10 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/11675/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії,
Адвокат Татарин Вікторія Миколаївна в інтересах ОСОБА_1 звернулася з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 ) про визнання протиправними та скасування наказів щодо призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, в частині зарахування до списків особового складу, та зобов'язання направити на медичний огляд військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) для встановлення дійсного ступеня придатності до військової служби.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 05.10.2025 був затриманий представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та доставлений в ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження медичного огляду ВЛК та подальшого призову на військову службу. В подальшому, після проходження ВЛК, позивача було направлено на полігон у Львівській області.
Представник позивача вважає, що процедуру призову ОСОБА_1 на військову службу було порушено, внаслідок чого він був позбавлений можливості на встановлення його дійсного ступеня придатності до військової служби та визначення відповідної спеціальності. У зв'язку із цим, дії та наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також дії та наказ командира ВЧ НОМЕР_1 є протиправними.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 39).
Ухвалою суду від 14.10.2025 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову (а. с. 16-17).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 43-47) представник відповідача ВЧ НОМЕР_1 позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні.
Вказує, що призов позивача на військову службу під час мобілізації здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням встановленої процедури. Зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 на підставі наказу командира від 07.10.2025 № 294 є правомірним. Після видання вказаного наказу між сторонами виникли нові правовідносини, пов'язані з проходженням військової служби.
Стосовно вимоги про зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 направити позивача на медичний огляд ВЛК для встановлення дійсного ступеня придатності до військової служби, то нормами чинного законодавства чітко визначено порядок звернення військовослужбовців за медичною допомогою та порядок направлення військовослужбовців на медичний огляд ВЛК; призначення, лікування, скерування на госпіталізацію чи медичний огляд є медичною компетенцією лікаря та належить до його дискреційних повноважень.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 52-53) представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 позов також не визнав.
Вказує, що 05.10.2025 групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_6 було зупинено для перевірки військово-облікових документів ОСОБА_1 , та встановлено, що у нього відсутня оформлена відстрочка від призову на військову службу, а також встановлено порушення правил військового обліку.
За результатами проходження ВЛК Волинського обласного мобілізаційного пункту військовозобов'язаних, ОСОБА_1 був визнаний придатним до військової служби та 07.10.2025 на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 254 від 07.10.2025 був призваний на військову службу під час мобілізації до ВЧ НОМЕР_1 .
Крім того, оскільки рішення ВЛК не змінено та не відмінено, відсутні підстави для скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 254 від 07.10.2025 про призов на військову службу позивача.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Крім того, представник відповідача ВЧ НОМЕР_1 повідомив суд про самовільне залишення території військової частини позивачем, про що надав витяги з наказів від 29.10.2025 № 316, від 04.12.2025 № 354 (а. с. 60-63). З огляду на те, що принципами адміністративного судочинства є принципи змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування усіх обставин у справі (пункт 4 частини третьої статті 2, стаття 9 КАС України), суд не вбачає підстав для врахування заперечень представника позивача (а. с. 65) щодо відхилення зазначених доказів.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що згідно із відомостями військово-облікового документа, сформованого в застосунку «Резерв+» 06.10.2025, позивач ОСОБА_1 перебував на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), стосовно нього до реєстру були внесені відомості про порушення ним правил військового обліку та про розшук (причина розшуку - не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК), відомості про відстрочку чи бронювання відсутні (а. с. 27).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації від 07.10.2025 № 254 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», солдата ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період (а. с. 56).
Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.10.2025 № 294 солдата ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 07.10.2025 зараховано до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення (а. с. 49).
Судом також встановлено, що наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29.10.2025 № 316 солдата ОСОБА_1 , курсанта школи загальновійськової підготовки, який 29.10.2025 самовільно залишив військову частину, з 29.10.2025 знято з усіх видів забезпечення; припинено виплату грошового забезпечення з дня, з якого самовільно залишив військову частину - 29.10.2025 (а. с. 62). Згідно із наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.12.2025 № 354 увільнено від займаної посади та зараховано у розпорядження командира ВЧ НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 , курсанта школи загальновійськової підготовки (а. с. 62 зворот).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно із частинами першою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За приписами частини четвертої статті 2 Закону № 2232-ХІІ порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період є видом військової служби (абзац третій частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ).
Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що початком проходження військової служби вважається: день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Цей порядок визначає:
механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України чи відповідного підрозділу розвідувальних органів України;
процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;
порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;
організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів;
процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Згідно із пунктами 2, 3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560), на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування). Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», “Про військовий обов'язок і військову службу» та цим Порядком. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Пунктами 72, 73, 77 Порядку № 560 визначено, що рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_8 . Рішення військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_8 про придатність резервіста або військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби під час мобілізації може бути скасовано штатною військово-лікарською комісією вищого рівня або оскаржено у судовому порядку. Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов'язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800) затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу I Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК. Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Згідно з підпунктом 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК ТЦК та СП.
Пунктом 1.1 глави 1 розділу II Положення № 402 визначено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до пункту 3.1 глави 3 «Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період» розділу II Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті. Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до ІКС шляхом електронної інформаційної взаємодії. ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
Згідно із пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду. Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11) до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.
З матеріалів справи видно, що предметом оскарження є накази щодо призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, та про зарахування до списків особового складу, тобто, наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.10.2025 № 254 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період солдата ОСОБА_1 (а. с. 56), та наказ командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.10.2025 № 294 в частині зарахування солдата ОСОБА_1 до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення (а. с. 49).
При цьому, підставою позову є те, що, на думку представника позивача, було порушено процедуру призову (медичного огляду під час проходження ВЛК) ОСОБА_1 на військову службу, внаслідок чого він був позбавлений можливості на встановлення його дійсного ступеня придатності до військової служби та визначення відповідної спеціальності.
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Велика Палата Верховного Суду у постановах від 29.05.2018 у справі № 800/341/17 та від 12.11.2019 у справі № 9901/21/19 зазначила, що принцип диспозитивності знайшов своє відображення у частині другій статті 9 КАС України, якою визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин, про захист яких вони просять, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У постанові від 22.02.2024 у справі № 990/150/23 Велика Палата Верховного Суду нагадала усталені підходи, сформовані судовою практикою, що за змістом зазначеної норми це право [вийти за межі позовних вимог] суд може здійснити за результатом розгляду справи за наявності на це підстав. Тобто процесуальний закон надає право (не обов'язок) суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів.
Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову. Відповідно, право особи звернутися до суду із самостійно визначеними позовними вимогами узгоджується з обов'язком суду здійснити розгляд справи в межах таких вимог. Відхилення від такого правила є можливим лише задля ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (постанови Верховного Суду від 13.04.2023 у справі №757/30991/18-а, від 12.10.2023 у справі № 160/21190/21, від 17.04.2024 у справі № 300/3779/23, від 15.02.2024 у справі № 520/27906/21). Наведені висновки були підтримані Верховним Судом у постановах від 18.12.2025 у справі № 160/27036/23, від 05.02.2026 у справі № 140/11528/21.
Пунктом 9 частини першої статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.
При вирішенні спору суд враховує, що позивач та його представник постанову ВЛК про визнання військовозобов'язаного ОСОБА_1 придатним до військової служби не оскаржили, така постанова не є предметом спору у цій справі, та у суду відсутні підстави надавати правову оцінку постанові ВЛК щодо придатності позивача до проходження військової служби.
При цьому, викладені у позовній заяві підстави позову стосуються саме правомірності прийнятої відносно позивача постанови ВЛК при ТЦК та СП, незгоди з висновком ВЛК про його придатність до військової служби.
Верховний Суд у постанові від 09.12.2020 у справі № 814/2722/16 зазначив, що до виключної компетенції ВЛК належить повноваження надавати оцінку стану здоров'я та, відповідно, вирішувати питання про придатність для проходження військової служби, тому адміністративний суд позбавлений можливості підміняти інших суб'єктів владних повноважень. Суд не може самостійно на власний розсуд здійснювати переоцінку висновку ВЛК про стан здоров'я позивача та, відповідно, про придатність останнього для проходження військової служби, оскільки це не входить до повноважень суду, а означені питання є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії.
Суд вважає, що саме у межах процедури звернення до ЦВЛК для перегляду постанови ВЛК при ТЦК та СП можуть бути перевірені доводи позивача щодо неврахування під час прийняття зазначеної постанови про придатність до військової служби певних хвороб, попередніх діагнозів тощо.
До позовної заяви була долучена скарга, подана представником позивача до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, стосовно скасування рішення ВЛК про визнання позивача придатним до військової служби (а. с. 32 зворот - 33). Проте, позивач та його представник не надали доказів того, що за результатами розгляду цієї скарги відповідну постанову ВЛК про визнання військовозобов'язаного ОСОБА_1 придатним до військової служби було скасовано.
Суд також звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації з підстав наявності відстрочки чи бронювання.
Отже, оскільки постанова ВЛК про визнання військовозобов'язаного ОСОБА_1 придатним до військової служби не є предметом спору у цій справі, доказів її скасування суду не надано, при цьому, матеріали справи не містять доказів того, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації з підстав наявності відстрочки чи бронювання, тому відсутні правові підстави для визнання протиправними та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.10.2025 № 254 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період солдата ОСОБА_1 та наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.10.2025 № 294 в частині зарахування солдата ОСОБА_1 до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 направити позивача на медичний огляд ВЛК для встановлення дійсного ступеня придатності, то суд зазначає, що така вимога є похідною, та відмова у задоволенні основних вимог про визнання протиправними та скасування наказів має наслідком відмову у задоволенні похідної вимоги.
Крім того, позивач має статус військовослужбовця, тому порядок проходження ним медичного огляду ВЛК регламентований главою 6 розділу ІІ Положення № 402. Доказів порушення ВЧ НОМЕР_1 вимог Положення № 402 в частині не направлення позивача на медичний огляд ВЛК матеріали справи не містять, та з огляду на самовільне залишення позивачем військової частини, у відповідача ВЧ НОМЕР_1 відсутні підстави для вирішення зазначеного питання.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що відсутні правові та фактичні підстави для скасування в судовому порядку наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.10.2025 № 254 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період солдата ОСОБА_1 та наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.10.2025 № 294 в частині зарахування солдата ОСОБА_1 до списку особового складу військової частини та на всі види забезпечення, оскаржувані накази є правомірними, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх