Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 березня 2026 року Справа№200/10114/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіна О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, відповідно до якої просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо проведення автоматичного перерахунку пенсії позивача від 25.02.2025 року та відмові у проведенні перерахунку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , а саме: - неправильне застосування коефіцієнтів індексації пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з використанням заниженого базового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні станом на 01.10.2017 року (замість показника, який безпосередньо враховувався при призначенні/попередньому перерахунку пенсії позивача). - неправильний розрахунок доплати за понаднормовий страховий стаж відповідно до ч. 1 абз. 2 ст. 28 Закону № 1058-IV;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , по дату ухвалення судового рішення, з урахуванням раніше виплачених сум та наступних критеріїв: - кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні/ попередньому перерахунку (а не фіксованого показника на 01.10.2017 року), зокрема: - правильного розрахунку доплати за понаднормовий страховий стаж (за 8 років) з урахуванням індексації та осучаснення заробітку;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, щодо проведення автоматичного перерахунку пенсії позивача від 25.02.2025 року та відмові у проведенні перерахунку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , а саме у: - відмові у проведені перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 - ІV за набуття додаткового стажу 24 місяці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , по дату ухвалення судового рішення, з урахуванням раніше виплачених сум та наступних критеріїв: - провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 - ІV.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що пенсія не була проіндексована на підставі постанов КМУ №168, №185 та №209 (за 2023 - 2025 роки), а також з використанням заниженого базового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні станом на 01.10.2017 року (замість показника, який безпосередньо враховувався при призначенні/попередньому перерахунку пенсії позивача).
Крім того, неправильний розрахунок доплати за понаднормовий страховий стаж відповідно до ч. 1 абз. 2 ст. 28 Закону № 1058-IV, а саме: надбавка за понаднормовий стаж (за 19 років) складає 204,06 грн , отже при розрахунку був застосований розмір прожиткового мінімуму осіб які втратили працездатніть в розмірі 1074,00 грн, що відповідає розміру встановленого станом на 01.01.2015 року, замість розміру встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" - 2361,00 грн.
Поряд із цим, зазначає, що позивач після призначення пенсії з 13.09.2012 року продовжувала трудову діяльність, тобто є працюючим пенсіонером, а також набула не менш як 24 місяці додаткового страхового стажу після призначення пенсії, що підтверджується даними персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Однак, під час проведення автоматичного перерахунку відповідачем не було враховано ані заробітну плату позивачки, ані додатково набутий страховий стаж після призначення пенсії, що свідчить про формальний характер такого перерахунку та невиконання вимог закону. Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії за віком з урахуванням додатково набутого страхового стажу.
24.04.2025 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV із врахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Вважає, що відповідач допустив неправомірні дії, відмовивши у проведенні перерахунку пенсії, незважаючи на те, що позивачка набула необхідний страховий стаж, передбачений законом.
Вищевказане стало підставою звернення до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 26 грудня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, - залишено без руху.
Встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, протягом якого позивач має надати до суду: обґрунтовану заяву про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними і додати докази поважності причин пропуску такого строку; квитанцію про сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Ухвалою суду від 09 січня 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/10114/25.
Питання щодо дотримання строків звернення до суду із адміністративним позовом вирішити під час розгляду справи.
Витребувано від Відповідачів:
- матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.
До суду від представника ГУ ПФУ в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.09.2012. ОСОБА_1 звернулась із заявою про перерахунок пенсії «частина 4 статті 42 Закон № 1058 » від 09.07.2025 № 6616. За результатом розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області винесено рішення від 16.07.2025 № 914250187843 про відмову в перерахунку пенсії. ОСОБА_1 з 01.04.2024 року було проведено автоматичний перерахунок по стажу та заробітній плати згідно частини 4 статті 42 Закону № 1058. Станом на 01.04.2024 страховий стаж та заробітна плата позивача враховано по 29.02.2024 та складає 49 років 04 місяці 26 днів, понаднормовий стаж складає 19 років. Враховуючи зазначене, відсутні підстави для перерахунку пенсії частини 4 статті 42 Закону № 1058 згідно заяви від 09.07.2025 № 6616.
Відповідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 є працюючою та встановлена доплата за понаднормативний стаж (19 років) в розмірі 204.06 з розрахунку прожиткового мінімуму станом на вересень 2012 (1074.00 грн).
Відповідно даних електронної пенсійної справи встановлено що ОСОБА_1 первинно призначено пенсію 13.09.2012 із застосуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 2001.20 грн. На підставі Закону України від «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 здійснено перерахунок «Осучаснення» раніше призначених пенсій з урахуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 в розмірі 3764.40 грн та змінено з 1.35 % до 1% величини оцінки одного року страхового стажу.
Таким чином ОСОБА_1 з 01.10.2017 застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 3764.40 грн, який відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058 проіндексовано наступним чином:
- на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) України, з якої сплачені страхові внески з 01.03.2019 - 1,17 та склав 4404.35 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»;
- з 01.05.2020 на 1,11 - 4888.83 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»;
- з 01.03.2021 на 1,11 - 5426.60 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів від 22.02.2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році»;
- з 01.03.2022 на 1,14 - 6186.32 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
- з 01.03.2023 на 1,197 - 7405.03 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
- з 01.03.2024 на 1,0796 - 7994.47 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
- з 01.03.2025 на 1,115 - 8913.83 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
До суду від представника ГУ ПФУ в Хмельницькій області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що 09.07.2025 ОСОБА_1 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно частини 4 статті 42 Закон № 1058-IV. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №914250187843 від 16.07.2025 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки після попереднього перерахунку (призначення) пенсії страховий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 1 рік 4 місяці та не пройшло два календарних роки після його проведення.
ОСОБА_1 з 01.04.2024 року було проведено автоматичний перерахунок по стажу та заробітній плати згідно частини 4 статті 42 Закону № 1058. Станом на 01.04.2024 страховий стаж та заробітна плата позивачки враховано по 29.02.2024 та складає 49 років 04 місяці 26 днів, понаднормовий стаж складає 19 років.
Враховуючи зазначене, відсутні підстави для перерахунку пенсії частини 4 статті 42 Закону № 1058 згідно заяви від 09.07.2025 № 6616.
Відповідно даних електронної пенсійної справи встановлено що ОСОБА_1 первинно призначено пенсію 13.09.2012 із застосуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 2001.20 грн. З 01.10.2017 позивачці проведено перерахунок пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.
Також, відповідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 є працюючою та встановлена доплата за понаднормативний стаж (19 років) в розмірі 204.06 з розрахунку прожиткового мінімуму станом на вересень 2012 (1074.00 грн).
Окрім того, зазначає, що Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127, № 118 від 16.02.2022, №168 від 24.02.2023, №185 від 23.02.2024, № 209 від 25.02.2025 та Порядок №124 є чинними і у встановлений законодавством спосіб протиправними не визнавались, а тому головне управління зобов'язано було їх застосувати.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 09 березня 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління пенсійного Фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №200/10114/25 з викликом (повідомленням) сторін в режимі відеоконференції в порядку ст. 195 КАС України.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.09.2012, що підтверджується матералами справи та не заперечується сторонами.
При призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 пенсії за віком застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі - 2001.20 грн.
З 01.10.2017 здійснено перерахунок «Осучаснення» раніше призначених пенсій з урахуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 в розмірі 3764.40 грн та змінено з 1.35% до 1% величини оцінки одного року страхового стажу.
ОСОБА_1 , за правилами пункту 5 Порядку №124, індексація пенсії проведена шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року (обчислений як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки в сумі 3764,40 грн.), на відповідні коефіцієнти:
- 1,17 з 01.03.2019 року та склав 4404.35 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»,
- 1,11 з 01.05.2020 року - 4888.83 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»,
- 1,11 з 01.03.2021 року - 5426.60 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів від 22.02.2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році»,
- 1,14 з 01.03.2022 року - 6186.32 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»,
- 1,197 з 01.03.2023 року - 7405.03 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»,
- 1,0796 з 01.03.2024 року - 7994.47 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»,
- 1,115 з 01.03.2025 року - 8913.83 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Вищевказане підтверджується рішеннями про перерахунок пенсії, зокрема, у зв'язку із масовою індексацією заробітку, проведеного 01.03.2025.
Відповідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 є працюючою та встановлена доплата за понаднормативний стаж (19 років) в розмірі 204.06 з розрахунку прожиткового мінімуму станом на вересень 2012 (1074.00 грн).
ОСОБА_1 з 01.04.2024 року було проведено автоматичний перерахунок по стажу та заробітній плати згідно частини 4 статті 42 Закону № 1058.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи, станом на 01.04.2024 страховий стаж та заробітна плата позивача враховано по 29.02.2024 та складає 49 років 04 місяці 26 днів, понаднормовий стаж складає 19 років.
09.07.2025 ОСОБА_1 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно частини 4 статті 42 Закон № 1058-IV.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №914250187843 від 16.07.2025 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки після попереднього перерахунку (призначення) пенсії страховий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 1 рік 4 місяці та не пройшло два календарних роки після його проведення.
Не погоджуючись із вказаним, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), що набрав чинності з 01.01.2004 року.
Частиною 1 статті 8 Закону № 1058-IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Як встановлено ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року незалежно від перерв.
Статтею 42 Закону № 1058-IV встановлено порядок та умови проведення індексації та перерахунок пенсій.
Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1-3 цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого ст. 26 цього Закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII).
Статтею 1 Закону № 1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії (ст. 2 Закону № 1282-XII).
Суд зазначає, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії.
З метою реалізації вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі Порядок № 1078).
Пунктом 1-1 Порядку № 1078 визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Пунктом 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Даною Постановою також затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
При цьому, суд звертає увагу на те, що хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проте, враховуючи пункт 1 Порядку № 124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
Пунктом 2 Порядку № 124 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема відповідно до Закону № 1058-IV.
Пунктом 3 Порядку № 124 встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців 1, 2 цього пункту, з урахуванням абзаців 1, 3 частини 1, частини 2 статті 28, абзацу 2 пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 6 Порядку № 124 зазначено, що під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
З огляду на приписи пункту 5 Порядку № 124, у 2019 році при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017 року, який складав 3764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 році застосовувався показник середньої заробітної плати 4 404,35 грн. (3764,40 х 1,17).
22 лютого 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 127 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році» (Постанова № 127).
Пунктом 1 Постанови № 127 встановлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Постанова № 118).
Пунктом 1 Постанови № 118 встановлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168).
Пунктом 1 Постанови № 168 передбачено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185).
Пунктом 1 Постанови № 185 встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Таким чином, при перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку № 124 використовуються такі показники середньої заробітної плати:
- з 01.03.2019 року 4 404, 35 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17);
- з 01.03.2020 року 4 888, 83 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11);
- з 01.03.2021 року 5 426, 60 грн. (3 764, 40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11);
- з 01.03.2022 року 6 186, 32 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14);
- з 01.03.2023 року 7 405, 03 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).
- з 01.03.2024 року 7 994, 47 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1, 0796).
З урахуванням вищенаведених показників, органи Пенсійного фонду Україні зобов'язані визначати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058-IV.
Разом з чим, як вбачається з матеріалів справи, а саме рішень (розпоряджень) відповідача щодо перерахунку пенсії позивача внаслідок індексації, а саме:
- 01.03.2021 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації на підставі Постанови № 127 та в результаті проведеної індексації розмір пенсії збільшився;
- 01.03.2022 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації на підставі Постанови № 118 та в результаті проведеної індексації розмір пенсії збільшився;
- 01.03.2023 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації на підставі Постанови № 168 та в результаті проведеної індексації розмір пенсії збільшився;
- 01.03.2024 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації на підставі Постанови № 185 та в результаті проведеної індексації розмір пенсії збільшився.
- 01.03.2025 року здійснено перерахунок пенсії внаслідок індексації на підставі Постанови № 209, за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався для обчислення пенсії збільшено на коефіцієнт 1,115.
Отже, наявні у справі докази вказують, що пенсія позивача проіндексована згідно положень законодавства.
На момент розгляду справи вказані нормативно-правові акти є чинними і у встановлений законодавством спосіб протиправними не визнавались, а тому підлягають застосуванню.
Положеннями ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV Кабінету Міністрів України надано повноваження з визначення порядку проведення перерахунку пенсії з метою її індексації.
Щодо посилання позивача на те, що пенсія повинна індексуватися шляхом збільшення саме того показника середньої заробітної плати, з якого первісно обчислювалася пенсія, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV, а не показника станом на 01.10.2017, як це передбачено підзаконним актом - Порядком №124, який не може суперечити Закону, суд зазначає наступне.
Частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-XII в редакції Закону № 2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначений висновок відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23, від 13 червня 2024 року у справі № 120/14637/23.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача та відсутність правових підстав для їх задоволення у вказаній частині.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 - ІV за набуття додаткового стажу 24 місяці, суд виходить з наступного.
Положеннями ст. 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
В ч.1 ст. 40 Закону № 1058-IV зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію….
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно із п.3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З зазначених приписів Закону №1058-IV вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що з 13.09.2012 року позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
ОСОБА_1 з 01.04.2024 року було проведено автоматичний перерахунок по стажу та заробітній плати згідно частини 4 статті 42 Закону № 1058.
Станом на 01.04.2024 страховий стаж та заробітна плата позивача враховано по 28.02.2024 та складає 49 років 04 місяці 26 днів, понаднормовий стаж складає 19 років.
З зазначених рішень вбачається, що при проведенні перерахунків пенсій позивача, збільшено стаж роботи позивача та збільшувався й розмір пенсії ОСОБА_1
09.07.2025 року, позивач звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно частини 4 статті 42 Закон № 1058-IV та оскаржує в судовому порядку рішення про відмову в перерахунку пенсії.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №914250187843 від 16.07.2025 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки після попереднього перерахунку (призначення) пенсії страховий стаж згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 1 рік 4 місяці та не пройшло два календарних роки після його проведення, також повідомлено, що попередній перерахунок пенсії заявнику відповідно до абз. 5 п. 4 ст. 42 Закону здійснено автоматично з 01.04.2024 з урахуванням стажу по 28.02.2024 року.
Отже, на дату звернення ОСОБА_1 09.07.2025 з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV, нею не набуто 24 місяці страхового стажу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області №914250187843 від 16.07.2025 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 прийнято відповідачем в межах його повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства, та відсутні законні підстави для його скасування.
Відповідно, й відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 - ІV.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок доплати за понаднормовий страховий стаж з урахуванням осучаснення заробітку, суд виходить з наступного.
Позивач посилається на те, що при проведенні автоматичного перерахунку пенсії 25.02.2025 року не вірно обрахований розмір надбавки до пенсії за понаднормовий стаж.
Вважає дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо застосування інших показників розмірів прожиткового мінімуму від встановленим чинним законодавством України станом 1 січня відповідного календарного року певної категорії громадян, які застосовуються для обрахунку надбавок пенсії (зокрема, за понаднормовий стаж), внаслідок чого відбувається умисне заниження відповідних сум доплат до пенсії.
Відповідно до статті 28 Закону № 1058 за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
Для працюючих пенсіонерів доплата за понаднормативний стаж розраховується на основі прожиткового мінімуму, який діяв на момент призначення пенсії.
Після звільнення розмір доплати перераховується та розраховується на основі прожиткового мінімуму, який діє на момент звільнення.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.09.2012 та є працюючою.
Відповідно даних електронної пенсійної справи встановлена доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (19 років) в розмірі 204.06 з розрахунку прожиткового мінімуму станом на вересень 2012 (1074.00 грн).
Оскільки ОСОБА_1 продовжує працювати, то розрахунок доплати за понаднормативний стаж роботи проводиться, виходячи з прожиткового мінімуму - 1074,00 грн., після звільнення з роботи (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи.
Отже, при проведенні перерахунку пенсії позивачці відповідач дотримався алгоритму перерахунку пенсії, передбаченого статтею 42 Закону № 1058, а відтак, позовні вимоги у вказаній частині є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Оскільки, у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
У свою чергу, аналізуючи положення статті 139 КАС України, враховуючи, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, судові витрати позивача на професійну правничу допомогу покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 263, 295, 297 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Суддя О.О. Галатіна