питання про зупинення виконавчого провадження на підставі статті 38 Закону України «Про виконавче провадження».

Тобто відкриття апеляційного провадження за встановлених судом обставин не може бути підставою для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає до виконанню, а може бути лише підставою для зупинення виконавчого провадження на підставі статті 38 Закону України «Про виконавче провадження».

Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні заяв Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19 лютого 2026 року та від 20 лютого 2026 року про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 293, 295, 374, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяв Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19 лютого 2026 року та від 20 лютого 2026 року про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у справі № 380/12960/25, - відмовити.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Повний текст ухвали складено 09 березня 2026 року.

Суддя Клименко О.М.