Справа №766/2627/26
н/п 1-в/766/123/26
про відмову у задоволенні подання
про продовження адміністративного нагляду
09.03.2026 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
за участю секретаря: ОСОБА_2
представника ХРУП ГУНП
в Херсонській області: ОСОБА_3
засудженого: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні матеріали подання начальника Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Херсонської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
востаннє засудженого:
- вироком Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 19.02.2021 за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років позбавлення волі, -
Начальник Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області (далі за текстом - ХРУП ГУНП в Херсонській області) звернувся до суду з поданням про продовження строку адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_4 .
В обґрунтування подання зазначено, що ОСОБА_4 , перебуваючи під адміністративним наглядом, на шлях виправлення не став, належних висновків не зробив, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності протягом 2026 року, що свідчить про доцільність продовження щодо нього адміністративного нагляду.
Під час судового розгляду представник ХРУП ГУНП в Херсонській області подання підтримав, просив задовольнити його з викладених у ньому підстав. Засуджений ОСОБА_4 не заперечував проти продовження строку адміністративного нагляду.
Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, вивчивши матеріали, надані в обґрунтування подання, вважає, що подання задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 06.03.2025 відносно ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік, із застосуванням ряду обмежень, визначених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі по тексту - Закон).
Згідно зі ст. 2 Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Пунктом «в» ст. 4 Закону визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів внутрішніх справ.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 6 Закону у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
З роз'яснень, які містяться в п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 28.03.1986 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону, належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
З наданих в обґрунтування подання матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 звільнився ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор» 02.08.2024, проте актуальні відомості про судимості останнього до матеріалів подання не долучено, що позбавляє суд можливості надати оцінку того чи являється суб'єктом щодо якого може бути застосовано адміністративний нагляд.
У лютому та березні 2026 року ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 176 та ч. 1 ст. 178 КУпАП (постанови по справам про адміністративні правопорушення серії: ГВА №192268 від 23.02.2026, ГВА №192277 від 03.03.2026), проте їх кількість не свідчить про систематичне порушення громадського порядку, з огляду на притягнення лише напередодні необхідності вирішення питання щодо продовження адміністративного нагляду. Жодного разу попередження ОСОБА_4 з боку органу національної поліції не оголошувались.
Інших відомостей, які б свідчили про систематичне порушення ОСОБА_4 громадського порядку та прав інших громадян та підтвердження того, що останній не бажає стати на шлях виправлення, суду надано не було.
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що належні та допустимі дані про те, що ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства відсутні, а тому достатніх підстав, визначених п. «в» ст. 3 Закону для встановлення адміністративного нагляду відносно останнього не вбачається.
Керуючись п. «в» ст. 3, ст. ст. 4-6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. ст. 537, 539 КПК України суд, -
У задоволенні подання начальника Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_5