Постанова від 09.03.2026 по справі 440/5422/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 р. Справа № 440/5422/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Семененко М.О.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2025, головуючий суддя І інстанції: Л.М. Петрова, повний текст складено 15.12.25 по справі № 440/5422/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення перерахунку пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 , починаючи з 01 березня 2025 року, обчислюючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформовану з 01 жовтня 2017 року) не в сталому розмірі, а саме в сумі - 2316,46 грн, протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 , починаючи з 01 березня 2025 року усі перерахунки пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення та врахування доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в розмірі - 2316,46 грн, та відповідно здійснити виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 20.03.2017 отримує пенсію за віком та набув право на пенсію за особливі заслуги перед Україною (почесне звання "Заслужений лікар України") у розмірі 25% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Рішеннями Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2019 року по справі № 440/2398/19, від 30 липня 2020 року по справі № 440/3359/20, від 20 вересня 2019 року по справі № 440/6231/21, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2022 року по справі № 440/6231/21, від 06 вересня 2023 року по справі № 440/10876/23, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2024 року по справі № 440/10876/23, та від 01 серпня 2024 року по справі № 440/7810/24, залишеним без змін і постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року по справі № 440/7810/24, неодноразово зобов'язувалось Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проводити усі перерахунки пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в сумі 2316.46 грн. та відповідно здійснювати виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною. Однак, не дивлячись на наявність усіх судових рішень, позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не виконуються вказані в них висновки та зобов'язання і починаючи з 01 березня 2025 року, в черговий раз відбувається порушення прав позивача, оскільки при перерахунках пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною було зменшено доплату до попереднього розміру пенсії (сформовану з 01 жовтня 2017 року).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення перерахунків пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2025 року обчислюючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформовану з 01 жовтня 2017 року) не в сталому розмірі, а саме в сумі - 2316,46 грн.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2025 року пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення та врахування доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в розмірі - 2316,46 грн., та відповідно здійснити виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Так, в апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.08.2024 №440/7810/24, яке набрало законної сили 13.11.2024 (ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2024 апеляційну скаргу управління залишено без задоволення, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.08.2024 №440/7810/24 залишено без змін), яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 починаючи з 01 липня 2021 року усі перерахунки (а саме: з 01 липня 2021 року, з 01 грудня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 липня 2022 року, з 01 грудня 2022 року, з 01 березня 2023 року, з 01 квітня 2023 року та з 01 березня 2024 року) пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення та врахування доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в розмірі - 2316,46 грн., та відповідно здійснити виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Станом на 01.02.2025 пенсію обчислено з урахуванням стажу, зарахованого по 28.02.2023, тривалістю 55 років 10 днів, та заробітку з 01.01.1995 по 31.12.1999, 01.07.2000 по 28.02.2017 - згідно з даними персоніфікованого обліку. Коефіцієнт стажу 0,55000, коефіцієнт заробітку 3,58811, заробіток для обчислення пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки та осучасненої з 01.03.2024 - 7994,47 грн. - 28685,04 грн. Розмір пенсії - 18080,67 грн. у тому числі 590,25 грн. - пенсія за особливі заслуги перед Україною, доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017 обмеження в індексації з 01.03.2024. 2316,46 грн., мінус 817.61грн. - При цьому рішення суду не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії в подальшому. Оскільки в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням суду продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення.

З 01.03.2025 перерахунок пенсії проведено на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115. Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії склала 34529,75 грн., розмір пенсії з 01.03.2025 - 18978,80 грн. у тому числі 590,25 грн. - пенсія за особливі заслуги перед Україною, мінус 817,61 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2024.

Таким чиномвідповідач вважає, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року підлягає скасуванню.

Позивач скористався своїм правом та надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області має прямий обов'язок здійснювати перерахунки, у відповідності до норм чинного законодавства, та виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, починаючи з 23 серпня 2018 року, шляхом обчислення доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при усіх перерахунках в сталому розмірі, тобто в сумі 2316,46 грн.

Стверджує, що відповідач свідомо не здійснив з 01 березня 2025 року перерахунок пенсії позивача за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, цим самим свідомо не виконав зобов'язань рішень судів, приписи норм законодавства і тривалий час проводив виплату пенсії в зменшеному розмірі.

Враховуючи наведене, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 308, п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у ГУПФ України в Полтавській області та з 20.03.2017 отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З 01.10.2017 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та визначено у розмірі - 9085,29 грн, де: 6768,83 грн - загальний розмір пенсії; 2316,46 грн. - доплата.

Указом Президента України від 23.08.2018 року №241/2018 ОСОБА_1 присвоєно почесне звання "Заслужений лікар України", про що свідчить посвідчення НОМЕР_1 .

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.09.2018 року №3954 призначено позивачу з 23.08.2018 року пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму визначеного для осіб, які втратили працездатність, як особі, що відзначена почесним званням України "Заслужений лікар України".

Рішеннями Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2019 у справі №440/2398/19, від 30.07.2020 у справі №440/3359/20, від 16.07.2021 року у справі № 440/6231/21 зобов'язано ГУПФ України в Полтавській області провести перерахунок пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення доплат до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн.

З 01.03.2025 із застосуванням показника середньої заробітної плати 5426,60 грн. та з урахуванням, зокрема, доплати до старого основного розміру пенсії у сумі 2316,46 грн. та пенсії за особливі заслуги перед Україною - 442,25 грн. Розмір пенсії з 01.03.2021 становив 12860,88 грн.

При проведенні подальших перерахунків пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2021 року з урахуванням додатково набутого страхового стажу, з 01.07.2021 року у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втрати працездатність, з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року індексації пенсії, на відповідну суму підвищення розміру пенсії зменшувалася доплата, сформована з 01.10.2017 року.

Позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій наполягав на виплаті йому доплати до основного розміру пенсії з 01.03.2025 року у сталому розмірі - 2316,46 грн.

Листом пенсійний орган повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для збереження доплати до попереднього розміру пенсії у сталому розмірі.

Не погодившись з відмовою пенсійного органу позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення перерахунків пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2025 року обчислюючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформовану з 01 жовтня 2017 року) не в сталому розмірі, а саме в сумі - 2316,46 грн.

У зв'язку з чим, суд вважав за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2025 року пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення та врахування доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в розмірі - 2316,46 грн., та відповідно здійснити виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову з таких підстав.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, що передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною є Закон України від 01.06.2000 року № 1767-ІІІ "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (далі - Закон № 1767-ІІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "заслужений", державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення.

Згідно статті 4 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.

Статтею 5 Закону № 1767-ІІІ визначено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону; від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону; від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Так, частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-ІV) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (надалі - Порядок №124).

Пунктом 2 Порядку №124 визначено, що перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, обчислені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За змістом пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Судовим розглядом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачу з 01.10.2017 встановлено доплату до попереднього розміру пенсії у розмірі 2316,46 грн, а рішеннями Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2019 у справі №440/2398/19, від 30.07.2020 у справі №440/3359/20, від 16.07.2021 року у справі № 440/6231/21 зобов'язано ГУ ПФ України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення доплат до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 №440/10876/23, яке набрало законної сили 16.01.2024 (ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2024 апеляційну скаргу управління залишено без задоволення, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 №440/10876/23 залишено без змін), яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2021 року перерахунки та виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) в сталому розмірі - 2316,46 грн., з урахуванням проведених виплат, управлінням проведено перерахунок пенсії за віком гр. ОСОБА_1 з 01.04.2021. Пенсію обчислено з урахуванням стажу, зарахованого по 28.02.2021, тривалістю 53 роки 10 днів, та заробітку з 01.01.1995 по 31.12.1999, 01.07.2000 по 28.02.2017 - згідно з даними персоніфікованого обліку. Розмір пенсії з 01.04.2021 - 13271,79 грн., у тому числі пенсія за особливі заслуги перед Україною - 442,25 грн., доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017 - 2316,46 грн.

Колегія суддів наголошує, що наведене вище є підставою для висновку, що відповідач, зменшуючи під час перерахунків після 01.04.2021 року суму доплати до основного розміру пенсії, не дотримався вимог пункту 6 Порядку №124 та не врахував висновки суду під час перерахунку пенсії, а отже, діяв всупереч вимогам закону, чим порушив конституційне право позивача на належний соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, не врахування відповідачем рішень Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2019 у справі №440/2398/19, від 30.07.2020 у справі №440/3359/20, від 16.07.2021 року у справі № 440/6231/21 та від 06.09.2023 у справі № 440/10876/23 є протиправним.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення перерахунків пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2025 року обчислюючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформовану з 01 жовтня 2017 року) не в сталому розмірі, а саме в сумі - 2316,46 грн та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2025 року пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення та врахування доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в розмірі - 2316,46 грн., та відповідно здійснити виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

За цим, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

На підставі викладеного, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).

З огляду на вищенаведений підхід, колегія суддів вважає, що ключові аргументи апеляційної скарги отримали достатню оцінку.

Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суддів не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставин справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст. 327, ч. 1 ст. 329 КАС України.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 по справі № 440/5422/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя М.О. Семененко

Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий