03 жовтня 2025 року Справа 160/28327/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Тулянцева І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відповідача-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідача-2: Військово-лікарської експертної комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідача-2: Військово-лікарської експертної комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , (Код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) і ІНФОРМАЦІЯ_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо відсутності відповіді на заяву ОСОБА_1 , від «02» вересня 2025 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , (Код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) і ІНФОРМАЦІЯ_4 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) розглянути по суті заяву від «02» вересня 2025 року та надати відповідь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , і інформації (відповіді) щодо прийнятого рішення про: прийняття і реєстрації заяви, не давання мені повісток і розпоряджень до проведення реального огляду (або переогляду) ВЛК, визначення лікування і встановлення рівня придатності, або до вирішення справи в суді; надання копію висновку ВЛК комісії від 31.08.2025 р. яку я проходив у ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , надання копії рішення мобілізаційної комісії щодо призову ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;,р.н. на в/с; надати копії повісток які я повинен був отримати і підписувати для проходження ВЛК і прийняття рішення щодо мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , і на підставі неприбуття по яких було нібито зафіксоване моє адміністративне правопорушення і «розшук»: надання мені направлення на ВЛЕ - комісію згідно вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008/року № 402 для РЕАЛЬНОГО експертного обстеження, або переобстеження, визначення лікування , і встановлення РЕАЛЬНОГО рівня придатності до в/с; не рахування мої вимушених самостійних дій як адміністративне або кримінальне правопорушення за ст. 336 КК України.
Згідно з частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
Згідно із п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак позивачем не додано до позову доказів на підтвердження його затримання 30.08.2025 року працівниками ТЦК, а також проведення огляду військово-лікарською комісією.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Так, позивачем заявлене клопотання, зокрема, про витребування у ІНФОРМАЦІЯ_1 доказів, проте не надано доказів неможливості отримання вказаних доказів самостійно. Так, позивачем надано докази звернення засобами поштового зв'язку щодо отримання документів до ІНФОРМАЦІЯ_2 , але відсутні докази такого звернення до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Крім того, згідно із приписами ч.1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до п. 4 ч.5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
При цьому, відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Предметом оскарження до адміністративного суду у розумінні ч.1 ст. 5 КАС України можуть бути рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а позовні вимоги про зобов'язання вказаного суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії є способом поновлення порушених прав позивача, які мають бути похідними від основної вимоги про визнання протиправним відповідного рішення, дій чи бездіяльності відповідача.
Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України. Суд також зауважує, що цей обов'язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.
Позивач оскаржує бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 і ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відсутності відповіді на його заяву від 02 вересня 2025 року та просить зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 і ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути по суті заяву від 02 вересня 2025 року та надати відповідь і інформацію (відповіді) щодо прийнятого рішення.
За приписами статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 4 названого Закону передбачено, що до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.
У відповідності до статті 12 Закону України «Про звернення громадян» дія цього Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним, цивільним процесуальним, трудовим законодавством, законодавством про захист економічної конкуренції, Кодексом адміністративного судочинства України, законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до судових рішень», «Про запобігання корупції», «Про виконавче провадження», «Про адміністративну процедуру».
За нормами статті 15 названого Закону, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань), у той час як статтею 19 цього Закону передбачено обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, медіа, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг.
Таким чином, положення Закону України «Про звернення громадян» поширюються, окрім суб'єктів владних повноважень, також і на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності.
Виходячи з викладеного, суд доходить висновку, що відповідач у цьому спорі не є суб'єктом владних повноважень, не здійснює публічно-владні управлінські функції по відношенню до позивача у спірних правовідносинах
За таких обставин, позивачу слід подати уточнену позовну заяву разом з її копіями відповідно до кількості учасників справи, а вразі подання в електронній формі надати до суду доказ надсилання цієї позовної заяви іншим учасникам справи у відповідності до вимог ч. ст. 44 КАС України, в якій привести прохальну частину позову у відповідність до вимог ч. 5 ст.160 КАС України.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (ч.2 ст.169 КАС України).
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- доказів на підтвердження підстав позову щодо факту затримання позивача 30.08.2025 року працівниками ТЦК, а також проведення огляду військово-лікарською комісією;
-доказів неможливості отримання самостійно у ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, визначених у клопотанні №1 про витребування доказів.
- уточненої позовної заяви разом з її копіями відповідно до кількості учасників справи, а вразі подання в електронній формі надати до суду доказ надсилання цієї позовної заяви іншим учасникам справи у відповідності до вимог ч. ст. 44 КАС України, в якій привести прохальну частину позову у відповідність до вимог ч. 5 ст.160 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідача-2: Військово-лікарської експертної комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Тулянцева