Справа№751/1783/26
Провадження №1-кс/751/537/26
05 березня 2026 року місто Чернігів
Слідчий суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні - старшого слідчого в ОВС відділу СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - заступником начальника відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів,
встановив:
До суду з даним клопотанням звернувся слідчий, вказавши, що в провадженні СУ ГУНП в Чернігівській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до ЄРДР за № 42022270000000104 від 09.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.3 ст.209 КК України.
З метою повного, всебічного розслідування кримінального провадження, дослідження всіх обставин вчинених кримінальних правопорушень, встановлення та документування злочинної діяльності осіб, винних у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень, а також отримання можливості в подальшому проведення судової експертизи, виникла необхідність у тимчасовому доступі та вилученні оригіналів та копій документів інвентаризаційної справи об'єкта нерухомого майна: АКЦ №1 (літ.52), АКЦ №2 (літ.53), центральний теплопункт №2 з підвалом (літ.48), складські приміщення ремонтно-будівельного цеху (літ.28), приміщення для комерційного обліку (літ.91), центральний теплопункт №1 (літ.37), які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за місцем їх фактичного знаходження та юридичною адресою: АДРЕСА_2 .
В судове засідання слідчий не з'явився, в поданому клопотанні просить розглянути справу без його участі. Клопотання підтримує.
Представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні якого знаходяться документи, згідно ч. 2 ст. 163 КПК України, в судове засідання не викликався, у зв'язку із загрозою зміни або знищення документів.
Фіксування судового розгляду клопотання за допомогою технічних засобів, згідно ст. 107 КПК України, не здійснювалось.
Так, у провадженні СУ ГУНП в Чернігівській області перебувають матеріали кримінального провадження №42022270000000104 від 09.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.3 ст.209 КК України.
Органом досудового розслідування встановлено, що на праві спільної часткової приватної власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » належать об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди, зареєстровані в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , що розташовані на земельній ділянці, яка перебуває у комунальній власності ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Так, 19.07.2013 між ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (надалі - Продавець), в особі ліквідатора ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (надалі - Покупець), в особі генерального директора ОСОБА_6 та в особі фінансового директора ОСОБА_7 укладено договір купівлі-продажу частини нерухомого майна (надалі - Майно), яке входить в ліквідаційну масу. У Договорі зазначено, що майно розташоване на земельній ділянці, яка знаходилась у користуванні Продавця на праві оренди на підставі договору оренди земельної ділянки №1777 від 11.10.2007. З моменту переходу до Покупця права власності на майно відповідно до цього Договору до Покупця згідно ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України переходить також право користування відповідною земельною ділянкою.
11.10.2007 між ІНФОРМАЦІЯ_5 та ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » укладено договір оренди земельних ділянок №1777. Відповідно до п. п. 2, 3 Договору в оренду передаються земельні ділянки, у тому числі, земельна ділянка площею 93,7963 га для експлуатації будівель та споруд промислового призначення (землі промисловості).
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Аналогічний припис міститься в ст. 1 Земельного кодексу України, яка вказує, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Відповідно до п. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з п.2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
19.04.2017 листом вих. №78/04 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », вперше, починаючи з 2013 року (часу набуття у власність нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 ) звернулось до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документаціїі з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7410100000:01:036:0363, на якій розміщено нерухоме майно загальною площею 370 317 кв. м, яке складає в цілому об'єкт нерухомості, що є власністю ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з метою подальшого оформлення права користування на умовах оренди для обслуговування вищенаведеного об'єкта нерухомості.
Однак, ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 16.05.2017 №1-22/11-2941 відмолено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 37,0317 га із посиланням на те, що товариством не надано графічні матеріали, що обґрунтовують таку площу, а земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:01:036:0363 відповідно до даних Публічної кадастрової карти України є сформованою, площею 89,9664 га. З метою забезпечення дотримання прав усіх власників об'єктів нерухомості, створення умов ефективного землекористування, міською радою запропоновано провести роботу з організації території разом з іншими власниками нерухомого майна по АДРЕСА_1 .
17.07.2017 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (надалі - «Замовник»), в особі генерального директора ОСОБА_8 та в особі фінансового директора ОСОБА_7 , і ФОП ОСОБА_9 (надалі - «Виконавець») укладено договір №17/07 про надання послуг з обстеження земельної ділянки з розробкою та передачею Замовнику створених на підставі обстеження проектно-вишукувальних робіт за темою: «Розробка проекту організації території за адресою АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 90,0000 га».
21.11.2017 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі генерального директора ОСОБА_8 та в особі фінансового директора ОСОБА_7 , і ФОП ОСОБА_9 підписано акт здачі-прийняття виконаних послуг про те, що Виконавцем були якісно та в належному обсязі надані послуги «Розробка проекту організації території за адресою АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 90,0000 га», згідно договору №17/07 від 17.07.2017.
Згідно з Висновком ФОП ОСОБА_9 про фактичну площу землекористування з урахуванням розміщеної на ній нерухомості, що перебуває у власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », згідно проведених робіт на території ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 , була встановлена фактична площа землекористування, яка складає: 82,6050 га, з яких: будівлі і споруди промислових підприємств складають 28,8923 га; асфальтовані дороги, площадки та тротуари складають 14,8529 га; зелені зони складають 38,8598 га.
Відповідно до Висновку ФОП ОСОБА_9 щодо технічної можливості відповідно до вимог нормативно-правових актів поділу земельної ділянки відповідно до часток співвласників встановлено чотири землекористувача, площі та місце розташування яких відображено на плані: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » - 3,3802 га; ФО ОСОБА_10 - 0,2090 га; КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - 1,7622 га; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - 82,6050 га.
Листами ІНФОРМАЦІЯ_8 від 05.06.2019 №1039/ІН/2-08-01/2019 та від 20.08.2019 №1259/ІН/20-08 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » сповіщено про проведення засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам.
Згідно з актом про визначення збитків власнику землі в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 №249 від 11.09.2019, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 №363 від 19.09.2019 сума збитків нанесених територіальній громаді м. Чернігова в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 при використанні земельної ділянки площею 82,6050 га, по АДРЕСА_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з порушенням законодавства без правовстановлюючих документів за період з 11.09.2016 по 31.12.2016 включно становить 4 638 532,33 грн.
Згідно з актом про визначення збитків власнику землі в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 №250 від 11.09.2019, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 №363 від 19.09.2019 сума збитків нанесених територіальній громаді м. Чернігова в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 при використанні земельної ділянки площею 82,6050 га, по АДРЕСА_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з порушенням законодавства без правовстановлюючих документів за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 включно становить 16 088 149,80 грн.
Згідно з актом про визначення збитків власнику землі в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 №251 від 11.09.2019, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 №363 від 19.09.2019 сума збитків нанесених територіальній громаді м. Чернігова в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 при використанні земельної ділянки площею 82,6050 га, по АДРЕСА_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з порушенням законодавства без правовстановлюючих документів за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 включно становить 13 052 663,87 грн.
23.09.2019 ІНФОРМАЦІЯ_5 на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » направлено повідомлення про розгляд комісією матеріалів про розрахунок збитків, нанесених ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Чернігівській міській раді, у зв'язку з використанням земельної ділянки без оформлення документів, разом з вищевказаними актами про визначення збитків за вих. №1394/ІН/2-08/2019, №1395/ІН/2-08/2019, 1399/ІН/2-08/2019, 1398/ІН/2-08/2019, відповідно.
Визначені кошти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не сплачені.
Так, на думку органу досудового розслідування, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у період з 11.09.2016 по 31.12.2018, шляхом не оформлення правовстановлюючих документів (договору оренди) на користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 82,6050 га, яка перебуває у комунальній власності ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно ухилилися від сплати плати за землю у формі орендної плати у сумі 33 779 346,00 грн., що призвело до фактичного ненадходження до місцевого бюджету коштів в особливо великих розмірах.
ІНФОРМАЦІЯ_9 проведено дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 (висновок аналітичного дослідження №27/25-01-08-07/38137725 від 03.08.2022).
В ході дослідження органом досудового розслідування встановлено, що протягом 2016-2018 років на рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » надходили значні обсяги грошових коштів за оренду приміщень від орендарів, чим забезпечувалось наявність постійного залишку грошових коштів на рахунках підприємства. За даними фінансової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » залишок грошових коштів підприємства складав: на кінець 2016 року - 4 638 тис. грн., на кінець 2017 року - 3 358 тис. грн., на кінець 2018 року - 2 923,4 тис. грн.
На думку органу досудового розслідування, навіть після сплати першочергових платежів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » мало можливість у періоді з 11.09.2016 по 31.12.2018 сплачувати плату за земельну ділянку 82,6050 га, по АДРЕСА_1 , під час використання у своїй господарській діяльності. Проте, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » наявні (вільні) грошові кошти направило на розміщення вкладу та сплату прострочених відсотків по кредитному договору №ІВ55/13 від 19.06.2013 у сумі 29 216 330,63 грн., що має ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом в особливо великих розмірах.
З огляду на викладене, з метою встановлення площі приміщень, кількості співвласників, власників, кожного об'єкта нерухомого майна, які розташовані на території земельної ділянки, а також визначення частки з об'єкта нерухомого майна, відповідно до часток співвласників, в кожному об'єкті нерухомості, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 ), з урахуванням інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та матеріалів БТІ, органом до судового розслідування було призначено проведення комплексної судової земельно-технічної та судової будівельно-технічної експертизи.
За результатами проведення експертизи, з урахуванням інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та матеріалів БТІ, визначення частки з об'єкта нерухомого майна, в тому числі розділити (виділити частку; визначити порядок користування) об'єкт нерухомого майна відповідно до часток співвласників (вказати частки), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 ), не представилось за можливе.
Крім цього, органом досудового розслідування встановлено, що державна реєстрація поділу досліджуваного об'єкту нерухомого майна здійснювався приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу м. Києва ОСОБА_11 .
За результатами проведення тимчасового доступу до нотаріальної справи щодо поділу нерухомого майна нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , органом досудового розслідування встановлено, що технічний висновок щодо технічної можливості поділу обєкту нерухомого майна за вищевказаною адресою та виокремлення їх серед інших при проведенні технічної інвентаризації, проводився ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (теперішня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »).
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що викладені в клопотанні доводи про необхідність тимчасового доступу до оригіналів та копій документів інвентаризаційної справи об'єкта нерухомого майна: АКЦ №1 (літ.52), АКЦ №2 (літ.53), центральний теплопункт №2 з підвалом (літ.48), складські приміщення ремонтно-будівельного цеху (літ.28), приміщення для комерційного обліку (літ.91), центральний теплопункт №1 (літ.37), які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за місцем їх фактичного знаходження та юридичною адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю їх вилучення, є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки є підстави вважати, що інформація наявна в даних документах, в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, слідчий довів можливість використання як доказів відомостей, що міститься в цих документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, а також коло осіб, які мають право здійснювати тимчасовий доступ до речей і документів.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.159-164, 166, 309 КПК України,-
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчим у кримінальному провадженні - ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 - тимчасовий доступ до оригіналів та копій документів інвентаризаційної справи об'єкта нерухомого майна: АКЦ №1 (літ.52), АКЦ №2 (літ.53), центральний теплопункт №2 з підвалом (літ.48), складські приміщення ремонтно-будівельного цеху (літ.28), приміщення для комерційного обліку (літ.91), центральний теплопункт №1 (літ.37), які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за місцем їх фактичного знаходження та юридичною адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю їх вилучення.
На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно вимог ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала підлягає виконанню не пізніше двох місяців з дня постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий cуддя ОСОБА_1