"05" березня 2026 р.
Справа № 489/1570/26
Провадження №2-о/489/83/26
05 березня 2026 м. Миколаїв
Інгульський районний суд м. Миколаєва у складі судді Рум'янцевої Н.О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту перебування неповнолітньої дитини на утриманні, заінтересовані особи - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради, ОСОБА_2
встановив.
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, якою просив встановити факт перебування неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на утриманні ОСОБА_1 . Метою встановлення факту утримання ОСОБА_3 , доньки його дружини від першого шлюбу необхідне для реалізації його права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Дослідивши матеріали заяви, суд приходить до наступного.
Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження /загального або спрощеного; 3) окремого провадження.
Так, згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, як це закріплено положеннями ч. 7 ст. 19 ЦПК України.
Правилами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у статті 315 ЦПК України і не є вичерпним.
Положеннями ч. 1 ст. 315 ЦПК України унормовано, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов'язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Згідно постанови Верховного Суду від 22 квітня 2020 року у справі №200/14136/17 суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; встановлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Згідно зі ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогою про встановлення факту перебування на його утриманні неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги мотивує тим, що він з 2023 року проживає однією сім'єю разом із ОСОБА_2 , а з 25 травня 2024 між ними зареєстровано шлюб. Від даного шлюбу вони мають спільного сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ним усиновлено неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Від першого шлюбу його дружина має ще одну неповнолітню дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Всі вони перебувають на його утриманні.
Питання утримання малолітніх, неповнолітніх дітей врегульовані положеннями Сімейного Кодексу України. Так, відповідно до ст. 180 СК України, саме батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Способи виконання батьками обов'язку по утриманню дітей врегульовано ст. 181 СК України, де зокрема закріплено, що способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними, а за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.
Положеннями ст.ст. 265, 267 СК України, закріплено обов'язок баби, діда та повнолітніх братів, сестер утримувати малолітніх, неповнолітніх відповідно онуків чи братів і сестер.
Положення ст. 268 СК України визначають, у вітчима (мачухи), обов'язок по утриманню малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, виникає лише у разі, коли в останніх немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Отже, питання утримання дітей до 18 років, унормовано саме положеннями СК України, відповідно до положень якого саме батьки (мати та батько) зобов'язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття, при цьому ці питання батьки вирішують за домовленістю між собою, а у разі відсутності такої домовленості у судовому порядку, шляхом звернення до суду з позовом, або заявою про видачу судового наказу.
У заявника, як вітчима неповнолітньої дитини, обов'язок по утриманню виникає лише за умов визначених ст. 268 СК України, тобто за умови відсутності у дитини батьків, дідів, бабів, а неможливості цих осіб, саме з поважних причин, надавати дитині належне утримання.
Крім того, зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту утримання неповнолітніх дітей заявнику необхідне для забезпечення останньому реалізації права на відстрочку від мобілізації. Отже, цей факт аж ніяк не пов'язаний з реалізацією цивільних прав та обов'язків заявника в сімейних правовідносинах. При цьому, до участі у справі жодним чином не залучено Міністерство оборони України в особі відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовий комісаріат).
Обов'язок щодо проходження військової служби є конституційним обов'язком громадянина України.
Згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, жінки та чоловіки на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
Однак зазначена підстава не підтверджується шляхом визнання факту утримання дітей в судовому порядку в окремому провадженні. Така підстава має місце, коли батьківство чи материнство підтверджено відповідним свідоцтвом про народження дитини.
У справах про встановлення судом фактів, ключовим є те, що саме конкретний факт має юридичне значення, а мета його встановлення тут має другорядне значення. Але і факт, і мета його встановлення мають випливати з однієї сфери правовідносин. Тобто, не будь-який факт підлягає встановленню лише тому, що такий випадково наявний у заявника і підходить йому для якоїсь його мети, яку він собі ставить.
Разом з тим, встановлення судом самого факту утримання особою дитини, батьком якої він не є, не породжує для заявника юридичних наслідків, тобто від встановлення вказаних фактів не буде залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав останнього.
Жодний нормативно-правовий акт, що регулює сімейні відносини та захист прав дітей, не зобов'язує підтверджувати факт перебування на утриманні чоловіка дітей його дружини від попереднього шлюбу.
Такому факту надається оцінка в рішенні суду виключно в разі вирішення питання щодо усиновлення, і в таких справах цей факт є беззаперечним (окремому встановленню в судовому порядку не підлягає).
У даному випадку очевидно, що ОСОБА_1 не має метою вирішення питання в сфері сімейних правовідносин. Його метою є - реалізація права на відстрочку від мобілізації.
Таким чином, заява про встановлення факту перебування на утриманні заявника неповнолітньої дитини, не підлягає розгляду в порядку окремого провадження як окремий факт, який повинен встановлюватись судами.
Інститут окремого провадження не може використовуватися для створення преюдиційних фактів з метою подальшого вирішення будь-якого спору про право (пункти 87-88 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 вересня 2024 року у справі № 201/5972/22, провадження № 14-132цс23).
Відповідно ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що у відкритті провадження по даній справі необхідно відмовити, роз'яснивши заявнику його право подати позов на загальних підставах.
На підставі викладеного та керуючись ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту перебування неповнолітньої дитини на утриманні, заінтересовані особи - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради, ОСОБА_2 - відмовити.
Роз'яснити ОСОБА_1 його право на звернення до суду із позовною заявою на загальних підставах.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.
Повний текст судового рішення складено «05» березня 2026.
Суддя Н.О. Рум'янцева