про відмову у відкритті провадження у справі
09 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2748/26
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Волдінер Ф.А., вивчивши позовну заяву подану адвокатом Черніковим Денисом Юрійовичем в інтересах ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України про стягнення шкоди,
Адвокатом Черніковим Денисом Юрійовичем в інтересах ОСОБА_1 подано до суду адміністративний позов до військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України, відповідно до якого просить суд стягнути з військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення (заробітну плату) як матеріальну шкоду за період служби з 08.08.2023 по 11.06.2025 включно у розмірі 492 173,68 грн, заподіяну в результаті застосування пункту 2 постанови КМУ № 481 від 12 травня 2023 року, що був визнаний протиправним та нечинним.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи немає підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За приписами статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Тобто вимога про стягнення коштів на відшкодування завданої шкоди для розгляду адміністративним судом повинна бути поєднана з позовними вимогами про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень.
Із наведеними приписами кореспондуються положення частини п'ятої статті 21 КАС України, згідно яких вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Представником позивача, з посиланням на статтю 1175 Цивільного кодексу України, заявлено позовну вимогу про стягнення коштів, як матеріальної шкоди заподіяної застосуванням пункту 2 постанови КМУ № 481 від 12 травня 2023 року, що був визнаний протиправним та нечинним.
При цьому представник позивача не заявляє позовних вимог про визнання правомірними рішення, дій чи бездіяльності відповідача, що свідчить про відсутність публічно-правового спору у даній справі.
Таким чином, дана справа не підсудна адміністративному суду, а повинна розглядатись за правилами цивільного судочинства.
Пунктом 1 частини першої статті 170 КАС України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За приписами частини шостої статті 170 КАС України, у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Зважаючи на суб'єктний склад учасників справи, предмет позову та, враховуючи правила територіальної юрисдикції в цивільному процесі, дана справа підсудна Луцькому міськрайонному суду Волинської області.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтями 5, 19, 21, 248, 256, 287, 295 КАС України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України про стягнення шкоди.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею.
Суддя Ф.А. Волдінер