Постанова від 05.03.2026 по справі 160/14265/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/14265/25

Головуючий суддя І інстанції - Неклеса О.М.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),

суддів: Чередниченка В.Є., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2025 в адміністративній справі № 160/14265/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якому просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» викладеному у листі від 09.05.2025 р. за вих. №21542-14331/Т-01/8-0400/25 протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2000 по 31.12.2007 до пільгового стажу роботи за Списком №1 (шахтарі), що дає право на розрахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та провести перерахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 09.04.2025, з урахуванням висновків суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 21.02.2005 по 02.01.2006.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 21.02.2005 по 02.01.2006 та здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 30.08.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перегляд розміру призначеної пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 09.04.2025, з урахуванням висновків суду у даній справі та прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України.

У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду першої інстанції, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати вищезазначене рішення, як незаконне та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що у відповідача наявні всі необхідні відомості про період роботи, який дає право на розрахунок пенсії на пільгових умовах відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а тому відповідач зобов'язаний здійснити такий перерахунок пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, також не погодившись з рішенням суду першої інстанції, звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищезазначене рішення, як незаконне та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що пільговий стаж на підземних роботах позивача становить менше 15 років, а тому право на обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у позивача відсутнє. Також, відповідач зазначає про те, що робота «нормувальник гірничий» не відноситься до роботи з повним робочим днем під землею, оскільки не передбачена Списком №202 від 31.03.1994, а тому норма Закону №345 на цю професію не розповсюджується.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційних скарг та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 30.08.2023 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (а.с. 21).

ОСОБА_1 09.04.2025 звернувся до відповідача із заявою про перегляд розміру призначеної пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 28, 29).

З наявної в матеріалах справи копії заяви від 09.04.2025 про перегляд розміру призначеної пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» вбачається, що зазначену заяву зареєстровано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за вх. №14331/Т-0400/25 від 11.04.2025 (а.с. 25).

У відповідь на вищезазначену заяву ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направило ОСОБА_1 лист за №21542-14331/Т-01/8-0400/25 від 09.05.2025, в якому пенсійний орган зазначив, що згідно наданих документів, враховуючи довідки про пільговий характер роботи від 29.08.2023 №567, №570, страховий стаж заявника становить 47 років 04 місяці 04 дні (зарахований по 30.06.2023), в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 07 років 01 місяць 20 днів, за Списком № 2 05 років 09 місяців 05 днів, пільговий стаж, що дає право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості по професіях, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року №202 08 років 09 місяців 09 днів, стаж роботи на провідних професіях 03 роки 06 місяців 09 днів, навчання за фахом 01 місяць 08 днів (копія розрахунку стажу додається). З огляду на те, що пільговий стаж на підземних роботах заявника становить менше 15 років, у позивача відсутнє право на обчислення пенсії відповідно до Закону №345 (а.с. 30-31).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що під час призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах 30.08.2023 відповідачем протиправно не зараховано ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 21.02.2005 по 02.01.2006, який також повинен бути врахований при визначенні права позивача на обрахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зарахувавши визначені в рішенні суду періоди та здійснивши новий розрахунок стажу позивача, відповідач має вирішити питання щодо перерахунку пенсії позивача відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». При цьому, суд зауважив на тому, що згідно з розрахунком стажу ОСОБА_1 до його пільгового стажу (Список №1) пенсійним органом вже зараховано періоди з 01.01.2000 по 15.01.2003, з 16.01.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 20.02.2005, з 03.01.2006 по 31.12.2007.

Суд апеляційної інстанції при перегляді справи в апеляційному порядку виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка визначає розмір пенсії за віком.

Аналіз норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, колегія суддів зазначає, що положеннями Закону № 345-VI чітко визначено коло осіб, які мають право на особливі умови праці та соціального захисту через специфіку своєї роботи. Це працівники, зайняті на надзвичайно шкідливих і важких роботах, пов'язаних з видобутком корисних копалин та обслуговуванням шахт, посади яких передбачені Списком № 1, а саме: працівники, які видобувають корисні копалини (вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди); працівники шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день; працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб у вугільній промисловості.

Таким чином, Закон № 345-VI забезпечує диференційований соціальний захист осіб, чия професійна діяльність пов'язана з підвищеними ризиками, небезпечними умовами праці та негативним впливом на здоров'я. Розмежування цих категорій має правове обґрунтування, оскільки кожна з них виконує специфічні функції в гірничій промисловості, що відрізняються за рівнем ризику, характером роботи та умовами праці.

При цьому стаття 1 Закону №345-VI містить чітко визначений перелік корисних копалин, видобуток яких є підставою для визнання особи шахтарем у розумінні цього Закону. Зокрема, до таких корисних копалин відносяться вугілля.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Згідно із п.2 Порядку № 383 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками (36-2003-п), не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

За змістом п.3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 21.01.2020 року по справі № 640/4469/17, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 з 20.02.1996 до 14.10.2009 працював на посаді дільничого гірника нормувальника ДВАТ «Шахта «Дніпровська» ДП ВАТ ДХК «Павлоградвугілля» (а.с. 15-16)

З уточнюючої довідки №567 від 29.08.2023 вбачається, що позивач у період з 01.01.2000 по 15.01.2003 виконував роботи в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобуту вугілля, підземним способом за професією дільничий нормувальник гірничий, зайнятий на підземних роботах більше 50% робочого часу на рік, що передбачено Списком №1; з 16.01.2003 по 31.12.2007 виконував роботи в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобуту вугілля, підземним способом за професією дільничий нормувальник гірничий, зайнятий на підземних роботах більше 50% робочого часу на рік, що передбачено Списком №1 (а.с. 22).

Суд зазначає, що посада «дільничний гірничний нормувальник» зайнятий на підземних роботах відноситься до пункту 1010100г-24170 підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), та пункту 1.1г підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (який діяв до 03 серпня 2016 року), якими передбачено зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді).

Оскільки за правилами статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» обов'язковою умовою для застосування положень цього закону є зайнятість особи на підземних роботах протягом повного робочого дня, при цьому, враховуючи те, що позивач у період з 01.01.2000 по 31.12.2007 виконував роботи по видобутку вугілля, підземним способом за професією дільничий нормувальник гірничий, що передбачено Списком №1 і був зайнятий на підземних роботах більше 50% робочого часу на рік, колегія суддів вважає, що зазначений період роботи має бути зарахований відповідачем до роботи, що дає право на розрахунок пенсії за нормами ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що відповідач зараховуючи до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоду роботи ОСОБА_1 з 01.01.2000 по 15.01.2003, з 16.01.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 20.02.2005, з 03.01.2006 по 31.12.2007 (а.с. 37) протиправно не врахував цей період, як стаж роботи, що дає право на розрахунок пенсії за нормами ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Враховуючи те, що відповідач протиправно не зарахував ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2000 по 31.12.2007 до пільгового стажу роботи за Списком №1 (шахтарі), що дає право на розрахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», колегія суддів зробила висновок про протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» викладеної у формі листа від 09.05.2025 за вих. №21542-14331/Т-01/8-0400/25.

Абзац другий частини 4 статті 245 КАС України передбачає, що у разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зважаючи на те, що в межах розгляду цієї справи судом встановлено протиправність не зарахування періоду роботи позивача з 01.01.2000 по 31.12.2007 до пільгового стажу роботи за Списком №1, що дає право на перерахунок пенсії за нормами Закону №345-VI, а також те, що питання перерахунку пенсії після такого зарахування є дискреційними повноваженнями пенсійного органу, колегія суддів вважає, що належним та достатнім способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2025 про перерахунок пенсії у відповідності до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому судовому рішенні.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2025 в адміністративній справі № 160/14265/25 - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» викладену у формі листа від 09.05.2025 за вих. №21542-14331/Т-01/8-0400/25.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2000 по 31.12.2007 до пільгового стажу роботи за Списком №1, що дає право на розрахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2025 про перерахунок пенсії у відповідності до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому судовому рішенні.

У задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги у сумі 2422,40 грн.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко

суддя В.А. Шальєва