Ухвала від 09.03.2026 по справі 600/247/26-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про призначення судової експертизи

09 березня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/247/26-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сіжук О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Литмаш» про призначення судової експертизи з питань землеустрою у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Литмаш» до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Чернівецька міська рада про визнання протиправними дій, визнання недійсними та скасування витягів та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Литмаш» звернулось в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Чернівецька міська рада з наступними позовними вимогами:

-визнати протиправними дії, які полягають у неврахуванні у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ-9951675392024 від 24.10.2024 та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025 земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, при застосуванні локального коефіцієнту (Км3), локальний фактор місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-гігієнічній зоні;

-визнати недійсним та скасувати витяг №HB-7300232252023 від 29.05.2023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 в розмірі 12 106 356,72 грн, сформований Головним управлінням Держгеокадастру в Чернівецькій області (дата формування 29.05.2023);

-визнати недійсним та скасувати витяг НВ-9951675392024 від 24.10.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 в розмірі 14 356 943,78 грн, сформований Головним управлінням Держгеокадастру в Чернівецькій області (дата формування 24.10.2024);

-визнати недійсним та скасувати витяг №НВ-7301186962025 від 22.10.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 в розмірі 16 073 300,22 грн, сформований Головним управлінням Держгеокадастру в Чернівецькій області (дата формування 22.10.2025);

-зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області вчинити дії щодо видачі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 із застосуванням локального коефіцієнту (Км3) у розмірі 0,88 для земельних ділянок, які знаходяться у санітарно-захисній зоні.

Ухвалою судді від 26.01.2026 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду, поновлено Товариству з обмеженою відповідальністю “Литмаш» строк звернення до суду з адміністративним позовом, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Представником позивача подано до суду клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою, в якому просить проведення якої доручити Чернівецькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Також просить суд на вирішення експертизи поставити наступні питання: чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка відображена у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ- 9951675392024 від 24.10.2024 та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025, вимогам нормативно-правових актів, методології, методам, оціночним процедурам? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?; чи враховано під час розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка відображена у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ- 9951675392024 від 24.10.2024 та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025, обмеження щодо використання земельної ділянки, а саме наявність надземного газопроводу, підземного пожежного резервуару, трансформаторної підстанції, підземних кабелів електропередачі та повітряних ліній електропередачі?

В обґрунтування клопотання зазначає, що підставою для звернення до суду з вказаним позовом є те, що Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області при формування витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 в порушення вимог нормативно-правових актів не врахувало наявність обмежень у використанні земельної ділянки, що є локальним фактором, який впливає на оціночну вартість конкретної земельної ділянки. З огляду на предмет та підстави позову, з'ясуванню у даній справі підлягає те, чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 вимогам нормативно-правових актів. Водночас для з'ясування цих обставин необхідні спеціальні знання у сфері землеустрою, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами першою та другою статті 101 КАС України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Відповідно до частини першої статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Як слідує із матеріалів справи предметом спору в даній справі є оскарження позивачем дій відповідача, які полягають у неврахуванні у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ-9951675392024 від 24.10.2024 та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025 земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, при застосуванні локального коефіцієнту (Км3), локальний фактор місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-гігієнічній зоні та оскарження таких витягів №HB-7300232252023 від 29.05.2023, НВ-9951675392024 від 24.10.2024, №НВ-7301186962025 від 22.10.2025.

Як зазначалось представником позивача підставою для звернення до суду з вказаним позовом є те, що Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області при формування витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 в порушення вимог нормативно-правових актів не врахувало наявність обмежень у використанні земельної ділянки, що є локальним фактором, який впливає на оціночну вартість конкретної земельної ділянки.

Фактично спірним у даній справі є з'ясування відповідності виконаної нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 вимогам нормативно-правових актів.

Таким чином, для з'ясування обставин, які входять до предмета доказування у цій справі, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право (зокрема у земельній сфері), без яких встановити відповідні обставини неможливо.

При цьому жодною зі сторін суду не наданий висновок експерта з даного питання.

За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність призначення у справі судової експертизи з питань землеустрою.

Відповідно до частини третьої статті 102 КАС України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Як вбачається із поданого клопотання, позивач просив проведення експертизи доручити Чернівецькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (код ЄДРПОУ 45439920, Україна, 58023, Чернівецька область, Чернівецький район, місто Чернівці, вулиця Героїв Майдану, 194-Б).

Витрати за проведення експертизи за клопотанням позивача несе останній.

За змістом частин четвертої, п'ятої вказаної статті питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

У клопотанні про призначення судової експертизи з питань землеустрою, позивач просив на вирішення експертизи поставити наступні питання: Чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка відображена у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ- 9951675392024 від 24.10.2024 та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025, вимогам нормативно-правових актів, методології, методам, оціночним процедурам? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?; Чи враховано під час розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка відображена у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ- 9951675392024 від 24.10.2024 та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025 обмеження щодо використання земельної ділянки, а саме наявність надземного газопроводу, підземного пожежного резервуару, трансформаторної підстанції, підземних кабелів електропередачі та повітряних ліній електропередачі?

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 за №705/3145 (далі - Інструкція №53/5) одним із основних видів (підвидів) експертизи, зокрема, є експертиза з питань землеустрою.

Згідно з пунктом 7.1 розділу II Інструкції №53/5 основними завданнями експертизи з питань землеустрою є: визначення відповідності розробленої документації із землеустрою та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування; визначення відповідності зміни цільового призначення земельних ділянок та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування; визначення відповідності фактичного землекористування правовстановлювальним документам, документації із землеустрою на земельні ділянки та нормативно-правовим актам; визначення відповідності виконаної нормативної грошової оцінки земель вимогам нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 7.2 розділу III Інструкції №53/5 орієнтовний перелік вирішуваних питань, серед яких, зокрема: Чи відповідають розроблена документація із землеустрою на земельну ділянку та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?; Чи змінено та затверджено цільове призначення земельної ділянки відповідно до вимог земельного законодавства та інших нормативних документів з питань землеустрою та землекористування? Якщо ні, то в чому полягають невідповідності?; Чи відповідає фактичне землекористування правовстановлювальним документам, документації із землеустрою на земельні ділянки та нормативно-правовим актам?; Чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земель вимогам нормативно-правових актів?

Оскільки спірним у цій справі є з'ясування відповідності виконаної нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015 вимогам нормативно-правових актів, враховуючи положення Інструкції №53/5, на вирішення експертизи слід поставити запропоновані позивачем у клопотанні про призначення судової експертизи з питань землеустрою питання.

За таких обставин клопотання представника позивача підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи до одержання її результатів.

Таким чином, до надходження висновків експерта суд вирішує зупинити провадження у справі.

На підставі наведеного та керуючись статтями 72, 102, 103, 236, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Литмаш» про призначення судової експертизи з питань землеустрою у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Литмаш» до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Чернівецька міська рада про визнання протиправними дій, визнання недійсними та скасування витягів та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Призначити у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Литмаш» до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Чернівецька міська рада про визнання протиправними дій, визнання недійсними та скасування витягів та зобов'язання вчинити дії судову експертизу з питань землеустрою.

На розгляд експертизи поставити судовому експерту наступні питання:

1. Чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка відображена у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ- 9951675392024 від 24.10.2024, та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025, вимогам нормативно-правових актів, методології, методам, оціночним процедурам? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?

2. Чи враховано під час розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:003:0015, площею 1,6136 га, за адресою: місто Чернівці, вулиця Комунальників, 7, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка відображена у витягах з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №HB-7300232252023 від 29.05.2023, №НВ- 9951675392024 від 24.10.2024, та №НВ-7301186962025 від 22.10.2025, обмеження щодо використання земельної ділянки, а саме наявність надземного газопроводу, підземного пожежного резервуару, трансформаторної підстанції, підземних кабелів електропередачі та повітряних ліній електропередачі?

Витрати на проведення експертизи покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю “Литмаш».

Проведення експертизи доручити Чернівецькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (код ЄДРПОУ 45439920, Україна, 58023, Чернівецька обл., Чернівецький р-н, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 194-Б).

Надіслати Чернівецькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз матеріали адміністративної справи №600/247/26-а.

Зобов'язати сторін за вимогою експерта надати експерту всі наявні матеріали та документи, необхідні для проведення експертизи.

Чернівецькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз після проведення експертизи повернути матеріали справи №600/247/26-а разом з відповідним висновком.

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Зупинити провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Литмаш» до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Чернівецька міська рада про визнання протиправними дій, визнання недійсними та скасування витягів та зобов'язання вчинити дії, до надходження результатів експертизи.

Копію ухвали надіслати Чернівецькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та учасникам справи.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя Сіжук Ольга Володимирівна