Рішення від 19.02.2026 по справі 477/319/26

Справа № 477/319/26

Провадження № 2-о/477/37/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року м. Миколаїв

Вітовський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого у справі - судді Полішко В.В., з секретарем - Хлибовою Г.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Вітовського районного суду Миколаївської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Миколаївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2026 року представник заявника звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степне Нижньосірогоської селищної громади Генічеського району Херсонської області.

В обґрунтування заяви зазначила, що заявниця проживала в АДРЕСА_1 , але через повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України та окупацію населеного пункту с. Степне вона була змушена виїхати до м. Миколаєва.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степне Нижньосірогозької селищної громади Генічеського району Херсонської області померла мати заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 внаслідок природньої смерті.

Отримання свідоцтва про смерть, медичних висновків, виданих окупаційною владою, є об'єктивно неможливим, оскільки заявниця не проживала та не перебувала на тимчасово окупованій території України на момент смерті її матері, а інших родичів чи уповноважених осіб, які могли б звернутися до відповідних органів на цій території, заявниця не має.

З метою належної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть державного зразка, заявниця змушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме - факту смерті матері - ОСОБА_2 .

Заявниця та її представник в судове засідання не з'явилися. У заяві представник заявника зазначила, що просить розглядати справу без її участі та представника.

Заінтересована особа - Миколаївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в судове засідання свого представника не направив, причини не повідомив, відповідно до частини 7 статті 128 ЦПК України вважається таким, що повідомлений судом належним чином про час і місце розгляду справи.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, то, відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали, справи суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степне Нижньосірогозької селищної громади Генічеського району Херсонської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У якості доказу заявником до позову долучено фото могили ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім цього, письмові пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 які є мешканцями с. Степне Нижньосірогозької селищної громади Генічеського району Херсонської області. Останні підтвердили той факт, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Обидві особисто були присутні на похованні.

Як на підставу звернення до суду заявник посилається на необхідність реєстрації смерті матері та отримання свідоцтва про смерть державного зразка.

Пунктом 8 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до абзацу 2 частин 1 та частини 2 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Факт родинних відносин між заявником та померлою підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_5 , повторно виданим 03 лютого 2026 року Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, серії НОМЕР_1 , в якому в графі мати вказана - « ОСОБА_2 ».

З огляду на свідоцтво про одруження від 01 червня 1996 року, серії НОМЕР_2 , заявниця під час державної реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».

Таким чином, заявник має право на звернення до суду із вказаною заявою відповідно до вимог статті 317 ЦПК України.

Частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VІ (далі - Закон) визначено, що державна реєстрація смерті відноситься до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Органами державної реєстрації актів цивільного стану є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад (стаття 4 цього Закону).

Як зазначено в статті 17 Закону державна реєстрація смерті проводиться державним органом реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Заявницею до заяви окрім фото з могили ОСОБА_2 , а також письмових пояснень свідків, будь-яких інших доказів факту смерті матері не долучено.

Посилається на те, що отримання свідоцтва про смерть, медичних висновків, виданих окупаційною владою, є об'єктивно неможливим, оскільки вона не проживала та не перебувала на тимчасово окупованій території України на момент смерті її матері, а інших родичів чи уповноважених осіб, які могли б звернутися до відповідних органів на цій території, заявниця не має. До того ж, будь-які документи видані на тимчасово окупованій території України, не відповідає формі визначеній чинним законодавством України.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, що затверджений Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376, увесь Генічеський район перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією території України з 24.02.2022 року.

Так, частиною четвертою статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», передбачено, що у разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо, поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Законом України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» від 01 грудня 2022 року було зупинено у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та прийнято рішення про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та з Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року.

Згідно з положеннями Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.

Пунктом 1 розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Як зазначено в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Стаття 4 цього Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Частинами 2, 3 та 4 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 17Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

З огляду на матеріали справи, реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилася.

З досліджених доказів вбачається факт смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степне Нижньосірогозької селищної громади Генічеського району Херсонської області, тобто на тимчасово окупованій території України.

Обставини, які спростовують заяву ОСОБА_1 , в процесі судового розгляду у справі не встановлені.

Враховуючи вищевикладене, встановивши, що підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявниці необхідне для державної реєстрації смерті та для отримання свідоцтва про смерть державного зразка, тобто має юридичне значення, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими такими, що підлягають задоволенню.

Згідно п. 8 ч. 1 статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Керуючись статтями 259, 265, 268 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Ворона Коломийського району Івано-Франківської області, Україна, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті с. Степне Нижньосірогозької селищної громади Генічеського району Херсонської області Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Водночас, відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. Тобто, через Вітовський районний суд Миколаївської області.

Повне найменування сторін:

заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ;

заінтересована особа - Миколаївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, адреса: пров. Кур'єрський, 7, м. Миколаїв, ЄДРПОУ 25379302.

Суддя В.В.Полішко