Справа № 202/9048/25
Провадження № 2-о/202/41/2026
Іменем України
17 лютого 2026 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд м. Дніпра у складі:
головуючого судді Дребот І.Я.,
за участі секретаря судового засідання Козиря Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
У провадженні суду перебуває заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
В обгрунтування зазначено, що заявник ОСОБА_1 у період з 01.06.199 року по 20.09.2013 року проходив службу в органах та підрозділах Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту. З 07.03.2022 року по теперішній час мобілізувався до ЗСУ, приймав безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку з збройною агресією рф проти України.
Для підтвердження своєї вислуги 01.07.2025 року звернувся до Головного управління ДСНС України у Донецькій області, з проханням надати йому витяг із послужного списку, звідки отримав відповідь, що надати витяг із послужного списку не є можливим у зв'язку з тим, що службова документація Головного управління до 2014 року включно залишилася на тимчасово окупованій території в м. Донецьк.
Оскільки іншим шляхом захистити свої права неможливо, заявник був вимушений звернутися до суду.
Заявник в судове засідання не з'явився, завчасно надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник ГУ ДСНС у Донецькій області у судовому засіданні просив прийняти рішення на розсуд суду.
Представник Міністерства оборони України у судовому засіданні просив прийняти рішення на розсуд суду.
Представник військової частини у судове засідання не з'явився, завчасно надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
24.11.2025 року від представника ДСНС України надійшли пояснення у яких зазначено, що в архіві апарату ДСНС зберігаються тільки особові справи звільнених осіб начальницького складу апарату МНС, особова справа ОСОБА_1 до архіву апарату ДСНС не надходила.
24.11.2025 року від представника Міністерства оборони України надійшли пояснення, у яких зазначено, що МОУ не є розпорядником архівної інформації Міністерства внутрішніх справ та ДСНС України.
Згідно з ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, розглянувши надані докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
З відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб відносно ОСОБА_1 від 12.09.2025 року вбачається, що 01.01.1999 року ОСОБА_1 прийнято на роботу (основне місце роботи), назва юридичної особи - Краснолиманський районний відділ Головного управління МНС України в Донецькій області. 01.06.1999 року проходження служби в ОВС, МНС та органах і підрозділах цивільного захисту, назва юридичної особи - державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС у Донецькій області, підстава - наказ 43о/с від 24.06.1999 року. 30.06.1999 року звільнено з роботи (основне місце роботи), назва юридичної особи Краснолиманський районний відділ Головного управління МНС України в Донецькій області. 01.07.2012 року період служби (в силових структурах) (початок), назва юридичної особи - 21 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, підстава - за даними ДПС. 01.07.2012 року період служби (в силових структурах) (кінець), назва юридичної особи - Краснолиманський районний відділ Головного управління МНС України в Донецькій області, підстава - заданими ДПС. 20.09.2013 року звільнено з служби, назва юридичної особи - 21 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС у Донецькій області, підстава - наказ 13о/с від 12.09.2013 року.
Відповідно до листа ГУ ДСНС України у Донецькій області № 50 01-5805/50 12 від 03.07.2025 року ГУ ДСНС України у Донецькій області повідомило заявника про неможливість надання витягу із послужного списку у зв'язку з тим, що службова документація до 2014 року включно залишилась на тимчасово окупованій території у м. Донецьк.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 01.06.1999 року по 20.09.2013 рік проходив службу в ОВС, МНС та органах і підрозділах цивільного захисту, наказ УДПО від 24.06.1999 № 43о/с.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293ЦПК України в порядку окремого провадження суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Окрім того, згідно ч.2ст. 315ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з'ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.
Відповідно роз'яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Згідно ст. 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову дiяльнiсть працiвника. Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року за № 637 (далі - Порядку), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, в також архівними установами.
Враховуючи, що отримати архівну інформацію отримати не можливо, оскільки службова документація до 2014 року включно залишилась на тимчасово окупованій території у м. Донецьк, а надані заявником трудова книжка та інформація з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування є достатніми і об'єктивними документами, які підтверджують трудовий стаж ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
Керуючись ст.ст.76-81, 89, 258-259, 263-265, 293-294, 315-316, 319 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт проходження ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) служби в органах та підрозділах Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з надзвичайних ситуацій, Державної служби України з надзвичайних ситуацій у період з 01.06.1999 року по 20.09.2013 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після відмови у відкритті апеляційного провадження, повернення апеляційної скарги, залишення її без розгляду, ухвалення іншого рішення, яким закінчується апеляційне провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення проголошено 17.02.2026 року о 12.30 год.
Суддя І.Я. Дребот