Іменем України
09 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 640/7757/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедпроект» до Північного офісу Держаудитслужби України про визнання протиправним та скасування висновку,
До Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом звернулося Комунальне підприємство «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради (далі - позивач, КП «Волинська обласна клінічна лікарня») до Північного офісу Держаудитслужби України (далі - відповідач, Держаудитслужба), в якому позивач просить:
-визнати протиправним та скасувати висновок Північного офісу Держаудитслужби України про результати моніторингу закупівлі UA-2021-11-12-015328-а від 06.05.2022.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 07.08 2021 Комунальним підприємством «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради оголошено закупівлю UA-2021-11-12-015328-а. Предметом закупівлі є виготовлення проектно-кошторисної документації «Реконструкція хірургічного, терапевтичного, центру радіаційного захисту населення (блок А), господарського корпусів комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради за адресою: 43005, Волинська область, м. Луцьк, проспект Президента Грушевського, 21.
За результатами закупівлі переможцем оголошено Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедпроект», з яким 24.12.2021 укладено договір №721.
06.05.2022 Держаудитслужбою в електронній системі закупівель оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, згідно з яким встановлено порушення вимог пункту 1 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позивач не згоден з висновком відповідача про результати моніторингу процедури закупівлі та зазначає, що на виконання вимог тендерної документації ТОВ «Укрмедпроект» у складі тендерної пропозиції надано довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації від 29.11.2021 № 07, в якій вказано про наявність 12 працівників відповідної кваліфікації, зокрема, архітекторів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , інженера-проектувальника (головного інженера проекту) ОСОБА_3 , інженерів-проектувальників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , експерта ОСОБА_11 , інженера-геодезиста ОСОБА_12 , з якими останній працює за цивільно-правовою угодою.
З посиланням на п. 9, 18 ч. 1 ст. 1, п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» позивач вказує на те, що закон дозволяє замовнику на свій розсуд обирати передбачені цією нормою кваліфікаційні критерії. Тобто, замовник може передбачити: або один критерій, або два, або усі три. При цьому, конструкція статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає обов'язкове документальне підтвердження лише до третього критерію. Перші ж два можуть обмежуватися лише вказівкою на відповідну інформацію (наявність обладнання, матеріально-технічної бази та працівників відповідної кваліфікації). Крім того, ст. 22 Закону передбачає, що замовник сам встановлює спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям, який, виходячи з вищевказаного аналізу ст. 16 Закону, може передбачати обов'язковість документального підтвердження лише до одного обов'язкового критерію - наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити, а відповідно до ч. 4 цієї статті тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
ТОВ «Укрмедпроект» надано довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації від 29.11.2021 №07.
Згідно тендерної документації вимагається надання першої сторінки трудової книжки і сторінки, яка містить інформацію про працевлаштування в учасника/ субпідрядника /співвиконавця; або відповідного договору (угоди) чинного не менше ніж до кінця дві тисячі двадцять першого року; або іншого документа, що підтверджує відповідні правовідносини. Тобто, учасник зобов'язаний надати за його вибором один з трьох документів: трудову книжку або трудовий договір, або інший документ, що підтверджує відповідні правовідносини.
З метою дотримання умов тендерної документації учасник надав такий документ - довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації.
Таким чином, позивач вважає, що висновок відповідача про порушення КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради вимог пункту 1 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» є необгрунтованим та протиправним.
03.06.2022 відповідачем подано відзив, в якому зазначено таке.
Північним офісом Держаудитслужби здійснено моніторинг закупівлі позивача: Виготовлення проектно-кошторисної документації «Реконструкція хірургічного, терапевтичного, центру радіаційного захисту населення (блок А), господарського корпусів комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради за адресою: 43005, Волинська область, м. Луцьк, проспект Президента Грушевського, 21», 22000000 ЦАН, 71320000-7, ДК021, 1, роботи. Інформацію про вказану публічну закупівлю оприлюднено в інформаційно-телекомунікаційній системі Ргоzоrrо за номером: UА-2021-11-12-015328-а.
Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі та очікуваної вартості, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону № 922-VIІІ, розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору та його оприлюднення, відповідності його умов тендерної пропозиції переможця, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом.
Під час аналізу досліджено: річний план закупівель Комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради на 2021 рік (далі - Замовник), оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену рішенням тендерного комітету Комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради від 25.11.2021 № 422 та внесення змін до неї, тендерні пропозиції Приватного підприємства «РЕМВОДПЛАСТ ПЛЮС», ТОВ «УКРМЕДПРОЕКТ», протокол розгляду тендерних пропозицій від 07.12.2021, протокол розкриття тендерної пропозиції від 08.12.2021, повідомлення про намір укласти договір від 08.12.2021, договір від 03.03.2022 № 721, додаткова угода №1 від 14.02.2021, пояснення замовника від 21.04.2022.
За результатами проведеного моніторингу встановлено порушення вимог пункту 1 частини 1 статті 31 Закону № 922-VІІІ, які відображено в оскаржуваному позивачем висновку.
За результатами розгляду питання дотримання законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі та очікуваної вартості, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та внесення змін до неї, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.
Аналізом інформації, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу встановлено, що відповідно до пункту 5.1. частини 5 розділу III тендерної документації Замовником встановлено для Учасника при проведенні процедури закупівлі кваліфікаційній критерій про наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Згідно з пунктом 5.2.5 частини 5 розділу III тендерної документації учасник повинен надати довідку, складену в довільній формі і завірену підписом уповноваженої особи Учасника, яка містить інформацію про наявність в Учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід і будуть залучені для виконання умов договору про закупівлю. Довідка повинна містити відомості щодо працівників, які будуть залучені учасником до виконання умов договору, із зазначенням: їх прізвища, імені, по батькові, посади (або виду роботи (-іт) працівника якої професії чи посади буде виконувати працівник за цивільно-прововою угодою (чи іншим договором)), серії та номеру кваліфікаційного сертифіката (у разі його наявності у працівника), інформації про взаємовідносини з Учасником (штатний працівник учасника (за основним місцем роботи) та/або працівник, що працює в учасника за сумісництвом та/або працівник, що працює в учасника за суміщенням та/або працівник, що працює в учасника за трудовим договором та/або працівник, що працює з учасником за цивільно-правовою угодою (чи іншим договором) та/або працівник є працівником субпідрядної організації/співвиконавця).
Крім того, відповідно до п. 5.2.6. тендерної документації на кожного працівника зазначеного у довідці згідно з підпунктом 5.2.5 пункту 5 Розділу III тендерної документації необхідно надати оригінал або належним чином завірену копію документа, який підтверджує цивільно-правові відносини працівника з Учасником, чинного не менше ніж до кінця дві тисячі двадцять першого року, або трудові відносини працівника з Учасником чи субпідрядною організацією/співвиконавцем (у випадку, якщо останній є працівником субпідрядної організації/співвиконавця), а саме: 1-шої сторінки трудової книжки і сторінки, яка містить інформацію про працевлаштування в учасника/субпідрядника/співвиконавця; або відповідного договору (угоди) чинного не менше ніж до кінця дві тисячі двадцять першого року; або іншого документа, що підтверджує відповідні правовідносини, по' кожному з перелічених в довідці працівників (надаються лише ті документи, які передбачені чинним законодавством України).
Встановлено, що у складі тендерної пропозиції ТОВ «УКРМЕДПРОЕКТ» надано довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації від № 07, в якій вказано про наявність 12 працівників відповідної кваліфікації, з якими останній працює за цивільно-правовою угодою.
Разом із тим, у складі тендерної пропозиції відсутнє документальне підтвердження наявності цивільно-правових угод з вказаними працівниками або інших доказів у документальному вигляді відповідно до вимог підпунктів 5.2.6 пункту 5 Розділу III тендерної документації.
Таким чином, позивач в порушення вимог пункту 1 частини 3 розділу V тендерної документації, пункту 1 частини 1 статті 31 Закону № 922-VIII не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «УКРМЕДПРОЕКТ», як такого, що не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону № 922-VIII, а уклав з ним договір на загальну суму 22 000 000 грн.
Таким чином, Північним офісом Держаудитслужби обґрунтовано включено дане порушення до висновку про результати моніторингу закупівлі.
Щодо зобов'язання здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, встановлених у висновку, відповідач зазначає, що відповідно до частини 7 статті 8 Закону № 922-VIII, у висновку обов'язково зазначаються зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, тобто Північний офіс Держаудитслужби, зазначаючи у висновку про можливість розірвання договору між замовником та переможцем, виконує вимоги Закону № 922-VІІІ.
На підставі викладеного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.05.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу №640/7757/22 передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08 січня 2026 року прийнято адміністративну справу до провадження; розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедпроект» (код ЄДРПОУ 41637813, місцезнаходження: 04112, м. Київ, вул.О.Теліги, буд.4).
Залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецдормонтаж» (код ЄДРПОУ 42086415, місцезнаходження: 01133, м. Київ, провулок Лабораторний, буд.1).
19.01.2026 до суду надійшли додаткові пояснення відповідача №262616-17/277-2026 від 16.01.2026, в яких відповідач зазначає, що підтримує доводи, викладені у відзиві на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлені наступні обставини.
Комунальним підприємством «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради (ЄДРПОУ 01983163, Волинська область, м. Луцьк, проспект Президента Грушевського, 21) на офіційному сайті публічних закупівель проведено закупівлю UА-2021-11-12-015328-а (https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2021-11-12-015328-a): «Виготовлення проектно-кошторисної документації «Реконструкція хірургічного, терапевтичного, центру радіаційного захисту населення (блок А), господарського корпусів комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради за адресою: 43005, Волинська обл., м. Луцьк, проспект Президента Грушевського, 21»
Наказом Північного офісу Держаудитслужби від 13.04.2022 №112 «Про здійснення моніторингу закупівель» призначено проведення моніторингу вищевказаної закупівлі UА-2021-11-12-015328-а.
За результатами моніторингу відповідачем складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-11-12-015328-a (опублікований 12.11.2021), згідно з яким установлено порушення Комунальним підприємством «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради вимог пункту 1 частини 1 статті 31 Закону №922-VIII та встановлено зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (у разі наявності таких порушень): здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/ нікчемності договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Не погоджуючись із вказаним висновком, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (далі - Закон №2939-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (частина 2 статті 2 Закону № 2939-ХІІ).
Відповідно до частин 1, 4 статті 5 Закону №2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №868 «Про утворення Державної аудиторської служби України», яка набрала чинності 03.11.2015, утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення №43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Відповідно до пункту 7 Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон №922-VІІІ).
Відповідно до статті 1 Закону №922-VІІІ електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами (пункт 7); замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону; замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи (пункт 11); моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель (пункт 14); Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель (пункт 36).
Частиною першою статті 5 Закону № 922-VІІІ передбачено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 922-VІІІ замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю: оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; оголошення про проведення конкурентного діалогу - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; оголошення про проведення торгів з обмеженою участю - не пізніше ніж за 30 днів до кінцевої дати отримання документів, поданих на кваліфікаційний відбір;
2) оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій;
3) зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень. У хронологічному порядку відображаються зміни до тендерної документації та кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який був визначений відповідно до кожної із змін до тендерної документації;
4) зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення;
5) оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди;
6) протокол кваліфікаційного відбору - протягом одного дня з дня його затвердження;
7) протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;
8) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі;
9) інформацію про відхилення тендерної пропозиції / пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення;
10) договір про закупівлю та всі додатки до нього - протягом трьох робочих днів з дня його укладення;
11) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону - протягом трьох робочих днів з дня внесення змін;
12) звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання;
13) звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель - протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.
Порядок здійснення моніторингу публічних закупівель визначений статтею 8 Закону.
Відповідно до частин першої, другої статті 8 Закону № 922-VІІІ моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону. Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Частини шоста, сьома статті 8 Закону № 922-VІІІ передбачають, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання. У висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю. Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення. Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 922-VІІІ тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
В силу вимог пунктів 1, 2 частини другої статті 22 Закону № 922-VІІІ у тендерній документації зазначаються, зокрема: інструкція з підготовки тендерних пропозицій; один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації (частина третя статті 22 Закону № 922).
Згідно із абзацом 2 пункту 1 частини першої статті 31 цього ж Закону, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства.
З системного аналізу вищенаведених норм слід зробити висновок, що спеціальним законодавством у галузі публічних закупівель регламентовано правові підстави для допущення до участі в торгах, а також порядок проведення публічних закупівель і вимоги до тендерної документації, і саме на відповідача як на територіальний орган Держаудитслужби покладено здійснення моніторингу закупівель.
Щодо встановленого порушення, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що пунктом 5.1. пункту 5. «Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги, установлені статтею 17 Закону» Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації позивачем визначено, що при проведенні даної процедури закупівлі Замовник встановлює наступні кваліфікаційні критерії:
- наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
- наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
- наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Відповідно до пункту 5.2 пункту 5 Розділу ІІІ тендерної документації Замовником встановлено, що на підтвердження відповідності встановленим кваліфікаційним критеріям, Учасник повинен надати у складі тендерної пропозиції наступні документи щодо наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід:
- 5.2.5. Довідку, складену в довільній формі і завірену підписом уповноваженої особи Учасника, яка містить інформацію про наявність в Учасника працівників відповідної кваліфікації***, які мають необхідні знання та досвід і будуть залучені для виконання умов договору про закупівлю. Довідка повинна містити відомості щодо працівників, які будуть залучені учасником до виконання умов договору, із зазначенням: їх прізвища, імені, по батькові, посади (або виду роботи (-іт) працівника якої професії чи посади буде виконувати працівник за цивільно-прововою угодою (чи іншим договором)), серії та номеру кваліфікаційного сертифіката (у разі його наявності у працівника), інформації про взаємовідносини з Учасником (штатний працівник учасника (за основним місцем роботи) та/або працівник, що працює в учасника за сумісництвом та/або працівник, що працює в учасника за суміщенням та/або працівник, що працює в учасника за трудовим договором та/або працівник, що працює з учасником за цивільно-правовою угодою (чи іншим договором) та/або працівник є працівником субпідрядної організації/співвиконавця). У зазначеній довідці Учасник обов'язково має зазначити інформацію про майбутнього головного інженера проекту за даним проєктом, який повинен мати чинний відповідно до реєстру атестованих осіб кваліфікаційний сертифікат, або інформацію про майбутнього головного архітектора проекту за даним проєктом, який повинен мати чинний відповідно до реєстру атестованих осіб кваліфікаційний сертифікат, яким визначено спроможність виконання робіт з архітектурно-об'ємного проектування (надати в складі пропозиції наказ про призначення головного інженера проекту або головного архітектора проекту);
- 5.2.6. На кожного працівника зазначеного у довідці згідно підпункту 5.2.5. пункту 5 Розділу ІІІ тендерної документації необхідно надати оригінал або належним чином завірену копію документа, який підтверджує цивільно-правові відносини працівника з Учасником, чинного не менше ніж до кінця дві тисячі двадцять першого року, або трудові відносини працівника з Учасником чи субпідрядною організацією/співвиконавцем (у випадку, якщо останній є працівником субпідрядної організації/співвиконавця), а саме: 1-шої сторінки трудової книжки і сторінки, яка містить інформацію про працевлаштування в учасника/субпідрядника/співвиконавця; або відповідного договору (угоди) чинного не менше ніж до кінця дві тисячі двадцять першого року; або іншого документа, що підтверджує відповідні правовідносини, по кожному з перелічених в довідці працівників (надаються лише ті документи, які передбачені чинним законодавством України). Якщо учасником закупівлі є фізична особа або фізична особа-підприємець і такий учасник вказав в довідці, яка містить інформацію про наявність працівників, інформацію стосовно себе, то зазначені в даному пункті документи стосовно нього не надаються.
Дослідженням тендерної пропозиції ТОВ «УКРМЕДПРОЕКТ» на офіційному сайті публічних закупівель судом установлено, що на виконання вказаних вимог тендерної документації ТОВ «УКРМЕДПРОЕКТ» надано довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації від 29.11.2021 вих. № 07, в якій вказано про наявність 12 працівників відповідної кваліфікації, зокрема, архітекторів ОСОБА_1 та ОСОБА_13 , інженера-проектувальника (головного інженера проекту) ОСОБА_3 , інженерів-проектувальників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , експерта ОСОБА_11 , інженера-геодезиста ОСОБА_12 , з якими останній працює за цивільно-правовою угодою.
Разом із тим, у складі тендерної пропозиції відсутні будь - які документи, що визначенні підпунктом 5.2.6. пункту 5 Розділу III тендерної документації, які необхідно надати на кожного працівника, зазначеного у довідці згідно підпункту 5.2.5 пункту 5 Розділу ІІІ тендерної документації.
За правилами статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв, зокрема: 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону №922 тендерна документація - це документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель. Тобто, замовник самостійно визначає вимоги в межах законодавства, які він бажає вказати в тендерній документації і які учасник торгів повинен виконати.
Позивач самостійно затвердив тендерну документацію до цієї процедури закупівлі, в якій чітко визначив вимоги щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. Зокрема, у пункті 5.2.6. Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» вимагається надання на кожного працівника, зазначеного у довідці згідно підпункту 5.2.5 пункту 5 Розділу ІІІ тендерної документації, - оригінал або належним чином завірену копію документа, який підтверджує цивільно-правові відносини працівника з Учасником, чинного не менше ніж до кінця дві тисячі двадцять першого року, або трудові відносини працівника з Учасником чи субпідрядною організацією/співвиконавцем (у випадку, якщо останній є працівником субпідрядної організації/співвиконавця).
Згідно пункту 18 частини 1 статті 1 Закону №922-VІІІ переможець процедури закупівлі - це учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визначена найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівлі.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 31 Закону №922-VІІІ замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо: учасник процедури закупівлі, зокрема, не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону.
Відхилення тендерної пропозиції за наявності підстав, визначених статтею 31 Закону України «Про публічні закупівлі», є обов'язком, а не правом замовника.
Всупереч зазначеному, позивачем не відхилено тендерну пропозицію ТОВ «Укрмедпроект» відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» (учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16 Закону, тендерної документації позивача) та в подальшому укладено договір на виконання робіт.
Отже, з огляду на викладене, Держаудитслужба належним чином встановила порушення вимог статті 31 Закону № 922-VІІІ, яке було допущено позивачем під час проведення закупівлі UA-2021-08-09-001136-b.
Оскільки тендерна документація Замовника не відповідає положенням Закону України «Про публічні закупівлі», то відсутні підстави для скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-11-12-015328-а.
Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність свого висновку.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать до задоволення.
У зв'язку з відмовою в позові судові витрати зі сплати судового збору позивачеві не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедпроект» до Північного офісу Держаудитслужби України про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу закупівлі UA-2021-11-12-015328-а відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Захарова