Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 березня 2026 року Справа№200/986/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправними дій щодо застосування обмеження розміру пенсії при виконанні рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 200/4629/25;
- зобов'язання здійснити перерахунок та індексацію пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 200/4629/25 без застосування будь-яких обмежень, встановлених постановами Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 року та № 209 від 25.02.2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахованої відповідно до ст. 28 вказаного Закону.
Відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 200/4629/25 невірно розраховано розмір пенсії позивача та обмежено її розмір.
З таким перерахунком позивач не погодився, тому направив до відповідача відповідну скаргу.
Відповідно до відповіді управління від 07.01.2026 (№ВЕБ-05001-Ф-С-26-010881, вх. №1233/З-0500-26) перерахунок був проведений із застосуванням обмежень, встановлених постановами Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 та №209 від 25.02.2025, внаслідок чого фактична розмір пенсії становить з 01.01.2026 року 16047,61 грн. замість належних 22 501,62 грн.
Наголошує, що дії відповідача призвели до фактичного невиконання рішення суду, оскільки обмеження постановами КМУ нівелює право позивача на належний перерахунок і індексацію пенсії.
Позивач не погоджується з такими діями управління, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2026 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем надано письмовий відзив від 04.03.2026 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 08.07.2020 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
За даними електронної пенсійної справи розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано згідно з вимогами статті 28 Закону № 1058 та частини 2 статті 114 Закону № 1058, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058. Відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
При цьому, відповідно до пунктів 4 -5 , 4-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
Вказує, що у постанові від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 Верховний Суд вказуючи, які саме положення зазначених постанов Уряду мають застосовуватися, а які ні, фактично заперечує принцип розподілу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, а також право Уряду реалізовувати повноваження, визначені статтями 96, 116 Конституції України, Бюджетним кодексом України - в частині бюджетних повноважень, заперечує передбачуваність наслідків застосування чинної норми права.
За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26.09.2025 у справі № 200/4629/25, яке набрало законної сили 11.12.2025, зобов'язано Головне управління здійснити індексацію та перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 з 24.12.2024 та 1,115 з 01.03.2025.
На виконання рішення суду Головним управлінням з 24.12.2024 проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії без застосування обмеження, встановленого з 01.03.2024 у розмірі 5713,50 грн., визначеного пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з 01.03.2025 у розмірі 740,51 грн., встановленого пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Отже, ОСОБА_1 09.02.2026 переглянуто перерахунок пенсії, передбачений частиною 2 статтею 42 Закону № 1058 з 24.12.2024 та з 01.03.2025 проведені в розмірі: з 24.12.2024 - 20190,91грн., з 01.03.2025 - 22431,42 грн.
Рішення суду виконано в повному обсязі в межах покладених судом зобов'язань.
З зазначених причин просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність даного позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 .
Позивач знаходиться на пенсійному обліку як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах з 08.07.2020 року та отримує пенсію відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, розрахованої відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що зазначено в протоколах з пенсійної справи та про що, зазначив відповідач у відзиві.
Відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 200/4629/25 обмежено розмір пенсії позивача, що підтверджується протоколами з пенсійної справи, в яких зазначено:
«Обмеження в індексації з 01.03.2024 року»;
«Обмеження в індексації з 01.03.2025 року».
Зазначеним рішенням суд, зокрема зобов'язав відповідача здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 з 24.12.2024 та 1,115 з 01.03.2025.
Внаслідок застосування зазначених обмежень фактичний розмір нарахованої пенсії є істотно меншим за розмір, визначений за результатами перерахунку відповідно до судового рішення у справі № 200/4629/25.
Так, відповідно до розрахунку відповідача пенсія, яку позивач мав отримувати з 01.03.2025 року по 31.12.2025 року становить 22431грн., проте відповідач її зменшив на 5713,50 грн. у 2024 році та 740,51 грн. у 2025 році.
В результаті такого обмеження розмір пенсії встановлений з 01.03.2025 року по 31.12.2025 року становить 15977,41 грн.
Позивач не погодився з вказаним розрахунком, тому звернувся до відповідача зі скаргою.
Згідно з листом управління від 07.01.2026 року №ВЕБ-05001-Ф-С-26-010881, вх. №1233/З-0500-26 перерахунок пенсії позивача був проведений із застосуванням обмежень, встановлених постановами Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 та №209 від 25.02.2025, внаслідок чого фактична розмір пенсії становить з 01.01.2026 року 16047,61 грн. замість належних 22501,62 грн.
На виконання рішення суду Головним управлінням з 24.12.2024 року проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 7763,17 грн. збільшеного на 1,11 на 1,14 на 1,197 на 1,0796.
Відповідач зазначив, що в результаті проведеного перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні становить 12694,74 грн. (7763,17 грн.х 1,11х1,14х1,197х1,0796), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить - 29858,41 грн (12694,74 грн. х 2,35203 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії з 24.12.2024 року складає 14477,41 грн.
З 01.03.2025 року позивачу за рішенням суду проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115.
В результаті проведеного перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні становить 14154,64 грн. (12694,74 грн х 1,115) середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить - 33292,14 грн (14154,64 грн. х 2,35203).
Розмір пенсії за віком з 01.03.2025 складає 15977,41 грн.
Таким чином, позивач вважає, що має право на отримання пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без обмеження її максимальним розміром.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії на пільгових умовах, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.
Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 було затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Згідно з приписами Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).
Частиною 3 Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168, Постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. № 185, Постанови КМУ від 25 лютого 2025 р. № 209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Тобто, з 01.03.2023 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
Таким чином, відповідно до постанови № 185 Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.
Як зазначено вище, обмеження індексації складає з 01.03.2024 року - 5713,50 грн. та 01.03.2025 року - 740,51 грн.
Разом з тим, в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.
Матеріалами справи підтверджується, відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії за рішенням суду обмежено розмір пенсії позивача з 01.03.2024 року на 5713,50 грн., з 01.03.2025 року на 740,51 грн.
Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24, якою скасовано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №360/948/24 , а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №360/948/24 залишено в силі.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено мінімальний розмір пенсії позивача з 01.03.2024 року на 5713,50 грн., з 01.03.2025 року на 740,51 грн. при перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 200/4629/25.
Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при виконанні рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 200/4629/25.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та індексацію пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 200/4629/25 без застосування обмежень, встановлених постановами Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 року та № 209 від 25.02.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у сумі 1064 (одну тисячу шістдесят чотири) гривні 96 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 09 березня 2026 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.Б. Голубова