Рішення від 29.01.2026 по справі 911/3275/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" січня 2026 р. м. Київ Справа № 911/3275/25

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Антимонопольного комітету України, м. Київ

до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості “Укрспирт», Київська обл., Броварський р-н., м. Бровари

про стягнення 53800,00 грн.

секретар судового засідання: Самусь В.С.

За участю представників:

від позивача: Попов Я.О. (самопредставництво);

від відповідача: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Антимонопольний комітет України звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості “Укрспирт» про стягнення 53800,00 грн. пені.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Антимонопольного комітету України № 166-р від 17.04.2025 р. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції накладено на відповідача 53800,00 грн. штрафу. Позивач зазначає, що на виконання ч. 8 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» позивачем видано наказ про стягнення з відповідача штрафу, який пред'явлений для примусового виконання до органів Державної виконавчої служби. Проте, станом на день подання позовної заяви позивач не отримував ні від відповідача, ні від органів Державної виконавчої служби документів, що підтверджують сплату штрафу. Враховуючи викладене, позивачем на підставі ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» нараховано 53800,00 грн. пені, які він просить стягнути з відповідача.

Ухвалою господарського суду Київської області від 11.11.2025 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 02.12.2025 р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 02.12.2025 р. відкладено підготовче засідання на 18.12.2025 р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 18.12.2025 р. відкладено підготовче засідання на 13.01.2026 р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 13.01.2026 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.01.2026 р.

Представник позивача у підготовчих засіданнях та судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у жодне підготовче та судове засідання не з'явився. Відповідач про причини неявки представника у підготовчі засідання та судове засідання суд не повідомив, про дату, час та місце проведення підготовчих засідань та судового засідання повідомлений належним чином відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронних листів.

Відповідач не скористався правом, наданим статтею 165 ГПК України, та відзив до суду не надіслав.

Відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

17.04.2025 р. Антимонопольним комітетом України було прийнято рішення № 166-р «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» за результатами розгляду справи № 126-26.13/26-22.

Відповідно до п. 4 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є невиконання рішення, попереднього рішення органів Антимонопольного комітету України або їх виконання не в повному обсязі.

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.

Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Частиною 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що за порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом.

Пунктом 1 резолютивної частини рішення № 166-р від 17.04.2025 р. визнано, що державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (ідентифікаційни код юридичної особи 37199618) вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 4 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді виконання рішення Антимонопольного комітету України № 748-р від 20.12.2018 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» не в повному обсязі, а саме:

- невиконання зобов'язань згідно з пунктом 4 резолютивної частини рішення № 748-р, оскільки не усунуто причин виникнення й не припинено порушення законодавства про захист економічної конкуренції (у тому числі не розроблено та не застосовано прозорого й обґрунтованого механізму ціноутворення під час оптової реалізації спирту етилового ректифікованого);

- виконання не в повному обсязі зобов'язань згідно з пунктом 5 резолютивної частини рішення № 748-р, оскільки не направлено звітів за період квітень-грудень 2019 року про застосування розробленого механізму ціноутворення під час оптової реалізації спирту етилового ректифікованого стосовно 10 (десяти) найбільших за обсягами покупців спирту етилового ректифікованого сорту «Люкс» (у тому числі фактичних цін на спирт у звітному періоді, планових та фактичних обсягів закупівлі спирту у звітному періоді, інших даних, які підтверджують застосування диференційованих цін тощо).

Відповідно до п. 2 резолютивної частини вказаного рішення за порушення, вказане у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» штраф у розмірі 53800,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Рішення та розпорядження органу Антимонопольного комітету України набирають чинності з дня їх прийняття.

Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що заявник, відповідач, третя особа мають право повністю або частково оскаржити рішення, розпорядження органу Антимонопольного комітету України, передбачені статтями 36 і 48 цього Закону, до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення, розпорядження. Зазначений строк не підлягає поновленню.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення № 166-р від 17.04.2025 р. Антимонопольного комітету України відповідачем не оскаржувалось.

Отже рішення № 166-р від 17.04.2025 р. набрало чинності та відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Рішення № 166-р від 17.04.2025 р. Антимонопольного комітету України було надіслано на адресу для кореспонденції відповідача разом з листом № 126-26.13/05-4881е від 01.05.2025 р.

Вказаний лист та рішення Антимонопольного комітету України № 166-р від 17.04.2025 р. відповідач отримав 06.05.2025 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0601141888130.

При цьому адресу для кореспонденції відповідач вказав самостійно у листуванні з Антимонопольним комітетом України, зокрема у листі № 1.1-1.9/216 від 16.04.2025 р., в якому відповідач просив позивача розгляд справи № 126-26.13/26-22 здійснювати без участі представника ДП «Укрспирт».

Згідно з ч. 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Таким чином відповідач мав сплатити штраф у строк до 07.07.2025 р. (06.07.2025 р. вихідний день).

Відповідно до ч. 8 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у разі якщо протягом строку, встановленого абзацом першим частини третьої цієї статті, рішення органу Антимонопольного комітету України не виконується, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає наказ про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу.

Згідно з ч. 9 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» наказ Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, є виконавчим документом, який пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в порядку, визначеному законом.

04.08.2025 р. Головою Антимонопольного комітету України виданий наказ № 93-Ю/25 про примусове виконання рішення від 17.04.2025 р. № 166-р, яке набрало чинності 17.04.2025 р.

14.08.2025 р. державним виконавцем Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гур'євою Іриною Петрівною прийнято постанову ВП № 78852703 про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу № 93-Ю/25 від 04.08.2025 р.

Згідно з ч. 13 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» протягом п'яти днів з дня сплати штрафу та пені суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу, пені.

Станом на час звернення позивача до суду відповідач штраф, накладений рішенням № 166-р від 17.04.2025 р., не сплатив та не надіслав позивачу документи, що підтверджують сплату штрафу.

Отже відповідач всупереч вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» безпідставно ухилився від сплати у встановлений законом строк накладеного позивачем штрафу.

У зв'язку з несплатою відповідачем у встановлений законодавством строк 53800,00 грн. штрафу позивачем була нарахована пеня в розмірі 1,5 % від суми штрафу за кожний день прострочення сплати штрафу за період з 08.07.2025 р. по 15.10.2025 р.

Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Згідно з приписами ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, клопотання, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення несплаченої у добровільному порядку пені.

Як вже зазначалось, відповідач мав сплатити штраф у строк до 07.07.2025 р. Отже відповідач є таким, що прострочив виконання зобов'язання з оплати штрафу з 08.07.2025 р.

Сума штрафу, накладеного на відповідача рішенням № 166-р від 17.04.2025 р. Антимонопольного комітету України, складає 53800,00 грн.

Отже розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає 807,00 грн. (53800,00 грн х 1,5 %). Період нарахування пені за прострочення сплати штрафу: з 08.07.2025 р. по 15.10.2025 р., тобто 100 днів.

За 100 днів прострочення сплати штрафу сума пені становить 80700,00 грн. (807,00 грн. х 100 днів). При цьому позивачем заявлено до стягнення 53800,00 грн. пені, враховуючи обмеження щодо розміру пені, встановлене частиною 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Таким чином, розмір заявленої позивачем до стягнення з відповідача пені відповідає вимогам ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Відтак, вимога позивача про стягнення з відповідача 53800,00 грн. пені підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 14 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.

Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості “Укрспирт» (07400, Київська обл., Броварський р-н, місто Бровари, вул.Героїв України, будинок 16, код 37199618) до Державного бюджету України 53800,00 грн. (п'ятдесят три тисячі вісімсот грн. 00 коп.) пені.

Стягнути з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості “Укрспирт» (07400, Київська обл., Броварський р-н, місто Бровари, вул.Героїв України, будинок 16, код 37199618) на користь Антимонопольного комітету України (03035, місто Київ, вулиця Митрополита Василя Липківського, будинок 45, код 00032767) 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 10.03.2026 р.

Суддя О.О. Рябцева