Рішення від 09.03.2026 по справі 140/11828/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/11828/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення від 25.08.2025 за №033050004979 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 26 Закону України “Про загальнообов?язкове державне пенсне страхування» №1058-IV з урахуванням стажу та заробітної плати набутих після призначення пенсії та незарахування до страхового стажу періоду проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.

Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 18 серпня 2025 року відповідно до вимог статті 26 Закону України “Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» №1058-V з урахуванням стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії, зарахувавши до страхового стажу період проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації з 01.08.2020 по 01.07.2021, з 25.02.2022 по 05.01.2023, з 15.01.2023 по 21.04.2023, з 02.05.2023 по 25.12.2023, з 06.01.2024 по 28.04.2024 та з 10.05.2024 по 20.05.2025 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області протиправно відмовило в переході на пенсію по віку після досягнення 60-ти річного віку та перерахунку пенсії позивачу, не зарахувавши до його страхового стажу періоди військової служби на пільгових умовах, а також не здійснивши перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати. Зокрема, відповідач відмовився зарахувати на пільгових умовах період військової служби з 01.08.2020 по 01.07.2021, з 25.02.2022 по 05.01.2023, з 15.01.2023 по 21.04.2023, з 02.05.2023 по 25.12.2023, з 06.01.2024 по 28.04.2024 та з 10.05.2024 по 20.05.2025 під час якої позивач брав безпосередню участь у бойових діях, що підтверджується довідкою від 06.08.2021 №5658 та від 12.08.2025 №2154.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.10.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У відзиві на позовну заяву від 30.10.2025 представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що позивачу з 11.05.2021 призначено пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058. В даному випадку пункту 4 частини 1 ст.115 Закону №1058 передбачає право військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, на призначення дострокової пенсії за віком, а саме зі зниженням пенсійного віку для чоловіків до 55 років (за наявності страхового стажу 25 років). Позивач ще у 2021 році реалізував своє право на призначення пенсії за віком. Відтак, заява позивача від 18.08.2025 фактично стосується призначення того ж виду пенсії (пенсія за віком), що призначена йому, але раніше зі зниженням пенсійного віку з 60 років до 55 років, а тому такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно ні підставі положень ст.26 Закону №1058. Враховуючи викладене, вважаємо за необхідне вказати, що особа, якій призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 4 частини 1 ст.115 Закону №1058, не має права на повторне призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до ст.26 Закону №1058 після досягнення нею загального пенсійного віку, з огляду не те, що пункт 4 частини 1 ст.115 Закону №1058 передбачає не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку і необхідного страхового стажу.

Щодо позовних вимог про зарахування до стажу набутих після призначення пенсії періодів, зарахування до страхового стажу період проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації з 01.08.2020 по 01.07.2021, з 25.02.2022 по 05.01.2023, з 15.01.2023 по 21.04.2023, з 02.05.2023 по 25.12.2023, з 06.01.2024 по 28.04.2024 та з 10.05.2024 по 20.05.2025 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці зауважив, що оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області за результатами розгляду заяви від 18.08.2025, прийнято рішення №033050004979 від 25.08.2025 про відмову, питання зарахування періодів страхового стажу з 01.03.2024 Головне управління не розглядало.

Відтак, просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Волинській області та отримує пенсію за віком з 11.05.2021.

18.08.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із досягненням 60-ти річного віку та звільненням з військової служби, з врахуванням стажу та заробітної плати набутої після призначення пенсії, додавши необхідні довідки військової частини НОМЕР_1 .

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25.08.2025 за №033050004979 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 26 Закону України “Про загальнообов?язкове державне пенсне страхування» №1058-IV з урахуванням стажу та заробітної плати набутих після призначення пенсії та не зараховано до страхового стажу періоду проходження військової служби протягом якого брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.

Не погодившись із даними діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону №1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Абзацом 7 ч.2 ст.5 Закону №1058 передбачено, що виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до статті 1 Закону №1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно частини першої ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 частини 1 ст.45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до частини 1 ст.26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Відповідно до пункту 4 частини 1 ст.115 Закону №1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/ або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/ або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Волинській області та отримує пенсію за віком з 11.05.2021.

При цьому, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику бойових дій.

В даному випадку пункту 4 частини 1 ст.115 Закону №1058 передбачає право військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, на призначення дострокової пенсії за віком, а саме зі зниженням пенсійного віку для чоловіків до 55 років (за наявності страхового стажу 25 років).

На думку суду, заява позивача від 18.08.2025 фактично стосується призначення того ж виду пенсії (пенсія за віком), що призначена йому, але раніше зі зниженням пенсійного віку з 60 років до 55 років, а тому такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно ні підставі положень ст.26 Закону №1058.

Враховуючи викладене, слід зазначити, що особа, якій призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 4 частини 1 ст.115 Закону №1058, не має права на повторне призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до ст.26 Закону №1058 після досягнення нею загального пенсійного віку, з огляду не те, що пункт 4 частини 1 ст.115 Закону №1058 передбачає не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку і необхідного страхового стажу.

Тобто, пенсія за віком призначена відповідно до пункту 4 частини 1 ст.115 Закону №1058 і пенсія за віком, що призначається на загальних підставах згідно ст. 26 Закону №1058, є різновидом одного виду пенсійного забезпечення - пенсії за віком.

Також, суд звертає увагу на те, що у постанові Верховного Суду від 28.01.2025 у справі №300/7637/23, якою суд задоволив касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, суд дійшов до наступного висновку:

“Враховуючи вищевикладене, Суд вважає за необхідне вказати, що особа, якій призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону №1788-ХІІ, не має права на повторне призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону №1058-IV після досягнення нею загального пенсійного віку, з огляду на те, що стаття 13 Закону №1788-ХІІ передбачає не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку.

Тобто, пенсія за віком на пільгових умовах і пенсія за віком, що призначається на загальних підставах, є різновидами одного виду пенсійного забезпечення - пенсії за віком.

При вирішенні питання щодо наявності в особи права на повторне призначення пенсії за віком на загальних підставах після призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах суди повинні керуватися тим, що таке право у особи відсутнє, оскільки звернення особи, якій призначено пенсію за віком на пільгових умовах, із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах після досягнення загального пенсійного віку, не є переведенням з одного виду пенсії на інший у розумінні частини третьої статті 45 Закону №1058-IV, тому останні не підлягають застосуванню до спірних правовідносин».

У постанові Верховного Суду від 22.10.2024 у справі №300/5450/23, якою суд касаційну скаргу Особи 1 залишив без задоволення, суд дійшов до висновку:

“У зв'язку з наведеним, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати такі: 1) статтею 13 Закону №1788-XII для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку; 2) пільгова пенсія за віком, призначена з урахуванням положень Закону №1788-XII, призначається та виплачується в порядку та на умовах, що визначені Законом №1058-IV, а тому особи, які отримують таку пенсію, не мають права на перехід на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону №1058-IV після досягнення ними пенсійного віку.

Застосовуючи наведені вище правові висновки до спірних правовідносин судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 як особа, якій вже було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, визначених статтею 13 Закону №1788-XII, не має права на повторне призначення того самого виду пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії».

У постанові Верховного Суду від 30.11.2023 у справі №580/3792/23 суд дійшов до наступних висновків: “Аналіз статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дає підстави для висновку, що особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте, вид пенсії, що їм призначається - це пенсія за віком, яка згідно вищенаведених положень законодавства призначається, перераховуються та виплачуються у відповідності з положеннями Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, на думку суду, позивач ще у 2021 році реалізував своє право на призначення пенсії за віком, відтак позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про зарахування до стажу набутих після призначення пенсії періодів, зарахування до страхового стажу період проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації з 01.08.2020 по 01.07.2021, з 25.02.2022 по 05.01.2023, з 15.01.2023 по 21.04.2023, з 02.05.2023 по 25.12.2023, з 06.01.2024 по 28.04.2024 та з 10.05.2024 по 20.05.2025 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці, суд зазначає, що скільки, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області за результатами розгляду заяви від 18.08.2025 прийнято рішення №033050004979 від 25.08.2025 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 26 Закону України “Про загальнообов?язкове державне пенсне страхування» №1058-IV, питання щодо зарахування періодів страхового стажу з 01.08.2020 по 01.07.2021, з 25.02.2022 по 05.01.2023, з 15.01.2023 по 21.04.2023, з 02.05.2023 по 25.12.2023, з 06.01.2024 по 28.04.2024 та з 10.05.2024 по 20.05.2025 у пільговому (кратному) обчисленні ГУ ПФУ у Львівській області не вирішувало, з огляду на що вимоги в цій частині є передчасними.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують доводи відповідача, покладені в основу його відзиву на позовну заяву, при цьому, позивач не довів належними та допустимими доказами незаконності оскаржуваного рішення, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Ю. Сорока