Ухвала від 04.03.2026 по справі 307/1446/22

Справа № 307/1446/22

Провадження № 1-кп/307/115/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 рокум. Тячів

Тячівський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання - ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора - ОСОБА_3

обвинуваченого - ОСОБА_4

захисників - ОСОБА_5 , ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Тячів у режимі відеоконференції, клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 - ОСОБА_5 про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020070000000311 від 17.06.2020 р. за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України (в редакції Закону №2341-ІІІ від 05.04.2001),

ВСТАНОВИВ:

10.05.2022 року до суду з Закарпатської обласної прокуратури надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020070000000311 від 17.06.2020 р. за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч.3 ст.28, ст.246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України (в редакції Закону №2341-ІІІ від 05.04.2001), ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України ( в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) .

Ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 15.09.2023 дане кримінальне провадження призначено до судового розгляду.

Ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 01.05.2023 року обвинуваченого ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014), звільнено від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311, в цій частині закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Ухвалою Тячівського районного суду Закарпастької області від 29 травня 2025, обвинуваченого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у частині обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч.3 ст.28, ст.246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнено від кримінальної відповідальності на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Обвинуваченого ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у частині обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28, ст.246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнено від кримінальної відповідальності на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

В решті вимог клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження в частині обвинувачення ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України відмовлено, продовжено розгляд кримінального провадження в цій частині обвинувачення.

Ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 09.02.2026 року обвинуваченого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнено від кримінальної відповідальності на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України. Обвинуваченого ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнено від кримінальної відповідальності на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Згідно з пред'явленим обвинуваченням ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що наказом директора державного підприємства «Мокрянське лісомисливське господарство» Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства (далі ДП Мокрянське «ЛМГ») №367/к від 25.10.2010 ОСОБА_10 , ОСОБА_4 призначено майстром лісу Мокрянського лісництва.

Наказом директора ДП Мокрянське «ЛМГ» №164/к від 01.09.2016 ОСОБА_10 , ОСОБА_11 призначено виконувачем обов?язків лісничого Мокрянського лісництва ДП Мокрянське «ЛМГ».

Наказом директора ДП Мокрянське «ЛМГ» №159/к від 26.05.2017 ОСОБА_10 , ОСОБА_4 з 26.05.2017 призначеного лісничим Мокрянського лісництва ДП Мокрянське «ЛМГ».

Незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вимог законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував такими, та спільно з ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та невстановленими особами, вчинили незаконні порубки деревини на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», розташованого не території Тячівського району, Закарпатської області, зорганізувавшись при цьому у стійке злочинне об?єднання.

Так, ОСОБА_12 , маючи значний досвід роботи у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів, отриманий за період трудової діяльності з 2010 по 2021 роки, достовірно знаючи про відсутність дозвільних документів на здійснення рубки дерев у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», розташованого на території Тячівського району, Закарпатської області, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше травня 2015 року, погодився на розроблений злочинний план ОСОБА_7 з метою незаконного збагачення, який полягав у незаконній порубці дерев у ввіреному ОСОБА_7 лісництві та подальшому збуті незаконно зрубаних дерев.

Розуміючи, що реалізувати розроблений злочинний план щодо здійснення незаконної порубки дерев з подальшою їх реалізацією, а також уникнути викриття злочинної діяльності, самостійно не вдасться, оскільки такі рубки будуть здійснюватися на ввірених ОСОБА_7 територіях, ОСОБА_7 , усвідомлюючи той факт, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах, діючи умисно з корисливих мотивів, організував та очолив з метою вчинення злочинів, направлених на незаконну порубку лісу, стійке злочинне об?єднання - організовану групу, до складу якої залучив підлеглих працівників Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», з якими перебував у довірливих відносинах, зокрема: помічника лісничого ОСОБА_8 , майстра лісу ОСОБА_13 , провідного інженера лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_9 та невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які безпосередньо здійснювали незаконну порубку дерев.

В подальшому ОСОБА_14 , який перебував у довірчих відносинах із залученими учасниками організованої групи, ОСОБА_7 довів до відома суть злочинного плану, який полягав у вчиненні незаконних порубок дерев на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» та їх подальшому збуті. З метою маскування злочинної діяльності, здійснення таких порубок повинно було відбуватися поблизу місць офіційних лісосік під виглядом дозволених рубок.

У свою чергу, залучений ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, погодився із таким злочинним планом та в індивідуальному порядку узгодив і схвалив його, зорганізувавшись у стійку злочинну групу для вчинення умисних тяжких злочинів.

Втілюючи свій злочинний умисел ОСОБА_7 , з метою відведення лісосік для незаконних рубок, залучив до складу організованої групи помічника лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_8 , який забезпечуючи виконання завдань по охороні і захисту лісу, будучи у ланці з відводу ділянки в натурі, протягом травня-жовтня 2015 року, точну дату досудовим розслідуванням не встановлено, достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, незаконно виділив в розробку лісосіку, на яку не було дозвільних документів, чим зумовив проведення незаконних рубок 373 дерев різної породи, які не були відведені в рубку та на які не було виписано лісорубного квитка в кварталі 12 виділі 57, незаконних рубок 172 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 58 та незаконної рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12 виділу 59, розташованих на території Тячівського району, Закарпатської області.

Водночас, ОСОБА_7 , розуміючи, що після розроблення будь-якої лісосіки необхідно проводити планові ревізії із залученням представника лісової охорони, з метою документального укриття своєї протиправної діяльності залучив до складу організованої групи провідного інженера лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_9 .

Організована група характеризувалася наявністю організатора (керівника) злочинної групи, розробленого єдиного плану вчинення злочинів, відомого всім учасникам групи, стійкими зв?язками і розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, наявністю загальних правил поведінки, підготовкою до вчинення злочинів, а також отримання матеріальних благ від такої кримінально-протиправної діяльності на постійній основі.

Для забезпечення діяльності організованої групи, відповідно до розробленого злочинного плану, ОСОБА_7 відвів собі роль її керівника, зокрема для вчинення членами злочинної групи незаконних порубок лісу, здійснював розподіл між ними ролей та функції.

Відповідно до розробленого ОСОБА_7 злочинного плану, роль та функцій учасників організованої групи були розподілені наступним чином.

Згідно розподілу ролей в складі організованої групи, ОСОБА_7 , як організатор та керівник та співвиконавець вчинення злочинів, виконував наступні функції: ??розробив злочинний план діяльності організованої групи; ??розподілив ролі між членами цієї групи; ??забезпечував дотримання загальних правил поведінки учасників групи; ?координував та керував злочинною діяльністю учасників організованої групи; ?з метою маскування злочинної діяльності організованої групи вказував ОСОБА_14 та невстановленим досудовим розслідуванням особам здійснювати порубки дерев під виглядом офіційних рубок, при цьому не подавав щомісячну звітність встановленої форми (акти поточних ревізій) та розробив план укриття незаконних рубок шляхом їх оформлення на лісові квитки серії 02 ЛКБ №467259 від 12.05.2015 та серії 02 ЛКБ №452190 від 10.09.2015, видані фізичній особі-підприємцю ОСОБА_15 , які були використані раніше у кварталі 12 виділі 54; проводив огляди офіційних місць рубок та укривав виявлені порушення, які полягали у порубці дерев поза межами відведених лісосік, на розробку яких надано дозвіл лісорубним квитком, при цьому не включив до складу ланки відводу майстра лісу ОСОБА_16 , який був відповідальним у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59.

Залученому до організованої злочинної групи помічнику лісничого ОСОБА_8 відвів роль пособника вчинення кримінальних правопорушень і такий мав забезпечити: ??створення усіх необхідних умов для втілення злочинного плану протиправної діяльності; ?координацію та узгодження дій учасників щодо безпосередньої порубки дерев, час та місце її здійснення та виділення в розробку лісосіки, на яку не було дозвільних документів, чим зумовив проведення незаконних рубок в кварталі 12 виділах 57, 58 та 59.

Майстру лісу ОСОБА_14 відвів роль пособника у вчиненні кримінальних правопорушень, який виконував наступні функції: ??створював усі необхідні умови для втілення злочинного плану протиправної діяльності; ??забезпечував необхідні технічні засоби, робітників (лісорубів) для здійснення незаконних порубок та сприяв їх здійсненню на неввіреній йому майстерській дільниці під виглядом офіційних порубок.

Провідному інженеру лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_9 відвів роль пособника вчинення кримінальних правопорушень, який виконував наступні функції: документальне укриття незаконної порубки під виглядом офіційних рубок, будучі при цьому головою комісії з планової ревізії лісового обходу №4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМІ».

Разом з тим, реалізуючи злочинний план, учасники організованої групи для досягнення мети діяли в порушення вимог, передбачених наступними нормативно-правовими, підзаконними та відомчими актами.

Так, статтею 47 Лісового кодексу України (надалі - Лісовий Кодекс) визначено, що лісовпорядкування є обов?язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.

У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об?єкта лісовпорядкування. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов?язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів (ст. 48 Лісового Кодексу).

Відповідно до ст. 19 Лісового Кодексу постійні лісокористувачі зобов?язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування; здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення тощо.

Статтею 69 Лісового Кодексу визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007, лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини і інших продуктів лісу.

Кількість та технічна придатність дозволених в рубку дерев визначається під час відведення насадження в рубку у відповідності до Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України №9 від 21.01.2013. На підставі матеріалів відведення насадження в рубку проводиться матеріально-грошова оцінка лісосіки, в якій визначається об?єм дозволеної до вирубування деревини, як загальної, так і по категоріях технічної придатності. Результати розрахунків матеріально-грошової оцінки лісосіки заносяться в спеціальний дозвіл - лісорубний квиток.

Водночас, в порушення вказаних вимог, організована група, до складу якої увійшли працівники Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», а саме: лісничий ОСОБА_7 , помічник лісничого ОСОБА_8 , майстер лісу ОСОБА_17 , провідний інженер лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_9 та невстановлені органом досудового розслідування безпосередні виконавці незаконних рубок, у подальшому, незаконно, без наявності відповідних дозвільних документів (лісорубних квитків), на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», здійснили незаконні порубки дерев та їх збут за наступних обставин.

Так, відповідності до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ №452190 від 10.09.2015, надано дозвіл на проведення в Мокрянського лісництва суцільно санітарної рубки, зокрема у кварталі 12 виділі 54 площею 2,5 га різних порід дерев.

При цьому, лісничий ОСОБА_7 , достовірно знаючи, що на здійснення рубки дерев за межами відводу відсутні будь-які дозвільні документи, будучи працівником державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що невстановлені особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, виконуючи роль керівника організованої групи, доручив помічнику лісничого ОСОБА_8 відвести інші ділянки у кварталі 12, виділі 57, 58 та 59, а майстру лісу ОСОБА_14 - здійснити контроль за проведенням незаконної порубки лісу у лісових ділянках, які не перебувають у віданні останнього поряд з місцем проведення офіційних рубок. Забезпечення контролю за проведенням незаконних рубок та їх організацію на місцевості ОСОБА_7 доручив ОСОБА_14 , який мав забезпечити технічні засоби та робітників (лісорубів) для здійснення зазначених дій.

На виконання даної незаконної вказівки ОСОБА_7 , майстер лісу ОСОБА_12 діючи відповідно до розробленого злочинного плану, виконуючи відведені функції у складі організованої групи, будучи пособником злочину, з корисливих мотивів, упродовж другої половини 2015 року, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, порушуючи вимоги статей 86, 89 Лісового кодексу України, пунктів 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №976 від 16.09.2009, сприяв у здійсненні незаконної та безпідставної, без наявності відповідних дозволів керівництва ДП «Мокрянське МГ» та без належного документального оформлення вирубки дерев під виглядом суцільних санітарних рубок на території не ввірених йому ділянок лісництва, зокрема 373 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 57 та 304 дерева різних порід у кварталі 12 виділах 58 та 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», яка була безпосередньо здійснена невстановленими досудовим розслідуванням особами.

В подальшому, незаконно зрубані дерева були реалізовані невстановленим особам за невстановлених обставин.

Відтак, з метою створення документального укриття здійснення порубки лісу та уникнення відповідальності за свої злочинні дії по завершенню проведення лісосіки, ОСОБА_7 , як організатор, власноручно завірив своїм підписом акт планових ревізій обходу №4 від 21.04.2016 та надавав незаконну вказівку ОСОБА_9 та ОСОБА_18 , яких було включено у склад комісії лісового обходу (майстерської дільниці) №4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», завірити своїми підписами акти планових ревізій обходу №4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018, згідно яких констатовано відсутність факту виявлення незаконних рубок дерев при проведенні ревізії обходу (майстерської дільниці) №4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».

В свою чергу, ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , будучи службовими особами правоохоронного органу, достовірно знаючи, що вказані відомості в актах планової ревізії обходу №4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018 є завідомо неправдиві, а саме те, що огляди на місцевості не проводилися та не перевірялися порушення під час проведення суцільно-санітарної рубки в період з 12.05.2015 по 31.12.2015, умисно, всупереч інтересам служби, з метою укриття наслідків злочинної діяльності, перебуваючи на території ДП «Мокрянське ЛМГ», засвідчили своїми підписами складені завідомо неправдиві вказані офіційні документи.

У подальшому, вказаний факт здійснення незаконних рубок 677 різних порід виявлено правоохоронними органами під час проведення оглядів місць рубок та підтверджено Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області.

Досудовим розслідуванням встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення незаконної рубки 677 дерев різних порід у кварталі 12 виділах 57,58,59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», складає 5 339 899, 04 грн., а саме: у кварталі 12 виділі 57 Мокрянського лісництва - 3 108 220, 70 грн., у кварталі 12 виділі 58 Мокрянського лісництва - 1 356 312, 24 грн., у кварталі 12 виділі 59 Мокрянського лісництва - 875 366, 10 грн. та є істотною шкодою.

За таких обставин ОСОБА_4 обвинувачується у сприянні незаконної порубки дерев у лісах, що заподіяло істотну шкоду, вчинене організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України ( в редакції Закону N?2341-I від 05.04.2001).

Крім цього встановлено, що наказом директора ДП Мокрянське «ЛМГ» №367/к від 25.10.2010 ОСОБА_10 , ОСОБА_13 призначено майстром лісу Мокрянського лісництва ДП Мокрянське «ЛМГ».

Наказом директора ДП Мокрянське «ЛМГ» №164/к від 01.09.2016 ОСОБА_10 , ОСОБА_13 призначено виконувачем обов?язків лісничого Мокрянського лісництва ДП Мокрянське «ЛМГ».

Наказом директора ДП Мокрянське «ЛМГ» №159/к від 26.05.2017 ОСОБА_10 , ОСОБА_4 , з 26.05.2017 призначеного лісничим Мокрянського лісництва ДП Мокрянське «ЛМГ».

Таким чином, перебуваючи на вказаних посадах ОСОБА_19 є службовою особою, яка уповноважена на здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, несучи повну матеріальну відповідальність, при цьому останній неналежно виконав свої службові обов?язки, через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого завдано істотної шкоди державним чи громадським інтересам за наступних обставин.

Так, відповідно до статті 1 Статуту державне підприємство «Мокрянське лісомисливське господарство» (надалі Статут) засноване на державній власності, створене відповідно до наказу Міністерства лісового господарства України від 06.06.2003 №103 «Про реорганізацію Усть-Чорнянського держлісомисливгоспу», є правонаступником Усть-Чорнянського державного лісомисливського господарства та державного підприємства «Буштинське лісове господарство», реорганізованого відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 20.07.2011 №516, у відповідній частині розподільних балансів, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України і координується Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.

Статтею 89 Лісового кодексу України (надалі Кодекс) визначено, що охорону і захист лісів на території України здійснює державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління.

Відповідно до статті 90 Кодексу, основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Згідно «Положення про державну лісову охорону», (надалі Положення) затвердженого постановою КМУ №976 від 16.09.2009, майстер лісу, лісничий відноситься до посадових осіб державної лісової охорони, яка відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», має статус правоохоронного органу.

Відповідно до пункту 4 Положення основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства.

Згідно пункту 7 Положення, посадові особи держлісохорони відповідно до покладених на неї завдань мають право безперешкодно обстежувати установленому законодавством порядку ліси, що перебувають у власності чи користуванні громадян і юридичних осіб; перевіряти в установленому порядку в громадян і юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів і користування лісами та на право полювання і використання ресурсів державного мисливського фонду; проводити перевірки додержання лісокористувачами, власниками лісів та користувачами мисливських угідь вимог нормативно-правових актів і нормативних документів з питань ведення лісового господарства та у галузі мисливського господарства та полювання; складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; доставляти особу, яка порушила лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, до органів Національної поліції або в органи місцевого самоврядування у разі неможливості встановлення його особи на місці вчинення правопорушення для складення протоколу про адміністративне правопорушення; зупиняти на території лісового фонду транспортні засоби та проводити огляд транспортних засобів: знарядь, добутих деревини та інших продуктів лісу; надсилати у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове законодавство, або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності; проводити у випадках, встановленим законом фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, а також у галузі мисливського господарства та полювання; безперешкодно відвідувати територію і приміщення юридичних осіб, які провадять діяльність, пов'язану з добуванням, зберіганням або переробленням деревини та інших продуктів лісу, з метою здійснення нагляду законністю їх використання; визначати за затвердженими таксами і методиками розмір збитків, завданих лісовому господарству, та шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення законодавства у газулі мисливського господарства та полювання; видавати обов?язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх повноважень тощо.

Відповідно до посадової інструкції майстра лісу Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», затвердженої директором ДП «Мокрянське ЛМГ», з якою ОСОБА_19 , 25.10.2010 ознайомлений під розпис, як майстер лісу, наділений наступними повноваженнями: ??здійснювати контроль за правильністю лісокористування, охороною і захистом лісу на закріплених лісогосподарських дільницях; перевіряти додержання лісозаготівельниками та іншими лісокористувачами правил пожежної безпеки в лісах, правил відпуску лісу на пні, правил рубання лісу; ?складати протоколи про порушення лісового законодавства; ??затримувати у встановленому порядку осіб, винних у вчиненні лісопорушень; нести матеріальну відповідальність за збереження та відпуск лісопродукції, товарно-матеріальних цінностей, а також за стан новостворених лісових культур до переводу їх у вкриті лісом землі на майстерській лісодільниці.

Перебуваючи на посаді майстра лісу, ОСОБА_17 , згідно ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» та згідно ст. 1 Положення про державну лісову охорону затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 16 вересня 2009 року №976, являвся працівником правоохоронного органу, до прямих обов?язків якого, серед іншого, входило здійснення правових, лісоохоронних та інших заходів, спрямованих на збереження лісових ресурсів, забезпечення охорони лісів від незаконних рубок, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням У сфері лісового господарства та використання лісових ресурсів, складання протоколів про правопорушення у сфері охорони та захисту лісів, тощо.

Відповідно до п. 36 додатку до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об?єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення віднесено до документів дозвільного характеру.

Пунктом 1 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761, передбачено умови та механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.

Лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягаю збереженню, ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п.2 Порядку).

Відповідно до п. 36 додатку до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об?єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення віднесено до документів дозвільного характеру.

Пунктом 1 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761, передбачено умови та механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.

Лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягаю збереженню, ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п.2 Порядку).

Таким чином, ОСОБА_17 , працюючи на посадах майстра лісу, виконувача обов?язків лісничого, лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», є особою уповноваженою на виконання функцій держави, при виконанні службових обов?язків постійно здійснює функції представника влади та службової особи, користується делегованими, центральним органом виконавчої влади, повноваженнями.

Водночас, ОСОБА_12 , незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вимог законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував такими, та спільно з ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та невстановленими особами, перевищив свої службові повноваження та сприяв незаконній порубки дерев на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», розташованого не території Тячівського району, Закрапатської області, зорганізувавшись при цьому у стійке злочинне об?єднання.

Так, відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛРБ №467259 від 12.05.2015, фізичній особі - підприємцю ОСОБА_15 надано дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки в Мокрянському лісництві ДП «Мокрянське ЛМГ» у кварталі 12 виділі 54 площею 3,7 га різних порід дерев та відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ №452190 від 10.09.2015, надано дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки в Мокрянському лісництві ДП «Мокрянське ЛМГ» у кварталі 12 виділі 54 площею 2,5 га різних порід дерев.

Відтак, ОСОБА_20 , забезпечуючи виконання завдань по охороні і захисту лісу та організацію у відповідності з затвердженим планом проведення рубок, перевищуючи свої службові повноваження, допустив проведення рубок 373 дерев різної породи, які не були відведені в рубку, тобто на які не було виписано лісорубного квитка, в кварталі 12 виділу 57, проведення рубок 172 дерев різних порід у кварталі 12 виділу 58, проведення рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12 виділу 59, після чого, вказана незаконно зрубана деревина невстановленими в ході досудового розслідування особами була вивезена у невідомому напрямку.

При цьому, майстер лісу ОСОБА_12 , достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев у кварталі 12, виділі 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва, будучи працівником органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що окремі особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, виконуючи роль пособника в організованій групі та слідуючи вказівкам ОСОБА_7 , вийшовши за межі власної майстерської дільниці надав незаконну вказівку лісорубам ДП «Мокрянське ЛМГ» на здійснення розроблення лісосіки у кварталі 12, виділах 57, 58 та 59 для проведення порубок лісу в осінньо-зимовий період 2015 року поза межами затвердженого планом проведення санітарних суцільних рубок.

У подальшому, вказаний факт здійснення незаконних рубок 677 дерев різних порід виявлено правоохоронними органами під час проведення оглядів місць рубок та підтверджено Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області.

Досудовим розслідуванням встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення незаконної рубки 677 дерев різних порід у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», складає 5 339 899, 04 грн., а саме: у кварталі 12 виділу 57 Мокрянського лісництва - 3 108 220, 70 грн., у кварталі 12 виділу 58 Мокрянського лісництва - 1 356 312, 24 грн., у кварталі 12 виділу 59 Мокрянського лісництва - 875 366, 10 грн.

Зважаючи на викладене, внаслідок перевищення ОСОБА_21 своїх службових повноважень охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів громадським інтересам, які полягають у порушенні гарантованих Конституцією України прав громадян на безпечне для життя і здоров?я довкілля та коростування природними ресурсами, заподіяно шкоду в розмірі 5 339 899, 04 гривень, яка в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на час вчинення злочину, що є тяжкими наслідками.

За таких обставин ОСОБА_4 обвинувачується у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене організованою групою тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України.

Крім цього, ОСОБА_12 перебуваючи на посадах майстра лісу, виконуючого обов?язки лісничого та лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_19 , будучи учасником організованої групи, достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами матеріалами відводу, будучи працівником органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що окремі особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, будучи причетним до незаконної порубку лісу у лісових ділянках, які перебували у віданні лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_7 , а саме у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59.

В подальшому під виглядом суцільних санітарних рубок, невстановленими особами здійснено вирубку дерев на ввіреній ОСОБА_7 , зокрема 373 дерев різної породи, які не були відведені в рубку, тобто на які не було виписано лісорубного квитка, в кварталі 12 виділі 57, проведення рубок 172 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 58 та проведення рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 59, після чого, незаконно зрубані дерева були реалізовані невстановленим особам за невстановлених обставин.

При цьому, з метою створення документального укриття факту здійснення порубки лісу за межами дозвільних документів та уникнення відповідальності за свої злочинні дії по завершенню проведення лісосіки, працівники Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» зокрема ОСОБА_12 , будучи у складі комісії лісового обходу (майстеської дільниці) №4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», який складається з кварталів №№12, 16, 21, 22, 23 завірив своїм підписом акти планової ревізії №4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018 року згідно яких встановлено відсутність незаконних рубок дерев при проведеному ревізії обході (майстеської дільниці) №4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».

В свою чергу, ОСОБА_12 будучи службовою особою правоохоронного органу, достовірно знаючи, що вказані в Актах планової ревізії №4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018 відомості не відповідають дійсності, а саме те, що огляди на місцевості не проводилися, не перевірялись порушення під час проведення суцільної санітарної рубки, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, в період з 07.11.2016 по 19.04.2018, більш точний час встановити не представилося можливим, умисно, всупереч інтересам служби, перебуваючи на території ДП «Мокрянське ЛМГ» підписав офіційні документи, а саме : акт планової ревізії обходу №4 від 07.11.2016; - акт планової ревізії обходу №4 від 11.04.2017; акт планової ревізії обходу №4 від 30.11.2017 та акт планової ревізії обходу №4 від 19.04.2018, чим засвідчив недостовірні відомості відображені в них, як службова особа.

Своїми діями ОСОБА_12 склав завідомо неправдивий офіційний документ, тобто вчинив службове підроблення.

За таких обставин ОСОБА_4 обвинувачується у складанні службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону N?1261-VII від 13.05.2014).

09.02.2026 року, захисник обвинуваченого ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 подав клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження, у зв'язку з закінченням строків давності, яке підтримав у судовому засіданні.

Прокурор в судовому засіданні не заперечив щодо задоволення клопотання про закриття кримінального провадження.

Суд, в порядку визначеному КПК України, роз'яснив обвинуваченому ОСОБА_4 суть обвинувачення за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, підстави звільнення від кримінальної відповідальності, які є нереабілітуючими, та право заперечувати проти закриття кримінального провадження.

Обвинувачений ОСОБА_4 повідомив, що наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, йому зрозумілі, клопотання свого захисника підтримав та просив звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст. 49 КК України.

Захисник ОСОБА_6 в судовому засіданні не заперечив щодо закриття кримінального провадження відносно обвинуваченого ОСОБА_4 .

Заслухавши думку учасників судового провадження, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч.4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 КК України особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею тяжкого злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло десять років.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Частиною 1 ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

У відповідності до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Згідно з роз'ясненнями, наведеними у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» від 23.12.2005 року № 12, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям справи можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч. 1 ст. 49 КК України строків і відсутність обставин, що порушують їх перебіг (ч. ч. 2 - 4 ст. 49 КК України).

Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є виключно згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.

При цьому, закон не пов'язує можливість застосування правил ч. 1 ст. 49 КК України із визнанням особою вини, обов'язковою передумовою для закриття провадження у справі є наявність згоди особи на звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.

Так, ОСОБА_4 обвинувачується у вчинення злочину, передбаченого за ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України (в редакції Закону №2341-ІІІ від 05.04.2001), санкція якого передбачає покарання у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією незаконно добутого, який відповідно до ст. 12 КК України (у редакції, яка діяла станом на час вчинення інкримінованого обвинуваченому кримінального правопорушення), відносився до злочинів середньої тяжкості.

З урахуванням вимог статті 5 КК України, редакція ст.ст. 12, 49, ст. 246 КК України, що діяла на момент вчинення ОСОБА_4 , інкримінованого йому кримінального правопорушення, пом'якшує кримінальну відповідальність, поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі та поширюється на обвинуваченого ОСОБА_4 , якому інкриміновано вчинення кримінального правопорушення в останнє, 31.12.2015 року.

Відтак, строки притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення зазначеного злочину становлять п'ять років та закінчилися 31.12.2020.

ОСОБА_4 обвинувачується у вчинення злочину, передбаченого за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VІІ від 13.05.2014), санкція якого передбачає покарання у виді штрафу у розмірі до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, який відповідно до ст. 12 КК України (у редакції, яка діяла станом на час вчинення інкримінованого обвинуваченому кримінального правопорушення), відносився до злочинів невеликої тяжкості.

З урахуванням вимог статті 5 КК України, редакція ст. ст. 12, 49, ч. 1 ст. 366 КК України, що діяла на момент вчинення ОСОБА_4 , інкримінованого йому кримінального правопорушення, пом'якшує кримінальну відповідальність, поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі та поширюється на обвинуваченого ОСОБА_4 , якому інкриміновано вчинення кримінального правопорушення в останнє, 19.04.2018 року.

Відтак, строки притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення зазначеного злочину становлять три роки та закінчилися 19.04.2021.

Як встановлено судом, останній за часом злочин, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 , вчинено осінньо-зимовий період 2015 року.

ОСОБА_4 серед іншого обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України санкція якого передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, відносився до категорії тяжкого злочину.

Відтак, строки притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення зазначеного злочину становлять десять років та на час розгляду клопотання захисника, з огляду на вчинення цих злочинів в осінньо-зимовий період 2015 станом на 1 січня 2026 закінчилися.

Щодо невизнання обвинуваченим ОСОБА_4 вини у вчиненні інкримінованого йому кримінальному правопорушенні, суд зазначає наступне.

Згідно правового висновку, наведеного у постанові Верховного Суду від 29 липня 2021 року у справі № 552/5595/18, визнання винуватості є правом, а не обов'язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення за наявності їхньої згоди на звільнення від кримінальної відповідальності не може бути перешкодою в реалізації ними свого права на таке звільнення та правовою підставою для відмови судом у задоволенні заявленого клопотання. Передбачений законом інститут звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності не пов'язує такого звільнення з визнанням ними своєї вини у вчиненні злочину.

Таким чином, невизнання підозрюваним, обвинуваченим вини у вчиненні кримінального правопорушення за наявності їхньої згоди на звільнення від кримінальної відповідальності у передбачених законом випадках, за умови роз'яснення їм судом суті підозри чи обвинувачення, підстав звільнення від кримінальної відповідальності та права заперечувати проти закриття кримінального провадження не є правовою підставою для відмови в задоволенні клопотання сторони кримінального провадження про таке звільнення.

Враховуючи викладене та беручи до уваги ту обставину, що з моменту вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, минуло більше десяти років, підстав для зупинення чи переривання перебігу давності не встановлено і обвинувачений ОСОБА_4 проти звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття щодо них кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності не заперечують, суд вважає за можливе звільнити їх від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 КК України, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311, закрити відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Керуючись ст. ст. 284-288, 369-372, 376, 392, 395 КПК України, ст. 49 КК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України (в редакції Закону №2341-ІІІ від 05.04.2001), задовольнити.

Обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України (в редакції Закону №2341-ІІІ від 05.04.2001), звільнити від кримінальної відповідальності на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Цивільний позов ДП «Мокрянське лісомисливське господарство» в частині пред'явлених до ОСОБА_22 позовних вимог про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням - залишити без розгляду.

Роз'яснити ДП «Мокрянське лісомисливське господарство» та його представнику, адвокату ОСОБА_23 , що залишення цивільного позову без розгляду не перешкоджає його праву на звернення до суду із аналогічним позовом до ОСОБА_4 в порядку цивільного судочинства.

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд Закарпатської області протягом семи днів з дня її проголошення.

Визначити час оголошення повного тексту ухвали о 8 год. 50 хв. 6 березня 2026 року.

Головуючий ОСОБА_1