Рішення від 09.03.2026 по справі 560/10172/25

Справа № 560/10172/25

РІШЕННЯ

іменем України

09 березня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду із позовом до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради (29010, м. Хмельницький, вул. Пілотська, 1), оформлене у формі витягу від 28.02.2025 щодо встановлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІІІ групи інвалідності безстроково. В матеріалах справи це рішення ідентифіковано як витяг № 130/25/608/В, рішення № 130/25/608/Р (далі - оспорюване рішення); зобов'язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради (29010, м. Хмельницький, вул. Пілотська, 1, код ЄДРПОУ 02004717) провести повторний огляд (оцінювання) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та прийняти рішення щодо встановлення групи інвалідності з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Ухвалою від 03.07.2025 відкрито провадження в адміністративній справі; ухвалено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження; витребувано у Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи комунального некомерційного підприємства «Хмельницької обласної лікарні» Хмельницької обласної ради у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали: належним чином посвідчене рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 28.02.2025 № 130/25/608/В щодо позивача; інформацію щодо форми проведення огляду - оцінювання повсякденного функціонування особи експертною командою щодо позивача; належним чином завірену копію експертної справи позивача.

Згідно із позовної заяви, позивач позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Вказує, що згідно з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «»Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради від 05.03.2025р. йому встановлено III групу інвалідності.

Проте, як зазначає позивач, відповідачем протиправно не в повній мірі досліджено стан його здоров'я, так як згідно висновку ЛКК №170 від 20.09.2024р. КНП «Центр первинної соціальної допомоги Чорноострівської селищної ради» він потребує постійного стороннього догляду, що суперечить висновку експертної комісії.

Стверджує, що раніше встановлені його діагнози не відповідають висновкам експертної команди при дослідженні стану здоров'я позивача, що призвело до неправильного встановлення групи інвалідності, а саме III групи замість II групи інвалідності.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, правом на подачу відзиву не скористався, вимоги ухвали від 03.07.2025 в частині надання витребуваних судом доказів не виконав, про причини неподання суд не повідомив, а тому, суд, на підставі ч. 9 ст. 80 та ч. 2 ст. 175 КАС України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

28.02.2025 експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради, ухвалено рішення, оформлене витягом № 130/25/608/В (рішення № 130/25/608/Р).

Згідно з цим рішенням позивачу - ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково, причина інвалідності - «загальне захворювання».

Як основний діагноз зазначено «наслідки інфаркту мозку» (I69.3), супутні - «набута відсутність нирки» (Z90.5), «хронічна хвороба нирок, стадія 2» (N18.2), «гіпертензивна хвороба серця без (застійної) серцевої недостатності» (I11.9), ускладнення - «інші уточнені цереброваскулярні хвороби» (I67.8).

В індивідуальній програмі реабілітації / рекомендаціях, що є складовою оспорюваного рішення, щодо позивача зазначено, зокрема, що він має легкий ступінь обмеження здатності до самообслуговування, орієнтації та контролю поведінки, не потребує забезпечення медичними виробами та допоміжними засобами реабілітації, а також не потребує ряду соціальних послуг; потреба в реабілітаційній допомозі, санаторно-курортному лікуванні, соціальній, освітній, професійній реабілітації та у сфері фізичної культури і спорту в рішеннях експертної команди відмічена як відсутня.

Із висновку лікарсько-консультаційної комісії № 170 від 20.09.2024 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Чорноострівської селищної ради» вбачається, що ОСОБА_1 встановлено діагноз, зокрема: дисциркуляторна енцефалопатія ІІІ ст., стійкі наслідки перенесеного інфаркту мозку, когнітивні розлади, судомні напади, ішемічна хвороба серця, хронічна серцева недостатність, хронічна ниркова недостатність ІІІ ст., та зазначено, що він потребує постійного стороннього догляду.

Згідно із копій доданих до судової справи медичних документів (виписки, довідки, результати обстежень тощо) вбачається наявність у позивача перенесеного інфаркту мозку, стійких неврологічних наслідків, єдиної функціонуючої нирки, хронічної ниркової патології та інших супутніх захворювань серцево-судинної системи.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Також суд вказує на те, що адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення, вчинення дій або бездіяльності.

Отже, суд, оцінюючи оспорювані рішення, дії або бездіяльність виходить лише з тих мотивів, якими керувався суб'єкт владних повноважень при прийнятті рішень, вчиненні дій або бездіяльності.

Такий підхід неодноразово відображений у практиці Верховного Суду при вирішенні публічно-правових спорів, зокрема, у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.

Суд вказує на те, що Експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи, що діє відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі - Постанова № 1338 у редакції, станом на дату виникнення спірних правовідносин) та Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 10.12.2024 № 2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі - Наказ № 2067 у редакції, станом на дату виникнення спірних правовідносин), здійснює публічні владні управлінські функції щодо встановлення інвалідності та видає індивідуальні акти, які визначають правовий статус особи з інвалідністю та обсяг її соціальних прав.

Так, п. 1 Постанови № 1338, затверджені такі, що додаються: Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії встановлення інвалідності.

Згідно із пунктами 2, 3 Постанови № 1338, установлено, що до введення в дію Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»: з 1 січня 2025 р. експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою (далі - експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою; проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організовується в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров'я відповідно до Положення про експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

За потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться також у визначених Міністерством охорони здоров'я закладах охорони здоров'я державної форми власності та визначених розпорядженням начальника (голови) обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації) за погодженням з Міністерством охорони здоров'я закладах охорони здоров'я комунальної форми власності; оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться з використанням електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи після початку її функціонування.

Установлено що: у закладах охорони здоров'я, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, у строк до 3 грудня 2024 р. визначається та затверджується наказом керівника такого закладу охорони здоров'я перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд, а також перелік адміністраторів для забезпечення роботи таких команд; повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я припиняються 31 грудня 2024 року.

З моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи: встановлення інвалідності повнолітнім особам, здійснення інших повноважень, прав і обов'язків, визначених Положенням про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою; розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою; перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов'язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України “Про військовий обов'язок та військову службу» та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

У разі коли актами законодавства передбачається підтвердження тих чи інших фактів або обставин, у тому числі рішеннями, довідками та/або результатами медико-соціальних експертиз, до приведення зазначених актів у відповідність з вимогами цієї постанови, для підтвердження цих фактів, зокрема для встановлення або продовження надання особам і дітям статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, застосовуються рішення, витяги, інші документи, видані за результатами проведеного оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, за умови, що такі документи підтверджують зазначені факти.

Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.

Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи» (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях: чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою; інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.

До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать: особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.

Для осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав, визначених абзацами дванадцятим, п'ятнадцятим - сімнадцятим цього пункту, оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи. Абзаци п'ятнадцятий - вісімнадцятий цього пункту не застосовуються для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та чоловіків віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду.

У разі коли інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена після набрання чинності цією постановою для повнолітніх осіб відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317, або відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, оцінювання повсякденного функціонування особи повинно бути проведено у визначений строк або раніше зазначеного строку за заявою такої особи у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності особи.

Незалежно від дати прийняття рішення про встановлення інвалідності (із зазначенням строку повторного огляду) для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період проходження ними військової служби (служби) та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби (служби) або до дати проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

На період воєнного стану на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії і для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації російською федерацією, перелік яких затверджений Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, у разі неможливості направлення осіб з тимчасовою непрацездатністю на проведення оцінювання їх повсякденного функціонування в строки, визначені законодавством, рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності за її наявності приймається лікуючим лікарем без направлення на проведення оцінювання.

Датою початку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи та її складової - Реєстру осіб, направлених на проведення оцінювання повсякденного функціонування, є дата оприлюднення відповідного повідомлення про це на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я, яке здійснюється після впровадження відповідного програмного забезпечення та забезпечення технічної можливості щодо його функціонування.

Датою початку здійснення фіксації факту проведення очного, виїзного за місцем перебування/лікування особи або з використанням методів і засобів телемедицини розгляду справи експертними командами за допомогою звукозаписувальних технічних засобів, передбаченого Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим цією постановою, є дата оприлюднення відповідного повідомлення про це на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я, але не пізніше 1 січня 2026 року.

Відповідно до пунктів 1-3 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджене Постановою № 1338, Це Положення визначає основні організаційні засади формування та функціонування експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертні команди).

Експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров'я, а також за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я).

Перелік закладів охорони здоров'я комунальної форми власності визначається керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації) та з обґрунтуванням надсилається на погодження до МОЗ.

Перелік закладів охорони здоров'я державної форми власності визначається МОЗ.

Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи та входити до складу експертних команд, затверджується керівником закладу охорони здоров'я, та підлягає оновленню не менш як один раз на рік.

Експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».

Згідно із пунктами 5, 6 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджене Постановою № 1338, фінансування послуг експертних команд забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Оснащення експертних команд окремим приміщенням для проведення засідань, обладнанням, допоміжними засобами реабілітації, комп'ютерною технікою, іншим матеріально-технічним забезпеченням покривається за рахунок коштів закладу охорони здоров'я у спосіб, що не заборонений законодавством.

Для проведення засідань експертних команд рекомендовано використовувати приміщення, розташоване на першому поверсі, а в разі наявності працюючих ліфтів - додатково на інших поверхах. Біля приміщення для проведення очного розгляду повинні розміщуватися у достатній кількості меблі (дивани, стільці тощо) для очікування, а також ємності з питною водою.

Приміщення мають бути забезпечені інклюзивним доступом та умовами для перебування особи та її представників для очного розгляду справ та санітарно-гігієнічними кімнатами для відвідувачів (обов'язково на одному поверсі з приміщенням для очного розгляду) та відповідати державним будівельним нормам В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення».

Оцінювання проводиться: Центром оцінювання функціонального стану особи; експертними командами, сформованими на базі закладів охорони здоров'я.

Пункт 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджене Постановою № 1338, визначає, що Центр оцінювання функціонального стану особи: 1) надає організаційно-методичне консультування експертним командам; 2) проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.

Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова; 3) здійснює обмін інформацією з питань, пов'язаних з організацією проведення оцінювання, відповідно до Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи, затвердженого МОЗ; 4) узагальнює, аналізує та інформує МОЗ та правоохоронні органи про випадки необґрунтованого прийняття рішень експертними командами; 5) перевіряє під час оскарження рішення експертних команд обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами якого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.

У такому випадку оцінювання за рішенням Центру оцінювання функціонального стану особи проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі одного із закладів охорони здоров'я, куди направлено особу Центром оцінювання функціонального стану особи, але обов'язково з урахуванням екстериторіального принципу.

У разі відмови особи від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями; 6) залучає лікарів закладів охорони здоров'я незалежно від форми власності за їх згодою (за необхідності) до роботи Центру оцінювання функціонального стану особи; 7) забезпечує для громадян України, які перебувають на території держав, з якими укладено відповідні міждержавні договори (угоди):

Переклад на українську мову медичних формулярів, що передаються з території таких держав, форма яких затверджується міждержавними договорами (угодами); проведення оцінювання таких осіб.

За пунктами 9, 10 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджене Постановою № 1338, експертні команди: 1) у разі недостатності необхідної для прийняття рішення про оцінювання інформації, що міститься в електронній системі охорони здоров'я та яка була додана до електронного направлення на проведення оцінювання, особу направляють на додаткове обстеження структури та функцій організму. На додаткові обстеження особа може бути направлена одноразово, крім випадків коли за результатами такого обстеження було виявлено нові, не зазначені в доданій до направлення медичній документації, стани, діагнози або порушення структури та функцій організму, що потребують додаткового обстеження; 2) формують результати оцінювання на підставі відомостей про стан здоров'я особи, зокрема обов'язково на підставі тих, що містяться в електронній системі охорони здоров'я, та в медичній документації, що була внесена до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи в сканованому вигляді лікарем, який направив на проведення оцінювання; 3) визначають компенсатори повсякденного функціонування особи (сукупність лікарських засобів та/або медичних виробів та допоміжних засобів реабілітації тимчасового або постійного застосування/ використання); 4) планують та проводять повторні оцінювання; 5) визначають необхідність проведення подальшої комплексної оцінки обмежень життєдіяльності особи та здійснюють передачу таких відомостей та результатів оцінювання до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери шляхом електронної інформаційної взаємодії; 6) встановлюють групи (підгрупи) інвалідності, фіксують причини та час її настання відповідно до підтверджувальних документів; 7) встановлюють ступінь втрати професійної працездатності; 8) вносять до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи протокол та рішення про проведене оцінювання в електронній формі в установленому законодавством порядку; 9) встановлюють потребу в постійному сторонньому догляді; 10) встановлюють причину смерті особи з інвалідністю або особи, ступінь втрати працездатності якої визначений експертною командою у відсотках на підставі свідоцтва про смерть у разі, коли законодавством передбачається надання пільг членам сім'ї померлого; 11) визначають медичні показання на право одержання особами з інвалідністю автомобіля і протипоказання до керування ним; 12) встановлюють потребу осіб з інвалідністю, потерпілих від нещасного випадку на виробництві, із стійкою втратою працездатності у медичній та соціальній допомозі; 13) встановлюють ступінь стійкого обмеження життєдіяльності осіб для направлення їх до територіального центру соціального обслуговування або будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю; 14) визначають ступінь втрати здоров'я, групи і часу настання інвалідності та її причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою; 15) встановлюють причинний зв'язок інвалідності осіб за наявністю документів, що їх підтверджують, визначених пунктом 22 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»; 16) визначають необхідність продовження періоду тимчасової непрацездатності.

Лікарі, що входять до складу експертних команд, мають право з метою уточнення діагнозу формувати електронні направлення в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого МОЗ.

У постановах від 25.09.2018 у справі № 804/800/16, від 26.09.2018 у справі № 817/820/16, від 29.12.2021 у справі № 638/2723/16-а та від 12.10.2021 у справі № 280/4820/19 Верховний Суд сформулював правовий висновок про те, що: рішення МСЕК (як спеціалізованого органу медико-соціальної експертизи) приймається після повного медичного обстеження особи, на підставі медичних документів та за результатами об'єктивного обстеження; суд вправі перевірити законність такого рішення в частині дотримання процедури, повноти та обґрунтованості дослідження, але не може підміняти собою медичну експертну установу та самостійно визначати групу інвалідності.

Суд виходить з того, що зазначені вище правові висновки є актуальними і для рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування, оскільки останні виконують аналогічну медико-соціальну експертну функцію у новій моделі, запровадженій Постановою № 1338.

Отже, у цій справі суд: не здійснює сам оцінку ступеня втрати працездатності чи визначення групи інвалідності позивача; але перевіряє, чи прийнято оспорюване рішення: на підставі, в межах повноважень і у спосіб, встановлені законом; із дотриманням вимог щодо повноти та об'єктивності дослідження обставин; на підставі належних, допустимих і достовірних доказів.

Так, згідно зі статтями 1, 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 року № 875-XII (далі - Закон № 875-XII у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин), особи з інвалідністю в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації (незалежно від форми власності і господарювання, виду діяльності і галузевої належності), їх філії, відділення, представництва, що ведуть окремий облік результатів фінансової та господарської діяльності, банки та інші фінансові установи, а також представництва іноземних юридичних осіб (у тому числі міжнародних організацій), які використовують працю найманих працівників - громадян України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - підприємства, установи та організації), фізичні особи, які використовують найману працю, залучають представників громадських об'єднань осіб з інвалідністю до підготовки рішень, що стосуються прав та інтересів осіб з інвалідністю.

Особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Дискримінація за ознакою інвалідності забороняється.

Терміни "розумне пристосування" та "універсальний дизайн" вживаються у значенні, наведеному в Конвенції про права осіб з інвалідністю, а термін "дискримінація за ознакою інвалідності" вживається у значенні, наведеному в Конвенції про права осіб з інвалідністю та Законі України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні".

Постановою № 1338 затверджено, зокрема: Положення про оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання; Критерії встановлення інвалідності.

Відповідно до п. 8 Критеріїв встановлення інвалідності, затверджених Постановою № 1338, підставою для визнання особи особою з інвалідністю є одночасна наявність таких обов'язкових умов: стійкі порушення функцій організму - хвороба триває не менше 12 місяців, або очікується, що вона триватиме щонайменше 12 місяців або призведе до смерті особи, а також існують мінімальні шанси на значне покращення стану навіть за умов застосування найкращого доступного лікування; обмеження життєдіяльності - особа має помірний (1 ступінь), виражений (2 ступінь) або значний (3 ступінь) ступінь обмеження здатності до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності; необхідність вжиття заходів соціального захисту - особа має потребу в підтримці в повсякденному житті, а саме: отриманні послуг з реабілітації, паліативної допомоги, забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітації, забезпеченні лікарськими засобами для використання в амбулаторних умовах та/або медичними виробами для використання в амбулаторних та побутових умовах.

Критерії встановлення ІІ та ІІІ груп інвалідності деталізовані у додатку до Постанови № 1338.

За пунктами 11, 12 Критеріїв встановлення інвалідності, затверджених Постановою № 1338, третя група інвалідності встановлюється особам, які мають помірний ступінь (1 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

Друга група інвалідності встановлюється, якщо особа має виражений ступінь (2 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

До II групи інвалідності можуть належати також особи, які мають дві хвороби або більше, що призводять до інвалідності, наслідки травми або вроджені порушення та їх комбінації, які в сукупності спричиняють виражене (2 ступінь) обмеження життєдіяльності особи та її працездатності.

Наказ № 2067 визначає, зокрема: форми направлення на оцінювання, рішень експертної команди, витягу з рішення та рекомендацій (індивідуальної програми реабілітації); вимоги до повноти фіксації результатів оцінювання повсякденного функціонування особи, у тому числі щодо ступеня обмеження життєдіяльності в кожній сфері та обґрунтування висновку.

Так, відповідно до Переліку відомостей, що містяться в протоколі розгляду експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Наказом № 2067, у вказаному протоколі мають міститися: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, щодо якої проведено оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - особа). Дата народження особи. Стать особи (біологічна): чоловік, жінка. Реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) (у разі наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган i мають відмітку у паспорті громадянина України) особи. Адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або адреса фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) особи: поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, будинок, квартира. Заклад охорони здоров'я, в якому проведено оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання): 1) найменування; 2) ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; 3) фактичне місцезнаходження: поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, будинок. Дані про направлення особи на оцінювання: дата видачі та номер. 8. Відомості про кожного члена експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертна команда), яка провела оцінювання: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності); 2) РНОКПП (у разі наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган i мають відмітку у паспорті громадянина України); 3) спеціальність; 4) у разі дистанційної участі члена експертної команди в розгляді справи - зазначення про це; 5) зазначення головуючого у справі члена експертної команди. Відомості про адміністратора закладу охорони здоров'я, який прийняв направлення на оцінювання: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності); 2) РНОКПП (у разі наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган i мають відмітку у паспорті громадянина України). Форма розгляду експертною командою: очно, заочно, з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи. Дата проведення оцінювання. Здійснення відео- та/або аудіофіксації розгляду справи з використанням технічних засобів. Стислий виклад позицій членів експертної команди та їхніх пропозицій щодо рішення, яке має бути прийнято експертною командою (відомості зазначаються окремо для кожного з рішень, що приймаються в рамках розгляду кожної з цілей направлення на оцінювання). Рішення експертної команди за результатами оцінювання (відомості зазначаються окремо для кожного з рішень, що приймаються в рамках розгляду кожної з цілей направлення на оцінювання). Номер протоколу.

Згідно із Переліком відомостей, що містяться в рішенні експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Наказом № 2067, у вказаному рішення мають міститися: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, щодо якої проведено оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - особа). Дата народження особи. Стать особи (біологічна): чоловік, жінка. Реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) (у разі наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган i мають відмітку у паспорті громадянина України) особи. Реквізити документа, що посвідчує особу: 1) серія (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, картка мігранта, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист), орган, що видав документ, дата видачі, строк дії (за наявності); 2) серія (за наявності) та номер паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, країна, орган, що видав документ, дата видачі, строк дії - для іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах. Серія (за наявності) та номер військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів чи посвідчення про приписку до призовної дільниці (за наявності) особи - для чоловіків віком від 18 до 60 років. Категорія щодо військового обов'язку та військове звання (за наявності) особи - для чоловіків віком від 18 до 60 років (стосовно призовників зазначається - «призовник»). Адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або адреса фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) особи: поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, будинок, квартира. Контактні дані особи: номер телефону, адреса електронної пошти (за наявності). Відомості про довірену особу для повідомлення у разі неможливості зв'язку з особою (за наявності): 1) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності); 2) контактні дані: номер телефону, адреса електронної пошти (за наявності). Заклад охорони здоров'я, в якому проведено оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання): 1) найменування; 2) ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; 3) фактичне місцезнаходження: поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, будинок. Дані про направлення особи на оцінювання: дата видачі та номер. Відомості про кожного члена експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертна команда), яка провела оцінювання: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності); 2) РНОКПП (у разі наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган i мають відмітку у паспорті громадянина України); 3) спеціальність; 4) зазначення головуючого у справі члена експертної команди. Відомості про адміністратора закладу охорони здоров'я, який прийняв направлення на оцінювання: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності); 2) РНОКПП (у разі наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган i мають відмітку у паспорті громадянина України). Форма розгляду справи експертною командою: очно, заочно, з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи. Дата проведення оцінювання. Інформація про виконання рекомендацій, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, що були надані за результатами попереднього оцінювання. Обґрунтування рішення експертної команди за результатами оцінювання. Рішення експертної команди за результатами оцінювання: 1) у разі проведення оцінювання з метою встановлення інвалідності, зміни причини інвалідності, закінчення строку, на який встановлено інвалідність, повторного оцінювання у разі настання змін у стані здоров'я, визначення потреби в постійному догляді та інших соціальних послугах (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): рішення щодо встановлення інвалідності; рішення щодо встановлення інвалідності з оновленою причиною інвалідності; рішення щодо визначення потреби в постійному догляді; рішення щодо оновлення рекомендацій, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю; дата, з якої встановлено інвалідність; група інвалідності, яку встановлено (у разі встановлення І групи інвалідності - також підгрупа); діагноз, за яким особу було направлено, відповідно до національного класифікатора НК 025:2021 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я»; встановлення інвалідності безстроково; дата повторного оцінювання (крім осіб, яким інвалідність встановлено безстроково); причина інвалідності (зазначається одна причина; у разі наявності інвалідності з дитинства може бути додатково зазначено іншу причину); дата настання інвалідності (заповнюється тільки у випадках, якщо однією з причин інвалідності є «інвалідність з дитинства»); 2) у разі проведення оцінювання з метою встановлення ступеню втрати професійної працездатності (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): рішення щодо встановлення ступеню втрати професійної працездатності; дата встановлення професійного захворювання чи настання трудового каліцтва; дата, з якої визначено відсоток втрати професійної працездатності; відсоток втрати професійної працездатності; причина втрати професійної працездатності; дата повторного оцінювання відсотка непрацездатності (у разі необхідності); 3) у разі проведення оцінювання з метою продовження тимчасової непрацездатності (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності; строк, на який було продовжено тимчасову непрацездатність особи; 4) у разі проведення оцінювання з метою визначення медичних показань для забезпечення автомобілем та/або електроскутером і протипоказань до керування ними (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): рішення щодо забезпечення автомобілем та/або електроскутером; медичні показання для забезпечення автомобілем та/або електроскутером; протипоказання до керування автомобілем та/або електроскутером; 5) у разі проведення оцінювання з метою встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням, трудовим каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): рішення щодо встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням, трудовим каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; пов'язаність смерті з професійним захворюванням, травмою на виробництві або іншим ушкодженням здоров'я; 6) у разі проведення оцінювання з метою встановлення причинного зв'язку інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): рішення щодо встановлення причинного зв'язку інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві. Рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю: 1) здатність до самообслуговування, пересування, орієнтації, спілкування, контролю за своєю поведінкою, здобуття освіти, трудової діяльності, встановлена за результатами оцінювання особи (із зазначенням ступенів); 2) рекомендації щодо забезпечення особи допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): потреба в забезпеченні допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації); код допоміжного засобу реабілітації (технічного та іншого засобу реабілітації) згідно з ДСТУ EN ISO 9999:2021 (EN ISO 9999:2016, IDT; ISO 9999:2016, IDT) «Засоби допоміжні для осіб з обмеженням життєдіяльності. Класифікація та термінологія»; найменування допоміжного засобу реабілітації (технічного та іншого засобу реабілітації) (клас, підклас, вид, підвид) та/або варіанти виготовлення допоміжного засобу реабілітації (технічного та іншого засобу реабілітації) залежно від потреб особи згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321 «Про затвердження Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, їх переліку» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2023 року № 1306); 3) рекомендації щодо забезпечення особи медичними виробами (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): потреба в забезпеченні медичними виробами; найменування медичних виробів відповідно до додатків 1 та 2 до Порядку забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших окремих категорій населення медичними виробами та іншими засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1301; строк, протягом якого особа потребує забезпечення кожним медичним виробом; кількість одиниць, які необхідні для забезпечення особи кожним медичним виробом протягом відповідного строку; 4) рекомендації щодо забезпечення особи послугами, потребу в яких визначено чи має бути оцінено в інших сферах життєдіяльності (потреба в отриманні послуг з реабілітації у сфері охорони здоров'я, соціальної і побутової, психолого-педагогічної, професійної і трудової та/або фізкультурно-спортивної реабілітації) (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): 4.1) у медичній сфері: потреба в отримання реабілітаційної допомоги в сфері охорони здоров'я; потреба в реконструктивній хірургії; потреба в санаторно-курортному лікуванні; 4.2) у соціальній сфері: рекомендація звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України для вирішення питання щодо призначення страхових виплат або до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради для вирішення питання щодо призначення державної допомоги; рекомендація звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради для визначення потреби та отримання соціальних послуг; потреба в соціальній і побутовій реабілітації; 4.3) в освітній сфері: рекомендація звернутися до інклюзивно-ресурсного центру для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи; потреба в психолого-педагогічній реабілітації; 4.4) у сфері зайнятості та працевлаштування: потреба у визначенні можливого облаштування робочого місця; рекомендація звернутися до центру зайнятості або онлайн для отримання безкоштовних послуг з профорієнтації, перенавчання тощо; загальні обмеження в професійній діяльності, що можуть значно вплинути на погіршення здоров'я; потреба в професійній і трудовій реабілітації; 4.5) у сфері фізкультурно-спортивної реабілітації: потреба в навчанні навичкам занять з фізичної культури; потреба в оздоровленні та реабілітації у таборах фізкультурно-спортивної реабілітації; потреба в навчально-тренувальних заняттях з фізичної культури і спорту; потреба в занятті спортом; 5) додаткове визначення потреб у разі встановлення причини інвалідності «нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров'я)» або «професійне захворювання» (відомості наводяться в разі, якщо це стосується справи, що розглядалася): спеціальний медичний догляд; постійний сторонній догляд; побутове обслуговування; додаткове харчування; предмети і засоби особистої гігієни, санітарно-гігієнічні засоби та засоби догляду; одяг (у тому числі постільна та натільна білизна, постільні речі, гігієнічні вироби, перуки), взуття та інші предмети першої необхідності; лікарські засоби. Дата прийняття та номер рішення експертної команди.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Отже, у цій справі саме на відповідача покладено обов'язок доведення того, що оспорюване рішення відповідає вимогам закону, прийняте на підставі всебічно досліджених медичних даних позивача та є обґрунтованим.

Водночас, із матеріалів справи суд встановив суттєві розбіжності між: висновком ЛКК № 170 від 20.09.2024, згідно з яким у позивача: дисциркуляторна енцефалопатія ІІІ ст.; стійкі наслідки інфаркту мозку; когнітивні розлади, судомні напади; хронічна ниркова недостатність ІІІ ст.; позивач потребує постійного стороннього догляду; та оспорюваним рішенням експертної команди від 28.02.2025, у якому: як супутній діагноз зазначено «хронічна хвороба нирок, стадія 2», а не хронічна ниркова недостатність ІІІ ст.; у рекомендаціях вказано легкий ступінь обмеження здатності до самообслуговування, орієнтації та контролю поведінки; зроблено висновок про відсутність потреби в спеціальних засобах реабілітації, медичних виробах, соціальних послугах та постійному сторонньому догляді.

Суд звертає увагу, що у матеріалах справи відсутні будь-які пояснення з боку відповідача щодо причин такого відхилення від висновку ЛКК № 170, так само не надано медичних документів позивача, які б свідчили про істотне покращення стану здоров'я позивача між 20.09.2024 та 28.02.2025 (зокрема, щодо стадії ниркової недостатності, неврологічних порушень і потреби в сторонньому догляді).

За таких умов, з огляду на обов'язок відповідача доводити правомірність свого рішення (стаття 77 КАС України), відсутність належного обґрунтування зміни чи ігнорування висновків ЛКК свідчить про неповноту та необ'єктивність дослідження медичних даних експертною командою.

Так, пунктом 29 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою № 1338, передбачено, що розгляд справи повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття закладом охорони здоров'я електронного направлення до розгляду.

У разі проведення повторного оцінювання експертна команда може зробити запит на отримання справи медико-соціальної експертизи.

У разі необхідності проведення додаткового обстеження розгляд справи повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів після завершення такого обстеження.

У разі виявлення під час проведення оцінювання невідповідностей (описок, технічних або арифметичних помилок, невідповідностей наявним документам) в інформації, зазначеній у направленні на оцінювання відповідно до підпункту 1 пункту 20 цього Порядку, експертна команда зазначає про такі невідповідності в протоколі та приймає рішення на основі виправлених даних.

Рішення приймаються експертною командою в день розгляду справи, крім випадків необхідності проведення додаткового обстеження, неявки особи на проведення оцінювання або зміни складу експертної команди.

У разі коли особа вперше не з'явилася у визначені час і місце для проведення оцінювання, таке оцінювання переноситься на інший час у порядку загальної черговості. У разі коли особа повторно не з'явилася на оцінювання, документи повертаються адміністратором лікуючому лікарю із зазначенням причини повернення. Особі, щодо якої повинно було проводитися оцінювання, повідомляється на адресу її електронної пошти (у разі відсутності електронної пошти не пізніше ніж через п'ять календарних днів шляхом надсилання особі в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) щодо відмови в проведенні оцінювання у зв'язку з повторним нез'явленням на оцінювання.

Якщо під час розгляду справи член експертної команди дізнався про наявність у нього конфлікту інтересів, він зобов'язаний негайно повідомити про це адміністратору, зазначити про відповідний конфлікт інтересів у протоколі, що є підставою для формування нового складу експертної команди для розгляду такої справи.

Пунктом 31 цього ж Порядку передбачено, що під час розгляду справи члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я.

За пунктом 32 Порядку, якщо наявної інформації недостатньо для прийняття рішення щодо оцінювання, експертна команда має право направити особу на додаткове медичне обстеження. У такому разі головуючий у справі формує електронне направлення в електронній системі охорони здоров'я відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого МОЗ.

Відповідно до пунктів 33-38 Порядку, на час очікування результату додаткового медичного обстеження розгляд справи зупиняється. Рішення у справі не виноситься.

Експертна команда проводить розгляд справи у визначеному складі. Відомості щодо результатів огляду і прийнятих рішень вносяться до протоколу розгляду. У разі організаційної потреби та технічної можливості окремі члени експертної команди (крім тих, що безпосередньо проводять огляд особи та/або спеціалізація яких безпосередньо стосується рішення, яке повинна прийняти експертна команда) можуть брати участь у розгляді дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій із забезпеченням дотримання лікарської таємниці, конфіденційності інформації про стан здоров'я особи та інших вимог законодавства щодо захисту персональних даних.

Рішення приймаються колегіально більшістю голосів членів експертної команди. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого у справі.

Розгляд справи фіксується у відповідному протоколі. Протокол розгляду підписується в електронній системі кожним членом експертної команди шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису користувача електронної системи відповідно до Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Протокол розгляду справи експертної команди містить таку інформацію: 1) форма проведення розгляду; 2) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) кожного члена експертної команди, який проводить оцінювання, з відміткою, хто є головуючим у справі; 3) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, щодо якої проводиться оцінювання; 4) прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) інших осіб, які присутні під час розгляду; 5) спосіб участі кожної особи в розгляді; 6) думка кожного члена експертної команди щодо кінцевого рішення, яке повинно бути прийнято за результатами проведення оцінювання; 7) рішення, яке прийнято експертною командою за результатами проведення оцінювання; 8) інша інформація, визначена МОЗ.

Аргументована позиція члена експертної команди, який не згоден з рішенням експертної команди, повинна бути викладена в протоколі розгляду справи експертної команди.

З огляду на викладене вище, суд виходить із того, що положення Постанови № 1338 та Наказу № 2067 вимагають, щоб експертна команда: окремо оцінювала здатність особи до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю поведінки, спілкування, навчання, виконання професійної діяльності; для кожної сфери визначала конкретний ступінь обмеження (помірний, виражений, значний); на цій основі формувала висновок про групу інвалідності та потребу у заходах соціального захисту.

Однак із змісту оспорюваного рішення та індивідуальної програми реабілітації позивача вбачається лише узагальнена характеристика «легкий ступінь обмеження» окремих здатностей (самообслуговування, орієнтація, контроль поведінки) без деталізації: не наведено конкретних даних про те, які саме побутові, рухові, когнітивні функції збережені/втрачені та в якій мірі; не обґрунтовано, чому при таких діагнозах (наслідки інфаркту мозку, цереброваскулярні захворювання, хронічна ниркова патологія, серцево-судинні хвороби) та наявному висновку ЛКК про потребу в постійному догляді обмеження життєдіяльності позивача оцінено лише як «легкі».

Суд зазначає про те, що така формальність та неповнота оцінки суперечить вимогам Постанови № 1338 та Наказу № 2067 щодо повноти та обґрунтованості рішень експертних команд.

Узагальнюючи викладене вище, суд доходить таких висновків.

Існують суттєві суперечності між висновком ЛКК № 170 і оспорюваним рішенням експертної команди щодо тяжкості діагнозів (зокрема, стадії ниркової патології) та потреби в постійному сторонньому догляді позивача; ці суперечності відповідачем не усунуті і належним чином не пояснені.

Оспорюване рішення та пов'язані з ним рекомендації (індивідуальна програма реабілітації позивача) не містять достатньо деталізованої мотивації щодо віднесення позивача саме до ІІІ групи інвалідності при задекларованому «легкому» ступені обмеження його життєдіяльності, незважаючи на наявність множинних тяжких захворювань та висновку ЛКК про потребу в постійному догляді позивача.

Відповідач не виконав покладеного на нього статтею 77 КАС України обов'язку доведення правомірності свого рішення: не надав до суду додаткових медичних документів чи обґрунтувань, які б переконливо свідчили про відповідність стану позивача станом на 28.02.2025 критеріям саме ІІІ групи інвалідності.

За таких обставин суд дійшов висновку, що оспорюване рішення відповідача від 28.02.2025, оформлене витягом № 130/25/608/В (рішення № 130/25/608/Р), є протиправним, оскільки: прийняте без належного врахування всіх істотних медичних даних позивача; не містить достатньої та зрозумілої мотивації щодо ступеня обмеження життєдіяльності та обраної групи інвалідності позивача; суперечить вимогам Постанови № 1338 та Наказу № 2067 щодо повноти та обґрунтованості рішень.

Водночас, відповідно до наведених вище правових висновків Верховного Суду, суд не може самостійно визначати, яка саме група інвалідності має бути встановлена позивачу, оскільки це є питанням спеціальної медичної експертизи, що виходить за межі компетенції суду.

Належним способом захисту порушеного права позивача є: скасування оспорюваного рішення відповідача; зобов'язання експертної команди провести щодо позивача повторне оцінювання повсякденного функціонування з урахуванням правової оцінки суду, викладеної у цьому рішенні суду.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1938, 00 грн за рахунок бюджетних асигнувань комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради як юридичної особи, в структурі якої діє відповідна експертна команда, яка є відповідачем у цій справі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради, оформлене у формі витягу № 130/25/608/В (рішення № 130/25/608/Р) від 28.02.2025, щодо встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності.

Зобов'язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради провести повторне оцінювання повсякденного функціонування особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та прийняти нове рішення щодо встановлення йому групи інвалідності з урахуванням правової оцінки, викладеної у мотивувальній частині цього рішення суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1938 (одна тисяча дев'ятсот тридцять вісім) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 )

Відповідач:Експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарна» Хмельницької обласної ради (29010, м. Хмельницький, вул. Пілотська, 1 , код ЄДРПОУ - 02004717)

Головуючий суддя Є.В. Печений