Справа № 331/1901/26
Провадження № 2-о/331/123/2026
про залишення заяви без руху
06 березня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Каретник Ю.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій через свого представника просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Енергодар Запорізької області Україна.
Ознайомившись із заявою про встановлення факту смерті та долученими до неї документами, приходжу до висновку, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку із наступним.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
При залишенні заяви без руху, суддя керується положеннями статей 175, 177 ЦПК України, тобто застосовує аналогію закону.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно зі ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , представник заявниці зазначила, що померлий був чоловіком заявниці. Однак, нею на підтвердження родинних відносин між ОСОБА_1 та померлим не надано документів, які беззаперечно підтверджують родинні відносини між ними.
Так, зокрема, до матеріалів справи долучено копію свідоцтва про шлюб, який укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 і зареєстрований 18.03.2022 Енергодарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Василівського району Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро).
У той же час, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, м. Енергодар Запорізької області є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України з 04.03.2022.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
У даному випадку, надана представником заявника копія свідоцтва про шлюб, на переконання судді, беззаперечно не підтверджує факт родинних відносин між заявницею та ОСОБА_2 , що, у свою чергу, ставить під сумнів наявність у заявниці права на звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , оскільки цей документ виготовлений не на офіційному бланку, який використовують органи державної реєстрації актів цивільного стану України, і виданий вже після тимчасової окупації м. Енергодара Запорізької області, що ставить під сумнів його походження.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, суддя приходить до висновку про те, що зважаючи на зазначені вище недоліки, заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, необхідно залишити без руху та надати заявниці строк для усунення недоліків.
Роз'яснити заявниці та її представнику, що недоліки заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду у встановлений судом строк уточненої заяви про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, у якій необхідно вказати посилання на докази, які беззаперечно підтверджують факт родинних відносин між заявницею і померлим ОСОБА_2 і до якої необхідно долучити копії цих доказів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175, 185, 294 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України залишити без руху.
Надати заявниці та її представнику строк десять днів з дня вручення даної ухвали про залишення заяви без руху для усунення зазначених в ухвалі недоліків та роз'яснити заявниці та її представнику, що у разі неусунення зазначених недоліків заява буде вважатися неподаною та повернута їм.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Юлія КАРЕТНИК