Постанова від 10.03.2026 по справі 490/1452/26

490/1452/26

нп 3/490/833/2026

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., секретар судового засідання Поштаренко М.В., за участю прокурора Чернявського Я.А., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Миколаївській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Констянтинівка Арбузинського району Миколаївської області, громадянки України, з вищою освітою. незаміжньої, ФОП, що має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , яка займала посадуголовного спеціаліста відділу аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів фонду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області, будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи звільненою з вказаної посади з 18.04.2023 року, несвоєчасно, без поважних причин, не подала в строк до 31.01.2024 року щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, подавши її 11.02.2025 року.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. (протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №102 від 19.02.2026 року).

Крім того, ОСОБА_1 , яка займала посадуголовного спеціаліста відділу аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів фонду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області, будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язане з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи звільненою з вказаної посади з 18.04.2023 року, несвоєчасно, без поважних причин, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (особи, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування), в строк до 31.03.2024 року включно, подавши її 13.02.2025 року.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. (протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №104 від 19.02.2026 року).

Також, ОСОБА_1 , яка займала посадуголовного спеціаліста відділу аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів фонду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області, будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язане з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи звільненою з вказаної посади з 18.04.2023 року, несвоєчасно, без поважних причин, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, в строк до 31.01.2024 року, подавши її 11.02.2025 року.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. (протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №103 від 19.02.2026 року).

Постановою суду від 27.02.2026 року вказані матеріали об'єднані в одне провадження з присвоєнням єдиного порядкового номеру №490/1452/26 (номер провадження 3/490/833/2026).

У судовому засіданні ОСОБА_1 , визнавши свою винуватість у вчиненні адміністративних правопорушень, пояснила суду, що не розуміла, що займала посаду, щодо якої існували вимоги щодо подання відповідних декларацій.

Прокурор у судовому засіданні, пославшись на те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що свідчать докази, наявні в матеріалах справи, просив визнати останню винуватою у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами.

Так, згідно до наказу № 80-к від 24.07.2017 року ОСОБА_1 прийнято на посаду головного спеціаліста відділу контрольно-ревізійної роботи та аудиту Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області з 01.08.2017 року у зв'язку з переведенням з виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування.

Наказом № 578-к від 26.12.2017 року ОСОБА_1 переведено з посади головного спеціаліста відділу контрольно-ревізійної роботи та аудиту Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області на посаду головного спеціаліста відділу фінансового контролю та аудити Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області з 02.01.2018 року.

Згідно до наказу № 49-к від 14.03.2019 року ОСОБА_1 було переведено з посади головного спеціаліста відділу фінансового контролю та аудиту Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області на посаду головного спеціаліста відділу аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів фонду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області.

Наказом №58-к від 14.04.2023 року ОСОБА_1 звільнено з займаної посади - головного спеціаліста відділу аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів фонду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області з 18.04.2023 року на підставі п.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.

За даними скрін-шоту, згідно з відомостями Єдиного Державного Реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України ОСОБА_1 подала до Єдиного державного реєстру наступні електроні декларації: 11.02.2025 - декларація типу «щорічна»; 11.02.2025 - декларація типу «при звільнені»; 13.02.2025 - виправлена декларація типу «щорічна»; 13.02.2025 - виправлена декларація типу «при звільнені»; 13.02.2025 - декларація типу «після звільнення».

Інші декларації та повідомлення відсутні.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до пп. «и» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи інших державних органів, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів фонду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області до її основних обов?язків належить: - взяття участі в проведені комплексних ревізій та тематичних перевірок відділення Управління; - складення проектів рішень про застосування фінансових санкцій; - проведення перевірки достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності; - інші передбачені посадовою інструкцією.

Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду в державному органі, діючи від імені виконавчої влади, реалізуючи надані йому владі повноваження, що тягнуть правові наслідки, відноситься до посадових та службових осіб інших державних органів та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції».

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу. У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.

Відповідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року та яким відновлено обов'язок декларування.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені, зокрема, у п.п «и» п. 1 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених, в тому числі, ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», зокрема, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.

Так, прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

Також, абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

З урахуванням наведеного, ОСОБА_1 , як посадова та службова особа державного органу, яка займала посадуголовного спеціаліста відділу аналізу та контролю за використанням роботодавцями коштів фонду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області, будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи звільненою з вказаної посади з 18.04.2023 року, зобов'язана була подати декларації: в строк до 31.01.2024 року включно щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік; в строк до 31.03.2024 року включно декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (особи, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування), в строк до 31.01.2024 рокудекларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Беручи до уваги, що в провадженні судді перебуває три протоколи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинила кілька адміністративних правопорушень, які розглядаються одночасно, відповідно до вимог ст. 36 КУпАП, адміністративне стягнення має бути накладено в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а тому враховуючи особу винної, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше, її майновий стан, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, відсутність відомостей, що негативно характеризують її особу, суд вважає, що відповідно до мети адміністративного стягнення, яке застосовується до особи з метою її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП) необхідним та достатнім для її виправлення буде застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень на користь держави.

Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок №UA688999980313040106000014483, Миколаївське ГУК/Централ. р н/21081100,код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030, код банку отримувача (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету -21081100.

На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665,60 гривень на користь держави.

Грошові кошти у розмірі 665,60 гривень в рахунок сплати судового збору перерахувати до УК у Центральний м. Миколаїв /Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок №UA798999980313131206000014483, код отримувача 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 22030101.

Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, у разі несплати добровільно штрафу протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 Кодексу України про адміністративне правопорушення, особою, щодо якої її винесено, його захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва.

Суддя О.І. Демінська