Рішення від 05.03.2026 по справі 925/473/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року Справа № 925/473/21(925/1627/25)

м. Черкаси

За позовом комунального підприємства "ВодГео"

до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Усмішка-48"

про встановлення постійного безоплатного сервітуту та усунення перешкод в користування підвальним приміщенням,

Суддя Дорошенко М. В.

Секретар судового засідання Рябенька Я. В.

За участю:

представників позивача: Трушкова В. Л. за довіреністю від 31.10.2025, Опаренка А. М. за довіреністю від 28.01.2026, Семко Я.А. за довіреністю від 28.01.2026;

управителя відповідача Каплуна В.М. в порядку само представництва.

Комунальне підприємство "ВодГео" (далі також - позивач та/або КП "ВодГео") через систему "Електронний суд" подало до Господарського суду Черкаської області позовну заяву від 29.12.2025 №1148/01-10 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Усмішка-48" (далі також - відповідач та/або ОСББ "Усмішка-48") з вимогами про:

- встановлення КП "ВодГео" постійного безоплатного сервітуту щодо підвального приміщення в будинку АДРЕСА_1 , для оснащення будівлі вузлом комерційного обліку холодної води та обслуговування такого вузла обліку;

- зобов'язання ОСББ "Усмішка-48" усунути перешкоди в користуванні підвальним приміщенням будинку № 48а по вулиці Василя Стуса у місті Сміла Черкаської області, шляхом надання доступу до підвального приміщення будинку, в якому обладнується вузол комерційного обліку холодної води для встановлення та обслуговування такого вузла КП "ВодГео".

Позивач у позовній заяві також просить господарський суд стягнути з відповідача на користь позивача 4844,80 грн. витрат на сплату судового збору.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ним як виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання у місті Смілі були вчинені дії, передбачені Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та Порядком інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 №444, щодо належного повідомлення відповідача про намір встановлення в будинку №48а по вулиці Василя Стуса у м. Смілі вузла в комерційного обліку питної води, проте співвласники цього будинку не надали згоди на це і не забезпечили доступ працівникам позивача до підвального приміщення будинку для встановлення такого вузла, що відповідно до приписів названого Закону є підставою для позивача вимагати встановлення судом сервітуту щодо підвального приміщення вказаного будинку і надання доступу до нього для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку холодної води.

Ухвалою від 02.01.2026 Господарський суд Черкаської області у складі судді Дорошенка М. В. прийняв вказану позовну заяву КП "ВодГео" до розгляду, відкрив провадження у справі №925/473/21(925/1627/25) для її розгляду в межах справи №925/473/21 про банкрутство КП "ВодГео" за правилами спрощеного позовного провадження, призначив у ній судове засідання на 10 год. 30 хв. 5 лютого 2026 року в приміщенні Господарського суду Черкаської області, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи і роз'яснив відповідачу про його обов'язок, передбачений ч. 6 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України, зареєструвати свій електронний кабінет в підсистемі (модулі) "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.

23 січня 2026 року до Господарського суду Черкаської області через систему "Електронний суд" надійшов відзив від 23.01.2026 із запереченнями проти позову, в обґрунтування яких відповідач зазначив, що:

- позивачем не дотримані передбачена законом процедура попереднього узгодження з власниками квартир умов встановлення вузла комерційного обліку води, а також порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будинку про намір такого встановлення, що свідчить про передчасність і, як наслідок, безпідставність вимог про встановлення сервітуту;

- посилання в позовній заяві на те, що 21.06.2024 позивачем засобами поштового зв'язку надіслано відповідачу повідомлення від 21.06.2024 про намір встановлення вузла комерційного обліку води та розміщено на сайті позивача таке повідомлення не можуть братися до уваги, оскільки такі повідомлення як за змістом, формою та способом доведення до співвласників багатоквартирного будинку №48а по вулиці Василя Стуса в м. Сміла Черкаської області не відповідають вимогам Порядку №444;

- зазначене повідомлення не містять інформації про вартість встановлення вузла комерційного обліку, розмір внеску за встановлення вузла комерційного обліку, порядок сплати внеску за встановлення вузла комерційного обліку, як того вимагає Порядок № 444;

- поштове відправлення позивача з повідомленням від 21.06.2024 відповідач не отримав, що підтверджується довідкою оператора поштового зв'язку про його повернення позивачу із зазначенням причини - "адресат відсутній за вказаною адресою";

- подані позивачем докази на підтвердження надіслання ним 21.06.2024 засобами поштового зв'язку відповідачу повідомлення від 21.06.2024 про намір встановлення вузла комерційного обліку води є суперечливими з огляду на дату відбитку календарного штемпеля оператора поштового зв'язку - 21.05.2024 на поштовому конверті, у якому це повідомлення від 21.06.2024 надсилалося адресату;

- посилання позивача в позовній заяві на те, що 07.11.2025 представниками КП "ВодГео" на інформаційних стендах будинку №48а по вулиці Василя Стуса" було розміщено оголошення про встановлення 12.11.2025 у будинку вузла комерційного обліку не відповідає вимогам Порядку №444. Додані до позову фотодокази на трьох аркушах щодо розміщення на інформаційних стендах будинку АДРЕСА_1 оголошень про оснащення 12.11.2025 будинку вузлом комерційного обліку, не може бути належним доказом, оскільки відсутнє підтвердження де саме розміщувалося вказане оголошення, на яких стендах, якого будинку і чи розміщувалося воно взагалі за вищевказаною адресою;

- позивач жодного разу не звертався в установленому законом порядку до відповідача з приводу встановлення загально будинкового лічильника, не надавав відповідачу відомості про вартість такого встановлення, розмір та порядок сплати передбаченого внеску за встановлення вузла комерційного обліку води, тому відповідач не мав можливості провести з цього приводу загальні збори мешканців багатоквартирного будинку (співвласників ОСББ) і прийняти рішення з цього питання;

- робочий проект щодо облаштування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 вузлом комерційного обліку питної води виготовлено без технічного огляду приміщення, що унеможливлює встановлення лічильника за вказаною у проекті схемою. У робочому проекті не вказане конкретне місце встановлення вузла комерційного обліку питної води, він є типовим та виготовленим без врахування особливостей підвалу будинку. Такий підхід позивача до вирішення питання про встановлення вузла комерційного обліку води порушує права співвласників будинку;

- відповідно до ч. 1 ст. 391 Цивільного кодексу України лише власник має право вимагати усунення перешкод у користуванні своєю власністю, проте позивач не є власником підвального приміщення будинку, не захищає своє право власності, тому не може вимагати усунення перешкод у здійсненні права користування ним, що виключає можливість застосування обраного позивачем способу захисту порушеного права шляхом усунення перешкод у користуванні підвальним приміщенням будинку.

28 січня 2026 року до Господарського суду Черкаської області надійшла відповідь на відзив, якою позивач він відхилив аргументи відповідача, приведені ним в обґрунтування заперечень проти позову, і підтвердив свої доводи, приведені позивачем у позовній заяві.

Разом з відповіддю на відзив позивач подав нові докази: заяви свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 28.01.2026 і акт обстеження водопровідних та каналізаційних мереж від 08.12.2023 без обґрунтування неможливості подання їх (доказів) у встановлений ч. 2 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України строк з причин, що не залежали від позивача.

5 лютого 2026 року до Господарського суду Черкаської області надійшло клопотання відповідача про залучення до участі у справі №925/473/25(925/1627/25) третіми особами без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача власників (співвласників) квартир у будинку АДРЕСА_1 . При цьому імен, найменувань (для юридичних осіб) таких власників (співвласників) відповідач не вказав.

В судовому засіданні, яке відбулося 07.01.2025 за участю представників позивача і відповідача, господарський суд протокольними ухвалами відмовив позивачу відповідно до ч. 8 ст. ст. 80 Господарського процесуального кодексу України у прийнятті до розгляду поданих ним разом з відповіддю на відзив нових доказів і відмовив відповідачу в задоволенні його клопотання про залучення до участі у справі №925/473/25(925/1627/25) третіми особами без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача власників (співвласників) квартир у будинку АДРЕСА_1 , після чого розпочав розгляд справи №925/473/25(925/1627/25) по суті і оголосив перерву до 11 год. 30 хв. 5 березня 2026 року в приміщенні господарського суду, про що повідомив представників сторін під розпис.

В судовому засіданні, яке відбулося 05.03.2026 за участю представників сторін, господарський суд закінчив розгляд справи №925/473/21(9251627/25) по суті та оголосив вступну і резолютивну частини ухваленого ним рішення.

Заслухавши представників сторін, з'ясувавши обставини справи, дослідивши наявні у справі докази, Господарський суд Черкаської області

УСТАНОВИВ:

Позивач є комунальним підприємством, заснованим Смілянською міською радою, яке рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 21.06.2007 №661 "Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді" з урахуванням внесених до нього в подальшому рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 28.04.2012 №231 змін було визначене виконавцем житлово-комунальних послуг у місті Сміла в галузі водопостачання та водовідведення і фактично надає послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у місті Сміла як індивідуальним так і колективним споживачам, в тому числі і власникам квартир та/або нежитлових приміщень будинку АДРЕСА_1 .

Відповідач є об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , створеним власниками квартир та/або нежитлових приміщень цього будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

21 червня 2024 року позивача на своєму офіційному веб-сайті в мережі Інтернет розмістив повідомлення від 21.06.2024 №2135/01-10 про намір встановити вузол комерційного обліку питної води в будинку АДРЕСА_1 з пропозицією в двомісячний термін з дня отримання цього повідомлення надати відповідь на нього. У цьому повідомленні позивач, крім іншого, вказав, що орієнтовна вартість встановлення вузла комерційного обліку становить 10000,00 грн. і що витрати КП "ВодГео" на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку відповідно до п. 6 ст. 3 Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" вже включені до складу тарифу на централізоване водопостачання.

Крім того, це повідомлення від 21.06.2024 №2135/01-10 в паперовій формі позивач 21.06.2024 через оператора поштового зв'язку АТ "Укрпошта" надіслав на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується фіскальним чеком оператора поштового зв'язку від 21.06.2024 про прийняття рекомендованого листа з трек-номером 2070501715196, адресованого відповідачу; поштовим конвертом з трек-номером 2070501715196, у якому вказане повідомлення було надіслане позивачем відповідачу і було повернуте позивачу згідно з довідкою оператора поштового зв'язку від 24.06.2024 про причини повернення "адресат відсутній за вказаною адресою".

Дійсно на вказаному поштовому конверті крім трек-номера 2070501715196 наявний відбиток календарного штемпеля оператора поштового зв'язку за 21.05.2024, попри те, що фіскальний чек оператора поштового зв'язку про прийняття рекомендованого листа з таким же трек-номером 2070501715196 датований 21.06.2024. Ця невідповідність за оцінкою господарського суду спричинена недоліком у роботі оператора поштового зв'язку з вказаним поштовим відправленням, яка втім не спростовує факт надіслання позивачем відповідачу за належною адресою місцезнаходження останнього повідомлення від 21.06.2024 №2135/01-10 саме 21.06.2024, а не 21.05.2024.

За твердженням позивача повідомлення про намір КП "ВодГео" встановити вузол комерційного обліку питної води в будинку АДРЕСА_1 також було доведено до відома мешканців цього будинку шляхом прикріплення повідомлення до рахунків на оплату послуг водопостачання та водовідведення. Проте доказів цьому твердженню позивач господарському суду не надав.

Відповіді на повідомлення позивача від 21.06.2024 №2135/01-10 про намір встановити вузол комерційного обліку питної води в будинку АДРЕСА_1 у вказаний у цьому повідомленні строк відповідач не надав.

У травні 2025 року приватне підприємство "Тріан-Сервіс" на замовлення позивача виготовило і передало останньому робочий проект "Облаштування комерційного вузла обліку питної води в багатоквартирному житловому будинку по вул. В. Стуса, 48а в м. Сміла Черкаської області".

6 листопада 2025 року позивач надіслав відповідачу рекомендований лист від 05.11.2025 №861/01-10, яким повідомляв, що на виконання вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" КП "ВодГео", як оператором зовнішніх інженерних мереж, 12.11.2025 о 10 год. 00 хв. буде проведено оснащення будинку АДРЕСА_1 вузлом комерційного обліку, в зв'язку з чим КП "ВодГео" просить власників (співвласників) будинку або їх представників забезпечити доступ працівникам КП "ВодГео" до підвального приміщення для встановлення вузла комерційного обліку.

Лис позивача від 05.11.2025 №861/01-10 відповідач отримав лише 16.11.2025.

Крім того, позивач стверджує, що повідомлення зі змістом, аналогічним змісту листа від 05.11.2025 №861/01-10, він розмістив на інформаційних стендах під'їздів будинку АДРЕСА_1 , на підтвердження чого позивач надав три відповідні фотографії, з яких убачається наявність розміщених на інформаційних стендах таких повідомлень, але не убачається, що ці стенди розміщені у під'їздах саме будинку АДРЕСА_1 .

12 листопада 2025 року представники позивача: Ромашов І.В., Гринько О.В., Санжарівськийо С.П., Трушков В.Л., Циганенко О.О. та Семко Я.А. прибули до будинку АДРЕСА_1 для встановлення вузла комерційного обліку питної води і в присутності власників (співвласників) житлового будинку №48а по вул. Василя Стуса (імена яких не зазначені) склали в довільній формі і підписали акт про відмову у доступі до нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку для оснащення будинку вузлом комерційного обліку, в якому (акті) зазначили, що власники (співвласники) житлового будинку №48а по вул. Василя Стуса категорично відмовилися від встановлення загально будинкового лічильника (16 осіб).

Вказані вище обставини й спричинили даний спір.

Статтею 23 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" встановлено, що підприємства питного водопостачання та централізованого водовідведення мають право, зокрема, здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків та споруд, забезпечувати встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку питної води відповідно до Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".

2 серпня 2017 року набрав чинності Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22.06.2017 №2119-VIII (далі - Закон), відповідно до пункту 2 розділу IV "Прикінцеві та Перехідні положення" якого в першій його редакції, оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов'язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж у строк:

- теплової енергії - протягом року з дня набрання чинності цим Законом;

- гарячої та питної води для нежитлових будівель - протягом одного року, а для житлових будівель - протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг" від 03.12.2020 №1060-IX, який набрав чинності 01.05.2021, у розділі IV "Прикінцеві та перехідні положення" пункт 2 викладено в такій редакції:

"2. Оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов'язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж до 1 серпня 2022 року".

Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 №2479-IX, який набрав чинності 19.08.2022, у пункті 2 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону слова і цифри "до 1 серпня 2022 року" замінено словами і цифрами "протягом 24 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні".

Відповідно до пункту 11 частини першої статті 1 Закону, який визначає засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг, оператор зовнішніх інженерних мереж - це власник зовнішніх інженерних мереж, а в разі якщо зовнішні інженерні мережі використовуються іншою, ніж власник, особою або є безхазяйними - особа, якій такі мережі власником передано у користування (управління, господарське відання, оренду, концесію) або яка здійснює фактичне користування такими мережами для транспортування відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону, вузол комерційного обліку - це вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Частиною першою статті 3 Закону передбачено, що оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

Згідно із частиною другою статті 3 Закону, забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону. Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил. Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Відповідно до частини третьої статті 3 Закону, оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 06.06.2018 №444 затвердив Порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку (далі - Порядок №444).

Згідно з пунктом 1 Порядку №444 цей Порядок визначає загальні вимоги та механізм інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку.

Пунктами 3 та 4 Порядку №444 передбачено, що оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузла комерційного обліку повідомляє власникам (співвласникам) будівлі про намір встановити такий вузол за формою згідно з додатком (далі - повідомлення). Повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення:

- на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування;

- у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №444, днем отримання повідомлення власниками (співвласниками) будівлі є дата розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування. У разі відсутності веб-сайту у оператора зовнішніх інженерних мереж та органу місцевого самоврядування днем отримання повідомлення є дата розміщення повідомлення у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Згідно з пунктом 6 Порядку №444, власники (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення мають право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:

- згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку;

- намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 09.08.2018 №206 затвердило Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку (далі - Порядок №206). Цей Порядок визначає процедуру оснащення будівель вузлами комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж та власником (співвласниками) будівлі, узгодження умов такого оснащення та вимоги до місць встановлення (пункт 1 Порядку №206).

Пунктами 3 та 4 Порядку №206 передбачено, що оператор зовнішніх інженерних мереж повідомляє про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку відповідно до абзацу першого частини третьої статті 3 Закону. Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку має право повідомити оператора зовнішніх інженерних мереж у спосіб, зазначений в повідомленні про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку, про (за своїм вибором):

- згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку, у тому числі встановити вузол (вузли) комерційного обліку, придбаний(і) власником (співвласниками);

- намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку №206, у разі якщо протягом двох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку власник (співвласники) будівлі не повідомив (ли) оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, а також у разі, якщо власник (співвласники) повідомив(ли) про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, але не зробив(ли) цього протягом чотирьох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку, оснащення будівлі вузлом комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

Згідно з пунктом 11 Порядку №206, оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил та з урахуванням Закону і не потребує видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, а також погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг. Вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

Пунктом 18 Порядку №206 передбачено, що у разі встановлення вузла комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж власник (співвласники) будівлі надає(ють) доступ фахівцям оператора зовнішніх інженерних мереж до місця встановлення вузла комерційного обліку.

Абзацом третім частини третьої статті 3 Закону встановлено, що у разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення власник (співвласники) не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах або не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласники) повідомив про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

Згідно з абзацом четвертим частини третьої статті 3 Закону, у разі якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди для встановлення вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку. У такому разі порядок відшкодування витрат на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, встановлений цією статтею, не змінюється.

Згідно із статтею 401 Цивільного кодексу України, право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

Частинами першою та третьою статті 402 Цивільного кодексу України передбачено, що сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 403 Цивільного кодексу України, сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном. Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку. Особа, яка користується сервітутом, зобов'язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут не підлягає відчуженню.

Згідно з частинами п'ятою та шостою статті 403 Цивільного кодексу України, сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном. Сервітут зберігає чинність у разі переходу до інших осіб права власності на майно, щодо якого він встановлений. Збитки, завдані власникові (володільцеві) земельної ділянки або іншого нерухомого майна, особою, яка користується сервітутом, підлягають відшкодуванню на загальних підставах.

Частинами першою та третьою статті 404 Цивільного кодексу України передбачено, що право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Право користування чужим майном може бути встановлено щодо іншого нерухомого майна (будівлі, споруди тощо).

Статтею 391 Глави 29 Цивільного кодексу України встановлено, що власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Частиною першою статті 395 Глави 30 Цивільного кодексу України визначено, що речовими правами на чуже майно є: 1) право володіння; 2) право користування (сервітут); 3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); 4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій).

Відповідно до статті 396 Глави 30 Цивільного кодексу України, особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 цього Кодексу.

З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд дійшов таких висновків.

Позивач є оператором зовнішніх інженерних мереж з централізованого водопостачання в місті Смілі Черкаської області в розумінні пункту 11 частини першої статті 1 Закону, на якого цим Законом покладено обов'язок з оснащення вузлами комерційного обліку питної води будівель цього міста, що на день набрання чинності Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку.

Будинок №48а по вулиці Василя Стуса у м. Смілі Черкаської області на день набрання чинності Законом був приєднаний до зовнішніх інженерних мереж водопостачання позивача і не був оснащений вузлом комерційного обліку питної води.

Передбачений пунктом 2 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону в редакції Закону України від 29.07.2022 №2479-IX строк виконання оператором зовнішніх інженерних мереж зобов'язання щодо оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, - протягом 24 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні не забороняє здійснювати таке оснащення до дня припинення або скасування воєнного стану в Україні за рахунок власника (співвласників) будівлі, коштів місцевого або державного бюджетів, а також з інших джерел, не заборонених законом.

Тож позивач зобов'язаний здійснити оснащення будинку №48а по вулиці Василя Стуса у м. Смілі Черкаської області вузлом комерційного обліку питної води протягом 24 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, але має право зробити це і до припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Разом з тим, передбачена частиною третьою статті 3 Закону та Порядком №206 процедура оснащення будівель вузлами комерційного обліку передбачає обов'язкове повідомлення оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку в порядку, встановленому затвердженим Кабінетом Міністрів України Порядком №444. І лише у разі ненадання власником (співвласниками) будівлі згоди на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах протягом двох місяців з дати отримання повідомлення або неповідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку протягом цього ж строку, а також у разі якщо власник (співвласники) будівлі повідомив про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж. При цьому право вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку, в оператора зовнішніх інженерних мереж виникає у разі якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди для встановлення вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю.

Положення Порядку №444 встановлюють двоетапний механізм інформування власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку.

На першому етапі законодавство покладає на оператора зовнішніх інженерних мереж подвійний обов'язок щодо інформування. Оператор зобов'язаний забезпечити публічне доведення інформації шляхом її розміщення на офіційному веб-сайті або, за його відсутності, на веб-сайті органу місцевого самоврядування, а також у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі. Крім того, оператор несе обов'язок індивідуального повідомлення кожного власника на паперовому носії протягом тридцяти днів з моменту публічного розміщення. Саме це індивідуальне повідомлення слугує гарантією того, що оператор виконав свій обов'язок і фізично довів інформацію до відома кожного суб'єкта, захищаючи власника від звинувачень у необізнаності.

Другий етап стосується визначення юридично значущої дати, від якої починають відраховуватися строки для реалізації прав власників (наприклад, подання пропозицій або заперечень). Встановлення єдиного "дня отримання" шляхом прив'язки до дати публічного розміщення (на веб-сайті або стенді) є необхідним для уніфікації та чіткості процесу. Такий підхід усуває ризик виникнення множинності дат початку перебігу строків, що неминуче сталося б у разі прив'язки до дати індивідуального вручення паперового повідомлення.

Незважаючи на обов'язок оператора зовнішніх інженерних мереж індивідуально повідомити кожного власника на паперовому носії, юридично визначальною для перебігу строків є дата публічного розміщення повідомлення (на веб-сайті чи інформаційному стенді).

Тож навіть у разі можливих недоліків індивідуального паперового сповіщення, факт публічного інформування у формі розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж ініціює перебіг встановлених строків.

У даній справі позивач не довів належними, допустимими та достовірними доказами повідомлення ним кожного власника (співвласника) багатоквартирного житлового будинку будинку АДРЕСА_1 на паперовому носії протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті позивача про намір встановити вузол комерційного обліку. Але незважаючи на це, співвласники цього житлового будинку вважаються належним чином повідомленими позивачем про намір встановити вузол комерційного обліку, оскільки пунктом 5 Порядку №444 визначено, що днем отримання повідомлення власниками (співвласниками) будівлі є дата розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, що і було зроблено позивачем 21.06.2024. За змістом розміщене на офіційному веб-сайті позивача повідомлення від 21.06.2024 №2135/01-10 містить всю, передбачену Порядком №444 інформацію.

До того ж, метою цього повідомлення є доведення інформації до власника (співвласника) будівлі для того, щоб він міг реалізувати один із видів поведінки (відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону): надання згоди на встановлення вузла комерційного обліку на умовах, запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж; висловлення наміру самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку.

Аналогічні висновки зробив Верховний Суд у своїй постанові від 11.11.2025 у справі №904/3032/24.

Таким чином, власники (співвласники) будинку АДРЕСА_1 в силу вимог Закону, Порядку №444 та Порядку №206 протягом двох місяців, починаючи з наступного після 21.026.2024, мали проаво повідомити позивача (за своїм вибором) про:

згоду на встановлення вузла комерційного обліку питної води на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку питної води у встановленому законодавством порядку.

Власники (співвласники) будинку АДРЕСА_1 цим правом не скористалися, позивча в установлений двохмісячний строк про згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих ним умовах чи про намір самостійно обладнати будинок вузлом комерційного обліку у встановленому законодавством порядку не повідомили, що відповідно до статті 3 Закону є законною підставою для здійснення оснащення вказаного будинку вузлом комерційного обліку позивачем, чому відповідач не має права перешкоджати.

Недопуск позивача 12.11.2025 до нежитлових приміщень будинку №48а по вулиці Василя Стуса у м. Смілі Черкаської області для встановлення вузлів комерційного обліку питної води означає про відмову співвласників цього будинку позивачу у встановленні ним в будинку вузлів комерційного обліку питної води згідно з розробленим приватним підприємством "Тріан-Сервіс" робочим проектом "Облаштування комерційного вузла обліку питної води в багатоквартирному житловому будинку №48а по вулиці Василя Стуса в м. Сміла Черкаської області", що відповідно до частини третьої статті 3 Закону є достатньою підставою для позивача вимагати встановлення судом постійного безоплатного сервітуту щодо частини будинку - його нежитлового підвального приміщення і доступу до нього для встановлення в ньому та обслуговування вузлів комерційного обліку питної води.

Таким чином, позивач довів обставини, з якими чинне законодавство пов'язує можливість здійснення ним самостійного оснащення багатоквартирного будинку №48а по вулиці Василя Стуса у м. Смілі Черкаської області вузлами комерційного обліку питної води і виникнення в нього права вимагати встановлення судом постійного безоплатного сервітуту щодо частини цього будинку, а саме щодо його підвального приміщення, та забезпечення доступу до нього для встановлення та обслуговування таких вузлів.

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Позивач за платіжною інструкцією від 30.12.2025 №10347 сплатив за подання позову 4844,80 грн. судового збору, який відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку із задоволенням позову слід покласти на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Судовий збір в сумі 4844,80 грн. покласти на відповідача.

Встановити комунальному підприємству "ВодГео" (провул. Якова Водяного, буд. 45, м. Сміла, Черкаський район, Черкаська область, 20705, код ЄДРПОУ 30794986) постійний безоплатний сервітут щодо користування нежитловим підвальним приміщенням будинку №48а по вулиці Василя Стуса у місті Сміла Черкаської області для оснащення цього будинку вузлом комерційного обліку холодної води та обслуговування такого вузла обліку.

Зобов'язати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Усмішка-48" (вул. Василя Стуса, буд. 48а, м. Сміла, Черкаський район, Черкаська область, 20705, код ЄДРПОУ 41483143) усунути перешкоди в користуванні комунальним підприємством "ВодГео" (провул. Якова Водяного, буд. 45, м. Сміла, Черкаський район, Черкаська область, 20705, код ЄДРПОУ 30794986) нежитловим підвальним приміщенням будинку №48а по вулиці Василя Стуса у місті Сміла Черкаської області, шляхом надання комунальному підприємству "ВодГео" доступу до підвального приміщення цього будинку для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку холодної води.

Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Усмішка-48" (вул. Василя Стуса, буд. 48а, м. Сміла, Черкаський район, Черкаська область, 20705, код ЄДРПОУ 41483143) на користь комунального підприємства "ВодГео" (провул. Якова Водяного, буд. 45, м. Сміла, Черкаський район, Черкаська область, 20705, код ЄДРПОУ 30794986) - 4844,80 грн. (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 копійок) судового збору.

Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Це рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 10 березня 2026 року.

СУДДЯ М.В. Дорошенко