Постанова від 09.03.2026 по справі 520/29476/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 р. Справа № 520/29476/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: П'янової Я.В. , Бегунца А.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 (головуючий суддя І інстанції: Пасечнік О.В.) у справі №520/29476/24

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту реєстрації Харківської міської ради , Комунального підприємство "Харківське міське бюро технічної інвентаризації"

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність державного реєстратора Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" при здійсненні державної реєстрації об'єкта нерухомого майна: нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96; 2-го поверху № 32, 34-40 в нежитловій будівлі літ. “А-9» по АДРЕСА_1 , загальною площею 1408,3 кв. м, реєстраційний номер майна:38781683;

- зобов'язати Департамент реєстрації Харківської міської ради закрити розділ Державного реєстру прав, реєстраційну справу та скасувати реєстраційний номер майна 29591705 на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101, 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв. м в нежитловій будівлі літ “А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 .

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 року залишено без задоволення позов.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не відповідність висновків суду обставинам справи, подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог скарги зазначає про неправомірність дій державного реєстратора, які призвели до дублювання інформації у реєстрі речових прав та в подальшому спричинили для позивача ряд негативних насідків, а саме нарахування ГУ ДПС у Харківській області податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.

Зазначає, що суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення передчасно вирішив питання про законність дій відповідачів.

Вважає, що погашення запису №29591705 в реєстрі прав власності на нерухоме майно не буде відновленням його порушених прав, а таке порушення не може бути усунуте лише шляхом подання заяви про погашення запису чи виправлення технічної помилки.

Вважає, що порушення процедури державної реєстрації та присвоєння нових реєстраційних номерів одному об'єкту створило ситуацію подвійного відображення права власності, що не передбачено законом і підлягає виправленню шляхом закриття відповідного розділу та скасування запису.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначений склад колегії: головуючий суддя ОСОБА_2 , судді Бегунц А.О., Калиновський В.А.

У зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_3 у відставку, на підставі повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначений новий склад колегії: головуючий суддя Русанова В.Б., судді П'янова Я.В., Бегунц А.О.

Департамент реєстрації Харківської міської ради подав відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на те, що скарга є безпідставною та необґрунтованою, а рішення суду таким, що ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, просив відмовити у її задоволенні.

Комунальне підприємство "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" подало відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на те, що рішення суду ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, а скарга позивача є безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, просило у задоволенні останньої відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзивів на апеляційну скаргу, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що КП «БТІ» за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 01.02.2010 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Єніною Л.В. за реєстровим №326; акту прийому-передачі від 01.02.2010 (РПВН: 29591705) зареєстровано право власності на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-:-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 756, 76-:-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 83-:-94, 9а, 95-:-98, 101; 2-го поверху № 26-:-32, 34-:-40 загальною площею 960,5 кв.м., які розташовані в нежитловій будівлі літ. «А-9» за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до матеріалів інвентаризаційної справи по просп. Науки (Леніна), 38 у м. Харкові. (а.с.42, зворотній бік арк.).

В подальшому, нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-:-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 756, 76-:-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 83-:-94, 94а, 95-:-98, 101; 2-го поверху № 26-:-32, 34-:-40 загальною площею 960,5 кв. м. реконструйовані в нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-:-96; 2-го поверху № 32, 34-:-40 загальною площею 1408, 3 кв.м. по АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з ДРРПННМ, реєстраційний номер майна: 38781683 (а.с.43).

27.12.2012 КП «БТІ» ХМР проведено реєстрацію власності на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-.-96; 2-го поверху №32, 34-:-40 загальною площею 1408, 3 кв.м. по АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності від 26.12.2012, виданого виконавчим комітетом Харківської міської ради (РПВН: 38781683) (а.с.43).

На ім'я ОСОБА_1 видано свідоцтво на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-:-96 2-го поверху № 32, 34-:-40, загальною площею 1408,3 кв. м. по АДРЕСА_1 .

Відповідно до відомостей Державного реєстру прав на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-:-96, 2-го поверху № 32, 34-:-40 в нежитловій будівлі літ."А-9" (розділ №165508363101) за адресою: АДРЕСА_1 право власності зареєстровано за ТОВ «СК-ПРОЕКТ», код 38775300 без погашення запису РПВН №38781683 (а.с.17).

Державна реєстрація права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за ТОВ «СК-ПРОЕКТ» проведена 23.09.2013 державним реєстратором Харківського міського управління юстиції на підставі свідоцтва про право власності, серія та номер: 9900982, виданого 24.09.2013 Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції (а.с.41).

Згідно відповіді Департаменту реєстрації Харківської міської ради №2840/0/20-24 від 16.10.2024, на запит позивача щодо повідомлення про актуальність інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно стосовно об'єкта нерухомого майна з реєстраційним номером 29591705, встановлено наступне:

1) нежитлові приміщення розділ №165508363101 зареєстровано за ТОВ «СК ПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 38775300) без погашення запису РПВН № 38781683.

2) в актуальному стані наявні записи у Реєстрі прав власності на нерухоме майно Державного реєстру прав щодо права власності ОСОБА_4 : - на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101; 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , запис РПВН 29591705; - на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху № 32, 34-40 в нежитловій будівлі літ «А-9» за адресою: Харків, проспект Науки, 38, запис РПВН 38781683.

3) позицією Департаменту реєстрації Харківської міської ради щодо рекомендованих дій для виправлення даної ситуації, є звернення ОСОБА_1 чи його уповноваженого представника з відповідною заявою та документом, який надасть можливість ідентифікувати зареєстрований у Державному реєстрі прав об'єкт нерухомого майна з відомостями, зазначеними у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підлягають погашенню, як до суб'єкта державної реєстрації прав - Департаменту реєстрації Харківської міської ради, так і до будь-якого державного реєстратора, зокрема, нотаріуса. Відзначено, що у разі звернення відповідної особи із заявою та відповідними документами, державним реєстратором у законодавчо встановлений термін буде розглянуто заяву та прийнято рішення відповідно до вимог чинного законодавства України (а.с.17-18).

Позивач, вважаючи, що оскільки державним реєстратором Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" при здійсненні державної реєстрації об'єкта нерухомого майна: нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96; 2-го поверху № 32, 34-40 в нежитловій будівлі літ. “А-9» по проспекту Леніна, 38 у м. Харкові, загальною площею 1408,3 кв. м, реєстраційний номер майна:38781683 допущено протиправну бездіяльність, необхідним є зобов'язання Департамент реєстрації Харківської міської ради закрити розділ Державного реєстру прав, реєстраційну справу та скасувати реєстраційний номер майна 29591705 на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101, 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв. м в нежитловій будівлі літ “А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 .

Наведене вище слугувало підставою звернення позивача до суду з позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі діяли в межах чинного законодавства, а заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Правовідносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, дія якого поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі також - Державний реєстр прав) єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Систему органів та суб'єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав визначає ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно норм якої організаційну систему державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі державні реєстратори).

Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

Згідно з нормами ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості (пункт 1 частини 1).

Відповідно до ст.12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав (частина 1).

Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії (частина 2).

Структуру Державного реєстру прав визначає статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відповідно до норм якої Державний реєстр прав складається з розділів, спеціального розділу, бази даних заяв та реєстраційних справ в електронній формі. Невід'ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав є Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державний реєстр іпотек (частина 1).

На кожний об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва під час проведення державної реєстрації права власності на них вперше та на кожний об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості під час проведення державної реєстрації спеціального майнового права на них вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер відповідному об'єкту (частина 2).

Відповідно до ч.3 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі поділу об'єкта нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості або виділу частки з об'єкта нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості відповідний розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються, а реєстраційний номер цього об'єкта скасовується. На кожний новостворений об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості відкривається новий розділ Державного реєстру прав та формується нова реєстраційна справа, а також присвоюється новий реєстраційний номер кожному з таких об'єктів. Закритий розділ повинен містити посилання на діючий розділ відповідного об'єкта. Діючий розділ повинен містити посилання на закритий розділ відповідного об'єкта.

Абзацом 7 ч.1 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що закритий розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа не підлягає поновленню. У разі скасування рішення державного реєстратора про закриття розділу Державного реєстру прав на об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості відкривається новий розділ та формується нова реєстраційна справа відповідно до цього Закону.

Стаття 21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції цього Закону 2012 року) передбачала, що у разі поділу об'єкта нерухомого майна або виділу частки з об'єкта нерухомого майна відповідний розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються, реєстраційний номер цього об'єкта скасовується. Водночас для кожного з новостворених об'єктів нерухомого майна відкривається новий розділ Державного реєстру прав і нова реєстраційна справа, кожному з таких об'єктів присвоюється новий реєстраційний номер.

Записи про речові права та їх обтяження щодо об'єкта, який поділяється, або при виділі частки із цього об'єкта переносяться до розділів Державного реєстру прав, що відкриті на кожний новостворений об'єкт. Якщо правочином або актом відповідного органу встановлено, що речові права та їх обтяження не поширюються на всі новостворені об'єкти нерухомого майна, записи про такі права та обтяження переносяться лише до розділів, відкритих для новостворених об'єктів, яких вони стосуються.

У разі об'єднання об'єктів нерухомого майна відповідні розділи Державного реєстру прав та реєстраційні справи закриваються, реєстраційні номери таких об'єктів скасовуються. Водночас для новоствореного об'єкта нерухомого майна відкривається новий розділ Державного реєстру прав і нова реєстраційна справа, такому об'єкту присвоюється новий реєстраційний номер.

Судом установлено, що відповідно до матеріалів інвентаризаційної справи відповідно до матеріалів інвентаризаційної справи по просп. Науки (Леніна), 38 у м. Харкові за позивачем було зареєстровано право власності на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-:-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 756, 76-:-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 83-:-94, 9а, 95-:-98, 101; 2-го поверху № 26-:-32, 34-:-40 загальною площею 960,5 кв.м., які розташовані в нежитловій будівлі літ. «А-9» за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 01.02.2010 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Єніною Л.В. за реєстровим №326; акту прийому-передачі від 01.02.2010 (РПВН: 29591705).

В подальшому, нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-:-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 756, 76-:-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 83-:-94, 94а, 95-:-98, 101; 2-го поверху № 26-:-32, 34-:-40 загальною площею 960,5 кв. м. реконструйовані в нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-:-96; 2-го поверху № 32, 34-:-40 загальною площею 1408, 3 кв.м. по АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з ДРРПННМ, реєстраційний номер майна: 38781683.

В матеріалах інвентаризаційної справи за вищевказаною адресою міститься лист ТОВ «Інституту Харківпроект» стосовно підготовки документів для отримання та оформлення на ім'я ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення 1-го поверху №85, 90-:-92, 94-:-96; 2-го поверху №32,34-:-40 загальною площею 1408,3 кв. м. по АДРЕСА_1 за договором доручення №2/10-12 від 03.12.2012, укладеним з ОСОБА_1 .

Відповідно до вказаного договору передбачено вчинення певних юридичних дій, а саме, оформлення КП «БТІ» та Харківській міській раді первинної державної реєстрації права на належні ОСОБА_1 за договором на пайову участь від 09.09.2011 приміщення № 85, 90, 91, 92, 94, 95, 96, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 загальною площею 1408,3 кв.м., розташовані по АДРЕСА_1 .

Для вчинення відповідних дій до КП «БТІ», поряд з іншими документами, подані договір на пайову участь від 09.09.2011 та декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 02.11.2012.

Надалі, на підставі Тимчасового положення про порядок державної реєстр власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерством юстиції України від 07.02.2002 за №7/5 (далі по тексту - Тимчасове положення), та розпорядження №5879 від 24.12.2012 Харківського міського голови на ім'я ОСОБА_1 видано свідоцтво на нежитлові приміщення 1-го поверху №85, 90-:-92,94-:-96 2-го поверху №32, 34-:-40, загальною площею 1408,3 кв.м. по АДРЕСА_1 .

Відповідно до п.3.9 Тимчасового положення, державна реєстрація прав проводиться після технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого державній реєстрації, окрім випадків, коли заява про державну прав подається не пізніше ніж через дванадцять місяців після виникнення права.

Одночасно з прийняттям рішення про державну реєстрацію прав реєстратор вносить записи до відповідного розділу Реєстру прав.

На кожний об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації та право власності на який заявлено вперше, реєстратор БТІ одночасно з внесенням запису до відповідного розділу Реєстру прав присвоює реєстраційний номер та який залишається незмінним протягом усього часу його існування (п.3.10).

Приписами п.8.1. Тимчасового положення передбачено, що оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно:

а) органами місцевого самоврядування: фізичним та юридичними особами на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Враховуючи наведене, 27.12.2012 КП «БТІ» ХМР проведено реєстрацію власності на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-.-96; 2-го поверху № 32, 34-:-40 загальною площею 1408, 3 кв.м. по проспекту (Леніна) Науки, 38 в м. Харкові за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності від 26.12.2012, виданого виконавчим комітетом Харківської міської ради (РПВН: 38781683).

При цьому, позивач посилається на те, що при здійсненні державної реєстрації його прав на об'єкт нерухомості: нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху №32, 34-40, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , площею 1408,3 кв.м., КП «БТІ» не вчинено необхідних дій, а саме: не закрито розділ Державного реєстру прав та не скасовано реєстраційний номер №29591705.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що приписами ст.21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у відповідній редакції станом на час спірних правовідносин) не передбачено такої підстави для закриття розділу та скасування реєстраційного запису - реконструкція об'єкта нерухомого майна.

Відтак, твердження позивача, що державним реєстратором КП «БТІ» не дотримано положень ст.21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, є необґрунтованими та суперечать висновкам суду.

Стосовно посилання позивача на приписи Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 за № 1141 (далі по тексту - Порядок № 1141), колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 40 Порядку № 1141 встановлено, що відомості невід'ємної архівної складової частини Державного реєстру прав використовуються державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав для встановлення наявності (відсутності) записів про державну реєстрацію прав, їх обтяжень, у тому числі з метою їх перенесення до Державного реєстру прав та погашення у випадках, передбачених цим Порядком.

Відповідно до п. 45 Порядку № 1141 у разі державної реєстрації прав, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 в архівній складовій частині Державного реєстру прав, після внесення до Державного реєстру прав відомостей, передбачених пунктами 41, 42 та 44 цього Порядку, державний реєстратор проставляє у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відмітку про погашення запису про об'єкт нерухомого майна, незавершеного будівництва (крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту), в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та/або Державному реєстрі іпотек відмітку про погашення запису про обтяження речового права та/або запису про іпотеку.

Правила цього пункту в частині проставлення відмітки про погашення запису в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та/або Державному реєстрі іпотек застосовуються також у разі, коли така державна реєстрація вже проведена в Державному реєстрі прав без проставлення відповідної відмітки під час проведення наступних реєстраційних дій щодо відповідного об'єкта нерухомого майна за умови належної ідентифікації такого об'єкта у відповідних реєстрах або у разі відсутності необхідності проведення реєстраційних дій - за заявою про виправлення технічної помилки. Таку заяву може подати також особа, записи про яку в Реєстрі прав власності на нерухоме майно залишилися без проставлення відмітки про погашення, або її спадкоємці (правонаступники).

Згідно з п.6 Порядку державної реєстрації прав та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 за № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

Статтею 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що заява на проведення реєстраційних дій подається заявником у паперовій формі, а у випадках, передбачених законодавством, - в електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, чи їх копіями, засвідченими державними органами, органами місцевого самоврядування (якщо оригінали таких документів відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування).

Заява на проведення реєстраційних дій у паперовій формі подається за умови встановлення особи заявника. Встановлення особи громадянина України здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу, передбаченим Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

У разі подання заяви уповноваженою на те особою державним реєстратором встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, яка уповноважена діяти від імені юридичної особи. Дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, перевіряється за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.

Відповідно до вимог ч. 6 ст.34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за подання заяви про виправлення технічної помилки справляється адміністративний збір у розмірі 0,04 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з метою погашення запису в Реєстрі прав на нерухоме майно №29591705 позивач має право звернутись до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса із відповідною заявою та документом, який надасть можливість ідентифікувати зареєстрований у Державному реєстрі прав об'єкт нерухомого майна з відомостями, зазначеними у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підлягають погашенню.

Також колегія суддів звертає увагу, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 26 листопада 2015 року № 834-VІІІ, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) були делеговані повноваження у сфері державної реєстрації прав у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

Харківською міською радою створено Департамент реєстрації, до повноважень якого, згідно з Положенням про Департамент реєстрації Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 за № 7/20 належить, зокрема, забезпечення проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до законодавства України.

Отже, Департамент реєстрації Харківської міської ради є суб'єктом державної реєстрації прав, який здійснює повноваження, зокрема, в сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 01.01.2016.

Відповідно до відомостей Державного реєстру прав на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-:-96, 2-го поверху № 32, 34-:-40 в нежитловій будівлі літ."А-9" (розділ №165508363101) за адресою: Харківської обл., м. Харків, просп. Науки, буд. 38 право власності зареєстровано за ТОВ «СК-ПРОЕКТ», код 38775300.

Державна реєстрація права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за ТОВ «СК-ПРОЕКТ» проведена 23.09.2013 державним реєстратором Харківського міського управління юстиції на підставі свідоцтва про право власності, серія та номер: 9900982, виданого 24.09.2013 Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції.

В актуальному стані також наявні записи у Реєстрі прав власності на нерухоме майно Державного реєстру прав (далі - РПВН):

- запис РПВН 29591705 на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-:-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 756, 76-:-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-:-94, 94а, 95-:-98, 101; 2-го поверху № 26-:-32, 34-:-40, загальною площею 960,5 кв.м., в нежитловій будівлі літ."А-9" за адресою: Харківської обл., м. Харків, просп. Науки, буд. 38 (дата внесення запису: 01.02.2010, підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу, реєстровий № 326, 01.02.2010, п/н ХМНО Єніна Л.В./ акт прийому-передачі від 01.02.2010);

- запис РПВН 38781683 на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-:-96, 2-го поверху №32, 34-:-40 в нежитловій будівлі літ. "А-9" за адресою: Харківської обл., м. Харків, проспект Науки, будинок 38 (дата внесення запису: 27.12.2012, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності, б/н, 26.12.2012, виконавчий комітет Харківської міської ради).

Колегія суддів зазначає, що внесення зазначених відомостей до реєстру здійснено до створення Департаменту реєстрації Харківської міської ради органами, які на той час здійснювали повноваження у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

З матеріалів справи вбачається, що до відповідача - Департаменту реєстрації Харківської міської ради із заявою про погашення запису в Реєстрі прав на нерухоме майно №29591705 позивач не звертався.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 18.06.2018 у справі №800/587/17, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізує владні управлінські функції стосовно заявника.

Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено (доказано) правомірність власної бездіяльності, що є предметом оскарження у даній справі.

Підсумовуючи наведене вище, колегія суддів вважає, що заявлені позивачем вимог є необґрунтованими, а тому висновки суду першої інстанції про залишення позову без задоволення, є правильними та обґрунтованими.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з приписами ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суддів не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

З урахуванням вимог ст.139 КАС України, відсутні правові підстави для розподілу судових витрат у даній справі.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 у справі №520/29476/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді Я.В. П'янова А.О. Бегунц