Постанова від 06.03.2026 по справі 127/3298/26

Справа № 127/3298/26

Провадження № 3/127/743/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бессараб Н.М., розглянувши справу, яка надійшла з Вінницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №9/2026 від 27.01.2026, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 1 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», подав відповідну декларацію, лише 31.10.2025 о 17 годині 22 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП визнав, щиро розкаявся. Суду пояснив, що умислу на вчинення вказаного правопорушення у нього не було, тому просив закрити провадження.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Крижанівський В.В. просив закрити провадження у справі за відсутності складу адміністративного правопорушення, однак якщо суд прийде до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вказаному правопорушенні, просив закрити провадження у справі за малозначністю. Суду пояснив, що ОСОБА_1 звільнений з роботи 30.09.2025 та був зобов'язаний подати декларацію не пізніше 30.10.2025 (23 години 59 хв.), однак подав відповідну декларацію 31.10.2025 о 17 годині 22 хвилин, тобто пізніше на 17 годин 23 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. 27.01.2026 ОСОБА_1 надав пояснення до Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області, де зазначав, що не зміг вчасно подати декларацію, оскільки хворів та потребував постійного лікування, адже у період перед звільненням часто перебував на лікарняному і у зв'язку з постійними обстрілами російської федерації території України, було відсутнє часто світло. Також, в період з 01.10.2025 по 30.10.2025 в межах Вінницької області 27 разів оголошувалася повітряна тривога (загальною тривалістю 38 годин 30 хвилин), що підтверджується загальновідкритими даними з мережі інтернет. Крім того, іншою поважною причиною є хвороба ОСОБА_1 на гіпертонію, що підтверджується витягом з електронного реєстру листків непрацездатності від 05.03.2026 де заначено, що в період з 01.01.2025 по 31.12.2025 року перебував на лікарняному 15 разів, а саме з 07.01.2025-09.01.2025, 10.01.2025-13.01.2025, 15.01.2025-17.01.2025, 18.01.2025-20.01.2025, 20.03.2025-24.03.2025, 25.03.2025- 29.03.2025, 10.04.2025-12.04.2025, 15.04.2025-17.04.2025, 08.08.2025-11.08.2025, 12.08.2025-15.08.2025, 16.08.2025-20.08.2025. 21.08.2025-22.08.2025, 09.09.2025- 11.09.2025, 19.09.2025-23.09.2025, 24.09.2025-27.09.2025, дана хвороба потребує постійного лікування, оскільки вона з часом прогресує, тому ОСОБА_1 звертався до різних медичних закладів для лікування: ТОВ "Медична зірка", КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №5 м. Вінниці", ТОВ "Технології Ресурси Інвестиції України", ТОВ "Медичний центр "Поділля". Також у ОСОБА_1 хворіє дитина та необхідно було здійснювати за нею догляд, що є поважною причиною пропуску строку, що підтверджується витягом з електронного реєстру листків непрацездатності від 05.03.2026 де заначено, що в період з 01.01.2025 по 31.12.2025 року доглядав за хворою дитиною 4 рази, а саме: 31.03.2025-04.04.2025, 05.04.2025-09.04.2025, 12.09.2025-13.09.2025, 16.09.2025-18.09.2025. Крім того, зауважує, що викладені відомості з витягу з електронного реєстру листків непрацездатності підтверджують хворобу ОСОБА_1 та його дитини фактичне перебування в лікарні та огляди в лікаря, в той же час, дитина постійно часто хворіє і в ті періоди, що не охоплюються витягом, зокрема, в період жовтня 2025 року ОСОБА_1 , як батько, в першу чергу був стурбований здоров'ям дитини, який тільки но повернувся з амбулаторного лікування і максимум часу приділяв одужанню дитини. Також варто заначити, що відповідно до п.7 Наказу №539/21 від 20.08.2021 р. "Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій", якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство відповідно до вимог Закону письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом 10 днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію. Повідомлення суб'єкту декларування надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) за адресами, що зазначені в поданих таким суб'єктом деклараціях, повідомленнях відповідних органів, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції (у разі їх надходження) згідно із законодавством, або вручається суб'єкту декларування особисто під підпис. Вищевказана процедура в справі ОСОБА_1 не була дотримана, жодне повідомлення йому не направлялось. Таким чином, порушення порядку виявлення факту неподання декларації є ще одним додатковим доказом відсутності події адміністративного порушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і підставою для закриття провадження у справі. ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення не притягувався, а також враховуючи конкретні обставини вчиненого правопорушення, зокрема, що він самостійно подав декларацію, адже жодних протоколів до подачі декларації 31.10.2025 відносно нього не складалося. Також декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020-2024 роки подавав вчасно. При цьому відсутні дані про те, що такими діями порушника спричинено велику шкоду та завдано значних збитків державним чи суспільним інтересам. Також просив врахувати, що ОСОБА_1 здійснював волонтерську діяльність для потреб ЗСУ.

Прокурор Вінницької окружної прокуратури Кожухар В.В. протокол про адміністративне правопорушення підтримав, надав письмовий висновок у справі, просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу та заперечив щодо закриття провадження у справі як за відсутністю складу адміністративного правопорушення, так і за малозначністю.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, прокурора, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП доведена.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 30.09.2024 №2/31/426-кп Головного сервісного центру МВС україни ОСОБА_1 переведено на посаду адміністратора територіального сервісного центру №0541 (на правах відділу, м. Вінниця) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) з 08.10.2024.

Згідно з посадовою інструкцією державного службовця ОСОБА_1 був державним службовцем категорії «Б» та «В».

Відповідно до наказу від 24.09.2025 №2/31/143-кп Головного сервісного центру МВС України ОСОБА_1 , адміністратора територіального сервісного центру №0541 (на правах відділу, м. Вінниця) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) звільнено з роботи з 30.09.2025 за угодою сторін, з припиненням державної служби.

Згідно абзацу 1 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

На виконання вищезазначених вимог, адміністратор територіального сервісного центру №0541 (на правах відділу, м. Вінниця) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) ОСОБА_1 , являється особою, зазначеною у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто, не пізніше 30.10.2025.

ОСОБА_1 був ознайомлений під особистий підпис з вимогами чинного антикорупційного законодавства, а саме: форма інструктажу з основних положень Закону України «Про запобігання корупції» від 11.06.2021, а також при звільненні повідомлений про необхідність подання електронної декларації про майно, доходи, зобв'язання фінансового характеру при звільненні та щорічної (після звільнення) за 2025 рік у визначені законодавством терміни (а.с. 24-26).

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 1 ч. 2 статті 45 Закону, подав відповідну декларацію при звільненні лише 31.10.2025 о 17 годині 22 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.

З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4.

Так, дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику.

НАЗК надає роз'яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:

1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року

2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено.

У відповідності до п. 16 розділу IV Положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, затвердженого наказом Національної поліції України від 09 листопада 2015 року № 83 (зі змінами, внесеними згідно з наказом Національної поліції України від 23.09.2025 № 1111), для виконання покладених завдань та функцій територіальні підрозділи Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України мають право:

- відповідно до законодавства України, з метою виконання завдань органів поліції, складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 1724-1729 (за винятком правопорушень, учинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище), 1729-1, 1729-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, учинені працівниками апарату Міністерства внутрішніх справ України, органів, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, військовослужбовцями та працівниками Національної гвардії України, поліцейськими, відрядженими до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в поліції, які перебувають на посадах, передбачених статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції», а також особами, яких звільнено зі служби (роботи) в апараті Міністерства внутрішніх справ України, органах, закладах, установах та підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, та Національній гвардії України, за умови, що вчинене такими особами адміністративне правопорушення було пов'язане з проходженням служби (роботою) у вказаних органах державної влади (військовому формуванні з правоохоронними функціями), органах, закладах, установах та підприємствах, що належать до сфери їх управління, і застосовувати передбачені Законом заходи забезпечення провадження в цих справах.

Наказом Національної поліції України від 05.04.2024 №363 «Про деякі питання складання протоколів про адміністративні правопорушення Національною поліцією України» Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України доручено відповідно до законодавства України складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 1724-1729 (за винятком правопорушень, учинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище) та 1729-1, 1729-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, проведення перевірок за фактами порушення Закону України «Про запобігання корупції» працівниками Державної служби України з надзвичайних ситуацій, як центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, здійснення проваджень у справах про адміністративні правопорушення та складання відповідних протоколів, у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, належить до компетенції підрозділів Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, як спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 31.10.2025 о 17:22 год. подав декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 172-6 ч. 1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 38 ч. 4 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №9/2026 від 27.01.2026; наказом від 24.09.2025 №2/31/143-кп Головного сервісного центру МВС України про звільнення ОСОБА_1 , адміністратора територіального сервісного центру №0541 (на правах відділу, м. Вінниця) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) з роботи з 30.09.2025 за угодою сторін, з припиненням державної служби; копією посадової інструкції державного службовця категорії «Б» та «В», затвердженої 05.08.2024 начальником РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях; розпискою ОСОБА_1 про необхідність при звільненні подання електронної декларації про майно, доходи, зобов'язання фінансового характеру при звільненні та щорічної (після звільнення) за 2025 рік у визначені законодавством терміни; даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій та іншими доказами.

Суд бере до уваги, що ОСОБА_1 не надав суду жодних належних доказів у підтвердження поважності причин неподання ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності державного службовця, тобто у період з 30.09.2025 по 30.10.2025.

На підставі викладеного суд прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.

Щодо доводів ОСОБА_1 та його захисника, суд зазначає, що відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

В той же час, не можуть бути малозначними корупційні правопорушення, оскільки застосування положень ст. 22 КУпАП при вчиненні вказаних правопорушень, нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, мету адміністративного стягнення визначені в ст. 1 та 23 КУпАП та запобіганні вчинення правопорушень у цій сфері.

Враховуючи вище викладене, суд не вважає, що обставини на які посилається ОСОБА_1 завадили йому вчасно подати декларацію є поважними та не звільняють його від відповідальності.

Оскільки дане адміністративне правопорушення становить суспільну небезпеку, суд вважає за недоцільне застосування положень ст. 22 КУпАП у даному випадку.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн.

Згідно ст. 40-1 ч. 1 КУпАП необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665,60 грн. судового збору.

Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.ст. 23, 40-1, 172-6, 221, 276, 279, 280, 283-284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665,60 грн судового збору.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.

Суддя: