06 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/14823/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевич С.Ф.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 19.09.2025 №046350020722 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 вказаного Закону з 12.09.2025, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи з 22.08.1985 по 12.08.2003, з 13.08.2003 по 20.05.2011 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 26.08.1985.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 12.09.2025 звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV, яка відповідно до принципу екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ у Волинській області. Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 19.09.2025 №046350020722 відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, при цьому не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 22.08.1985 по 12.08.2003, з 13.08.2003 по 20.05.2011.
Вважаючи вищевказане рішення протиправним та таким, що порушує її право на пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 звернулася до суду із цим позовом.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги заперечила та у їх задоволенні просила відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказала, що згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими та важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим- двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Зазначила, що за матеріалами електронної пенсійної справи страховий стаж становить 30 років 06 місяців 25 днів, стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 2 - відсутній.
Зауважила, що до загального страхового стажу зараховані усі періоди згідно наданих документів, до пільгового стажу за Списком №2 зараховано періоди роботи за фактичною тривалістю. При цьому, за доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди: з 22.08.1985-12.08.2003 та з 13.08.2003-20.05.2011 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 26.08.1985, оскільки відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах та згідно з реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування форми ОК -5 від 12.09.2025, так як відсутні дані про пільговий характер роботи за вказані періоди.
Вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області 19.09.2025 правомірно прийнято рішення №046350020722 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
12.09.2025 ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV, яка відповідно до принципу екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ у Волинській області.
19.09.2025 рішенням ГУ ПФУ у Волинській області №046350020722 відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
За результатами розгляду документів доданих до заяви до пільгового стажу ГУ ПФУ у Волинській області їй не зараховано: періоди роботи з 22.08.1985-12.08.2003 та з 13.08.2003-20.05.2011, оскільки відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах та згідно з реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування форми ОК -5 від 12.09.2025 відсутні дані про пільговий характер роботи за вказані періоди.
Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умова, позивач звернулася із даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Частиною першою статті 114 Закону України №1058-ІV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Таким чином, необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є належність її професії, посади до Списку №2 та підтвердження шкідливих умов праці за результатами проведеної атестації робочого місця.
Судом встановлено, що станом на дату подання заяви про призначення пенсії (12.09.2025) ОСОБА_1 досягла віку 59 років.
Щодо не зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 22.08.1985 по 12.08.2003, з 13.08.2003 по 20.05.2011, суд зазначає таке.
Статтею 62 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» обумовлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Із записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 26.08.1985 слідує, що:
- 22.08.1985 відповідно до наказу №600 від 21.08.1985 позивач прийнята в лабораторію вимірювальної техніки Лисичанського нафтопереробного заводу контролером вимірювальних приборів та спецінструментів Міннафтохімпрому СССР (запис № 2);
- 13.03.1987 наказом №81 від 13.03.1987 ОСОБА_1 переведено на посаду лаборанта 4 розряду в лабораторію вимірювальної техніки Лисичанського нафтопереробного заводу (запис № 3);
- 14.04.1987 згідно наказу №116 від 14.04.1987 її переведено на посаду лаборанта хімічного аналізу 3 розряду в центральну лабораторію Лисичанського нафтопереробного заводу (запис № 4);
- 01.12.1991 відповідно до наказу №657 від 01.12.1991 позивач переведена на посаду лаборанта хімічного аналізу 4 розряду в контрольну лабораторію Лисичанського нафтопереробного заводу (запис № 5);
- 06.09.1993 наказом №539 від 06.09.1993 переведена на посаду лаборанта хромотографіста 5 розряду в контрольну лабораторію Лисичанського нафтопереробного заводу (запис № 6);
- 30.05.1994 згідно наказу №273 від 30.05.1994 ОСОБА_1 переведено на посаду лаборанта хімічного аналізу 4 розряду в контрольну лабораторію Лисичанського нафтопереробного заводу (запис № 7);
- 12.08.2003 відповідно до наказу №706-к від 08.08.2003 звільнена за п. 5 ст. 36 КзПП України (запис № 8);
- 13.08.2003 наказом №51-к від 13.08.2003 за переведенням прийнята на посаду лаборанта хімічного аналізу 4 розряду в контрольну лабораторію ТзОВ «Лінос» (запис № 9);
- 31.12.2005 згідно наказу №582-лс від 28.12.2005 звільнена за п. 5 ст. 36 КзПП України (запис № 10);
- 02.01.2006 відповідно до наказу №5-лс від 01.01.2006 ОСОБА_1 за переведенням прийнята на посаду лаборанта хімічного аналізу 1 розряду в контрольну лабораторію ЗАТ «Лисичанська Нафтова Інвестиційна Компанія» (запис № 11);
- 20.05.2011 наказом №174 від 20.05.2011 2003 звільнена за ст. 38 КзПП України (за власним бажанням) (запис № 8).
Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії, визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу № 637).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
В період з 26.01.1991 по 11.03.1994 на підставі постанови Верховної Ради України 12.09.1991 №1545-XII Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР на території України застосовувався Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10.
В період з 11.03.1994 по 16.01.2003 застосовувався Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
З 16.01.2003 по 24.06.2016 застосовувався Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.
В період з 03.08.2016 року Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461.
Як визначено пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації вимагається в двох випадках:
1) відсутність трудової книжки;
2) відсутність в трудовій книжці відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що визначені положеннями зазначеної статті, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.
Суд встановив, що насамперед відомостями трудової книжки позивача підтверджується пільговий характер роботи у зазначений період.
Водночас, згідно форми РС-право позивача зазначені періоди роботи не обліковуються як пільговий стаж.
На переконання суду, відповідач протиправно не зарахував періоди роботи з 22.08.1985 по 12.08.2003, з 13.08.2003 по 20.05.2011 до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №2, а спірне рішення відповідача від 19.09.2025 №046350020722 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним.
Так, на час звернення із заявою про призначення пенсії, 12.09.2025, позивач досягла віку 59 років з необхідних 55 років, мала страховий стаж роботи 30 років 06 місяців 25 днів з необхідних 25 років, з них не менше ніж 10 років на пільгових роботах за Списком №2.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 12.09.2025, суд зазначає таке.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року у справі №204/362/17 вказано, що єдиним органом, до повноважень якого належить вирішення питання щодо наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії, є територіальний орган Пенсійного фонду, до якого особа звернулася із відповідною заявою. При цьому за наслідками розгляду заяви пенсійний орган повинен прийняти відповідне рішення, яке повинно бути вмотивованим. У цій же справі Верховний Суд вказав, що суд як орган, уповноважений виключно на перевірку законності та обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, позбавлений можливості приймати таке рішення, оскільки це буде свідчити про перебирання на себе судом повноважень, наданим виключно органам Пенсійного фонду.
Тобто, повноважним органом для обрахунку та призначення пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати документи, яким не надана оцінка, встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права та встановлювати наявний стаж на призначення пенсії.
Таким чином, оскільки пенсійним органом при розгляді заяви позивача не вирішено питання щодо врахування спірних періодів роботи до пільгового стажу, не проведено обрахунок цього стажу, а отже не перевірено усі умови, з якими пункт 2 частини першої статті 114 Закону №1058-ІV пов'язує наявність в особи права на пенсію за віком, то суд не може перебирати на себе функції Пенсійного фонду щодо призначення їй пенсії. Суд лише здійснює контроль правомірності рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень (відповідача) щодо вказаних питань.
Аналогічна позиція про необхідність повторного розгляду зави про призначення пенсії у випадку недослідження пенсійним органом наявності пільгового стажу позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 викладена у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2023 у справі № 500/3384/22, постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2026 у справі №200/5725/25.
З огляду на встановлені обставини у справі та наведені норми чинного законодавства України, що врегульовують спірні правовідносини, виходячи із наданих суду частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 19.09.2025 №046350020722 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянути заяву позивача від 12.09.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 до пункту 2 частини другої статті 114 вказаного Закону та прийняти відповідне рішення, з врахуванням рішення суду, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи з 22.08.1985 по 12.08.2003, з 13.08.2003 по 20.05.2011.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2 необхідно стягнути судовий збір в сумі 1 211,20 грн, сплачений квитанцією від 26.11.2025.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 19.09.2025 №046350020722 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути з врахуванням висновків суду заяву ОСОБА_1 від 12.09.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 22.08.1985 по 12.08.2003, з 13.08.2003 по 20.05.2011.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя С.Ф. Костюкевич