465/1930/26
1-в/465/118/26
про встановлення адміністративного нагляду
09.03.2026 м. Львів
Франківський районний суд м. Львова у складі :
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові подання начальника ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області полковника поліції ОСОБА_3 , про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Львова, українця, із середньою освітою, не одруженого, тимчасово безробітного, із зареєстрованим та фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого,
У провадження судді Франківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 надійшло подання начальника ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Подання обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 , будучи судимим, після звільнення з місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став, суспільно-корисною діяльністю не займається, продовжує підтримувати зв'язки з антигромадським елементом, вчиняє адміністративні правопорушення, на заходи профілактичного впливу не реагує, неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності, що дає підстави вважати, що він і у майбутньому може вчиняти правопорушення.
ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якої щодо задоволення подання не заперечив (вх. № 7050/26).
З'ясувавши доводи подання, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , раніше неодноразово судимий,
- 19.07.2005 Київським районним судом м. Харкова за ст. 15 ч. 2, ч. 1 ст. 115 КК України до 7 років позбавлення волі,
- 04.03.2013 Галицьким районним судом м. Львова за ст. 395 КК України до 6 арешту. - 21.06.2013 Франківським районним судом м. Львова за ст. 187 ч. 3. 358 ч. 3, 358 ч. 4, 70 КК України до 5 років позбавлення волі,
- 24.07.2023 Франківським районним судом м. Львова за ст. 129 ч. 1, 125 ч. 1, 70 КК України до 4 місяців 25 днів позбавлення волі,
- 06.02.2024 Залізничним районним судом м. Львова за ст. 309 ч. 2, 70 ч. 4, 71, 72 KK України до 1 року 1 місяця позбавлення волі.
Відповідно до довідки про звільнення серії РІВ №12077, виданої начальником ДУ «Катеринівська виправна колонія №46», ОСОБА_4 , будучи раніше судимий 9 (дев'ять) разів, відбував покарання у вигляді позбавлення волі у період 06.02.2024 - 13.12.2024 та звільнений з ДУ «Катеринівська виправна колонія №46» після відбуття строку покарання. Зараховано у строк покарання час 15.11.2023 - 05.02.2024 (а.с. 6.)
Після звільнення із місць позбавлення волі ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, на профілактичні заходи не реагує, ігнорує вимоги чинного законодавства України, продовжує систематично вчиняти правопорушення.
Матеріали справи містять також попередження ОСОБА_4 , щодо якого може бути встановлено адміністративний нагляд від 17.02.2026 року, який про ознайомлення та здійснене попередження розписався (а.с. 11-12).
До матеріалів подання також додано копії постанов про притягнення ОСОБА_4 , до адміністративної відповідальності Франківським районним судом м. Львова
від 22.05.2025 у справі № 465/4346/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП (а.с.7),
від 29.12.2025 у справі № 465/11501/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП (а.с. 8) та
від 12.02.2026 у справі № 465/10658/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП (а.с. 9-10).
Згідно ст. 158 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі КВК України) адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.
Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється особам, засудженим до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Метою встановлення адміністративного нагляду є запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (ст. 2 цього ж Закону).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , раніше неодноразово судимий, неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, на шлях виправлення стати не бажає, про що свідчить його поведінка, на профілактичні заходи не реагує, а отже, може створювати небезпеку для суспільства.
Враховуючи наведене, суд дійшов переконання, що відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід встановити адміністративний нагляд для створення умов, які б сприяли його виправленню і перевихованню, забезпечили правову поведінку і унеможливили вчинення ним нових порушень закону, оскільки, на попередження, спрямовані на недопущення вчинення адміністративних правопорушень останній належним чином не реагує.
Так, з огляду на викладене, подання про встановлення адміністративного нагляду відносно слід задовольнити, з наведених вище мотивів та підстав.
Керуючись ст. 158 КВК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Подання начальника ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік із застосуванням заборон:
- виходити із місця постійного проживання ( АДРЕСА_2 ), з 22.00 год. до 06.00 год. щоденно, окрім випадків необхідності забезпечення особистої безпеки в умовах воєнного стану;
- виїздити в особистих справах за межі міста Львова без дозволу поліції;
- відвідувати місця, де продають алкогольні напої на розлив.
Зобов'язати ОСОБА_4 , з'являтися на реєстрацію до ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області 4 (чотири) рази на місяць.
Копію ухвали направити до ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області для виконання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_1