06.03.2026 Справа № 756/2628/26
Унікальний номер 756/2628/26
Номер провадження 2-о/756/195/26
06 березня 2026 року м. Київ
Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Шролик І.С.,
секретар судового засідання - Лисенко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,
30 січня 2026 року до Оболонського районного суду у місті Києві надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка загинула ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка загинула ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області. Заяву зареєстровано 23 лютого 2026 року.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначає, що 21 березня 2022 року близько 19:00 години в АДРЕСА_1 , внаслідок збройної агресії російської федерації загинули члени родини заявника - батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_3 та сестра ОСОБА_4 . Заявник не має можливості отримати свідоцтва про смерть у звичайному порядку оскільки місто Маріуполь Донецької області з 24 лютого 2022 року перебуває на тимчасово окупованій території, що унеможливлює звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану; згідно з відповіддю Міністерства юстиції України від 18 грудня 2025 року, у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні відомості про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; лікарські свідоцтва про смерть не можуть бути підставою для державної реєстрації смерті, оскільки місце смерті знаходиться на тимчасово окупованій території. Отже, зареєструвати факт смерті батька на території України в позасудовому порядку не має можливості, тому вимушений звернутись до суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 24 лютого 2026 року справу передано на розгляд головуючій судді Шролик І.С.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 25 лютого 2026 року відкрито провадження по справі та призначено до судового розгляду на 27 лютого 2026 року.
В судове засідання заявник не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений судом належним чином. Надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник заінтересованої особи Оболонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлялися судом належним чином.
В зв'язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку про задоволення заяви зважаючи на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 23 квітня 1981 року, актовий запис 337, батьками заявника ОСОБА_1 вказані ОСОБА_2 - батьком, ОСОБА_5 - матір'ю.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження від 04 березня 2026 року № 00056880939, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 вказано: батьком - ОСОБА_2 , матір'ю - ОСОБА_3 .
Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть № 2823 від 23 червня 2022 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Маріуполь. Відповідно до довідки про причину смерті № 2823 від 23 червня 2022 року, причиною смерті ОСОБА_3 вказано атеросклеротичну хворобу серця.
Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть № 2825 від 23 червня 2022 року, ОСОБА_2 , 1945 року народження, помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Маріуполь. Відповідно до довідки про причину смерті № 2825 від 23 червня 2022 року, причиною смерті ОСОБА_2 вказано вибухову травму уламкового поранення, що наступила в результаті бойових дій від уламків.
У постанові про визнання потерпілим від 01 січня 2026 року Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, 2-го управління вказано, що досудовим розслідуванням встановлено, що в період часу з 09 березня 2022 року по 25 березня 2022 року в Донецькій області, м. Маріуполь внаслідок порушення законів і звичаїв війни військовим формуванням рф загинули ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Указом Президента України Зеленським В.О. № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжено та діє на час розгляду справи.
Загальновідомим фактом, який не підлягає доведенню згідно ч. 3 ст. 82 ЦПК України суд вважає те, що станом на день розгляду справи, територія Донецької області, місто Маруполь окупована російськими загарбниками.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VІ державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до пункту 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до частин другої і третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Внаслідок наведених обставин, отримання свідоцтва про смерть в органах реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
Встановлення факту смерті особи в певний час провадиться тільки у разі неможливості органом Державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт смерті з підстав, що відсутні документи, які свідчать про смерть особи.
У відповідності з ч. 3, 4, ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі за текстом - Закон № 2398-VI) передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
У відповідності до Інформаційного листа Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів.
Оскільки заявник позбавлений можливості в іншому, аніж у судовому порядку встановити факт смерті батька на тимчасово окупованій території, на якій ведуться бойові дії, а також надати для реєстрації смерті документ, передбачений законодавством України, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполь Донецької області, факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполь Донецької області, факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполь Донецької області, підтверджується наданими суду доказами, тому є правові підстави для задоволення заяви і для встановлення факту смерті.
Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для проведення державної реєстрації смерті та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть згідно з чинним законодавством України, оформлення спадкових прав на майно померлих, реалізації інших прав, пов'язаних із встановленням факту смерті.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 19, 81, 82, 141, 229, 258, 265, 293, 315, 316, 317, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області.
Встановити факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 06 березня 2026 року.
Суддя І.С. Шролик