Рішення від 09.03.2026 по справі 560/13093/25

Справа № 560/13093/25

РІШЕННЯ

іменем України

09 березня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.04.2025 № 262840025189, яким відмовлено у призначенні пенсії,

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до трудового/страхового стажу періодів роботи з 02.04.1990 по 07.05.1996 та з 12.05.1996 по 20.05.1996 та

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області: зарахувати до трудового/страхового стажу періоди роботи з 02.04.1990 по 07.05 1996 та з 12.05 1996 по 20 05.1996, повторно розглянути заяву від 03.04.2025 про призначення пенсії та прийняти рішення про призначення пенсію (дата призначення 02.03.2025).

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернуdся до пенсійного із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням від 10.04.2025 № 262840025189 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу. Вважає спірне рішення протиправним, оскільки підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не правильність заповнення трудової книжки, яка здійснюється роботодавцем. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 31.07.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав строк для усунення недоліків.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та залучив до участі в справі співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві.

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на позовну заяву, у якому представник зазначає, що до страхового стажу не зараховані періоди роботи згідно записів трудової книжки, a саме: з 02.04.1990 по 07.05.1996, оскільки в записі про звільнення з роботи наявне виправлення номер наказу та дати наказу; з 12.05.1996 по 20.05.1996, оскільки в записі про прийом на роботу наявне виправлення дати наказу. Вказує, що для зарахування вищезазначених періодів до страхового стажу необхідно надати уточнюючі довідки про роботу, видані на підставі первинних документів та довідки про реорганізацію. Просить відмовити у задоволені позову.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому вказує, що згідно з поданими документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу страховий стаж позивача становить 27 років 09 місяців 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком. Крім того стверджує, що жодних інших документів, підтверджуючих вищезазначені періоди роботи, передбачені Порядком №637 позивач при зверненні за призначенням пенсії не надав. У задоволенні позову просить відмовити.

Ухвалою від 09.03.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.04.1988 позивач:

з 02.04.1990 по 07.05.1996 працював інженером на Київському заводі древесно-стружкових плит об'єднання "Київдрев",

з 12.05.1996 по 20.05.1996 слюсарем в акціонерному товаристві відкритого типу "АВЕРС" Київський завод ДСН.

Рішенням від 10.04.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи (32 роки), передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при наявному стажі - 27 років 09 місяців 20 днів. До страхового стажу позивача не враховані періоди роботи: з 02.04.1990 по 07.05.1996, оскільки в записі про звільнення з роботи наявне виправлення номеру наказу та дати наказу; з 12.05.1996 по 20.05.1996, оскільки в записі про прийняття на роботу наявне виправлення дати наказу.

Вважаючи протиправним рішення відповідача-1 від 10.04.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі по тексту Закон №1058- ІV).

За змістом частини першої статті 26 Закону № 1058-IV з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Частиною 1 статті 24 Закону №1058- ІV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону №1058- ІV).

Основним документом, що підтверджує стаж роботи працівника з огляду на положення статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, є трудова книжка.

Положеннями пункту 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

З 20.06.1974 порядок ведення трудових книжок регулювався Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР № 162 (далі - Інструкція № 162).

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції № 162 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження, відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2.3 Інструкції № 162 записи здійснюються пером або кульковою ручкою, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольору.

За приписами пункту 2.5 Інструкції № 162 у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження, заохочення та інше, виправлення здійснюється адміністрацією того підприємства, де було зроблено відповідний запис.

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 677/277/17, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для зазначеної у такій трудовій книжці особи. У цій постанові Верховний Суд зазначив, що працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.

Посилання відповідачів щодо виправлення номеру та дати наказу суд вважає безпідставним, оскільки неналежне заповнення роботодавцем трудової книжки не може бути підставою для позбавлення позивача права зарахування до страхового стажу періодів роботи, зазначених у цій трудовій книжці.

Отже, трудовим законодавством України не передбачений обов'язок працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки. Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Тому, відповідач-1 безпідставно не зарахував до страхового стажу позивача періоди роботи з 02.04.1990 по 07.05.1996, з 12.05.1996 по 20.05.1996. Як наслідок, спірне рішення від 10.04.2025 необхідно скасувати, а вказані періоди зарахувати до страхового стажу позивача.

За змістом частини 1 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Тому, для належного захисту прав позивачки необхідно зобов'язати відповідача-1 повторно розглянути заяву від 03.04.2025, із врахуванням зарахованих судом періодів роботи до страхового стажу.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.04.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 02.04.1990 по 07.05.1996, з 12.05.1996 по 20.05.1996 відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.04.1988 та повторно розглянути заяву від 03.04.2025 про призначення пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути на користь ОСОБА_1 1211,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 42098368)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук