Ухвала від 09.03.2026 по справі 335/2295/26

1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/2295/26 2/335/1836/2026

09 березня 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Мінаєв М.М., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , поданим через представника - адвоката Вигівського Ярослава Володимировича, до ОСОБА_2 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання відсутнім у особи права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця,

ВСТАНОВИВ:

04.03.2026 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до ОСОБА_2 , яким позивач просить визнати відсутнім у ОСОБА_2 (надалі - відповідач) права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги в сумі 7500000 грн 00 коп. у зв'язку із загибеллю сина - військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військове звання - солдат, на посаді старшого стрільця оператора 2 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 в період дії воєнного стану в населеному пункті Новодарівка Пологівського району Запорізької області, під час захисту Батьківщини.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач та відповідач є батьками загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З урахуванням сімейного стану загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який одруженим не був, не мав дітей, до членів його сім'ї, які відповідно до ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15000000,00 грн., входять лише його батьки - позивач та відповідач у справі.

Листом № 4240/1 від 10.09.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомлено позивача, що їй згідно Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 01.08.2025 року № 154/168, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 призначено одноразову грошову допомогу як матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_3 у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_3 в розмірі однієї другої частини 15000000 грн в сумі 7500000 грн 00 коп.

Право на іншу половину у розмірі 7500000,00 грн. належить відповідачу.

Водночас відповідно до абз. 2 п. 2 ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.

Відтак, оскільки відповідач за життя сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ухилявся від свого обов'язку щодо утримання сина, не сплачував аліменти, в тому числі стягнуті судовим рішенням, не брав участі в інших витратах на сина, не піклувався про його нормальний матеріальний і духовний розвиток, не цікавився його життям, позивач просить визнати відсутнім у відповідача права на призначення та виплату йому половини одноразової грошової допомоги у розмірі 7500000,00 грн.

Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі, суддя виходить з такого.

Відповідно до п. 1 , п.п. 1 п. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі за текстом - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується серед іншого у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби.

За змістом п. 1 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

У разі відмови однієї з осіб, зазначених у пункті 4 статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна із таких осіб у строк, встановлений пунктом 9 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання такої допомоги, у рівних частках.

Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Пунктом шостим статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Відповідно до абз. 2, абз. 3 п. 2 ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.

Із сукупності наведених вище норм випливає, що:

одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є соціальною виплатою за рахунок коштів Державного бюджету України, а відносини щодо її призначення та виплати безпосередньо актами цивільного або сімейного законодавства не регулюються;

право на отримання одноразової грошової допомоги мають особи, з якими загиблий військовослужбовець перебував у сімейних відносинах, і вичерпний перелік яких наведений у п. 4 ст. 16-1 вказаного Закону;

право на отримання одноразової грошової допомоги не є абсолютним, оскільки особі може відмовлено у призначенні та виплаті такої допомоги у випадках і в порядку, визначених законом;

призначення і виплата одноразової грошової допомоги, а також прийняття рішення про відмову у призначенні та виплаті цієї допомоги, припинення чи зупинення її виплати, належать до виключної компетенції і повноважень Міністерства оборони України та інших суб'єктів владних повноважень, зазначених у п. 6 ст. 16-3 вказаного Закону;

факт ухиляння когось із осіб, зазначених у п. 4 ст. 16-1 вказаного Закону, від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя, може бути, але не імперативно, підставою для відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги такій особі, однак вирішення цього питання належить виключно до дискреційних повноважень Міністерства оборони України та інших суб'єктів владних повноважень, зазначених у п. 6 ст. 16-3 вказаного Закону.

При цьому застосована у п. 2 ст. 16-4 вказаного Закону законодавча конструкція «може бути відмовлено» правової норми вказує на те, що у разі встановлення рішенням суду факту ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя відповідний суб'єкт владних повноважень наділений повноваженнями як відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги, так і призначити таку допомогу попри вказаний факт.

Відповідно до абз. 2 п. 2 ст. 16-4 вказаного Закону, за наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

Отже, лише Міністерству оборони України та іншим суб'єктам владних повноважень, зазначеним у п. 6 ст. 16-3 вказаного Закону, надано повноваження визнавати за певною особою право на отримання одноразової грошової допомоги або відсутність такого права шляхом її призначення такій особі або відмови у її призначенні, а тому вимога про визнання відсутності такого права у певної особи взагалі не підлягає розгляду в порядку будь-якого судочинства, оскільки під час здійснення правосуддя суд не вправі втручатися у здійснення повноважень іншими суб'єктами права.

Також слід зауважити, що законом не передбачено такого способу захисту свого права, як визнання відсутності такого ж права у іншої особи.

Крім того, із змісту позовної заяви ОСОБА_1 випливає, що метою подання такого позову є усунення відповідача від виплати одноразової грошової допомоги і отримання позивачем цієї допомоги сукупно у розмірі 15000000,00 грн., тобто право, за захистом якого позивач звернулась до суду в порядку позовного провадження, не є цивільним, і до компетенції суду загальної юрисдикції в будь-якому разі не належить визнання наявності чи відсутності у певної особи права на соціальну виплату, а тому в будь-якому разі заявлені ОСОБА_1 вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Наведене не виключає права ОСОБА_1 за звернення до суду в порядку цивільного судочинства з вимогами про встановлення факту, що має юридичне значення для прийняття уповноваженим суб'єктом владних повноважень рішення про призначення або відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю сина, та (або) до адміністративного з суду з вимогами про оскарження відповідного рішення суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 186, 259-261 ЦПК України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , поданим через представника - адвоката Вигівського Ярослава Володимировича, до ОСОБА_2 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання відсутнім у особи права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.

Ухвала набирає законної сили з дня її підписання, але може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали.

Суддя М.М. Мінаєв