Справа №442/656/26
Провадження №2-о/442/176/2026
09 березня 2026 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі головуючої судді : Гарасимків Л.І.
секретаря судового засідання Петрів В.М.
за участю заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі Львівської області справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи: приватного нотаріуса Дрогобицького нотаріального округу Львівської області Лютик Роксолани Василівни про встановлення факту родинних відносин,-
ОСОБА_1 звернувся до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області із заявою, за участю заінтересованої особи приватного нотаріуса Дрогобицького нотаріального округу Львівської області Лютик Роксолани Василівни, в якій просить суд встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є його тіткою.
В обґрунтування своєї заяви заявник посилається на те, що ОСОБА_2 є його тіткою та рідною сестрою його мами ОСОБА_3 . У тітки дітей не було, а чоловік давно помер. Інших спадкоємців у неї немає. Згідно заповіту тітка ОСОБА_2 заповіла все своє майно його рідній сестрі ОСОБА_4 . Однак, остання відмовилась від спадщини на його користь.
Нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилось після смерті тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , по тій причині, що ним не було подано належних доказів, які б підтверджували факт родинних відносин між ним та тіткою ОСОБА_2 , а саме, що вона є його рідною тіткою та запропоновано подати заяву до суду про встановлення факту родинних відносин.
Оскільки серед документів, які б підтверджували їх родинні відносини з тіткою йому необхідно було подати свідоцтво про народження його мами та тітки. Так як, вказані документи було втрачено, він змушений був звернутися до Центрального Державного історичного архіву України м. Львів , і згідно архівної довідки від 07.01.2026 року № 418 виявлено інформацію під № 7 за 1928 рік і вказано ім"я його мами " ОСОБА_5 " замість " ОСОБА_6 ", як вказано в його свідоцтві про народження. Така невідповідність в імені його матері не дає йому можливості успадкувати майно та підтвердити той факт, що його мати і тітка є рідними сестрами.
Таким чином виникла необхідність встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки іншим позасудовим шляхом на даний час це встановити неможливо.
Ухвалою судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 12 лютого 2026 року було відкрито провадження по справі та призначено до розгляду.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав та просить її задоволити з підстав викладених у заяві .
Представник заінтересованої особи приватний нотаріус Дрогобицького нотаріального округу Львівської області Лютик Роксолана Василівна в судове засідання не з'явилася надіславши на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Щодо вирішення спору покладається на думку суду.
Заслухавши думку заявника, пояснення свідків : ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , які є рідними сестрами заявника та які підтвердили факт що їх мати ОСОБА_5 та ОСОБА_8 це одна і теж особа та остання є рідною сестрою ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, встановивши факти і відповідні їм правовідносини, суд дійшов наступних висновків.
З наданих заявником відомостей і доказів судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини:
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серія НОМЕР_1 від 19.11.1949 року в графі батько : ОСОБА_10 , в графі мати : ОСОБА_11 .
Згідно аріхвної довідки від 07.01.2026 року № 418 виявлено інформацію під № 7 за 1928 рік
вказано батьки ОСОБА_6 ( ОСОБА_6 ) ІНФОРМАЦІЯ_5 : батько ОСОБА_10 та мати : ОСОБА_11 .
Вище вказане свідчить, що батьки обох сестер є одні і ті ж особи.
Згідно свідцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 08.02.2011 року вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно свідцтва про смерть серія НОМЕР_3 від 07.11.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , серія НОМЕР_7 від 01.12.1960 року в графі батько : ОСОБА_13 , в графі мати : ОСОБА_3
Відповідно до свідоцтва про одруження серія НОМЕР_5 від 29.05.1953 року ОСОБА_14 та ОСОБА_15 уклали шлюб 03.05.1953 року , прізвище після одруження ОСОБА_15 " ОСОБА_15 ".
Відповідно до свідоцтва про одруження серія НОМЕР_6 від 03.02.1948 року ОСОБА_13 та ОСОБА_17 уклали шлюб 03.02.1948 року , прізвище після одруження ОСОБА_17 " ОСОБА_17 ".
Даний факт, а саме родинних відносин заявника ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , підтверджується і показами свідків.
Суд, розглянувши подані заявником матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до таких висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження.
За умовами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно із ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами: перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню: реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення: проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, у судовому порядку встановлюються тільки такі факти, які мають юридичні наслідки і від встановлення яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника i в судовому порядку можливе лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
У постанові Верховного Суду від 30 липня 2018 року у справі №737/120/18 зазначено про те, що в порядку окремого провадження може бути встановлений факт родинних відносин лише між кровно спорідненими родичами.
Під родинними відносинами слід розуміти кровний зв'язок між особами, які походять одне від одного (пряма лінія родинних відносин) і кровний зв'язок між особами, які походять від спільного предка (бічна лінія родинних відносин). У прямій лінії родинних відносин знаходяться: мати і син (або донька), батько і син (або донька), дід і внук (внучка), бабка і внук (внучка), прадід і правнук (правнучка), прабабка і правнук (правнучка). У бічній лінії родинних відносин знаходяться, наприклад: рідні брати і сестри, дядько і племінник (племінниця), тітка і племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри тощо. Розрізняють також ступені родинних відносин, які визначаються кількістю народжень, які відділяють народження одного родича від іншого. Родинні відносини є підставою для виникнення численної групи сімейних правовідносин (наприклад, між батьками і дітьми, братами і сестрами, бабкою, дідом і внуками).
Таким чином, родинні відносини (споріднення) (у теорії права) - кровний зв'язок між людьми, з наявністю якого закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв'язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника).
Згідно з п.1 постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Пленум Верховного Суду України у пункті 7 своєї постанови «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 роз'яснив, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Верховний Суд України в листі від 01.01.2012 «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначає, що заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути, зокрема, спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв'язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).
При цьому до заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази: 1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, господарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); 2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі - РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану; 3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.
Отже в судовому засіданні встановлено що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується наданими заявником доказами та поясненням свідка.
В даному випадку встановлення факту родинних відносин необхідно заявнику для продовження оформлення спадкового майна.
Таким чином, факт родинних відносин має юридичне значення.
У зв'язку з вищезазначеним, заслухавши пояснення свідка, вивчивши надані суду докази на обґрунтування заявлених вимог, повно та всебічно дослідивши надані заявником документи і матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги заявлені заявником, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин є обґрунтованою та підтвердженою належними та допустимими доказами, а тому підлягає задоволенню.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 258, 259, 263-268, 315-319 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи: приватного нотаріуса Дрогобицького нотаріального округу Львівської області Лютик Роксолани Василівни про встановлення факту родинних відносин, задоволити.
Встановити факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 30-ти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Львівського апеляційного суду
Рішення набирає законної сили після закінчення 30-денного строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Л.І. Гарасимків