Постанова від 09.03.2026 по справі 240/24111/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/24111/25

Головуючий у 1-й інстанції: Окис Тетяна Олександрівна

Суддя-доповідач: Канигіна Т.С.

09 березня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Канигіної Т.С.

суддів: Кузьмишина В.М. Слободонюка М.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ, КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 15.05.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

На обґрунтування позовних вимог зазначала, що має статус особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та є інвалідом ІІ групи. З огляду на Рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2021 від 07.04.2021 та №7-р(ІІ)/2023 від 13.09.2023 вважає, що згідно з положеннями статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак, відповідач у проведенні нарахування і виплати пенсії у такому розмірі, на переконання позивачки, протиправно відмовив, що і зумовило звернення до суду.

ІІ. ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 05.05.2025 пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 05.05.2025 пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.

ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області, має статус особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія І, ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської АЕС, та отримує пенсію на підставі Закону України №796-ХІІ.

Позивачка звернулася до відповідача з проханням провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком згідно з положеннями частини третьої статті 54 Закону України №796-ХІІ.

Відповідач у проведені перерахунку та виплати пенсії у такому розмірі відмовив.

ІV. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачці з 05.05.2025 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі нижче 8 мінімальних пенсій за віком, є протиправними.

Суд дійшов висновку, що для захисту прав та інтересів позивачки відповідача належить зобов'язати здійснити перерахунок і виплату їй указаної пенсії у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.

V. ПРОВАДЖЕННЯ В СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ, ВИМОГИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Особа, яка подала апеляційну скаргу, - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та відмовити у задоволенні позову.

VI. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Апеляційний суд, перевіривши доводи апеляційної скарги, виходячи з меж апеляційного перегляду, визначених статтею 308 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) у редакції Закону України № 230/96-ВР пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою статті 54 Закон № 796-ХІІ у редакції пункту 2 розділу I Закону № 1584-ІХ, який набрав чинності 01.07.2021, передбачено, що в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.

Предметом спору є дії відповідача щодо нарахування позивачу після 01.07.2021 пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, у розмірі, встановленому частиною третьою статті 54 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону № 1584-ІХ, а не у розмірі, встановленому частиною четвертою статті 54 Закон № 796-ХІІ у редакції Закону № 230/96-ВР.

У пункті 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 приписано Верховній Раді України протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення привести нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону №796-ХІІ у редакції Закон № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.

Окремо Конституційний Суд України зауважив, що у разі неприведення нормативного регулювання, встановленого статтею 54 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим рішенням через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, застосуванню підлягатиме частина четверта статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР.

VIІ. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Колегія суддів частково не погоджується з указаним висновком суду першої інстанції з огляду наступне.

Верховним Судом у постанові від 17.04.2024 у справі № 460/20412/23 зазначено, що аналізуючи норми статті 54 Закону № 796-XII в редакції Закону №230/96-ВР, Суд дійшов висновку, що законодавець, ураховуючи спеціальний юридичний статус осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, на реалізацію статті 16 Конституції України установив у Законі № 796-XII саме мінімальні розміри державної пенсії для осіб із інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою як гарантію їх соціального захисту.

У постановах від 17.04.2024 у справі № 460/20412/23, від 15.05.2024 у справі № 400/12171/21, від 10.12.2024 у справі № 240/1121/24 Верховний Суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин слід застосувати норми Закону № 796-XII в редакції Закону №230/96-ВР.

Таким чином, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачці пенсії у розмірі нижче 8 мінімальних пенсій за віком є протиправними.

Водночас, судом апеляційної інстанції на підставі наявних у матеріалах справи письмових доказів (заява за призначення/перерахунок пенсії від 19.08.2025 - перехід на інший вид пенсії (по інвалідності ЧАЕС); рішення ГУ ПФУ №918150807913 від 28.08.2025) встановлено, що позивачка саме з 19.08.2025 отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, щодо якої встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, призначену відповідно до Закону № 796-XII.

При цьому, задовольняючи позов, суд першої інстанції визнав протиправними дії відповідача щодо непроведення нарахування та виплати позивачці з 05.05.2025 пенсії відповідно до статті 54 Закону № 796-XII та зобов'язав ГУ ПФУ в Житомирській області провести нарахування та виплату позивачці з 05.05.2025 пенсії, передбаченої статтею 54 Закону № 796-XII, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.

VIІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову, однак, визначаючись щодо дати, з якої підлягає поновленню право позивачки на отримання відповідної виплати, дійшов помилкового висновку.

Колегія суддів дійшла висновку, що рішення згідно з положеннями статті 317 КАС України підлягає зміні у відповідній резолютивній частині.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2025 року змінити.

Абзаци другий-третій резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2025 року викласти в наступній редакції:

"Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 19 серпня 2025 року пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 19 серпня 2025 року пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.".

У решті рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Канигіна Т.С.

Судді Кузьмишин В.М. Слободонюк М.В.