Рішення від 09.03.2026 по справі 932/5039/25

Справа 932/5039/25

Провадження № 2/932/1927/25

ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДНІПРА

м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 57

веб-сайт: https://bs.dp.court.gov.ua

телефон приймальні судді 099 520 65 95

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року м. Дніпро

Шевченківський районний суд міста Дніпра у складі

головуючого судді Ярощук О.В.

за участі секретаря судового засідання Фещенко К.О.

представника позивача Герасименко О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпро за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми допомоги-

установив:

Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі Позивач) звернулося до суд із позовною заявою до ОСОБА_1 (далі Відповідач) про стягнення про стягнення надміру виплаченої суми допомоги, в якому прохав стягнути із Відповідача суму надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у сумі 16 000,00 грн та суму понесених судових витрат в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позову, зазначає, що 03.06.2022 Відповідач звернулася до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у зв'язку з чим рішенням Управління у Шевченківському районі від 06.06.2022 їй призначено допомогу на проживання з 01.06.2022 у розмірі 2000,00 грн щомісячно. У подальшому виплату допомоги було продовжено із 01.09.2024 на один шестимісячний строк без додаткового звернення.

За результатами перевірки відповідачки на відповідність критеріям Порядку №332 Управлінням було виявлено, що із 19.01.2024 відповідачка на підставі договору купівлі продажу стала власницею квартири за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 37,6 кв.м.

З огляду на викладене, рішенням Управління від 25.09.2024 відповідачці припинено надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги за період із 01.02.2024 по 30.09.2024 у сумі 16000,00 грн, про що було її проінформовано повідомленнями від 11.10.2024 №01/01-15/629 та від 13.02.2025 №15/7-409 та направлені листи із пропозицією в добровільному порядку повернути надміру виплачені кошти, які залишились без реагування. На даний час надміру виплачені кошти в сумі 16000,00 грн Позивачу не повернуті.

Ухвалою судді від 23.05.2025 відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, із повідомлення сторін. Також вказаною ухвалою відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, прохала задовольнити.

Відповідачка в судове засідання не з'явилась, відзив на позовну заяву або будь яких клопотань, доказів не надала; про час та місце розгляду справи повідомлялась судом шляхом надіслання судових повісток про виклик до суду за адресою місця реєстрації як ВПО: АДРЕСА_2 ,; за зареєстрованим місцем проживання, шляхом розміщення оголошення про виклик, за адресою розташування нерухомого майна власником якого є Відповідач: АДРЕСА_1 . Поштові конверти повернулися до суду як не вручені.

У судовому засіданні 19.02.2026 суд перейшов до стадії ухвалення рішення та призначив дату проголошення рішення на 25.02.2026, у зв'язку із перебуванням судді на лікарняному дату проголошення рішення було перенесено на 09.03.2026.

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.

Судом встановлено, що 03.06.2022 Відповідач звернулася до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.20). До заяви була надана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідачки від 03.06.2022 № 1241-5001706684 (а.с. 19).

Рішенням Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі від 06.06.2022 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання Відповідачу призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам із 01.06.2022 по 30.06.2022 у розмірі 2 000,00 грн щомісячно (а.с.21).

Згідно із довідкою про отримання допомоги №07.1-14/2/386 від 14.03.2025 Відповідач за період червень 2022 року по грудень 2022 року, за період січень 2023 року по вересень 2024 року нараховано допомогу у загальній сумі 56000,00 грн (а.с.13,14).

Із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №395329421 від 17.09.2024 вбачається, що 19.01.2024 за Відповідачкою зареєстровано право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 19.01.2024 за №173. З інформації, що міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вбачається, що ціна укладеного договору купівлі-продажу становить 954 000 грн (а.с.22).

Рішеннями Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі від 25.09.2024 відповідачці припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.10.2024 та встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги за період з 01.02.2024 по 30.09.2024 у сумі 16 000,00 грн, про що складено відповідне повідомлення.

Листами Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі від 11.10.2024, 13.02.2025 Відповідачку було повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених коштів по виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.02.2024 по 30.09.2024 у сумі 16 000,00 грн, які залишилися без реагування.

Викладене стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Механізм призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», зі змінами (далі - Порядок).

Згідно пункту 3 Порядку з 1 листопада 2023 року допомога призначається на шість місяців на сім'ю.

Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб), зокрема, чоловік, дружина, діти.

З метою посилення адресності виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, із урахуванням їхнього фінансово-майнового стану, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 11.07.2023 № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (далі - Постанова № 709), якою було затверджено нову редакцію Порядку № 332.

Пунктом 1 Постанови № 709 встановлено, що з 1 серпня 2023 року виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, продовжується автоматично на один шестимісячний період.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2 Постанови № 709, з 1 вересня 2023 року виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієї постанови:

внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджено органами місцевого самоврядування або за технічної можливості інформацією щодо житлових приміщень, внесених до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї).

Підпунктом 5 пункту 7 Порядку № 332 встановлено, що допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 року, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання:

внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї), або житлового приміщення (частини житлового приміщення, придбаного за кошти, отриманого на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тисяч гривень).

Згідно з пунктом 18 Порядку № 332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.

Відповідно до пункту 9 Порядку уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.

Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Відповідно до пункту 29 Порядку у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості) / засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Положеннями ст.ст.1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач, у період отримання нею державної допомоги, не повідомляла Управління про купівлю квартири 19.01.2024, що є підставою для стягнення безпідставно набутих відповідачкою коштів.

Оскільки на час розгляду справи надміру перерахована державна допомога у сумі 16 000,00 грн відповідачкою до бюджету не повернута, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та вважає за доцільне стягнути із Відповідача на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради суму незаконно отриманої державної допомоги у розмірі 16 000,00 грн.

Відповідно до ч. 1ст. 141 ЦПК України із Відповідача на користь Позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст.ст. 76-80, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позовні вимоги Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надміру нараховані кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у сумі 16000,00грн (шістнадцять тисяч грн), витрати по сплаті судового збору у сумі 3028,00грн (три тисячі двадцять вісім грн).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України та може бути оскаржено, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788347; адреса: 49005, м. Дніпро, вул. Левка Лук'яненка, буд.39/41).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 ; адреса реєстрації як ВПО: АДРЕСА_2 .

Повний текст судового рішення ухвалено 09.03.2026 року.

Суддя Оксана ЯРОЩУК