Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 березня 2026 року Справа№200/690/26
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить суд:
визнати дії Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2014-2016 роки з індексаціями неправомірними;
визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обрахування страхового стажу при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із розрахунку страхового стажу 40 років 04 місяці 16 днів неправомірними;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » з 01 травня 2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022- 2024 роки та виходячи із загальної кількості страхового стажу 44 роки 10 місяців 16 днів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 cтатті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідач неправомірно застосував середню заробітну плату по народному Господарству за 2014-2016 роки з індексаціями, хоча повинен був обчислити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки.
Крім вказаного, позивач наголошує, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії обраховано, виходячи із розрахунку страхового стажу 40 років 04 місяці 16 днів, хоча згідно розрахунку стажу при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж становить 44 роки 10 місяців 16 днів.
Вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області неправомірними, позивач звернулася до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду від 05.02.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребувано у відповідача докази у справі, згідно наведеного в ухвалі переліку.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзив на позовну заяву не надано, на виконання ухвали від 26.02.2026 суду надані запитувані судом докази.
Третьою особою надані пояснення, де зазначено таке.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянуто заяву позивача від 01.05.2025 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за Списком № 2, до пільгового стажу зараховано періоди роботи з 03.09.1997 по 05.09.2000 на посаді «санітарки психіатричного кабінету диспансерного відділення» в Костянтинівській міській психіатричній лікарні.
Під час обчислення розміру пенсії по інвалідності до страхового стажу зараховується додатковий стаж - період з дня інвалідності до досягнення віку 60 років.
При обчисленні пенсії за віком враховується лише відпрацьований страховий стаж, а додатковий стаж зникає.
За матеріалами пенсійної справи при обчисленні пенсії по інвалідності додатково враховано 5 років 8 місяців 23 дні. Розмір пенсії обчислено виходячи із розрахунку страхового стажу 40 років 04 місяці 16 днів. До страхового стажу враховано всі періоди роботи за документами наявними в електронній пенсійній справі.
При переході на пенсію за віком застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 - 8913,83 грн (з урахуванням проведених індексацій).
Водночас рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі № 200/3650/25 виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області у повному обсязі у межах покладених зобов'язань.
Натомість зобов'язань щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022 - 2024 роки не покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області
Судом встановлено такі фактичні обставини у справі.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянка України, паспорт НОМЕР_2 .
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2025 у справі №200/3650/25, частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позовну на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.05.2025 року №914250181364 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності ІІІ групи на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1 ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 03.09.1997 року по 05.09.2000 року на посаді «санітарки психіатричного кабінету диспансерного відділення» (посада з 20 травня 1997 року перейменована на молодша медична сестра психіатричного кабінету диспансерного відділення) в Костянтинівській міській психіатричній лікарні та повторно розглянути заяву від 01 травня 2025 року про переведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з пенсії по інвалідності ІІІ групи на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ».
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду у вказаній справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області з 01 травня 2025 року позивачці призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При розрахунку пенсії застосовано середню заробітну плату по народному господарству за 2014-2016 роки.
Згідно з матеріалами справи, пенсію призначено відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» після переведення, з урахуванням страхового стажу (повний) 40 років 4 місяці 16 днів, з них страховий стаж до 01.01.2004 - 23 роки 4 місяці 16 дні; страховий стаж після 01.01.2004 - 17 років 00 місяців 00 місяців; в тому числі: робота за списком №2 - 12 років, 7 місяців, 28 днів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначенні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до частини 1 статті 9, частини 1 статті 10 Закону № 1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 1 статті 27 Закону № 1058-IV встановлено, що розмір пенсії за віком розраховується із заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. З 01.01.2004 страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (згідно сплати страхових внесків).
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно із частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Стосовно позовних вимог в частині застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивачу була призначена пенсія по інвалідності з 04.02.2009 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (до прийняття Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), та після призначення пенсії позивач продовжувала працювати, що підтверджується матеріалами справи (трудовий стаж набутий позивачкою врахований по 31.8.2022).
Отже, враховуючи те, що після призначення пенсії по інвалідності позивач продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, то під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком має право на застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме: за 2022, 2023, 2024 роки.
Стосовно позовних вимог у частині розрахунку стажу, суд зазначає наступне.
Згідно з розрахунком РС-право стаж для розрахунку права: ЗАХАРОВА ОКСАНА ВОЛОДИМИРІВНА Алгоритм розрахунку: ПЕНСІЯ ЗА ВІКОМ (ЗУ №1058) Індивідуальний перерахунок: Перехід з виду на вид, стаж за періоди з:
01.01.2004 по 31.01.2007 врахований із позначкою Прац.охорони здор.(посади із пост.909) Мед.заклад із ст.60 - 6 років 2 місяці;
01.02.2007по 30.06.2008 врахований із позначкою Прац.охорони здор.(посади із пост.909) Мед.заклад із ст.60 - 2 роки 10 місяців;
Загальна кількість стажу 44 роки 10 місяців 16днів.
Згідно протоколу призначення пенсії (призначення за рішенням суду - з 01.05.2025 по довічно; Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 01.12.2025 по довічно) від 30 грудня 2025 року пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 травня 2025 року обчислена виходячи із розрахунку страхового стажу 40 років 04 місяці 16 днів.
Отже при розрахунку пенсії стаж у подвійному розмірі з 01.01.2004 по 31.01.2007, з 01.02.2007 по 30.06.2008 не врахований, що за підрахунком суду складає 4 роки шість місяців.
Частиною 1 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до приписів частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За визначенням, наведеним у частині 3 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону №1058-IV).
Згідно з пунктом 16 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Стаття 60 Закону №1788-XII встановлює пільги по обчисленню стажу (зарахування стажу роботи у подвійному розмірі) в деяких медичних закладах, а саме:
- лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я;
-у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД;
-в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я;
-у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я;
-у психіатричних закладах охорони здоров'я / закладах з надання психіатричної допомоги.
Таким чином, враховуючи, що норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" є діючими, а стаття 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає пільгові умови права на пенсію за віком, суд дійшов висновку про наявність підстав для врахування в подвійному розмірі до загального стажу позивача періодів роботи з 01.01.2004 по 31.01.2007, з 01.02.2007 по 30.06.2008, які і є врахованими згідно з розрахунком РС - право, але не враховані під час розрахунку пенсії, та за підрахунком суду складають 4 роки шість місяців.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його діянь (дій чи бездіяльності).
Відповідач як суб'єкт владних повноважень жодними належними та допустимими доказами не довів правомірність своєї поведінки, пов'язаної розрахунком пенсії, правом на надання відзиву відповідач також не скористався.
Крім іншого, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
За змістом ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України матеріалів та обставин встановлених під час розгляду цієї справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Судовий збір, сплачений позивачем, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40030, Сумська обл., місто Суми, вул. Пушкіна, будинок 1, ЄДРПОУ 21108013), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, пл. Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2014-2016 роки протиправними.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обрахування страхового стажу при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із розрахунку страхового стажу 40 років 04 місяці 16 днів протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » з 01 травня 2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022- 2024 роки та виходячи із загальної кількості страхового стажу 44 роки 10 місяців 16 днів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40030, Сумська обл., місто Суми, вул. Пушкіна, будинок 1, ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн 96 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 06.03.2026.
Суддя І.В. Буряк