Рішення від 06.03.2026 по справі 560/20434/25

Справа № 560/20434/25

РІШЕННЯ

іменем України

06 березня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» про визнання протиправним та скасування рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, рішення відповідача про визнання його особою з інвалідністю ІІІ групи (безстроково) протиправним, оскільки воно прийняте з порушенням норм чинного законодавства та Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317.

Ухвалою суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та витребувано у відповідача докази.

Ухвалою суду також витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області інформацію та наявні документи пенсійної справи, що стосуються скасування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) інвалідності 2 групи (довічно) та встановлено інвалідність 3 групи (довічно).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання вищезазначеної ухвали надіслано копію виписки з акту огляду медико - соціальною експертною комісією ЦМСЕК до довідки серії 12ААД №393057.

Ухвалою суду повторно витребувано у Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" належним чином засвідчені копії усіх матеріалів, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, а також саме рішення.

На адресу суду від Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» надійшли письмові пояснення, де зазначено, що результат перевірки медико-соціальної справи позивача оформлений у вигляді виписки з акту огляду медико - соціальною експертною комісією ЦМСЕК до довідки серії 12ААД №393057.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, встановив такі обставини.

Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 23.07.2019 позивачу встановлено другу групу інвалідності загального захворювання безстроково.

Рішенням ЦМСЕК від 06.12.2024, яке оформлене довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААД №393057, позивачу встановлено третю групу інвалідності загального захворювання безстроково.

На підставі вказаного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було проведено перерахунок пенсії позивача, що призвело до зменшення її розміру.

Про зміну групи інвалідності позивач дізнався із листа пенсійного органу від 17.11.2025.

Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, відтак звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 № 875-XII особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити належний соціальний захист.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 №1317 (чинної на час прийняття спірного рішення) затверджено Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.

Відповідно до п. 3 Положення про медико-соціальну експертизу, медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (п. 4 Положення про медико-соціальну експертизу).

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05 вересня 2011 №561 затверджена Інструкція про встановлення груп інвалідності (далі - Інструкція), пунктом 1.4 якої визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. При огляді у МСЕК проводяться: вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії (п. 1.10 Інструкції).

Відповідно до п. 24 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності рішення Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії може бути оскаржене до МОЗ. МОЗ за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає ЦМСЕК МОЗ або Кримській республіканській, Київській та Севастопольській міським або обласній комісії іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, а також вживає інші заходи впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи.

Згідно з п. 13 Положення №1317 ЦМСЕК МОЗ проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними, Київською та Севастопольською центральними міськими комісіями, і в разі необхідності скасовує їх.

Відповідно до абз.10 п. 13 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 № 1317, в редакції постанови КМУ від 08.11.2024 № 1276 ЦМСЕК МОЗ на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або за запитом правоохоронних органів/органів спеціального призначення з правоохоронними функціями відповідно до абзацу четвертого пункту 13 цього Положення проводить перевірку обґрунтованості рішень та/або переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно відповідної особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, і приймає відповідні рішення.

Медико-соціальна експертиза проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

За результатом переогляду Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ приймає рішення щодо скасування, підтвердження, зміни попереднього висновку або формування нового висновку. У разі відмови особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення комісії. Виключними підставами для перенесення строку проведення повного медичного обстеження є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил.

Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження особи, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності (п. 17 Положення про медико-соціальну експертизу).

Також суд звертає увагу на те, що згідно з п. 22 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності №1317, повторний огляд осіб, інвалідність яким встановлено безстроково, проводиться за їхньою заявою, заявою інших заінтересованих осіб у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності або за рішенням суду.

Наказом МОЗ України від 26.10.2024 №1809 права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії було покладено на державну установу "Український державний науково - дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" з дати підписання цього наказу.

Судом встановлено, що заяву про проведення повторного огляду позивач не подавав, не подавав також відомості стосовно суттєвих змін стану його здоров'я, направлення лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, згідно п. 3 Положення про медико-соціальну експертизу.

Крім того, всупереч п. 22 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності №1317 відсутнє рішення суду, яким відповідача було зобов'язано провести щодо позивача медико - соціальну експертизу.

В порушення вимог абз.10 п. 13 Положення про медико-соціальну експертизу та Інструкції №561 медико - соціальна експертиза відповідачем проведена заочно, тобто без об'єктивного і фактичного обстеження стану здоров'я позивача, оцінки стану систем організму, без проведення необхідних лабораторних, функціональних та інших досліджень членами комісії, а також без опитування, яке передбачене згаданими вище нормативними актами.

Відповідач вказане належними доказами не спростував і не довів суду протилежне.

Також у матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивача про необхідність прибуття до Установи або будь-якого іншого профільного закладу охорони здоров'я для медичного обстеження або проведення необхідних досліджень в межах процедури медико - соціальної експертизи.

Відповідач не надав докази виклику позивача на засідання комісії 06.12.2024, на якому прийняте рішення про визнання його особою з інвалідністю ІІІ групи без терміну.

Таким чином суд констатує, що ЦМСЕК не проводила ані опитування, ані об'єктивного обстеження позивача, що є грубим порушенням встановленої процедури.

Суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 17 березня 2020 року у справі №240/7133/19, від 25 вересня 2018 у справі № 804/800/16 та від 26 вересня 2018 року у справі № 817/820/16, відповідно до яких суд не здійснює самостійно оцінку підставності прийняття певного висновку МСЕК з медичних критеріїв, адже суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері.

Водночас, суд вправі перевірити законність процедури прийняття висновків МСЕК на підставі Інструкції про встановлення груп інвалідності, Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.

Оскільки відповідач не спростував доводи позивача належними доказами і не довів правомірність дій та прийнятого рішення, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 139 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України, яке оформлене довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААД №393057 від 06.12.2024 про встановлення ОСОБА_1 третьої групи інвалідності безстроково.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Державна установа "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (пров. Феодосія Макаревського, 1А, м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49005 , код ЄДРПОУ - 03191673)

Головуючий суддя Я.В. Драновський