27 лютого 2026 року Справа № 160/36594/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
25.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якій позивач просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 047350009031 від 08 грудня 2025 року, яким відмовлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у призначенні пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового підземного стажу на підземних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період навчання з 01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового підземного стажу на підземних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період проходження строкової військової служби з 31 жовтня 2006 року по 31 жовтня 2007 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового підземного стажу на підземних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період проходження військової служби під час мобілізації з 26 лютого 2022 року по 01 грудня 2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби під час мобілізації: 17 листопада 2022 року по 10 грудня 2022 року; з 07 грудня року по 19 січня 2023 року; з 11 грудня 2022 року по 15 січня 2023 року; з 09 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року; з 06 травня 2023 року по 21 травня року; з 22 листопада 2023 року по 01 червня 2024 року; з 17 червня 2024 року по 30 березня року; з 31 березня 2025 року по 06 квітня 2025 року; з 22 квітня 2025 року по 20 липня 2025 року, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в населених пунктах Донецької та Херсонської областей, а також на територіях Бахмутського і Краматорського районів та в Лиманській міській територіальній громаді;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у своєму рішенні за результатами розгляду справи.
Ухвалою суду від 30.12.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.
Також ухвалою суду від 30.12.2025 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:
- звернення позивача із заявою про призначення пенсії;
- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №047350009031 від 08 грудня 2025 року про відмову у призначенні пенсії;
- відомості/інформацію щодо зарахування/незарахування спірного періоду роботи, навчання, військової служби позивача;
- інформацію /підстави прийнятої відмови та всі наявні докази щодо суті спору.
13.01.2026 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 15.01.2026 року у задоволенні клопотання відповідача про залучення співвідповідача у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
19.01.2026 року позивачем подано відповідь на відзив.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 27.02.2026 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії Пенсійного органу порушують право позивача на достатній рівень пенсійного забезпечення.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що пільговий стаж роботи ОСОБА_1 за частиною 3 статті 114 Закону № 1058 склав 21 рік 4 місяці 3 дні, з нього: - пільговий стаж по Постанові КМУ №202 від 31.03.1994 “Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку про безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин)» склав 15 років 3 місяці 9 днів.
До пільгового стажу зараховано наступні періоди роботи: з 22.09.2005 по 08.01.2006, з 23.01.2006 по 16.10.2006, з 28.11.2007 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 25.02.2022, - навчання за фахом склало 1 рік 8 місяці 25 днів за періоди з 01.09.2002 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 21.09.2005, з 09.01.2006 по 12.01.2006. - військова служба строкова склала 7 місяців 27 днів за період з 04.03.2007 по 30.10.2007 - військова служба в особливий період 3 роки 8 місяців 2дні за періоди з 26.02.2022 по 27.10.2025.
Навчання з 01.01.2004 по 12.01.2006 згідно диплому від 12.01.2006 НОМЕР_2 , оскільки відсутні відомості в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 08.12.2025 №047350009031 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії незалежно від віку через відсутність необхідного пільгового стажу.
Відповідно до підпункту 1.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року, цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби. Згідно пункту 2.3. зазначеного положення - при обчисленні вислуги років для призначення пенсії (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Отже, приписи вказаного положення визначають порядок розрахування стажу для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби. Зарахування періоду проходження військової служби в особливий період та участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією рф проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану, в пільговому обчисленні 1 місяць за три Законом № 1058 не передбачено.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач 01.12.2025 року звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, яка за принципом екстериторіальності передана на розгляд до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.
За результатами розгляду заяви, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення від 08.12.2025 року №047350009031 про відмову у призначенні пенсії.
У рішенні зазначено, що Заявник - є військовослужбовцем. Дата звернення особисто до територіальних органів Пенсійного фонду України за призначенням пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058)- 01.12.2025 року.
Вказано, що необхідний пільговий стаж відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 - 25 років. Необхідний страховий стаж працівників провідних професій - 20 років.
Вік заявника 38 років 3 місяці.
Страховий стаж особи складає 21 рік 7 місяців 4 дні, з урахуванням додаткових років за Списком №1 складає 36 років 7 місяців 4 дні.
Тривалість пільгового стажу для визначення права на пенсію незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону №1058 складає 22 роки 8 місяців 3 дні, з них робота на підземних роботах по Постанові №202 складає 15 років 3 місяці 9 днів, навчання за фахом складає 3 роки 25 днів, військова служба складає 7 місяців 27 днів, військова служба в особливий період складає 3 роки 8 місяців 2 дні, що не дає права на призначення пенсії незалежно від віку.
Під час розгляду заяви були використано такі документи:
паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків; трудова книжка, довідки про роботу, диплом від 12.01.2006 НОМЕР_2 , пільгова довідка від 27.10.2025 №556, довідка від 15.11.2025 №1241/убд; індивідуальні відомості застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
за доданими документами до страхового стажу не враховано період навчання з 01.01.2004 по 12.01.2006 р.р. згідно диплома від 12.01.2006 НОМЕР_2 , оскільки відсутні відомості в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального, страхування.
За доданими документами до пільгового стажу зараховано всі періоди.
Особа матиме право на пенсію за віком на пільгових умовах з 19.08.2037, за набуття 50- річного віку згідно частини 2 статті 114 Закону №1058.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Враховуючи наведене, пенсійний орган вирішив відмовити заявнику в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до частини З статті 114 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу не менше 25 років.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та вважає його таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з даною позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
На підставі частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Так, згідно матеріалів справи, у період часу з 01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року Позивач навчався у професійно-технічному училищі № 40 управління освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації Міністерства освіти і науки України, де здобув професію електрослюсаря підземного та йому 12 січня 2006 року було присвоєно кваліфікацію третього розряду електрослюсаря підземного, що підтверджується відповідними дипломами про освіту та про кваліфікованого робітника.
У період навчання, а саме з 28 жовтня 2004 року позивач почав працювати у філії Відкритого акціонерного товариства державна холдингова компанія "Павлоградвугілля" "Шахта "Ювілейна", яка в подальшому реорганізована у Відокремлений підрозділ "Шахтоуправління Першотравенське" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", де виконував роботи на період виробничої практики на посаді ученика електрослюсаря, а потім виконувати роботу, спочатку на посадах ученика електрослюсаря, а потім електрослюсаря підземного різних розрядів з повним робочим днем, що підтверджується відповідною трудовою книжкою серії НОМЕР_3 , заповненої 29 жовтня 2004 року.
Станом на сьогоднішній день Позивач продовжує перебування у трудових відносинах із цим роботодавцем.
У період роботи на вищезазначеному підприємстві, а саме у період часу з 31 жовтня 2006 року по 31 жовтня 2007 року ОСОБА_1 було призвано на строкову службу в лавах Збройних Сил України, що також підтверджується відповідним військовим квитком серії НОМЕР_4 , виданим на ім'я Позивача.
Окрім того, підтверджується відповідною довідкою Відокремленого підрозділу "Шахтароуправління Першотравенське" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" № 556 від 27 жовтня 2025 року.
Разом з тим, спуски Позивача в шахту під час навчання та проходження виробничої практики на посаді учня електрослюсаря підземного підтверджуються й довідкою №556 Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Сервіс".
Слід вказати про те, що посади, які займав Позивач у філії Відкритого акціонерного товариства державна холдингова компанія "Павлоградвугілля" "Шахта "Ювілейна", яка в подальшому реорганізована у Відокремлений підрозділ "Шахтоуправління Першотравенське" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", а також характер виконуваної роботи віднесені до Списку № 1, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24 червня 2016 року "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", що додатково підтверджується Виписами з розпоряджень та наказів директора філії ВАТ "Павлоградвугілля" "Шахта "Ювілейна", директора по ВСП "Шахтароуправління Першотравенське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", директора ВП "Шахтароуправління Першотравенське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" за період травня 2005 року по березень 2025 року.
У подальшому, Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з 24 лютого 2022 року введено в Україні воєнний стан. У подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та триває на даний момент.
Відповідно до довідки (Форма 5) виданої військовою частиною НОМЕР_5 за підписом тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини НОМЕР_5 від 26 лютого 2022 року за № 58, позивач дійсно перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_5 з 26 лютого 2022 року.
Наказом директора Відокремленого підрозділу "Шахтароуправління Першотравенське" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля» ОСОБА_2 № 289-к від 28 лютого 2022 року позивача увільнено від роботи з 26 лютого 2022 року, зі збереженням робочого місця і середнього заробітку на період проходження військової служби.
Згідно матеріалів справи, наразі Позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_6 на посаді водія 1 взводу протитанкових ракетних комплексів.
Водночас старший солдат ОСОБА_1 майже з самого початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, виконуючи свій Конституційний обов'язок із захисту Вітчизни, приймає безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави в населених пунктах Донецької та Херсонської областей, а також на територіях Бахмутського і Краматорського районів та в Лиманській міській територіальній громаді, а саме в період часу: з 17 листопада 2022 року по 10 грудня 2022 року; з 07 грудня 2022 року по 19 січня 2023 року; з 11 грудня 2022 року по 15 січня 2023 року; з 09 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року; з 06 травня 2023 року по 21 травня 2023 року; з 22 листопада 2023 року по 01 червня 2024 року; з 17 червня 2024 року по 02 листопада 2025 року, з 18 листопада 2024 року по 30 березня 2025 року; з 31 березня 2025 року по 06 квітня 2025 року; з 22 квітня 2025 року по 20 липня 2025 року, що підтверджується відповідними довідками Військової частини НОМЕР_6 .
Позивач є учасником бойових дій, що додатково підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_7 від 17 листопада 2023 року.
Так, згідно спірного рішення, встановлено, що Пенсійним органом визначено, що страховий стаж особи складає 21 рік 7 місяців 4 дні, з урахуванням додаткових років за Списком №1 складає 36 років 7 місяців 4 дні.
Тривалість пільгового стажу для визначення права на пенсію незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону №1058 складає 22 роки 8 місяців 3 дні, з них робота на підземних роботах по Постанові №202 складає 15 років 3 місяці 9 днів, навчання за фахом складає 3 роки 25 днів, військова служба складає 7 місяців 27 днів, військова служба в особливий період складає 3 роки 8 місяців 2 дні, що не дає права на призначення пенсії незалежно від віку.
Під час розгляду заяви були використано такі документи: паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків; трудова книжка, довідки про роботу, диплом від 12.01.2006 НОМЕР_2 , пільгова довідка від 27.10.2025 №556, довідка від 15.11.2025 №1241/убд; індивідуальні відомості застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
за доданими документами до страхового стажу не враховано період навчання з 01.01.2004 по 12.01.2006 р.р. згідно диплома від 12.01.2006 НОМЕР_2 , оскільки відсутні відомості в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального, страхування.
За доданими документами до пільгового стажу зараховано всі періоди.
Вказано також, що особа матиме право на пенсію за віком на пільгових умовах з 19.08.2037, за набуття 50- річного віку згідно частини 2 статті 114 Закону №1058.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Враховуючи наведене, пенсійний орган вирішив відмовити заявнику в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу не менше 25 років.
Слід вказати про те, що згідно роздруківки розрахунку стажу з урахуванням особливостей трудової діяльності та перетину періодів (форма РС-право) номер ПС: 047350009031 на дату звернення 04 листопада 2025 року, до стажу зараховано наступні періоди: з 01.09.2002 по 31.12.2003 навчання за фахом; з 01.04.2004 по 21.09.2005 навчання за фахом; з 22.09.2005 по 08.01.2006 ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в; з 09.01.2006 по 12.01.2006 навчання за фахом; з 23.01.2006 по 16.10.2006 ст. 14, пост. 202, підземні, сп.1, р. 1, п-р. 1, п. а-в; з 04.03.2007 по 30.10.2007 військова служба;
з 26.11.2007 по 27.11.2007; з 28.11,2007 по 02.08.2016 ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в; з 03.08.2016 по 25.02.2022 ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в; з 26.02,2022 по 27.10.2025 військова служба в особливий період.
Фактично, повний період навчання за фахом з 01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року, а також періоди строкової військової служби з 31 жовтня 2006 року по 31 жовтня 2007 року, та військова служба в особливий період з 26 лютого 2022 року по дату звернення - 01 грудня 2025 року, до пільгового стажу за для визначення права на пенсію незалежно від віку згідно ч. З ст. 114 Закону № 1058, а також за постановою № 202 взагалі зараховано не було, як і не було застосовано пільгове обчислення із розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці щодо часу безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави: з 17 листопада 2022 року по 10 грудня 2022 року; з 07 грудня 2022 року по 19 січня 2023 року; з 11 грудня 2022 року по 15 січня 2023 року; з 09 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року; з 06 травня 2023 року по 21 травня 2023 року; з 22 листопада 2023 року по 01 червня 2024 року; з 17 червня 2024 року по 02 листопада 2025 року, з 18 листопада 2024 року по 30 березня 2025 року; з 31 березня 2025 року по 06 квітня 2025 року; з 22 квітня 2025 року по 20 липня 2025 року.
Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі Порядок №637) визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Додатковими критеріями, згідно з якими призначається пенсія на пільгових умовах та застосовуються Списки № 1 і № 2, є: відповідність записів у трудовій книжці позивача та найменування Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення; документальне підтвердження виконання роботи на протязі повного робочого дня, що є необхідною умовою для призначення пенсії на пільгових умовах; документальне підтвердження отримання пільг, доплат, додаткової відпустки за шкідливі умови праці.
Професії, за якими працював позивач, передбачені:
постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 №162 (Список №1 розділ 1 підрозділ 1 пункт «а» позиція 1010100а);
постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16.01.2003 №36 (Список №1 розділ 1 підрозділ 1 пункт «а» позиція 1.1.а);
постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24.06.2016 № 461 (Списком №1 розділ 1 підрозділ 1).
Постановою «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 (далі Постанова №202) затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.
Згідно з розділом І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт»: Усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)» Списку, затвердженого Постановою № 202: електрослюсарі підземні, мають право на пільгову пенсію відповідно до положень частини 3 статті 114 Закону №1058-ІV.
Отже, професії, на яких позивач працював в якості учня електрослюсаря підземного дільниці підземного з повним робочим днем у шахті, електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті, підземним заступником начальника дільниці, з повним робочим днем в шахті, відносяться до підземних робіт, що дають право на пільгову пенсію незалежно від віку терміном не менше 25 років та робіт, що дають право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1.
У розумінні приписів частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі Закон №2011-ХІІ), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно матеріалів справи, спірний період позивача зарахований лише до страхового стажу також в одинарному розмірі.
На підставі пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;
час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки";
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;
час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 "Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН" (зі змінами);
час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;
інші періоди, зазначені в пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".
Судом встановлено, що позивач на момент призову на військову службу працював на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Згідно матеріалів справи позивач призваний у Збройні Сили України.
За викладених обставин, суд вважає за необхідне, що спірні періоди, слід зарахувати до пільгового стажу позивача за Списком №1 та до стажу на підземних роботах, що дають право на пенсію незалежно від віку в кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці.
З урахуванням зарахованого відповідачем пільгового стажу та зарахованого судом у цій справі пільгового стажу, а також стажу на підземних роботах, що дають право на пенсію незалежно від віку, пільговий стаж за Списком №1 та стаж на підземних роботах позивача фактично становить більше 25 років.
Щодо періоду навчання, слід вказати про таке.
Як зазначалось вище, згідно із розрахунком стажу (форма РС-право) номер ПС 047350009031, страховий стаж Позивача станом на дату звернення 01 грудня 2025 року, з урахуванням кратності, становить 36 років 7 місяців 4 дні, в тому числі стаж, що надає право на зниження пенсійного віку: робота за Списком №1-21 рік 7 місяців 4 дні, до пільгового стажу (роботи підземні, професії за постановою № 202 (25 років), зараховано, зокрема, період з 22 вересня 2005 року по 08 січня 2006 року.
Позивач у періоді з 01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року проходив навчання за професією "електрослюсар підземний", а тому такий період має бути зараховано до пільгового стажу за підземними професіями.
01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року Позивач навчався у професійно-технічному училищі № 40 управління освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації Міністерства освіти і науки України, де здобув професію електрослюсаря підземного та йому 12 січня 2006 року було присвоєно кваліфікацію третього розряду електрослюсаря підземного, що підтверджується відповідними дипломами про освіту та про кваліфікованого робітника.
У період навчання ОСОБА_1 на здобуття професії "електрослюсар підземний", останній проходив виробничу практику учнем електрослюсаря з повним робочим днем в шахті, здобув кваліфікацію "електрослюсар підземний" та вже з 23 січня 2006 року працював на цій посаді в підземних умовах.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про професійно-технічну освіту" до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище- агрофірма; училище-завод; центр професійної (професійно-технічної) освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.
Відповідно до частини першої статті 38 цього Закону час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувана освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Слід зазначити, що професія (посада) "електрослюсар підземний/учень електрослюсаря підземного", на якій позивач працював у спірний період, передбачена Списком 1, затвердженим чинною на той час постановою КМУ № 36 від 16 січня 2003 року (розділ 1 підрозділ 2 позиція 1.1 а), що додатково підтверджується Виписами з розпоряджень та наказів з розпоряджень та наказів директора філії ВАТ "Павлоградвугілля" "Шахта "Ювілейна", директора по ВСП "Шахтароуправління Першотравенське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", директора ВП "Шахтароуправління Першотравенське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" за період з травня 2005 року по березень 2025 року.
При цьому, за змістом абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Отже, професія "електрослюсар підземний" є підземною професією в розумінні абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV.
Таким чином, ураховуючи, що працевлаштування Позивача електрослюсарем підземним відбулось упродовж двох тижнів після днем закінчення навчання та присвоєння кваліфікації "Електрослюсар підземний" третього розряду - весь час його навчання з 01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року підлягає зарахуванню, в тому числі в стаж роботи за спеціальністю (за фахом).
При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області спірний період частково (вибірково) зараховано до пільгового стажу - роботи підземні, професії за постановою № 202 (25 років), як і частково зараховано для визначення права на пенсію за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
З огляду на викладене, відмовляючи Позивачеві у зарахуванні до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, періоду навчання та проходження виробничої практики з повним робочим днем в шахті, Відповідач діяв протиправно, тому з метою ефективного захисту Позивач вважає за необхідне свої порушені права відновити шляхом зобов'язання Відповідача зарахувати до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, період навчання з 01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року.
Щодо періоду строкової військової служби в армії з 31 жовтня 2006 року по 31 жовтня 2007року.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_3 позивач:
з 01.09.2002 по 12.01.2006 навчався в СПТУ № 40 по професії електрослюсар підщемний;
з 28.10.2004 по 23.12.2004 на посаді учня електрослюсаря ВАТ "Павлоградвугілля" "Шахта "Ювілейна";
з 21.01.2005 по 13.03.2005 на посаді учня електрослюсаря ВАТ "Павлоградвугілля" "Шахта "Ювілейна";
з 09.08.2005 по 22.09.2005 на посаді помічника електрослюсаря підземного ВАТ "Павлоградвугілля" "Шахта "Ювілейна";
з 23.01.2006 по 16.10.2006 на посаді електрослюсаря підземного ВАТ "Павлоградвугілля" Філія "Шахта "Ювілейна";
з 31.10.2006 по 31.10.2007 служба в армії;
з 26.11.2007 по 01.01.2022 року на посадах електрослюсаря підземного четвертого та п'ятого розрядів реорганізованого підприємства - ВП Шахтоуправління Першотравенське "Павлоградвугілля" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля".
Згідно військового квитка серії НОМЕР_4 в період з 31.10.2006 року по 31.10.2007 рік, ОСОБА_1 проходив строкову військову службу.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам У країни до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, за умови навчання за фахому професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на момент призову на строкову військову службу.
При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 114 Закону № 1058-ІV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Позивач був призваний на військову службу після закінчення ПТУ, та після працевлаштування на посаду "електрослюсаря підземного" з повним робочим днем під землею, тобто посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області спірний період частково (вибірково) зараховано до пільгового стажу - роботи за Списком № 1, як і частково зарахований для визначення права на пенсію за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
З огляду на викладене, відмовляючи Позивачеві у зарахуванні до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-ІМ, усього періоду строкової служби, Відповідач діяв протиправно.
Щодо періоду проходження військової служби під час мобілізації з 26.02.2022року по 01.12.2025року.
Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_3 , Позивач з 01 січня 2022 переведений до ВП "ШУ Першотравенське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті.
Подальших відомостей щодо періодів трудової діяльності позивача трудова книжка не містить.
Згідно з довідкою про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від № 556 від 27 жовтня 2025 року, що видана Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля", ОСОБА_1 , дійсно працює у ВП "Шахтароуправління Першотравенське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля":
з 03 серпня 2016 року по теперішній час (станом на дату видачі довідки 27 жовтня 2025 року) за професією, посадою електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконував роботи в гірничому виробництві (проведення гірничих та інших робіт з метою видобутку вугілля підземним способом).
У додаткових відомостях даної довідки зазначено: "Загальна мобілізація: з 26.02.2022 (наказ № 289-К від 28.02.2022) по теперішній час". Довідка видана на підставі: архівних наказів, картки Ф-Т-2, розрахункових відомостей, табелю обліку робочого часу, технологічного процесу, табелю спуску в шахту, для пред'явлення в пенсійний фонд для призначення пенсії за віком на пільгових умовах та пільгових розмірах.
Наказом директора Відокремленого підрозділу "Шахтароуправління Першотравенське" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" ОСОБА_2 № 289-к від 28 лютого 2022 року Позивача увільнено від роботи з 26 лютого 2022 року, зі збереженням робочого місця і середнього заробітку на період проходження військової служби.
Відповідно до довідки (Форма 5) виданої військовою частиною НОМЕР_5 за підписом тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини НОМЕР_5 майора ОСОБА_3 від 26 лютого 2022 року за № 58, Позивач дійсно перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_5 з 26 лютого 2022 року.
Наразі Позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_6 на посаді водія 1 взводу протитанкових ракетних комплексів.
Враховуючи вказані критерії суд приходить до висновку, що рішення відповідача винесено необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття обґрунтованого рішення.
Отже, рішення Пенсійного органу є протиправним та підлягає скасуванню.
За наведених обставин позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, підлягають задоволенню, з викладених вище обставин.
Враховуючи наведене, позов підлягає задоволенню.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.
Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.
Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.
Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.
Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 047350009031 від 08 грудня 2025 року, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу на підземних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період навчання з 01 вересня 2002 року по 12 січня 2006 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу на підземних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період проходження строкової військової служби з 31 жовтня 2006 року по 31 жовтня 2007 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу на підземних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період проходження військової служби під час мобілізації з 26 лютого 2022 року по 01 грудня 2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби під час мобілізації: 17 листопада 2022 року по 10 грудня 2022 року; з 11 грудня 2022 року по 15 січня 2023 року; з 09 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року; з 06 травня 2023 року по 21 травня 2023 року; з 22 листопада 2023 року по 01 червня 2024 року; з 17 червня 2024 року по 02 листопада 2024 року; з 18 листопада 2024 року по 30 березня 2025 року; з 31 березня 2025 року по 06 квітня 2025 року; з 22 квітня 2025 року по 20 липня 2025 року, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в населених пунктах Донецької та Херсонської областей, а також на територіях Бахмутського і Краматорського районів та в Лиманській міській територіальній громаді.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.12.2025 року про призначення пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, адреса для листування: 49008, м.Дніпро, вул.Надії Алексєєнко,106, код ЄДРПОУ 13486010).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 27.02.2026 року.
Суддя В.В. Ільков