06 березня 2026 року Чернігів Справа № 620/13753/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також - ГУ ПФУ в Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 20.11.2025 № 046350018966 про відмову у призначенні пенсії позивачу; зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 пільговий стаж один місяць за три за періоди з 25.05.2022 по 08.09.2022, з 28.10.2022 по 19.01.2023, з 20.01.2023 по 20.11.2025 та призначити дострокову пенсію з часу звернення до Пенсійного фонду України з 13.11.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю спірного рішення, оскільки, на думку позивача, він набув права для призначення йому дострокової пенсії, про що свідчать надані позивачем пенсійному органу відповідні документи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області скористалося своїм правом на подання відзиву, у якому просить відмовити у задоволенні позову за відсутністю правових підстав, зокрема необхідного страхового стажу у позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач є особою, яка має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 , копія якого міститься в матеріалах справи.
Позивач з 13.03.2022 призваний на військову службу за мобілізацією по теперішній час, брав безпосередню участь здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів с. Новомихайлівка Донецької області, ОТУ «Донецьк» Донецької області у період з 25.05.2022 по 08.09.2022 та з 28.10.2022 по 19.01.2023, що підтверджується довідками Військової частини НОМЕР_2 від 24.01.2025 №307, від 18.12.2025 №2081, від 16.02.2023 №361 (а.с. 8-10).
13.11.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
За результатами розгляду поданої позивачем заяви, 20.11.2025 ГУ ПФУ в Чернігівській області у Чернігівській області прийнято рішення № 046350018966 про відмову у призначенні пенсії. У вказаному рішенні зазначено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день звернення до пенсійного органу має вік 55 років 8 місяців 6 днів, працює. Страховий стаж становить 24 роки 9 днів, за доданими документами зараховано всі періоди, водночас у призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відмовлено за відсутності необхідного страхового стажу.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується таким.
У спірних правовідносинах суд звертає увагу на недотримання відповідачем Закону України «Про адміністративну процедуру».
Цей Закон регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (стаття 1 Закону України «Про адміністративну процедуру»).
Відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» адміністративний орган розглядає і вирішує справи, віднесені до його відання законом (предметна компетенція) (частини перша статті 21 Закону № 2073-ІХ). Особа має право в порядку, встановленому цим Законом, подати до адміністративного органу заяву з вимогою прийняти адміністративний акт з метою забезпечення реалізації її права, свободи або законного інтересу, виконання нею визначеного законом обов'язку, якщо вважає, що розгляд і виконання такої вимоги належить до компетенції адміністративного органу (частини перша статті 38 Закону № 2073- ІХ). Заява подається в усній чи письмовій формі (частини перша статті 39 Закону № 2073- ІХ). Заява в письмовій формі може бути подана до адміністративного органу шляхом особистого звернення, надіслана поштовим відправленням або подана в електронній формі, у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (частини друга статті 41 Закону № 2073- ІХ).
Відповідно до статті 69 Закону України № 2073-IX за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт, вимоги до форми і змісту якого встановлені статтею 70 і статтею 71 Закону України № 2073-IX.
Статтею 71 Закону України № 2073-IX визначено, що письмовий адміністративний акт або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин. У вступній частині зазначаються найменування адміністративного органу, дата прийняття адміністративного акта та його реєстраційний номер, відомості в обсязі, достатньому для встановлення особи адресата адміністративного акта, та його контактні дані. Мотивувальна частина адміністративного акта складається згідно з вимогами цього Закону. У резолютивній частині адміністративного акта зазначається суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення. Крім того, можливе викладення додаткових положень, визначених цією статтею. У заключній частині зазначаються строк набрання адміністративним актом чинності та спосіб визначення такого строку. В адміністративному акті, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов'язок, зазначаються строки і порядок його оскарження (у тому числі найменування та місцезнаходження адміністративного органу, який є суб'єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов). У разі якщо подання скарги чи пред'явлення позову не зупиняє дію адміністративного акта, у заключній частині повинна міститися вказівка на такий винятковий правовий наслідок з посиланням на правові підстави для такого винятку.
Статтею 72 Закону України № 2073-IX встановлено вимоги до мотивування (обґрунтування) адміністративного акта. Зокрема, частиною другою статті 72 Закону України № 2073-IX визначено, що у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.
Частиною п'ятою статті 72 Закону України № 2073-IX встановлено, що відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.
З огляду на це, зважаючи на вимогу статті 72 Закону України № 2073-IX щодо змісту адміністративного акту, суд констатує, що рішення повинно містити всі відомості, визнані законом як обов'язкові, а також відповідне мотивування (обґрунтування) прийняття такого акту.
Тобто рішення пенсійного органу щодо відмови у призначенні пенсії має бути прийнято з дотриманням Закону України «Про адміністративну процедуру» , що у даному випадку не зроблено відповідачем.
Як видно із матеріалів справи, за результатами розгляду заяви позивача про призначення дострокової пенсії, відповідач прийняв рішення про відмову, в якому відсутні стислий зміст заяви позивача, зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин, що не відповідає положенням Закону №2073-IX.
Положення статті 87 Закону № 2073-IХ визначають, що протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою цієї статті, зокрема, не відповідає принципам адміністративної процедури.
У справі Рисовський проти України (№ 29979/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип належного урядування, зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур не повинні мати можливості уникати виконання своїх обов'язків.
Отже, принцип «належного урядування» не звільняє відповідача від обов'язку дотримуватись обов'язково встановленої чинним законодавством процедури, компетенції та повноважень при прийняті рішень.
Фактично недотримання суб'єктом владних повноважень відповідних законодавчо установлених процедур, про які зазначено вище, та що підтверджено під час розгляду цієї справи, свідчить про порушення принципу належного урядування.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що за умови порушення стороною відповідача процедури та порядку прийняття оскаржуваного у цій справі рішення, останнє слід скасувати.
Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд зауважує, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Водночас, у відповідності до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Отже, у зв'язку з тим, що судом визнано протиправним та скасовано спірне рішення, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 13.11.2025 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Також суд звертає увагу відповідача, що при повторному розгляду заяви позивача слід врахувати таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій […] регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Особливості пенсійного забезпечення окремих категорій громадян визначено статтею 114 Закону № 1058-IV.
Згідно із пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Зі змісту наведеного слідує, що за загальним правилом для виникнення у осіб права на призначення пенсії за віком є наявність сукупності таких ознак: 1) досягнення встановленого законодавством пенсійного віку; 2) наявність встановленого законодавством страхового стажу.
Відтак, для призначення позивачу пенсії за віком необхідна наявність двох обов'язкових умов у сукупності: вік 55 років; страховий стаж не менше 25 років.
Як слідує з матеріалів справи, на момент звернення із заявою про призначення пенсії вік позивача становив 55 років 8 місяців 6 днів, страховий стаж 24 роки 9 місяців.
Підставою для прийняття рішення про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком став висновок про відсутність у позивача достатнього страхового стажу.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Мін'юсті України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1) до заяви про призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації додаються такі документи: документи про проходження військової служби (служби); довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації; посвідчення учасника бойових дій.
Процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України визначає Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 4 пункту 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887 затверджено зміни, що вносяться до Порядку №413, зокрема Додаток 6 до Порядку викладено в новій редакції.
Системний аналіз положень підпункту 6 пункту 2.1 Порядку № 22-1 свідчить, що перелік документів, які підтверджують право на дострокову пенсію на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не є обмеженим виключно довідкою за формою згідно з Додатком 6 до Порядку № 413.
Норма підпункту 6 пункту 2.1 Порядку № 22-1 містить альтернативну сполучну конструкцію «або», яка прямо передбачає можливість подання інших «документів військових частин (органів, підрозділів) про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією».
Відтак, Порядок № 413 регулює процедуру надання статусу УБД, у той час як Порядок № 22-1 допускає використання будь-яких офіційних документів військових частин для цілей пенсійного забезпечення.
Суд зауважує, що довідка № 361 від 16.02.2023 видана уповноваженою особою - командиром військової частини НОМЕР_2 , містить посилання на конкретні періоди безпосередньої участі позивача у заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів с. Новомихайлівка Донецької області, ОТУ «Донецьк» Донецької області, а тому така довідка є належним документом, що підтверджує право позивача на призначення дострокової пенсії за віком в розумінні підпункту 6 пункту 2.1 Порядку №22-1.
Водночас оцінка вказаній довідці відповідачем у спірному рішенні не надана.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», з відповідача судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 20.11.2025 № 046350018966.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.11.2025 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
У решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул. П'ятницька, 83А,м. Чернігів,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,14005 код ЄДРПОУ 21390940.
Повний текст рішення виготовлено 06 березня 2026 року.
Суддя І.І. Соломко