Рішення від 09.03.2026 по справі 240/1030/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/1030/25

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання відновити виплату раніше призначеної позивачці пенсії за віком відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (надалі - Закон № 889-VIII) з 01 жовтня 2024 року, визначивши її у розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30 січня 2024 року № 424, виданої Управлінням соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області.

Позовні вимоги мотивовані зменшенням пенсійної виплати з жовтня 2024 року внаслідок перерахунку на підставі іншої, аніж доданої до заяви про призначення пенсії, довідки про складові заробітної плати державного службовця, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" (надалі - Постанова № 823). Такі дії пенсійного органу позивачка вважає протиправними, позаяк її пенсія призначена з 30 січня 2024 року, тобто до набрання чинності Постановою № 823, а тому розпочатий процес реалізації її права на пенсійне забезпечення, на переконання позивачки, має бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав. Подав відзив на позовну заяву, у якому наполягає на тому, що пенсійним органом обґрунтовано проведено перерахунок пенсії позивачки на підставі нової довідки про складові заробітної плати станом на грудень 2023 року відповідно до нововведень у пункт 4-2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (надалі - Порядок № 622) згідно з Постановою № 823, яка набрала чинності з дня опублікування та застосовується з 01 січня 2024 року. Тому вважає, що з 01 січня 2024 року визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється за новими правилами, з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 Порядку № 622. З таких підстав просить суд відмовити у позові.

Стороною позивачки подано відповідь на відзив, проте суд враховує, що відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у справах цієї категорії заявами по суті справи є позов та відзив.

Розглянувши доводи у позовній заяві та відзиві на позов, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, вирішуючи спір у цій справі, виходить з такого.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 17 листопада 2022 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058-IV); а з 30 січня 2024 року на підставі заяви позивачки її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII, яка їй виплачувалась у сумі 9042,36 грн (15070,60 х 60 %) згідно з рішенням відповідача від 07 лютого 2024 року № 063950004855.

Пенсія позивачки була обчислена з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року від 30 січня 2024 року № 424, виданої Управлінням соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області.

З 01 жовтня 2024 року пенсію позивачки перераховано на підставі довідки Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області від 16 вересня 2024 року № 4330 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року, складеної згідно із додатком 4 до Порядку № 622 у зв'язку із внесеними Постановою № 823 змінами до цього Порядку. Розмір пенсії позивачки після цього перерахунку склав 5220,00 грн.

На адвокатський запит представниці позивачки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 22 листопада 2024 року № 0600-0202-8/147571 повідомило, що обчислення пенсії позивачки суперечило пункту 4-2 Постанови № 823, й Управлінням соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області видано нову довідку від 16 вересня 2024 року № 4330 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року за формою згідно із додатком 4 до Порядку № 622, тому розмір пенсії склав 5220 грн (8700 грн х 60 %). Довідка згідно з вимогами пункту 4-2 Порядку № 622 за формою згідно з додатком 5 з урахуванням змін згідно з Постановою № 823 про розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для виплати пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року не надавалась.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що у цій справі не є спірним право позивачки на призначення пенсії за віком державного службовця відповідно до Закону № 3723-XII. Натомість ключовим питанням, що постало на вирішення суду, є наявність / відсутність правових підстав для перерахунку у жовтні 2024 року вже призначеної у січні 2024 року пенсії державного службовця у зв'язку із нововведеннями з набранням чинності з 12 липня 2024 року Постановою № 823.

Таким чином, до предмета доказування у цій адміністративній справі в межах спірних правовідносин належить перевірка правомірності поведінки відповідача-суб'єкта владних повноважень на відповідність критеріям, наведеним у статті 2 КАС України, при перерахунку вже призначеної пенсії державного службовця з набранням чинності новими правилами визначення заробітної плати для обчислення пенсійної виплати. А тому, надаючи правову оцінку правовідносинам сторін у межах спору у цій справі суд враховує таке.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у редакції, чинній до 01 травня 2016 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон № 889-VІІІ, статтею 90 якого передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV.

У зв'язку з набранням чинності Законом № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-ХII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так, згідно з пунктом 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 822/524/18).

Як зазначалось судом, у справі, яка розглядається, право позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723 ХІІ не є спірним. Спір у цій справі виник у зв'язку із незгодою позивачки із діями відповідача щодо перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ у зв'язку із чим відбулось зменшення розміру її пенсії, визначеного відповідачем за новими правилами через внесення з 01 січня 2024 року змін до Порядку № 622.

Так, згідно з пунктом 4 Порядку № 622 (у редакції, яка діяла до набрання чинності Постановою № 823 та на час призначення позивачці пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 01 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Постановою № 823 затверджено зміни, що вносяться до Порядку № 622, та згідно з пунктом 3 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (з 20 липня 2024 року) та застосовується з 01 січня 2024 року.

Так, пунктами 5 та 6 Порядку № 622 із внесеними змінами Постановою № 823 передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 01 січня 2024 року здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 01 січня 2024 року з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Так, відповідно до пункту 4 Порядку № 622 в новій редакції пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як визначено у пункті 4-2 Порядку № 622 в новій редакції (на час виникнення спірних правовідносин) для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 року № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 року № 661), або які звільнилися до 01 січня 2024 року з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 року, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, на час переведення позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ та до прийняттям Постанови № 823, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (надалі - Постанова № 1-3).

Вказаною постановою було затверджено форми таких довідок:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Тобто, зміни внесені у Порядок № 622 Постановою № 823 запровадили інший механізм визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, та відповідно зміст довідок про заробітну плату, що подається для призначення пенсії.

Як встановлено судом, позивачці з 30 січня 2024 року було призначено пенсію за віком довічно відповідно до Закону № 3723-ХІІ з урахуванням пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII у розмірі 9042,36 грн. Розмір пенсії було обчислено згідно з наданою позивачкою довідкою Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області від 30 січня 2024 року № 424 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року, що складало загальну суму 15070,60 грн, достовірність та обґрунтованість видачі якої не є предметом спору у цій справі.

У зв'язку зі змінами у Порядок № 622 згідно з Постановою № 823 Управлінням соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області для обчислення пенсії позивачки надано іншу довідку від 16 вересня 2024 року № 4330 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року на загальну суму 8700 грн, за формою згідно з додатком 4 до Порядку № 622.

На підставі цієї довідки відповідачем в односторонньому порядку було проведено перерахунок пенсії позивачки у зв'язку з прийняттям Постанови № 823, з чим суд не може погодитися.

У своїх висновках суд виходить з того, що Постанова № 823 набрала чинності 20 липня 2024 року, тоді як пенсію державного службовця позивачці було призначено з 30 січня 2024 року, а відтак не може слугувати підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Суд наголошує на тому, що за змістом пункту 5 Порядку № 622 із внесеними змінами Постановою № 823 чітко визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

До того ж, суд враховує, що закріплений у статті 58 Конституції України принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів утверджує визначеність і стабільність відносин, та, зрештою, довіру до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2015 року № 8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 08 квітня 2024 року № 580/6509/23, зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Натомість після прийняття Постанови № 823 розмір пенсії позивачки був зменшений, а тому оскаржувані дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 не відповідають критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у частині другій статті 2 КАС України як такі, що порушують права та законні інтереси позивачки, продиктовані стабільністю соціальних виплат та їх захищеністю закріпленими конституційними принципами недопущення необґрунтованого звуження / усічення / позбавлення змісту та обсягу існуючих прав.

Визначаючись у способі захисту порушеного права суд враховує, що у судовій практиці сформульована стала правова позиція, яка полягає у тому, що ефективним вважається такий спосіб захисту, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) відшкодування шкоди, заподіяної порушенням права; обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає завданню адміністративного судочинства (постанова Великої Палати Верховного Суду від 28 березня 2018 року у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18 квітня 2018 року у справі № 826/14016/16, від 11 лютого 2019 року у справі № 2а-204/12, від 15 липня 2019 року у справі № 420/5625/18, від 11 лютого 2020 року у справі № 0940/2394/18, від 01 червня 2022 року у справі № 620/5996/21, від 25 жовтня 2022 року у справі № 200/13288/21).

Також відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постановах від 23 грудня 2021 року у справі № 480/4737/19 та від 08 лютого 2022 року №1 60/6762/21, ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

За наведеного правового регулювання та з огляду на встановлені обставини цієї справи суд доходить переконання, що визначений позивачкою спосіб захисту відповідає змісту порушеного права та повною мірою поновить порушене право щодо належного пенсійного забезпечення, а також гарантуватиме остаточне вичерпання спору.

А тому, за результатом судового розгляду суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними оскаржуваних дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивачки на підставі довідки Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області видано нову довідку від 16 вересня 2024 року № 4330, що призвело до зменшення пенсійної виплати, та поновлення і захист судом порушеного права у спосіб зобов'язання відповідача відновити виплату раніше призначеної позивачці пенсії за віком відповідно до Закону № 889-VIII з 01 жовтня 2024 року, визначивши її у розмірі 60 % заробітної плати згідно з довідкою Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області від 30 січня 2024 року № 424 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Таким чином, позов слід задовольнити повністю.

За правилами частини першої статті 139 КАС України сплачений позивачкою судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає відшкодуванню позивачці за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (квитанція від 06 січня 2025 року про сплату судового збору у сумі 1211,20 грн в матеріалах справи).

Керуючись статтями 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 263, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2024 року на підставі довідки Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області від 16 вересня 2024 року № 4330.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити з 01 жовтня 2024 року виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", визначивши її у розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30 січня 2024 року № 424, виданої Управлінням соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.Г. Приходько

09.03.26