09 березня 2026 року Справа № 480/9152/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кунець О.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання УБД та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Сумського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання УБД та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб від 12.06.2025 № 5/ІІ/11/9 про відмову ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб повторно розглянути заяву від 21.01.2025 ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Ухвалою суду від 16.12.2025 відкрито провадження в даній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Міністерство у справах ветеранів України з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву, окрім іншого зазначило, що Міжвідомча комісія є окремим суб'єктом владних повноважень, який наділений окремими від Мінветеранів дискреційними повноваженнями, що полягають у можливості вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених Порядками № 413, № 604, № 203 та № 719, а саме: повернути документи; надати, відмовити у наданні або позбавити статусу учасника бойових дій; призначити або відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги. Міжвідомча комісія непідконтрольна Мінветеранів оскільки складається не тільки з працівників Мінветеранів, а й представників Міноборони, МВС, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісу Генерального прокурора, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС та громадських об'єднань. Відповідно до Положення про Міністерство у справах ветеранів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1175 (далі - Положення № 1175), одним із основних завдань Мінветеранів є формування і реалізація державної політики у сфері надання, позбавлення статусу та видачі посвідчень ветеранам та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. Міжвідомча комісія є самостійним колегіальним адміністративним органом, незалежним у своїх рішеннях від Мінветеранів. Мінветеранів лише забезпечує її діяльність на організаційному рівні, проте не впливає на прийняття рішень. Таким чином, міжвідомча комісія, рішення якої оскаржує позивач, та Мінветеранів є окремими суб'єктами владних повноважень. Крім того, відповідно до пункту 15 розділу VII Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, затвердженого наказом Мінветеранів від 11.08.2025 № 644, зареєстрованого в Мін'юсті 11.09.2025 за № 1303/44709, міжвідомча комісія забезпечує самопредставництво у судах через голову міжвідомчої комісії, а також без окремого доручення через визначених головою міжвідомчої комісії членів міжвідомчої комісії. З цього випливає, що міжвідомча комісія (ідентифікаційний код в ЄСІТС 4265714401) та Мінветеранів (код ЄДРПОУ 42657144) є окремими незалежними суб'єктами владних повноважень, що підтверджується їхнім розмежуванням у наявності різних електронних кабінетів у підсистемі Електронний суд ЄСІТС, складом та принципами прийняття рішень.
У зв'язку із зазначеним, відповідач у відзиві на позовну заяву просить замінити первісного відповідача - Міністерство у справах ветеранів України на належного відповідача - Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера. Також просить залучити до участі у справі Міністерство у справах ветеранів України, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що визначення відповідачем у справі Міністерство у справах ветеранів України є правомірним.
Суд, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши докази у їх сукупності, зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
За приписами ч. 4 ст. 48 КАС України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Враховуючи викладене та оскільки міжвідомча комісія, рішення якої оскаржує позивач, та Міністерство у справах ветеранів України є окремими суб'єктами владних повноважень, суд вважає за необхідне залучити Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання УБД та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера до участі у справі, як другого відповідача.
При цьому, оскільки позивач не згоден на заміну відповідача - Міністерство у справах ветеранів України іншою особою, клопотання представника Міністерства у справах ветеранів України про заміну первісного відповідача та залучення його в якості третьої особи є таким, що не підлягає задоволенню.
Крім цього, суд вважає за необхідне встановити Міжвідомчій комісії з питань розгляду матеріалів про визнання УБД та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера строк для подання відзиву на позовну заяву.
Водночас суд звертає увагу на те, що за приписами ч. 6 ст. 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Керуючись ст. ст. 48, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Залучити до участі у справі № 480/9152/25 Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера (вул. Хрещатик, 34, м. Київ, 01001, код в ЄСІТС 4265714401), як другого відповідача.
2. Встановити Міжвідомчій комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позову, якщо такі докази не надані позивачем, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
3. Попередити Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
4. У задоволенні клопотання Міністерства у справах ветеранів України про заміну первісного відповідача та залучення третьої особи - відмовити.
5. Роз'яснити учасникам справи, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України на веб-сторінці http://adm.su.court.gov.ua/sud1870/.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець