Постанова від 06.03.2026 по справі 299/327/26

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Справа № 299/327/26

Номер провадження 3/299/127/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.03.2026 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області у складі - головуючий - суддя Кашуба А.В., за участі прокурора Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Юсип Святослава,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання АДРЕСА_1 , військовослужбовець, місце служби ІНФОРМАЦІЯ_2 , дані про притягнення до адмінвідповідальності відсутні, раніше не судимий,

за ч.2 ст.172-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 року «Про часткову мобілізацію», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 303/2014 від 17.03.2014 року в Україні оголошено часткову мобілізацію, з огляду на що із 17.03.2014 року дотепер в Україні діють умови особливого періоду.

Із 13.09.2025 року ОСОБА_1 проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до п.7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ №154 від 23.02.2022, (далі - Положення) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням.

Відповідно до п. 8, 9, 12 Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства; здійснюють формування команд призовників для організованого їх відправлення на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя; брати участь у межах своїх повноважень у проведенні перевірки технічного стану транспортних засобів підприємств та їх придатності до передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час; розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення.

Відповідно до п.81 Порядку №560 призов військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

Згідно із п.82 Порядку №560 наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки в день відправлення військової команди до військової частини (установи).

Відповідно до п.84 Порядку №560 відомості про призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та записуються до облікових документів резервіста (військовозобов'язаного) не пізніше ніж протягом наступного дня після відправки військових команд до військових частин (установ) або у день отримання витягу із наказу командира військової частини про призов та зарахування до списків військової частини резервіста або військовозобов'язаного.

Про призов резервіста чи військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації, на особливий період у його військово-обліковому документі робиться запис із зазначенням підстави та дати призову, скріплений гербовою печаткою та засвідчений підписом посадової особи, які здійснила призов, а також відмітка про зняття з військового обліку у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації.

Таким чином, ОСОБА_1 під час перебування на посаді в ІНФОРМАЦІЯ_4 за своїми службовими обов'язками наділений організаційно-розпорядчими повноваженнями та є військовою службовою особою.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовим статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, зокрема, додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.

Статтею 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зазначено, що військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини.

Відповідно до ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України», п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення про ТЦК та СП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

16.01.2026 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 був доставлений військовозобов'язаний ОСОБА_2 , який був порушником військового обліку, у зв'язку із чим підлягав притягненню до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП.

У зв'язку з цим, а також у зв'язку подальшою мобілізацією ОСОБА_2 на військову службу, біля 21.00 год. 16.01.2026 від капітана ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 . ОСОБА_1 отримав вказівку відвезти ОСОБА_2 із ІНФОРМАЦІЯ_5 до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

До складу екіпажу (команди), який повинен був доставити ОСОБА_2 , рішенням капітана ОСОБА_3 був включений ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Старшим наряду був визначений ОСОБА_1 , який і повинен був керувати діями інших членів команди.

Проте, під час слідування на автомобілі Ауді, д.н.з. НОМЕР_1 , із м.Іршави до м.Хуст, 16.01.2026 біля 21.30 год ОСОБА_1 , зловживаючи своїм становищем, діючи з корисливою метою в інтересах ОСОБА_2 , проїжджаючи населений пункт с.В.Копаня Берегівського району Закарпатської області, як старший команди прийняв рішення зупинити автомобіль та відпустити ОСОБА_2 , у зв'язку із чим надав вказівку ОСОБА_2 вийти з автомобіля та повідомив йому про можливість пересісти в інший автомобіль, який вже був поруч, що той і зробив, вибувши у невідомому напрямку, в результаті чого ОСОБА_2 уникнув притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП та призову на військову службу по мобілізації.

При цьому, надалі зловживаючи своїм становищем, з метою приховання факту сприяння ОСОБА_2 в ухиленні від адміністративної відповідальності та призову на військову службу, ОСОБА_1 доповів командуванню ІНФОРМАЦІЯ_4 завідомо неправдиву інформацію про те, що ОСОБА_2 втік під час слідування по дорозі.

ОСОБА_1 не з'явився в судове засідання, будучи належним чином своєчасно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи. До протоколу додано письмову заяву ОСОБА_1 , у якій просив розглядати справу без його участі.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що у діянні ОСОБА_1 є склад адмінправопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-13 КУпАП, усі обставини, наведені у суті правопорушення у протоколі про адмінправопорушення, доведені письмовими доказами, зібраними службовою особою, що склала протокол. ОСОБА_1 слід притягнути до адмінвідповідальності за вказаною статтею КУпАП.

Заслухавши прокурора, вивчивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення, дослідивши зібрані службовою особою письмові докази (письмове пояснення ОСОБА_1 , Військовий квиток НОМЕР_2 , Витяг з наказу №305 від 13.09.2025, протокол допиту свідка (копія), Службова характеристика, Інструкція по особовому складу, письмове пояснення ОСОБА_6 , письмове пояснення ОСОБА_7 , довідкова інформація начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 , Довідка ВЛК щодо ОСОБА_2 , ОСОБА_9 картка на ОСОБА_2 ), всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі підтверджені зібраними у справі доказами обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що діяння, у вчиненні якого звинувачується ОСОБА_1 , мало місце, його дії вірно кваліфіковано заступником керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури ОСОБА_10 як зловживання владою або службовим становищем, вчинене з корисливою метою, в інтересах третіх осіб, вчинені в умовах особливого періоду, а ОСОБА_1 є винним у вчиненні цього діяння.

Обставин, що виключають адміністративну відповідальність та провадження в справі про адміністративні правопорушення, не встановлено, підстав для звільнення від адміністративної відповідальності немає. Тому, ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

Обставин, які б обтяжували чи пом'якшували відповідальність, не встановлено.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, форму вини, відсутність обтяжуючих та пом'якшуючих обставин, особу правопорушника, який вперше притягається до адмінвідповідальності, суд застосовує до правопорушника адміністративне стягнення у межах санкції, передбаченої ч.2 ст.172-13 КУпАП, у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Керуючись ст.ст. 23 ,33, 40-1, 268, 280, 283-285 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-13 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн (одна тисяча сімсот гривень).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 коп).

Реквізити для сплати штрафу: код отримувача (ЄДРПОУ) 37975895, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA668999980313000106000007401, код класифікації доходів бюджету 21081100.

Реквізити для сплати судового збору: код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Виноградівський районний суд Закарпатської області.

Строк пред'явлення постанови до виконання- 3(три) місяці.

СуддяКашуба А. В.