Справа № 164/2805/25
п/с 3/164/33/2026
9 березня 2026 року Суддя Маневицького районного суду
Волинської області Невар О.В., при секретарі Шумік О.І., з участю прокурора Добрянського М.З., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Волинського управління Департаменту внутрішньої безпеки НП України
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_2 , працюючого на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - начальника групи режиму та документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
за ч. 1 ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу № 66-2025 від 19 грудня 2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , працюючи на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - начальника групи режиму та документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи військовою посадовою особою згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-4 КУпАП, порушив обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, а саме: займався іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичноїта суддівської практики, інструкторської практики із спорту) підприємницькою діяльністю, внаслідок чого отримав дохід на суму 490890 гривень 60 копійок, чим порушив обмеження, передбачені ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, не визнав. Стверджує, що він постійно перебував на військовій службі. Підприємницькою діяльністю фактично займалася його співмешканка ОСОБА_2 , яка не зареєстрована як фізична особа-підприємець. Підтвердив, що з 19 червня 2024 року по даний час він зареєстрований як фізична особа-підприємець з основним видом діяльності за КВЕД - «діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування». Вважає, що в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, оскільки він фактично підприємницькою діяльністю не займався, ніяких доходів від даної діяльності не отримував. Грошові кошти, які надходили на його рахунок, використовувалися виключно для забезпечення діяльності закладу, сплати податків та інших платежів, а не для його власних потреб.
Заслухавши думку прокурора, який вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, оскільки ним порушено вимоги ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», проаналізувавши матеріали адмінсправи, вважаю встановленим, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.
Згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 25 вказаного Закону особам, зазначеним у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України. Особа, призначена (обрана) на посаду, зазначену в пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язана не пізніше 15 робочих днів з дня призначення (обрання) на посаду здійснити дії, спрямовані на припинення підприємницької діяльності та припинення її повноважень у складі правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, якщо особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді)), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України. У строк, визначений абзацом першим цієї частини, особі, призначеній (обраній) на посаду, зазначену в пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється здійснювати підприємницьку діяльність, брати участь у діяльності та прийнятті рішень відповідними органами з дня призначення (обрання) на посаду та отримувати будь-які доходи (винагороду тощо) у зв'язку із здійсненням підприємницької діяльності або перебуванням у таких органах.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , працюючи на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - начальника групи режиму та документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи військовою посадовою особою згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-4 КУпАП, порушив обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, а саме: з 19 червня 2024 року зареєстрований як фізична особа-підприємець з основним видом діяльності за КВЕД - «діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування», протягом 2024-2025 років займався підприємницькою діяльністю, внаслідок чого отримав дохід на суму 490890 гривень 60 копійок, чим порушив обмеження, передбачені ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції».
Дані обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами адмінсправи, зокрема, протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, № 66-2025 від 19 грудня 2025 року, висновком службового розслідування щодо встановлення причин та обставин можливого недотримання заборони щодо зайняття підприємницькою діяльністю, порушення вимог ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» інспектором прикордонної служби 2 категорії - начальником групи режиму та документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 старшим сержантом ОСОБА_1 № 12/387/25-Вн від 6 листопада 2025 року, наказом № 3327-АГ від 30 жовтня 2025 року «Про призначення службового розслідування», службовою запискою щодо результатів перевірки № 12/81186/25-Вн від 29 жовтня 2025 року, наказом № 3428-АГ від 7 листопада 2025 року «Про результати службового розслідування», витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 155-ОС від 20 лютого 2023 року «Про особовий склад», контрактом про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України від 10 липня 2019 року, біографічною довідкою старшого сержанта ОСОБА_1 , посадовою інструкцією інспектора прикордонної служби 2 категорії - начальника групи режиму та документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , поясненням ОСОБА_1 від 30 жовтня 2025 року, поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 1 листопада 2025 року, заключною випискою за період з 2 листопада 2024 року по 2 листопада 2025 року АТ КБ «ПриватБанк», відомістю доведення до персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 правового інструктажу зазначених у розпорядженні негативних проявів та кримінальну відповідальність за вчинення кримінальних правопорушень від 12 травня 2025 року, відомістю доведення до персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 вимоги Президента України, Голови та колегії служби з питань дотримання антикорупційного законодавства, недопущення втягування персоналу у протиправну діяльність та кримінальну відповідальність від 19 травня 2025 року, відомістю доведення до особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідальності за порушення антикорупційного законодавства від 26 березня 2025 року та 12 квітня 2025 року, журналом обліку заходів підготовки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2025 рік, повідомленнями ОСОБА_1 від 21 січня 2025 року, 23 лютого 2025 року про ознайомленнями з Правилами етичної та доброчесної поведінки особового складу ДПСУ, службовою карткою ОСОБА_1 , службовою характеристикою старшого сержанта ОСОБА_1 № 1/81215/25-Вн від 29 жовтня 2025 року, поясненням ОСОБА_1 від 19 грудня 2025 року.
Зазначені докази в їх сукупності підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Підстав для закриття провадження у даній справі та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності в судовому засіданні не встановлено.
Враховуючи обставини вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, приймаючи до уваги дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважаю за доцільне піддати його адмінстягненню в межах санкції ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, яка передбачає покарання за вчинене ним правопорушення, у виді штрафу з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», -
Визнати винним ОСОБА_1 у правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності на суму 490890 (чотириста дев'яносто тисяч вісімсот дев'яносто) гривень 60 копійок.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в сумі 10200 (десять тисяч двісті) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок ГУК у Волин.обл/смт Маневичі/22030101 (рахунок отримувача: UA188999980313191206000003560, код отримувача 38009371, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування суду - Маневицький районний суд Волинської області, платник - ОСОБА_1 ) 665 (шістсот шістдесят п?ять) гривень 60 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Маневицький районний суд протягом десяти діб з дня винесення постанови.
Суддя районного суду О.В. Невар