Справа № 683/723/26
3/683/245/2026
10 березня 2026 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Луговий О.М., ознайомившись з матеріалами справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ст.44 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №421281 від 05.03.2026 року, ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він «12 лютого 2026 року близько 12 год. 30 хв. перебуваючи по вул.Лісова, поблизу будинку 10 в с.Круча, Хмельницького р-н., зберігав у кишені кофти для власного вживання речовину білого кольору, згідно висновку експерта №СЕ-19/123-26/2651-43ПРАП від 18.02.2026 року, яка являється особливо небезпечною психотропною речовиною, обіг якої заборонено - РVР, масою 0,00107 г».
Вважаю, що дана справа підлягає поверненню для дооформлення до Відділу поліції №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Диспозиція норми ст. 44 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називає конкретних ознак правопорушення або називає лише їх частину, відсилаючи для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативно-правових актів. Виходячи із наведеного вище, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №421281від 05.03.2026 року має бути вказано назву нормативно-правового акту із зазначенням відповідної статті (частини, пункту), який порушила особа, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №421281 від 05.03.2026 року не зазначена частина статті 44 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності.
У разі пред'явлення ОСОБА_1 нового (конкретного) обвинувачення (правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст.ст. 254, 256 КУпАП та при цьому, звернути увагу, що не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 256, 280, 283 КУпАП, -
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 44 КУпАП повернути до Відділу поліції №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, - для доопрацювання, а саме усунення недоліків зазначених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: