Ухвала від 09.03.2026 по справі 300/1162/26

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи

"09" березня 2026 р. справа №300/1162/26

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали позовної заяви, ОСОБА_1 до відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради, про скасування постанови відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради №02-12/01 від 12.02.2026,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі, також - позивач) 02.03.2026 звернулася в суд з позовною заявою до відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради (далі, також - відповідач) у якій просить скасувати постанову начальника відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради №02-12/01 від 12.02.2026 по справі про адміністративне правопорушення та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Підставою звернення з цим позовом до суду, на переконання позивача, є протиправне винесення постанови №02-12/01 від 12.02.2026 про адміністративне правопорушення, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 188-42 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі, також - КУпАП).

Дослідивши подані позивачем матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

В силу вимог пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі, також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

В силу правового регулювання передбаченого частиною 2 статті 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом (пункт 3 частини 2 статті 19 КАС України).

Частиною 1 статті 286 КАС України встановлено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Так, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

На підставі вищезазначеного, матеріали позовної заяви у випадку, який досліджується судом, мають бути передані до належного суду.

Водночас суд звертає увагу, що визначення саме такої підсудності жодним чином не звужуватиме прав позивача чи відповідача, оскільки норми КАС України передбачають достатньо альтернативні механізми для реалізації сторонами своїх процесуальних прав, незважаючи на віддаленість їх місцезнаходження від суду, в якому розглядається справа.

Натомість, відповідно до статті 318 КАС України прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу, є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

В той же час, термін "суд, встановлений законом", за визначенням Європейського суду з прав людини (надалі по тексту також - ЄСПЛ), включає в себе не тільки юридичне підґрунтя самого по собі існування "суду", але також і дотримання судом спеціальних норм, які регулюють його юрисдикцію, підсудність, повноваження судді (належний склад суду).

Відтак, з метою дотримання вимог закону, що визначають правила підсудності адміністративних справ, а також для забезпечення прав учасників справи на розгляд справи "судом, встановленим законом", дану адміністративну справу належить передати на розгляд місцевого загального суду як адміністративного суду на підставі пункту 3 частини 2 статті 19 КАС України та пункту 2 частини 1 статті 29 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

За правилами частини 8 статті 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Вирішуючи питання про те, на розгляд якого саме місцевого загального суду як адміністративному суду належить передати матеріали даного позову, суд виходить з того, що згідно з частиною 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

У спірному випадку позивач звернувся до суду із позовом до відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської Ради, що знаходиться за адресою: вул. Івано-Франка, 1, м. Калуш, Калуський р-н., Івано-Франківська обл., 77300.

Отже, враховуючи, що стаття 25 КАС України пов'язує підсудність справи, зокрема, із місцезнаходженням відповідача, а також те, що об'єкт будівництва щодо якого винесено оскаржувану постанову знаходиться в м.Калуші, суддя вважає за необхідне передати адміністративну справу №300/1162/26 до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Керуючись пунктом 3 частиною 2 статті 19, пунктом 2 частини 1 статті 29, частиною 2 статті 30, статями 248, 286, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу №300/1162/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради, про скасування постанови відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради №02-12/01 від 12.02.2026 - передати на розгляд до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області (адреса: вул. Молодіжна,10, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77311, код ЄДРПОУ - 26534727).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.