03 березня 2026 року м. Ужгород№ 260/9998/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Ковач Н.М.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - представник адвокат Івашко Я.С.,
відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 - представник Гришко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про нібито порушення позивачем правил військового обліку;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Реєстру всі незаконно внесені щодо позивача відомості.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з розширеними відомостями Реєстру («Оберіг») станом на 30.10.2025 року щодо позивача зафіксовано запис «Порушення правил військового обліку» із зазначенням причини «не уточнили дані до 16.07.2024». Зазначені відомості були внесені 27.11.2025 року саме ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Водночас із офіційної письмової відповіді відповідача вбачається, що щодо позивача не складався протокол про адміністративне правопорушення, не здійснювався розгляд справи у порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення, не виносилася постанова про притягнення до адміністративної відповідальності, а строки, визначені статтею 38 КУпАП, для притягнення особи до відповідальності спливли. Таким чином, сам відповідач визнав відсутність будь-якого юридичного факту, який міг би свідчити про вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Крім того, з даних Реєстру вбачається, що позивач має чинну відстрочку від мобілізації до 02.02.2026 року у зв'язку з інвалідністю III групи. Зазначений правовий статус позивача був відомий відповідачу та зафіксований у Реєстрі на момент внесення спірних відомостей.
Отже, відповідач діяв щодо особи, яка має особливий правовий статус та законні гарантії, що виключають довільне втручання у її персональні облікові дані.
Позивач зазначає, що внесення до державного реєстру інформації про «порушення правил військового обліку» за відсутності процесуального рішення не є технічною чи допоміжною дією. Фактично йдеться про фіксацію неіснуючого правового статусу особи, що створює негативні правові наслідки для позивача та порушує принцип правової визначеності як складову верховенства права.
У даному випадку відсутні всі елементи адміністративного провадження, передбачені КУпАП: не складено протокол відповідно до статті 256 КУпАП, не здійснено розгляд справи відповідно до статей 278- 280 КУпАП, не винесено постанову відповідно до статей 283- 284 КУпАП, а строк притягнення до адміністративної відповідальності, встановлений статтею 38 КУпАП, сплив. За таких обставин правопорушення у юридичному значенні не існує.
Дії відповідача суперечать вимогам статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, а також порушують положення Закону України «Про захист персональних даних» щодо обробки достовірних та законних персональних даних.
У зв'язку з вищенаведеним, позивач просить суд задоволити його позовні вимоги в повному обсязі.
15 грудня 2025 року ухвалою ЗОАС відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі. Запропоновано відповідачу надати відзив на позов та докази, які в ниї є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
22 грудня 2025 року відповідачем подано відзив на позов наступного змісту.
Позивач ніяким чином не доводить, дотримання правил військового обліку, на що посилається позивач. Положеннями пункту 1 частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року №2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. Перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста зазначений у ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Позивачем не виконано вимоги Закону України № 3633 від 11.04.2024 року.
Будь-які докази того, що позивач мав поважні причини для того, щоб не виконати обов'язок з уточнення облікових даних, суду не надано.
Разом з тим, законодавством чітко не визначено, за які порушення з'являється відповідний статус про порушення військового обліку.
Тобто, законодавство не містить вказівки на те, що такий статус може бути обліковий лише у випадку подачі особи у розшук або притягнення до адміністративної відповідальності на підставі ст. 210, ст. 210-1 КУпАП України. Крім того, згідно ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Згідно ст. 8 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) відомості про виконання військового обов'язку. Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку. А відтак, відомості щодо дотримання/недотримання правил військового обліку призовником, військовозобов'язаним чи резервістом вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру, а не виключно відомості щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно п.2, ч.1 ст.9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»: 1.Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 2) звертатись в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Позивач із мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») запису про себе до ІНФОРМАЦІЯ_2 не звертався.
Відповідач звертає увагу суду, що самі по собі відомості про порушення правил військового обліку не є тотожними відомостями про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
До Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідачем не вносилися відомості про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Самі відомості про порушення правил військового обліку, які відображаються у військово-обліковому документі позивача та на які посилається позивач у позові, не свідчать про вчинення відповідачем протиправних дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про притягнення до адміністративної відповідальності позивача та складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно позивача.
А відтак, доводи позивача, що виключно наявність протоколу про адміністративне правопорушення є підставою для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення військового обліку, є безпідставними та не свідчать про протиправність дій відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Додатково зазначає, що управління відомостями в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема повідомлення про зміни, відбувається в основному через органи державної влади та місцеві органи влади, а не через суд.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року було закрито підготовче провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
У судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги та просили суд, задоволити позов у повному обсязі.
Представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.
Обставини встановлені судом.
ОСОБА_1 , 1981 р.н. є громадянином України та зареєстрований за адресою офіційним проживання в с. Горонда, Мукачівський район, Закарпатська область, що стверджується його паспортом.
Військово-обліковий документ «Резерв+» ОСОБА_1 , сформованого 01.11.2025 містить наступну інформацію:
- порушення правил військового обліку;
- військовозобов'язаний;
- причина розшуку: не уточнили дані до 16.07.2024;
- дата уточнення даних - 07.10.2025;
- ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- відстрочка до завершення мобілізації;
- тип відстрочки: п.2 ч.1 ст.23.
06 листопада 2025 року представник позивача надіслав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву, в якій просив внести зміни до ЄДР призовників, військовозобовязаних та резервістів про виключення відомостей щодо нього про порушення правил військового обліку".
Листом «Про надання інформації стосовно ОСОБА_2 » від 01.12.2025 №26644 відповідач повідомив представнику позивача, наступне:
« згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , порушив правила військового обліку, а саме не оновив вчасно облікові данні.
Відповідно до вимог законодавства України, військовозобов'язаний зобов'язаний особисто прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) для належного розгляду адміністративної справи, оскільки:
1. Складання протоколу потребує особистої участі особи.
Згідно зі ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються пояснення особи, яка притягається до відповідальності.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право:
давати пояснення; подавати докази; заявляти клопотання; користуватися правовою допомогою адвоката. Реалізація цих прав є можливою лише при особистій присутності військовозобов'язаного.
2. Розгляд справи відбувається, як правило, у присутності особи
ст. 268 КУпАП прямо передбачає право особи бути присутньою при розгляді справи.
ст. 279 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати всі обставини справи, у тому числі заслухати особу, відносно якої складено протокол.
Відсутність військовозобов'язаного перешкоджає з'ясуванню обставин у повному обсязі, а отже - унеможливлює винесення обґрунтованої постанови.
3. Постанова може бути винесена лише після з'ясування всіх обставин.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення; чи винна дана особа; чи підлягає вона адміністративній відповідальності; чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність. Виконати ці вимоги без участі військовозобов'язаного неможливо.
4. Винесення постанови
Згідно з ст. 283-284 КУпАП, за результатами розгляду справи ТЦК та СП виносить постанову: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу; або про закриття справи.
Усі ці рішення можливі лише після дотримання процедури, яка передбачає участь особи у розгляді.
Отже, особиста присутність військовозобов'язаного у ТЦК та СП є обов'язковою для: складення протоколу відповідно до ст. 256 КУпАП, забезпечення його прав за ст. 268 КУпАП; повного і всебічного з'ясування обставин справи згідно зі ст. 278 і 280 КУпАП; винесення законної та обґрунтованої постанови згідно зі ст. 283-284 КУпАП.
Неприбуття особи без поважних причин є підставою для констатації її небажання реалізовувати надані законом права, що не зупиняє діяльність ТЦК та СП, але унеможливлює розгляд справи належним чином у її відсутності.
У зв'язку з необхідністю вирішення питання по справі про адміністративне правопорушення, вашому клієнту необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 .».
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (№ 3543-XII) обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації
1. Громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
2. Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час мобілізації можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.
Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність, виконують мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами).
3. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:
1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;
3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
4) місце, день і час явки за викликом;
5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
6) реєстраційний номер повістки;
7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв'язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.
Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.
Згідно з частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У свою чергу, пункт 20-1 частини 1 статті 7 Закону № 1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:
відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Стаття 210 КУпАП України (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку):
Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.
Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
Суд констатує, що неуточнення даних до 16.07.2024 є порушенням, за яке передбачено адміністративний штраф за статтею 210 КУпАП України, проте після 17.07.2025 застосування штрафу є протиправним через закінчення річного строку.
Судом встановлено, що відповідач не надав ні протокол, ні постанову про притягнення позивача за вищевказане порушення, і строк притягнення до відповідальності за статті 210 КУпАП України сплив.
Суд акцентує, що ні у відповіді на заяву позивача, ні у відзиві на позовну заяву, відповідач ніяким чином не спростовує факту, що на позивача не складалися протоколи/постанови і що він не був притягнутий до адміністративної відповідальності за статтями, що передбачають відповідальність за порушення правил військового обліку. Перед судом не спростовані доводи позивача, що відносно нього жодного протоколу не було складено, як і не доведена та обставина, що відносно позивача протокол не складався через вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК.
У зв'язку із чим позивач письмово звернувся до відповідача із заявою про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та виключення з Єдиного реєстру призовників відомостей про «Порушення військового обліку», але відповідач повідомив, що останній вчинив правопорушення, передбачене ст.210-1 КУпАП.
Однак разом з тим, будь-яких доказів щодо вчинення позивачем вказаного правопорушення відповідачем надано не було, оскільки позивач не отримував жодних повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до п.9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки , затвердженого ПКМУ 23 лютого 2022 р. №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань серед іншого :
-звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суд акцентує увагу, що «притягнення до адміністративної відповідальності» та «вчинення адміністративного правопорушення» є різними за змістом поняттями.
Також суд зауважує, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.
Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності в установленому законом порядку за порушення правил військового обліку відповідач не надав.
Тому, враховуючи всі наведені обставини, мають місце протиправні дії ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про виключення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних, а саме виключити відомості про «Порушення правил військового обліку».
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про виключення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних, а саме виключити відомості про «Порушення правил військового обліку».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( реєстраційний номер НОМЕР_2 ) АДРЕСА_1 судові витрати у вигляду сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його виготовлення в повному обсязі до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст виготовлено та підписано 09.03.26 року.