Справа №760/1081/26
3/760/1636/26
06 березня 2026 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Фіцай О.Л., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України Келеберденка В.В., та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду матеріали протоколу про порушення митних правил № 1013/UA100000/2025 від 28.10.2025, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 22.11.2007 Шевченківським РВ ГУМВС України у м. Києві, адреса місце проживання: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 ,
за порушення митних правил, яке передбачене ч. 2 ст. 473 Митного кодексу України,
встановила:
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №1013/UA100000/2025 від 28.10.2025, складений відносно відправника міжнародного поштового відправлення громадянки України ОСОБА_1 , за порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 473 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 23.08.2025 в зоні митного контролю митного поста «Укрпошта» Київської митниці на території ЗМК АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2), під час проведення митного контролю міжнародного поштового відправлення № LN060897024UA, яке пересилалось з України відправником: ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , тел.: НОМЕР_2 , до Великої Британії ( ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 ), згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 23.08.2025 було виявлено металевий предмет, схожий на авіаційний годинник - 1 шт.
У митній декларації форми CN22 вміст МПВ задекларовано як «Clock» (українською мовою - «годинник») вартістю 82,97 USD, код ТН ЗЕД 9105 99.
Листом Київської митниці від 03.09.2025 № 7.8-1/20-06/7/16075 зазначений зразок направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 08.09.2025 № 1420003302-0486 наданий на дослідження прилад ідентифіковано як годинник авіаційний моделі «60 ЧП», що призначений для роботи в складі панелей приладів літальних апаратів як військового призначення, так і допущених для використання в цивільних цілях.
Наданий на дослідження годинник авіаційний моделі «60 ЧП» має ознаки компонентів (частин), спеціально призначених для літальних апаратів, зазначених в позиції ML10 Списку товарів військового призначення, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».
Представник Київської митниці Келеберденко В.В. в судовому засіданні пояснив, що обставини порушення митних правил ОСОБА_1 є доведеними, та такими, що підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим щодо останньої складено протокол про порушення митних правил №1013/UA100000/2025 за ч. 2 ст. 473 Митного кодексу України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення заперечувала, пояснила, що їй не було відомо, що вказаний годинник належить до товарів військогово призначення.
Заслухавши пояснення представника митного органу та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Порушення митних правил, передбачене ч.2 ст. 473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Частиною 8 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до п. 28 ст. 4 МК України митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Статтями 196, 197 МК України регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 1 ст. 235 МК України регламентується, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ст. 12 Закону України № 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону.
Відповідно до Закону України від 20.02.2003 № 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Так, 23.08.2025 в зоні митного контролю митного поста «Укрпошта» Київської митниці на території ЗМК АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2), під час проведення митного контролю МПВ № LN060897024UA, яке пересилалось з України відправником: ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , тел.: НОМЕР_2 , до Великої Британії ( ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 ), згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 23.08.2025 було виявлено металевий предмет, схожий на авіаційний годинник - 1 шт.
У митній декларації CN22 вміст відправлення задекларовано як «Clock» (українською мовою - «годинник») вартістю 82,97 USD, код ТН ЗЕД 9105 99.
Листом Київської митниці від 03.09.2025 № 7.8-1/20-06/7/16075 зазначений зразок направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 08.09.2025 № 1420003302-0486 наданий на дослідження прилад ідентифіковано як годинник авіаційний моделі «60 ЧП», що призначений для роботи в складі панелей приладів літальних апаратів як військового призначення, так і допущених для використання в цивільних цілях.
Як вбачається зі змісту протоколу та доданих до нього матеріалів, оригінал дозволу або висновок Держекспортконтролю відправником до митного органу не надавався.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 затверджено Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення.
Частиною 1 статті 235 МК України заборонено переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п. 1 ч. 1), відправлених з порушенням митних правил (п. 2 ч. 1) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п. 3 ч. 1).
Статтею 5 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року) передбачено, що будь-яке поштове відправлення належить відправнику допоки воно не видане адресату.
Відповідно до ч. 2 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Враховуючи вищевикладене, в діях гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ч. 2 ст. 473 МК України (пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання).
На підставі ст. 511 МК України предмети правопорушення тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил №1013/UA100000/2025 від 28.10.2025 та розміщено на складі Київської митниці за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8А.
Відповідно до вимог ст. 245 КпАП України завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 слід визнати винною у порушенні митних правил за ч. 2 статті 473 Митного кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196, 235, 458, 465, 467, 473, 495, 527 Митного кодексу України, суддя, -
постановила :
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 22.11.2007 Шевченківським РВ ГУМВС України у м. Києві, адреса місце проживання: АДРЕСА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 473 Митного кодексу України.
Конфіскувати безпосередній предмет порушення митних правил згідно з протоколом про порушення митних правил № 1013/UA100000/2025 від 28.10.2025, а саме: годинник авіаційний моделі «60 ЧП», що призначений для роботи в складі панелей приладів літальних апаратів як військового призначення, так і допущених для використання в цивільних цілях у кількості - 1 шт., вартістю - 1 грн. (умовна).
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № LN 060897024UA ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 22.11.2007 Шевченківським РВ ГУМВС України у м. Києві, адреса місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн .
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: О. Л. Фіцай