Ухвала від 06.03.2026 по справі 380/25525/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/25525/24

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

06 березня 2026 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув у письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії.

Встановив:

В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю, а саме ухвалено :

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 03 липня 2024 року з обмеженням її максимального розміру.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) провести з 03 липня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження її максимальним, із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Заява мотивована тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі № 380/25525/24 не виконано. Позивач вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/25525/24 від 28 січня 2025 року в частині виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром виконано лише з 01 квітня 2025 року (невиконано за період з 27 лютого 2025 року по 31 березня 2025 року), при цьому заборгованість з 27 лютого 2025 року по 31 березня 2025 року віднесено до ретроспективної заборгованості Пенсійного фонду України.

Ухвалою суду від 03.02.2026 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення у справі.

03.03.2026 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало звіт щодо виконання рішення суду. Вказує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 380/25525/24 набрало законної сили 28.02.2025. На виконання судового рішення у справі № 380/25525/24 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром становить 80070,80 грн.

Вказує, що під час вирішення спору у межах адміністративної справи №380/25524/24, суд не досліджував дії Головного управління вчинені Постанови №209, оскільки заявник, звертаючись із позовом, не міг взяти до уваги майбутню зміну правового регулювання спірних правовідносин та прийняття Урядом Постанови № 209.

Вказує, що судове рішення виконано відповідно до покладених зобов'язань та в установленому чинним законодавством порядку.

Також відповідач зазначає, що на виконання судового рішення у справі № 380/7174/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 03 липня 2024 року, у тому числі з 01 січня 2025 року і 01 березня 2025 року без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження грошового забезпечення максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску та без обмеження максимального розміру пенсії та станом на 03.07.2024 підсумок пенсії з надбавками становить 94072,01 грн. Станом на 01.11.2025 підсумок пенсії становить 102434,74 грн.

Окрім того, станом на 01.02.2026 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 обчислено відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі № 380/12332/25 та підсумок пенсії (з надбавками): 114898,68 грн з урахуванням максимального розміру 114828,48 грн.

Щодо виплати коштів нарахованих на виконання рішення суду у справі № 380/25525/24 зазначає, що відповідно до от. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Вказує, що Головним управлінням 28.02.2025 проводилося формування виплатних документів щодо нарахованих пенсій на березень 2025 року, в той час як судове рішення у справі № 380/25525/24 тільки набирало чинності. Виконання вказаного рішення суду проводилося в березні 2025 року, отже виплатою пенсії, обчисленої на виконання рішення суду у справі № 380/25524/24, ОСОБА_1 забезпечено з квітня 2025 року. Згідно з обліком рішень суду, що набрали законної сили, зазначене рішення, а саме: рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 380/22525/24 включене до обліку рішень суду. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 набрало законної сили 28.02.2025, тобто до набрання Постанови №821. Враховуючи зазначене, заборгованість за судовим рішенням у справі № 380/25525/24 обчислена за період з 01.07.2024 по 31.03.2025 в загальному порядку та становить 504504,57 грн. Виплата зазначеної заборгованості (яка утворилась до набрання чинності Постанови №821) виплачується відповідно до п. 5, 6 Порядку - 821. Отже вказує, що виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог Порядку. На виплату коштів за судовими рішеннями одержувачам Львівської області у жовтні спрямовано 8,2 млн. грн., з них : на виплату поточної заборгованості -3,3 млн. грн., на виконання ретроспективних рішень - 4,9 млн. грн. На виплату коштів за судовими рішеннями одержувачам Львівської області у листопаді спрямовано 9,9 млн. грн., з них: на виплату поточної заборгованості -4,3 млн. грн., на виконання ретроспективних рішень - 5,6 млн. грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 127 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік. Бюджет враховує видатки на виплату (щомісячного довічного грошового утримання), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що розподілені. Вказує, що за джерелами їх виплати (фінансування) з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік є збалансованим. Діяльність Головного управління, як суб'єкта владних повноважень, здійснюється за спеціально-дозвільним типом правового регулювання, Головне управління зобов'язане виконувати чинні нормативні акти, дотримуватись встановлених норм законодавства та не може вчиняти дій, що суперечать законодавчим актам або не відповідають їм. Також, Головне управління щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України, за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень. Разом з тим повідомляє, що Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі №560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551), від 13.11.2025 у справі №260/9788/23, дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Головним управлінням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 380/25525/245 виконане в межах покладених судом зобов'язань і у спосіб, визначений законодавством та відповідно до вимог чинного на момент виконання судового рішення законодавства та в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду у справі №380/25525/24.

Згідно з частиною першою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Перевіривши матеріали справи, звіту про виконання рішення в порядку письмового провадження, суд зважає на таке.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зі змісту приєднаних до звіту документів випливає, що відповідачем на виконання судового рішення у справі № 380/25525/24 проведено перерахунок пенсії з 01.07.2024 без обмеження її максимальним, про що свідчить перерахунок пенсії з 01.06.2025 та після проведеного перерахунку розмір пенсії становить 80070,80 грн.

Нараховано доплату обчислену на виконання рішення суду у справі № 380/25525/24 становить 503839,52 грн.

Подальші перерахунки здійснено на підставі інших судових рішень з врахуванням відповідних постанов Кабінету Міністрів України, що не були предметом розгляду даної справи.

Відтак, суд погоджується з доводами ГУПФУ в Львівській області, що рішення суду виконане в межах покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства, враховуючи таке.

Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 № 53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (далі - Порядок), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу II Порядку.

Отже, виплата коштів позивачу на виконання рішення суду здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Так як використання в своїй роботі Постанови № 821 для відповідача є обов'язковим, то заборгованість, нарахована на виконання рішення суду у даній справі, виплачувалась позивачу відповідно до вказаної Постанови.

Згідно з Конституцією України, Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами України, зокрема, законами України про Державний бюджет України на відповідні роки, Бюджетним кодексом України. Згідно із статтею 23, пунктами 20, 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України; взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 20, 29 статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених згаданим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених згаданим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.

Таким чином, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення відповідачем можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі Ейрі проти Ірландії констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі Кйартан Асмундсон проти Ісландії від 12.10.2004. Одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні від 03.06.2014 у справі Великода проти України, свідчить, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними.

Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави Україна та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження справедливого балансу між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21 листопада 2018 року у справі № 373/436/17, від 15 травня 2020 року у справі № 812/1813/18, від 21 травня 2020 року у справі № 310/6910/16-а та від 19 лютого 2020 року у справі № 821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувану за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Бюджет Фонду затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Отже, у Головного управління відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій. Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Головне управління не має.

За правилами частин першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Дослідивши подані Головним управлінням документи суд дійшов висновку про необхідність прийняття звіту від 03.03.2026 з огляду на те, що у розумінні статті 382-3 відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та надання достатніх доказів на підтвердження факту вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними, вважаються достатньою підставою для визнання рішення виконаним в межах повноважень ГУПФУ у Львівській області.

Керуючись приписами ст.ст. 5-11, 12, 241, 248, 256, 293-295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року по справі №380/25525/24.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складений 06.03.2026

Суддя Коморний О.І.