09 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/11822/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення від 01 липня 2025 року №033050009495 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати за періоди роботи в російській федерації з 2012 року по 2018 рік.
Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії по віку ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року з урахуванням при обчисленні розміру пенсії заробітку за періоди роботи в російській федерації у періоди 2012 - 2018р.р. з урахуванням вимог Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 29.12.2023 перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV. Позивач зазначає, що 24.06.2025 звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії з більшого заробітку. Однак, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії з зв'язку з тим, що не минуло 24 місяці після попереднього перерахунку пенсії, який було проведено 29.12.2023.
Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають діючому законодавству, порушують його конституційне право на належне пенсійне забезпечення
При цьому вказує, що неврахування відповідачем вказаних довідок про заробітну плату є порушенням конституційних прав позивача на отримання належного пенсійного забезпечення.
Також позивач зазначає, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі №140/1368/25 спірні періоди роботи зараховані до стажу роботи.
З наведених підстав просив позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов представник ГУ ПФУ у Київській області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала. В обґрунтування своїх заперечень вказала, що згідно статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, 09.07.2003 (зі змінами), у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Дата попереднього перерахунку 29.12.2023.
Відтак, підсумовуючи вищевикладені фактичні обставини справи, можливо дійти висновку, що вимоги позивача щодо здійнення перерахунку з урахуванням статті 40 Закону №1058-ІV є безпідставними та необґрунтованими.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.11.2023 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі №140/1368/25, яке набрало законної сили 14.08.2025, зокрема зобов'язано ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи на території російської федерації з 19.02.1979 по 30.06.1980, з 19.06.1990 по 27.10.1993, з 16.06.1994 по 08.09.1994, з 12.09.1995 по 01.12.1996, з 02.12.1996 по 20.01.1999, з 11.05.2000 по 01.06.2000, з 22.01.2001 по 03.09.2001, з 30.12.2001 по 16.04.2003, з 01.02.2007 по 09.11.2012, з 12.11.2012 по 19.12.2012, з 17.06.2013 по 04.04.2016 та з 05.04.2016 по 26.03.2018 та здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV, з урахуванням вказаного страхового стажу, з 10.11.2023.
24.06.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 40 Закону №1058-ІV з врахуванням довідок про заробітну плату за період з 2012 по 2018 роки, що видані установами російської федерації.
За принципом екстериторіальності ГУ ПФУ у Дніпропетровській області розглянуло заяву позивача та прийняло рішення від 01 липня 2025 року №033050009495 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати за періоди роботи в російській федерації з 2012 року по 2018 рік у зв'язку із тим, що не минуло 24 місяці після попереднього перерахунку пенсії, який було проведено 29.12.2023.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований статтею 40 Закону №1058-IV.
Так, згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану», з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною другою статті 40 Закону №1058-IV встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установам.
Згідно зі статтею 41 Закону №1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону; 4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Спірні правовідносини у даній справі виникли у зв'язку з відмовою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати за періоди роботи в російській федерації з 2012 року по 2018 рік у зв'язку із тим, що не минуло 24 місяці після попереднього перерахунку пенсії, який було проведено 29.12.2023.
При вирішенні вказаного спору судом взято до уваги, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Тобто, ст.42 Закону №1058 визначено вимоги щодо перерахунку пенсії у разі коли пенсіонер після призначення/перерахунку пенсії продовжував працювати.
В даному ж випадку, підставою для перерахунку пенсії позивача за його заявою є те, що періоди його роботи в рф з 19.02.1979 по 30.06.1980, з 19.06.1990 по 27.10.1993, з 16.06.1994 по 08.09.1994, з 12.09.1995 по 01.12.1996, з 02.12.1996 по 20.01.1999, з 11.05.2000 по 01.06.2000, з 22.01.2001 по 03.09.2001, з 30.12.2001 по 16.04.2003, з 01.02.2007 по 09.11.2012, з 12.11.2012 по 19.12.2012, з 17.06.2013 по 04.04.2016 та з 05.04.2016 по 26.03.2018 зараховані до страхового стажу ОСОБА_1 рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі №140/1368/25, яке набрало законної сили 14.08.2025.
У зв'язку із наведеним, суд погоджується з позивачем, що неврахування відповідачем вказаних довідок про заробітну плату є порушенням конституційних прав на отримання належного пенсійного забезпечення.
Таке неврахування спірних документів є непропорційним втручанням держави в особі ГУ ПФУ у Дніпропетровській області у гарантовані конституційні права на пенсійне забезпечення громадянина України.
Вказані обставини свідчать про протиправне рішення відповідача від 01 липня 2025 року №033050009495 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати за періоди роботи в російській федерації з 2012 року по 2018 рік.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність оскаржуваного рішення щодо не взяття до уваги спірних довідок, факт порушення прав позивача знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що з врахуванням вимог статті 245 КАС України належать до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 01 липня 2025 року №033050009495 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати за періоди роботи в російській федерації з 2012 року по 2018 рік та зобов'язання ГУ ПФУ у Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії по віку ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року з урахуванням при обчисленні розміру пенсії заробітку за періоди роботи в російській федерації у періоди 2012 - 2018р.р. з урахуванням вимог Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн, який сплачений відповідно до квитанції.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 01 липня 2025 року №033050009495 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати за періоди роботи в російській федерації з 2012 по 2018 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії по віку ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року з урахуванням при обчисленні розміру пенсії заробітку за періоди роботи в російській федерації у період з 2012 по 2018 роки з урахуванням вимог Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
Суддя Ю.Ю. Сорока